Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@matko291 jj zda sa, ze minimalne gree vnutorny v…
@sumo01 ako vieš ze idem len vnútorný ventilator? Môj sinclair keď ide naštartovať vonkajšiu tak zafuka vo vnútri a nič a po chvíli počujem rozbiehať vonkajšiu a už kuri
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tamysk:

@sumo01 Moja midea vnutorny ventilator nevypne. N…
@tamysk nastav rezim auto a aj rezim auto na ventiatore -ja to teraz skusam tak
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od tamysk:

A regulaciou vnutorneho ventilatora sa da ciastoc…
@tamysk no to vypadá zaujímavo 😉 ako na to prísť? Ja mam tak v priemere +- 10kw za 24h
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@tamysk nastav rezim auto a aj rezim auto na vent…
@sumo01 u mna v rezime auto (klima) nevies nastavovat vnutorny ventilator :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tamysk:

@sumo01 u mna v rezime auto (klima) nevies nastav…
@tamysk aha fakt, ja som mal nastavene auto na vent a ked som prepol aj na auto rezim, nevsimol som si, ze rezim ventilatora nejde prepnut v auto rezime, sry
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@tamysk no to vypadá zaujímavo 😉 ako na to prísť?…
@matko291 Jedine odsledovat. Cim vacsi prietok vzduchu, tym sa viac chladnejsieho vzduchu dostava k senzoru vo vnutornej jednotke a je tam vacsia odchylka od nastavenej teploty. A podla toho rozdielu si riadi kompresor vykon. Cize ak das vnutorny ventilator na minimum a pod stropom sa drzi teply vzduch, ten len pomalicky prechadza vnutornou jednotkou, rozdiel od nastavenej teploty je potom nizsi a tak kompresor znizi otacky. Este su tam rozne ochranne funkcie, aby pri istej vonkajsej teplote nesiel kompresor moc pomaly atd, ale princip je nejak takyto :) Ale ako vravim, ono to zalezi dom od domu, moze byt potom chladno pri nohach, horsia distribucia tepleho vzduchu atd. To si treba odsledovat v reale :)
Odpovedať
Moja klima sa ani na auto rezim neprepne z kurenia do chladenia, to by musela nastat situacia ktoru popisuje manual( vid prilohu) v praxi mi klima vypne pri dosiahnuti pozadovanej teploty( ventilator mi stale bezi na minimum a lamely su vo vodorovnej polohe) a muselo by brutalne svietit slnko aby sa v priebehu 15 min ohrial interier o dalsie 2 stupne a az potom by sa automaticky zaplo chladenie. Nastavenie auto je podla mna potom vhodne tak do serverovne alebo do nejakej presklenej budovy s mega velkymi oknami na juh kde moze takato situacia nastat.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od tamysk:

A regulaciou vnutorneho ventilatora sa da ciastoc…
@tamysk asi tak... ja som našiel pre mňa optimálne nastavenie, hl. najsilnejšiu klímu mám vždy manuálne nastavený ventilátor na 2. stupeň ... tú v menších izbách vždy na 1. stupni max. 2. ... a tretiu klímu zapínam zriedkavo, keď nechám otvorené dvere do posl. hosťovskej izby, je tam dnes 22°C ... Takže dnes mi idú v dome napr. 2 klímy nonstop /celodenný mráz teraz -8°C a v celom dome je 23°C, v tej izbe najďalej od jednotky, v podstate hosťovska, otvorené dvere a 22°C
Odpovedať
Profilova fotka
Pani normálne ma tato diskusia vtiahla a donútil som sa študovať veci okolo toho čo tu kecáme 😉 tu je technicky popis mojej klímy. Čo je 2 stupňový kompresor? Automaticky režim z nastaviteľnou teplotou? A 7 rýchlosti ventilátora? V manuálna som nerátal 6 aj z AUTO režimom ASH-18BIS2/W 7 rýchlostí ventilátora 2-stupňový kompresor Automatický režim s nastaviteľnou teplotou
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@tamysk asi tak... ja som našiel pre mňa optimáln…
@dexter89 ja to mam rovnako ;-), Prizemie klima na 2 stupen nastavena 22'C ( mal som na 23'C ale uz mi bolo dost teplo) teplota sa pohybuje 21,8-22,2. Rano-doobeda to prepenem na 3 stupen nech sa rychlejsie vykuri lebo na noc klimy vypinam od 0:00-6:00. Poschodie klima na 1 stupen nastavena na 22'C a teplota 22-22,5'C , tiez zatial klimu vypinam od 0:00-6:00. Ked zacne poriadna zima tak ich necham bezat cely den a na noc len znizim teplotu na 21'C
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tamysk:

@sumo01 Moja midea vnutorny ventilator nevypne. N…
@tamysk u mna to bolo podobne, tiez cca 500w vacsinu casu, ak som mal nastavene Heat a auto vent, klima na 22 stupnov. Na rezime Auto a auto vent je vacsinou teraz okolo 350w vid screen, semtam to poskoci na 500w a malokedy na kratsi cas stupne viac. Takze mne sa zda, ze midea na rezime Auto si vie lepsie korigovat spotrebu+co som odsledoval, zda sa, ze aj menej cykluje. Zajtra to hodim na Heat a odsledujem spotrebu za cely den, teda spotrebu heat vs auto
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@tamysk u mna to bolo podobne, tiez cca 500w vacs…
@sumo01 nepouzivas original apku na mideu?
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@sumo01 nepouzivas original apku na mideu?
@rkorba ta nemera spotrebu, aj ked kedysi to vraj vedela, aspon podla toho, co som googlil, takze smart zasuvka
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@dexter89 ja to mam rovnako ;-), Prizemie klima …
@jozu77 jj no u nás momentálne už pekná kosa, najmä včera maximalka okolo -3°C a večer bolo -10°C včera som mal prakticky nonstop zapnute 2 klímy a vidieť to aj na spotrebách v týchto podmienkach za 24hod. cca 17 kwh to je už celkom dosť... nezvyk lebo pominulé roky boli zimy príjemné "jarné" 😃
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jozu77 jj no u nás momentálne už pekná kosa, naj…
@dexter89 ja som mal vcera spotrebu 20kwh a to byvam na dolniakoch teplota bola len -3st Takze stale si na tom dobre
Odpovedať
Cez vikend sme boli prec, nechal som len kurenie klimou, za 48 hodin bola spotreba 28,5kWh, klima nastavena na 24stupnov auto ventilator, v interiery bolo od 20 (zade izby) do 22stupnov (obyvackokuchyna). Podlaha ale v kupleni, wc a celej chodbe (cize vsade kde je dlazba) uz bola taka studena, ze som mal na vyber len dve moznosti - pustit podlahovku alebo rozvod... cize podvecer som uz vypol klimu a pustil podlahovku a za cca 5 hodin spotreba cca 35kWh na vykurenie na 22,3 v kuchynoobyvacke, pricom rano o 6tej uz zase kurila, nakolko klesla teplota na 21,7 (-9 bolo nadranom). Cize 24 hodinova spotreba podlahovky bude niekde okolo 60kWh tipujem, aj ked teda jasne ze tie prve kurenia vzdy beru viac, kym sa naakumuluje ten objem v podlahe. Asi sa skusim nejak zamerat na nastevenie podlahovky tak, aby na najnizsom vykone len udrziavala podlahu ako tak teplu a na kurenie pojde prioritne klima
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@tamysk u mna to bolo podobne, tiez cca 500w vacs…
@sumo01 u mna je to bez rozdielu, stale +- 530W. Ale mam cez 100 rocny dom dom, miestnost kde je midea je krajna,3 studene steny, 45cm tehla bez zateplenia, cize tych 500 je v mojom pripade super. :) Za verajsok dokopy 2x klima spolu 30kWh. A to v obyvacke este vzdy prikurim drevom, kedze pri celodennom mraze (-2 az -8) je v obyvacke bez kurenia cca 17-18°C.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tamysk:

@sumo01 u mna je to bez rozdielu, stale +- 530W. …
@tamysk skusal si ju nechat bezat dlhsie? Ja byvam v nezateplenej bytovke na prizemi 45 tehla, ked sa vratim domov, tak aj v druhej(severnej) izbe(klima kuri 2 severne izby) skusim hodit na AUTO, tam mam na HEAT spotrebu +-tak ako ty
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od tamysk:

@sumo01 u mna je to bez rozdielu, stale +- 530W. …
@tamysk ja mam priemer 10kw deň pri normálnych teplotách, pri mínusoch 20kw za 24h ale jedna klima na celý dom 90m2
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od matko291:

@tamysk ja mam priemer 10kw deň pri normálnych te…
@matko291 no ja som mal pri jednej klíme zväčša v takých podmienkach 10-12kwh ... ale zas v tých izbách najďalej od jednotky bolo chladnejšie, prípadne sa tam ani nekúrilo... takže to bola spotreba na nejakých 60m2 ... teraz naplno keď všade na 100m2 je v podstate 22-23°C tak spotreba rovnako atakuje 20kwh ... za včera jedna zobrala 9,4kwh a druhá 8kwh ... kus mi príde divné že tá jedna len 1,5kw klíma v malej miestnosti berie toľko, čo hlavná 3,5kw ... ale dvere sú pootvarané a teplo prúdi z oboch prakticky všade... ale zdá sa mi že kus tá aplikácia od daikinu u toho multisplitu nadhodnocuje spotreby... zasuvkovy merač mi ukazoval menej keď som to mal napojené ... teraz už to nemeriam neriešim... len raz mesačne odčítam celkovo elektromer
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@matko291 no ja som mal pri jednej klíme zväčša v…
@dexter89 zabudol som napísať 5,3kw jednotka
Odpovedať
Profilova fotka
Mám doma klimatizáciu Vivax a zaujalo má skúsiť ten režim auto, dnes som to skúsil prepol s heat na auto a nastavil 21 stupňov v izbe bolo 23,5 najprv klimatizácia nahriala na 23 a vypla a po asi 10 minútach začala ochladzovať tak som to radšej prepol naspäť na heat, ochladzovala zrejme preto lebo som mal teplotu na 21, neviem ale zaujalo ma to že najprv kúrila a potom ochladzovala
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@tamysk ja mam priemer 10kw deň pri normálnych te…
@matko291 máš celý priestor otvorený ked stačí na celé podlažie?kde je umiestnená a fúkana viac strán,akú máš celkovú spotrebu domu ,lebo teplo ide od všetkých elektrospotrebičov a dnes krásne slnečno, kotol mi vôbec už nekúri ráno -14 teraz ešte slabí mráz
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matelko78:

