Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
Midea oasis plus 3.5kw, dve severne izby, teplota nastavena na 24. Rezim heat -tu jednotka takmer necykluje, ma pracu zohriat severne izby bez zateplenia, spotreba zvacsa cca 540w. Na obed prepnute z Heat na Auto. Po necelych 4 hodinach je spotreba ustalena na 470w, jednotka stale necykluje, alebo mozno minimalne, absolutne som nezaznamenal. Tu uz spotrebu neporovnam, klima je vypinana v noci a vzdy v rozny cas a na rozne dlhu dobu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

Mensi Update k Heat vs Auto -par pozorovani, teor…
@sumo01 To krátkodobé prepínanie režimu z kúrenia do chladenia je cca ako často? Vtedy sa asi otáča (preklápa) celý cyklus - je to pre klimatizáciu v pohode?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@sumo01 To krátkodobé prepínanie režimu z kúrenia…
@toky1 toto odsledujem cez vikend, ked budem cely den doma, ale zda sa mi, ze je to menej casto, ako ked klima cyklovala v rezime heat. Ci je to preklapanie z kurenia na kratkodobe chladienie lepsie, alebo horsie ako standardne a castejsie cyklovanie pri kureni netusim. Ale podla mna aj pri prepnuti z heat na cool, kompresor ide stale, aj ked minimalne, len klima zmeni rezim a otoci ho
Odpovedať
Zial nemam smart zasuvku, ktora by detailnejsie napr hodinovo dokazala ukazat graf spotreby, tam by bolo lepsie vidiet ako klima funguje a aku ma spotrebu pri oboch rezimoch, taktiez aj ako casto cykluje
Odpovedať
Spravanie midei v rezime auto je popisane takto, aj s obrazkom :) Mozno vam to pomoze :)
Odpovedať
Profilova fotka
Mne to vychádza ako dosť logické a klíme musím dať titul inteligentné zariadenie, keď vykuri a potom schladí, po tomto cykle čo nastane? Bude čakať na pokles teploty a spusti znova kúrenie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@sumo01 To krátkodobé prepínanie režimu z kúrenia…
@toky1 Obdivujem ako sa toto dokáže riešiť s takou intenzitou. Klímy sú tak stavané, že im to neškodí. Najčastejšie sa to zapína pro vonkajších teplotách od -2 do +2, tie sú najkritickejšie, nepadá ešte ľad ale vlhkosť je najnáchylnejšia na namŕzanie. A tá primŕza na vonkajšej jednotke. Ja klímou Toshiba kúrim aj teraz celý dom a vôbec to neriešim. Ak je vonku napríklad +8 tak ani nepozorujem že sa zapína odmrazovanie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zdenkonr:

@toky1 Obdivujem ako sa toto dokáže riešiť s tako…
@zdenkonr Nepýtal som sa na defrost.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

Ked uz tu postujete tie spotreby elektriny tak si…
@bksl pri činnej elektrine je účinnosť stále 100% pri akomkoľvek výkone, všetka energia sa mení na teplo a i odovzdá do miestnosti nemá komín, mení sa účinnosť klímy,lebo vždy nasáva vzduch s rôznou teplotou , pri KK zas záleží na akú teplotu ohrievaš vodu,najúčinnejší len v kondenzačnom režime ako nízkoteplotný zdroj a má komín takže vždy určité množstvo tepla ujde nevyužité
Odpovedať
pani ked vam mozem poradit, miesto sledovania spotreby klimy, si vezmite letak z kauflandu lidlu a peniaze usetrite tam, resp nerieste spotrebu tepla. zatoci sa vam hlava zbytocne. nastavte na teplo a uzivajte zivota.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

pani ked vam mozem poradit, miesto sledovania spo…
@stefan222 Dík za radu. Akcie v Lidli či v Kauflande nechávam na manželku. Ona na mňa zas na oplátku hospodárenie s energiami. 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@bksl pri činnej elektrine je účinnosť stále 100%…
@duzu tak ked uz ideme do detailov tak pri elektrine sa dosahuje bezne od 97 % vyssie nakolko vacsina ludi nema elektricke hodiny priamo vo vykurovanom priestore a tak teplo vzniknute prechodom prudu privodnymi vodicmi vide nazmar a tym sa realne znizuje ucinnost aj takehoto riesenia. Pri KK v najlepsom rezime dokaze byt vyuzitych az 98 % tepelnej energie plynu. Priemerne kotle idu od 90% efektivity. Pri tepelnom cerpadle "lietas" s efektivitou pri rozdiele vonkajsich teplot 35C (-15C az 20 C) v rozsahu 25% az 100%. 25% je mysleny COP=2 pri vonkajsej teplote -15 C a 100% je mysleny COP=8 pri vonkajsej teplote 20C Co tym chcem povedat je ze zariadenie na princie TC vzduch - vzduch alebo voda je ovela "nachylnejsie" na znizenie efektivity vzhladom na pokles vonkajsej teploty ako elektricky priamotop alebo plynovy kotol.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

