Akumulacka+kotol na tuhé palivo

Zobraz úvodný príspevok
Pekny deň, prosím je tu niekto kto ma prepojeniu akumulacku s kotlom na tuhé palivo??? Chcela by som sa niečo popýtať. Piatok nám to napájali, ale mala som od toho väčšie očakávania.
Odpovedať
1
2
Tiež Viadrus, ale iba drevo, bez uhlia. Regulátor ťahu je o dusení kotla, nie...?
Odpovedať
@dedo758 nie, ak máš kotol primeraný stratám domu. Keď som mal Akú tak som mal 32kw dakon, keď som to odpojil dal som 15kw kotol a pohoda...
Odpovedať
@daralbajda stale si bol cudny aj si nim ostal. Takuto koko...nu napisat ze je akumulacka pre kotol na tuhe palivo blbost mozes len ty na tomto fore a v podstate ma tvoje excesne tvrdenia ani neprekvapuju. Furt sa vracias spat roky dozadu momentalne 30 rokov dozadu ze si kuril do 2000l opachy a nebolo to dobre, verim ved nemuselo mohlo alebo to bolo naprd spravene. Mas pravdu da sa aj teraz kurit bez aku, ale do poschodoveho domu s hrubymi rurami a liatinovymi radiatormi to ano to by som vynechal aku v pripade ze by bol niaky slabsi vykon toho kotla. V momentalnych domoch to poriadne bez aku nemoze fungovat! Ak je aku s kotlom prepojene do 15 minut ti z vrchndj casti aku krasne zacne vytahovat teplo cez zmiesavac a samostatne cerpadlo. Po 5 hodinach termostat vypne cerpadlo a kotol nadherne doplna teplo do aku az kym sa teploty nevyrovnaju. Kotol nedechtuje,netece , proste eno nuno. Mam hned presne 2 priklady co som dorabal aku kde nemali. U otca na kraji lesa co mal najprv bez aku lebo naco to netreba a stryka. Od kedy sa aku doplnilo maju krajsi a jednoduchsi zivot. Konstantnu teplotu do radiatorov. A len prikladaju drevo a cistia ohnisko.
Odpovedať
@gkrivanek neviem ako kúria ,čo majú ,ja mám teraz podavac,ekohrasok,nevidím význam akumulacky. 4 susedia ,každý s podlahovkou,nikto nemá akumulacky ,nikto sa nesťažuje...ja som opachy používal na to aby mi naakumulovali teplo na ďalších 24 hodín..teraz čo dávajú tie "500-800l" blchizmy "akumulackou nenazyvam ...ja som to mal tak ,a opakujem veľa ľudí obludy vyhadzuje ,či dokonca ich nakoniec nedáva..akumulacky má akumulovat ,nie vyrovnávať...
Odpovedať
@daralbajda ale podavac s ekohraskom moj je nieco upne ine, ten kotol ti vie ist na minimalny vykon tym ze ti nasype pol hrste ekohrasku. To nemozes porovnavat s kotlom na tuhe palivo kde sa neda vykon len tak ustrazit.
Odpovedať
@milan_vt my sme kotol mali my sme k nemu iba do kupovali akumulacku čiže ja som ani nepremýšľala nad iným. Teda áno premýšľala nad automatickým na ekohrášok ale od toho má od hovorili a poradili mi toto. Možno sa niekedy kúpi iný kotol ale je to veľa výdavkov naraz a bohužiaľ ja nemám neviem koľko tisíc odložených. Velmi sa do toho nerozumiem, viem ze to mame zapojené podľa tej schémy viem ze mame len priložené termostaty tak ako to je tam. Mala som tu 5tich kurenarov každý jeden ušiel stadeto ze oni to robiť nebudú ze to je veľa roboty. Jedny po dlhom prehovarani prišli zapojili mi to podla tej schémy netuším ci stým majú dáko veľa skusenosti skusenosti Nádobu som kúpila koli tomu aby to v noci hrialo a ráno sme nemali zimu pretože sme mávali ráno 18 stupňov vo veľkých mrazoch aj menej. čiže hneď ísť kúriť nikam odísť lebo by tu bola zima. Účel to plní v noci to kúri ráno je teplo ale som sklamaná ze prečo mi ta vída nevydrží dlhšie tepla. Aj dneska ráno aku na 35. A večer bola na 65.
Odpovedať
@gkrivanek máš vo veľa veciach pravdu ,ale menšia nádrž 500-800 l O.K ,ale ako niekto propaguje obludy....akú sa väčšinou používa keď nieje kde naraz dať teplo pri nahriatom kotli. neviem ja by som doma väčšiu ako 800l nedával ,nejdem tu už viac vypisovať,som z oblasti kde gro kotlov je na tuhé palivo..
Odpovedať
@mypa no akú minie energiu....musela by si mať väčšiu obludy a silnejší kotol..proste do toho objemu naakumulujes určité množstvo energie ,ktoré ti potom odovzdá..