Mám doma klimatizáciu Vivax a zaujalo má skúsiť t…
@matelko78 no ja neviem, ale mne to pride logicke ze ked nastavis rezim auto, tak bude automaticky kurit alebo chladit podla toho, aka je nastavena teplota a ake su podmienky
Odpovedať
Profilova fotka
Ešte skúsim dať auto režim na 24 snáď nebude chladiť keď nebude vyššia teplota,raz za čas zakúrime aj krbom tak preto je teplota vyššia
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@matko291 máš celý priestor otvorený ked stačí na…
@duzu v predsieni vedľa terasovych dverí je jednotka a stej predsieni sa ide do všetkých izieb, na ľavo kuchyňa a spálňa, priamo oproti kúpeľni je teda jednotka, a na pravo je obývačka, áno ma lamely ktoré sa točia na ľavo aj právo a hore a dole. Tento víkend od piatku do nedele 56kw celý dom
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@matko291 máš celý priestor otvorený ked stačí na…
@duzu našiel som ho pre teba, v čase 1 minúta vidno dvere na terasu ta na pravo od nich hore pod stropom je vnutorna jednotka, na konci videa zdvihnem telefón na miesto kde je jednotka https://youtube.com/watch?v=7wA1xBeNz...
Odpovedať
Ked uz tu postujete tie spotreby elektriny tak si treba uvedomit ze kazdy stupen rozdielu teplot naviac je "boj o zivot" pri zariadeni na principe tepelneho cerpadla co klima je. Na jednej strane vam "exponencialne" rastu tepelne straty vykurovaneho objektu s klesajucou vonkajsou teplotou a na druhej strane vam s klesajucou vonkajsou teplotou rapidne klesa aj ucinnost klimy tkzv. COP faktor. Takze velmi lahko sa moze stat ze sa porovnavaju hrusky s jablkami obrazne povedane 😉 Pri plyne, priamovyhrevnej elektrine sa ucinnost meni minimalne s klesajucou vonkajsou teplotou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

Ked uz tu postujete tie spotreby elektriny tak si…
@bksl to je jasne, preto meram dnes vs zajtra, kde teplota ma byt +- rovnaka a teda neporovnavam cop, ale cistu spotrebu na kurenie pri mojej klime. Spotreba bude samozrejme ina od oblasti, typu klimy(jej ucinnosti) atd, takze u mna nejde o to, zistit a ukazat, ze moja klima ma mensiu/vacsiu spotrebu, ale zameral som sa na porovnanie heat vs auto rezimu.
Odpovedať
Mensi Update k Heat vs Auto -par pozorovani, teorii, postrehov -budem rad ak sa vyjadria so svojim nazorom aj skusenejsi klimatizeri😀 Midea oasis plus 2.5kw jedna miestnost a rozhodne predimenzovana, nastavena na 23 stupnov: pri rezime Heat aktualna spotreba lietala kadetade 350-500w, pri opatovnom spusteni kurenia aj 1500w(kratkodobo), jednotka po vyhriati prestala kurit, siel iba vnutorny ventilator a zacala kurit az ked teplota mierne klesla. Heat mode viedol k castejsiemu cyklovaniu jednotky, kde zatial mozno vidim usporu v energii na tych cykloch, kde vonk jednotka nejde -otazne je, ci nasledne kurenie na vyssi vykon nebude viest k vyssej spotrebe celkovo. Zaroven vacsi pocet cyklov nesvedci kompresoru, urcite nie v zime. Mod Auto: vacsina casu ide jednotka na spotrebe 350w-+. Ak vnutorny termostat na klime zaznamena o cca 4.5 stupna vyssiu teplotu, spusti sa nieco ako kratkodobe chladenie(par sekund), kde po poklese znovu zacne kurit, kde uz ale spotrebuje na dokurenie ovela menej energie ako po vypnuti kurenia pri heat mode. Ak zacne kratkodobo chladit, zaznamenal som aj o cca 3 stupne vyssiu teplotu na cidle vonkajsej jednotky(teply vzduch fuka von), co podla mna kratkodobo napomoze pri opatovnom kureni. Tu sa mi zda, ze jednotka takmer vobec necykluje, kompresor ide stale, jedina vec, co sa meni, ze prepne z heat asi na cool -pocitovo som cool rezim nepostrehol. Zhrnutie, ak mate predimenzovanu jednotku, zda sa, ze lepsi by mohol byt rezim auto -jednotka bude ovela menej cyklovat. Spotrebu porovnam v stredu, zajtra pojde klima na Heat.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?