@duzu tak ked uz ideme do detailov tak pri elektr…
@bksl no práveže pri tepelných čerpadlách sa účinnosť udáva bežne nad 100% ... Ak sa bavíme o energiách Pri elektrickom kúrení 1kwh elektriny = vždy skoro 1kwh energie tepelnej do priestoru Pri klíme abo tepelnom cerapdle z 1kwh elektriny na pohon kompresora a ventilátorov atď ... Vytrieskaš v ideálnych podmienkach dajme tomu väčšinou aj 4kwh energie tepelnej ... Teda účinnosť koľko 400% ... Samozrejme to nie je perpetuum mobile zákon zachovania energie a termodynamicke zákony platia aj tu ... Tie 3kwh klíma odoberie z okolitého vonkajšieho vzduchu tým že seba podchladi na teplotu nižšiu ako okolie , aby podľa 2. Zákona termodynamiky platilo že teplo vždy dokáže prúdiť len z miesta teplejšieho do chladnejšieho prostredia ... Takže ak je vonku 0 stupňov , vyparnik na vonkajšej jednotke sám seba podchladi na povedzme -15 stupnov ... Okolitý vzduch je tak zrazu pre klímu teplejší a tým pádom ho dokáže prečerpat do interiéru ... Účinnosť vykurovania pri klimach je tak bežne nad 100% v tom je tá krása tepelných čerpadiel...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@bksl no práveže pri tepelných čerpadlách sa účin…
@dexter89 nechapes co chcem povedat. Ja poukazujem na zavislost-nevyhodu TC v rapidnom poklese jeho efektivity vzhladom na klesajucu vonkajsiu teplotu oproti plynu alebo priamotopu.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