Odpovedať
A ešte som chcela povedať ze my máme nádrž bez výmenníka. Kde sme ju kupovali mi poradili ze ak nebudem mat solar tak mi to stačí. Neviem ci je to ôk ci nie
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Ešte sa chcem opýtať tých co majú akumulacku. Prosím vás vy mate izbové termostaty? My mame zatiaľ iba priložené ako bolo v tej schéme a tie sú nastavené na zopinanie pri 30 stupňoch sa mi zdá. Myslíte že aj to môže byť chyba????? Mam to tak ako mi to kurenari nastavili veľmi som sa do toho nechcela prplat. Tak sa radcrlej pytam
Odpovedať
@daralbajda este ze tak,cize ta lacna el. bola v minulosti.Ajtak ma ale prekvapuje,ze ti ta aku nevyhovovala....
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dusan72 bola veľká, 6nadrzi po 850l, zaberali to veľa miesta a kým to na bolo bolo dret kotol na 32kw celý deň, väčšinou v sobotu..
Odpovedať
S ohladom na spravnost zapojenia neviem ci od AN tohoto objemu nemate prilis velke ocakavania. Ak uvazim : V=Q×(860 / (T - Ts)) 1500l = Qx (860/(65 -35 )) Q = cca 52kwh Teda ak nabijam nadobu z 35 st na 65 v 1500l viem uskladnit 52kw tepla, lebo to iste plati o vybijani nadobi z 65 na 35 st. Tepelne straty salanim a vedenim budeme ignorovat. Neviem kolko tepelne energie miniete pri kureni na den a ci nemate prilis vysoke straty. Mate 5 radiatorov a 2 podlahovky teda vykurovacie telesa s roznym teplotnym spadom. Vas Viadrus s 27kw by mal cisto AN nabit za cca 2 hodiny pri plnom vykone. Neviem kolko je to u vas ale ak by to bolo napr. 100kwh na den, tak vasa nadrz by vydrzala len pol dna. A teraz moja skusenost, posledne 3 dni kurim skoto vylucne krbom s napojenim na vofnu podlahovku a AN 500l kurime na 25 st asi 190m2 cistej podlahovky. Ak si nabijem nadrz na 65 st co je uplne bezne pri light pomalom splynovani dreva, podla vzorca a spiatocky cca 26 st vyjde nasledovne.: 500= Q x (860 /(65-26 )) Q = cca 23kwh Teda pri tomto stupni nabitu celej nadoby ! ( pripominam vrstvenie vody a umiestnrnie teplotneho cidla, moze nastav stav kedy je skutocne vyhriatych len 1/2 nadoby a spodok je studeny ) nam zadobu tepla 23kwh a denne potrebujem pri tejto ibterierovej teplote cca 40 - 45kw. Teda energia mi vystaci na pol dna kurenia. Ak sa poznazim a dobijem ju na 90 st. ziskam cca 37 kwh zasoby, co mi vystaci na skoro cely dalsi den. Zapojenie ekvitermika izbovy a vonkajsi teplomer , okruh krb - AN a cez zmiesavac pousta ziaducu teplotu do podlahovky.
Odpovedať
@janopopovec aku mate prosim vas splynovaciu vlozku s moznostou napojenia na podlahovku? aky je pomer kw do vody a do priestoru? dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
@mcsmekac zdravim vedli by ste mi poslat schemu kurenia tak ako to máte
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravím
Odpovedať
Ja tiež planujem akumulačku. Kotol kolton ekomatix 25kW na hrašok. Akumulačka cca 1000L všade podlahovka 2 poschodia 180metrov a pivnica. Chcel by som časom fotovoltaiku na prihrev TUV.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
prosim poradit, novostavba, podlahove kurenie , podlahova plocha 95m2, bojler do 150L Podla technickej spravy je potrebne na vykurovanie 7,24kW. Aky kotol? Aka akumulacka? Aky bojler? Plyn nie , TČ sa chcem vyhnut, dreva je plny dvor 🙂 DIK
Odpovedať
Preluskal som asi vsetky mozne vlakna tu ohladom akumulacky a kotla na tuhe palivo , ale nic co by som potrbeoval som nenasiel. Tak skusim este raz.
Odpovedať
Napríklad Attack DPX 25 a k tomu akumulačná nádoba 1500 l? Bojleru sa môžeš vyhnúť ak by bola AN s prietokovým ohrevom TUV.
Odpovedať
@frantisekca Nech mi to niekto vysvetlí: Pred cca 30 rokmi odborníci odporúčali Akum. nádrž ku kotlu na tuhé palivo, ale jedným dychom vraveli, že na bežný RD je treba min. 4 m3 objem. V súčasnosti sa bežne predávajú a montujú do domov 1 - 1,5 m3. To čo sa stalo? Zmenili sa výpočty, či sú iné zimy, iná voda, či čo ???
Odpovedať
Tak mi mame vigas 18kw aj na pelety aj na drevo a 300l akumulacku,kotol sa nam zapne tak par krat za 24h,ked teplota klesne pod 24stupnov ale aj akumulacka musi byt na 50tich stupnov,takze ked to aj klesne nabehne akumulacka a druhy krat sa uz sam zapne aj kotol a opet vsetko nahreje na 90stupnov.Ako teplo je ze az,som mala 25stupnov ani dychat sa mi nedalo poriadne,hned som dala spet na 24stupnov.
Odpovedať
@petersd Pred 30 rokmi boli iné tepelné straty domu a boli predovšetkým radiátory. Nízke tepelné straty a kúrenie do podlahy mení objem využiteľnosti AN.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?