@dexter89 nechapes co chcem povedat. Ja poukazuje…
@bksl uviedol si zle účinnosti ... dokiaľ zariadenie kúri a je schopné ešte aj z chladného vzduchu vydolovať teplo , je účinnosť vždy nad 100% ... Na rozdiel od iných systémov kde je síce premena energie konštantná ale nikdy nedosiahne nad 100% ... U tc áno to nie je konštantné, keď je +5 stupňov môže byť aj 500% ale keď je -15 môže byť 150% takže sa blíži priamovyhrevnej elektrike ale vždy to bude účinnejšie ako iný zdroj... Ty si asi myslel na tú konštantnosť v premene energií ... Čo je samozrejme pravda ... Priamotop ti premení 1kw elektriny vždy na 1kw tepla , či je vonku +10 abo -20 ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@duzu tak ked uz ideme do detailov tak pri elektr…
@bksl ked by som išiel viac do hlbky tak pri elektrine sa stráca kopa energie od zdroja,, za to sa platí ako straty vedenia a daľšia strata zdroj musí vyrábať stále viac ako je okamžitý odber aby nekleslo napätie pod-10 %, ináč by zdroj spadol a nedodal by nič @dexter89 perpetum? neexistuje žiadne zariadenie ktoré má účinnosť vyššiu ako 100 %, to čo uvádzaš je len v porovnaní cenovom oproti zariadeniu na činnú elektrinu , , taká istá klíma v opačnom garde je každá kompresorová chladnička, mraznička, má tak podľa teba účinnosť nad 100%? absorpčná na pohon media teplom zo špirály má ešte väčšiu spotrebu, ale tú istú službu vykoná i obyčajná kocka ľadu ktorú môžeš mať nekde niekedy zdarma, to by bola potom aká účinnosť oproti ostatným zariadeniam???
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@bksl ked by som išiel viac do hlbky tak pri elek…
@duzu tak ano to mas pravdu ze v poplatku za elektrinu je aj poplatok za stratu na vedeni. ja som to myslel tak ze napriklad ked budes mat doma aktualny prikon cez elektrohodiny napr. 100 W tak realne ti priamotop doma da 97W a 3 W sa stratia mimo domu "cestou" k elektrickym hodinam na hranici pozemku. "Jalovina" sa pre domacnosti neuctuje.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@bksl ked by som išiel viac do hlbky tak pri elek…
@duzu dexter si len zamenil COP s ucinnostou ale chapeme obidvaja co chcel povedat 😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@bksl ked by som išiel viac do hlbky tak pri elek…
@duzu hej ale to je % účinnosť v zmysle tepelnej energie asi hej jak vravíte ... z hľadiska vstupu energie za ktorú platíš a ktorú máš "zadarmo" resp. ktorú získaš... ja som len chcel povedať, že v prípade plynu napr. z 1kw energie "uloženej" v plyne, dokážeš na teplo pomocou kond. kotla premeniť na energiu teplenú pre dom max. o ekvivalente dajme tomu 0,8kw ... udáva sa teda účinnosť 80% ... 20% odíde komínom u TČ máš na vstupoch 1 kw elektriny elektrickej a získaš povedzme 4kw tepla preto sa bežne aj v odborných článkoch pracuje s efektivitou nad 100% 🙂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@stefan222 Dík za radu. Akcie v Lidli či v Kaufla…
@toky1 ake hospodarenie s energiami, bud kuris alebo nekuris a oblecies sa viac. ci chces fyziku oklamat? mne je jedno kto kolko kuri, ale len taka rada ze to neries az tak , elbo su dolezitejsie veci no.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@toky1 ake hospodarenie s energiami, bud kuris al…
@stefan222 No napríklad také hospodárenie s energiami, že konkrétne ja mám viac zdrojov tepla - plynový kotol s radiátormi, tri klimatizačné splitové jednotky a teplovzdušný krb - čiže ich vhodnou kombináciou či prestriedavaním. Len pre zaujímavosť - predchádzajúci majiteľ nášho domu mal spotrebu 24MWh plynu, 4,3MWh elektriny a neznáme množstvo dreva. Ja sa s tým hrám a mal som podstatne nižšiu spotrebu plynu - 15,2MWh aj elektriny - 2,37MWh. Dreva cca 2-2,5m3. Fyziku sa oklamať nesnažím ale prečo by som mal platiť viac keď nutne nemusím. Nevravím, že niesu dôležitejšie veci na riešenie. Možno som brzda lebo neriešim politiku či ideológie. Mňa ale to bavkanie sa s energiami a čísla okolo nich bavia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@stefan222 No napríklad také hospodárenie s energ…
@toky1 no ked rad riesis veci, ako riesis cistenie vnutornych jednotiek? vonkajsie cistenie dost dopomaha defrost ked sa splachne kvazi vonkajsia jednotka ale vnutorna sa ako cisti? riesit kotol a drevo k tomu s klimami je uz ozaj kombo. ale vies ako sa vravi kto chce kam... len diskutujem. kazdy ako mu je lepsie no. len ma napadlo, ze tym stracas vela casu a energie a nic nevyspekulujes.nevykuzlis ine. uz len zapnut tu klimu a uzivat si zivot. to ze si dal klimu stoji za vela, nemusis dalej riesit neake kilowaty. zbytocne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@toky1 no ked rad riesis veci, ako riesis cisteni…
@stefan222 Kúpil som dom s plynovým kotlom, radiátormi a krbom. Ja som len do neho nechal doinštalovať klimatizácie primárne kvôli chladeniu. A keď už ich mám tak prečo nimi neskúšať za určitých podmienok aj kúriť? Krb využívam primárne pre večernú pohodu, atmosféru. Aj to sálavé teplo z neho má čosi do seba. Ja ten cirkus okolo toho neberiem ako robotu. Mňa to baví. Detto kosenie trávnika. Ja si to vychutnávam, nemám to ako domácu prácu.
Odpovedať
Dnes sa mi stala celkom zaujimava vec Posledne dni mi klima nevladala vykurit dom na 23st pri vonkajsej teplote okolo 0 musel som na klime nastavit 25st aby davala vacsi vykon a bolo mi to divne ked inokedy nemala problem Tak som skusil vybrat filter ... 1 filter som vycistil pre ukazku Filtre boli cistene pred mesiacom a pol a klima bezala 24/7 Po vycisteni zrazu zase pekne kuri pri slabom vykone Musim ich kontrolovat castejsie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

Dnes sa mi stala celkom zaujimava vec Posledne dn…
@papulaa uf to za mesiac?
Odpovedať
velka vyhoda klimy ze cisti vzduch od prachu. toto vela ludi prehliadne/neriesi ked je zaneprazdneny svojimi cislami kW. filter raz za 2t vybrat. a preplachnut vodou teplou. a zas otazka do plena. ako cistite vyparnik vnutornej jednotky. https://www.youtube.com/shorts/aNP4iE... takto mrzne heier kvazi ja to volam vnutorny defrost kde zmrzne vsetko a potom sa da zapnut este druhy autoclean kde zas hreje na 56st,
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@stefan222 Kúpil som dom s plynovým kotlom, radiá…
@toky1 radiatory by som odstavil asi ako prve. asi najhorsie vykurovanie po el kabloch.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@toky1 radiatory by som odstavil asi ako prve. as…
@stefan222 Čo je zlé na vykurovaní radiátormi? Dík za odpoveď.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@stefan222 Čo je zlé na vykurovaní radiátormi? Dí…
@toky1 no ved ked rad zbieras bodiky z kW, tak asi vies ze vodu v radiatore musis nahriat na 60-70st zatial co v podlahovke na 30-35st. preto niekto hoc s el kotlom sa vytesuje bo hreje vodu v podlahovke a videl som uz extrem kde bol el kotol s hrial vodu v radiatoroch. tam tie kW lietali do nebies cisla.
Odpovedať
tak radiatory su uz len nutne zlo v dnesnej dobe. nikto normalny (nelakomy) si dnes uz radiatory do novostavby neosadi 😉
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?