Ako zvládate kúrenie v arktickej zime v januári 2017

Zobraz úvodný príspevok
Máme tu veľkú zimu , riadne mrazy na začiatku mesiaca. -10 až -20 stupňov čo riadne odtestuje náš dom , naše kúrenie . Zaujíma ma čo ste zistili , postrehli , ako sa váš dom správa či kúrenie stíha , prípadne spotreba plynu elektriky v týchto mrazivých dňoch. Objaviť sa môžu tepelné mosty , fúkanie spod dverí okien, zo zásuviek ... odhalia sa rýchlejšie nedostatky ak ich sledujeme počas takého chladného počasia a silného vetra . Prípadne nejaký kondenz .... zle zaizolovaný veniec ...mne sa to stalo minulú zimu ...a v rohu mi kondenzovala voda, ale už to mám v poriadku. Treba si povšímať tieto detaily . Ja som ešte doplňal izoláciu v októbri 19 balíkov .... lebo strop som mal pobiedno .....Alebo ste proste úplne spokojný :-) :-) :-) U PN okrese teraz -10 do rána sa očakáva -16 stupňov
Odpovedať
U nás okolie HC bolo dnes ráno -14, možno v noci aj menej. Dnes celodenne -10. Kúrime TČ teplotu v dome okolo 23°, severná a východná strana domu ešte nie je zateplená, nestihlo sa. Spotreba okolo 46kWh vykurujeme 275m2. Pekne teraz cítiť a vidieť na nezateplenej stene kde je preklad a kde tehla, na zateplenej to nie je cítiť. To zateplenie fakt funguje :-) A aj okná trojsklá stojí človek pri okne a fajn pohoda. Aj keď niektoré okná treba doštelovať, je cítiť že ťahá v niektorých častiach okna. Ako písal autor témy táto zima odhalí nedostatky domu.
Odpovedať
@autoholik nový Yeti bude o dosť krajší. Už som ho videl naživo ;-)
Odpovedať
@danculd nemam rad zimu a v ziline nic neni, tak radsej budem doma v teple pri krbe 😀 Rano aj tu bude chladnejsie.
Odpovedať
Vyzera to tu slubne na novy rekord 8-) . Oblacnost sa zatial rozpada uz na Morave, aktualne -18. O pol osmej rano bolo -22,6C/ cca Trencin. Zlata vlhkost :-D koncom novembra 24C/92%, teraz 22C/34%. Uz to citit v nose.
Odpovedať
Profilova fotka
@danculd Fuu, taka zima u nas? V predpovediach udavaju -20 C, nemam teplomer, nemam prehlad :-D
Odpovedať
@nicicka Tak ono v spravach je to take priemerovane. Ja som 5km od ZA a mame -25,8 a v centre ZA je -20. Ale tak je pravda, ze som na kopci, riedko zastavane uzemie a z troch stran ziadny dalsi dom.
Odpovedať
Profilova fotka
@danculd Na samote u lesa :-D
Odpovedať
A teraz to leti teda raketovo rychlo dole. Kotol nebezi od rana (uz je v utlmovom rezime) a teraz citit ako zacala klesat teplota aj v interieri. Tak rychlo mi este neklesala :-o.
Odpovedať
@nicicka No, az tak uplne nie, 400m "za domom" dialnica :-).
Odpovedať
Profilova fotka
@danculd ja to mam tak, ze od 0 sa utlmova teplota zvysuje a od -10 uz do utlmu nejde vobec. U nas je teraz -22C s veru za chvilku sa rozbehne TC.
Odpovedať
Profilova fotka
@danculd Do rana pomrznete :) 400 m je v pohode
Odpovedať
Prievidza -22, vnutry priemerna teplota cca 23 stupnov a vlhkost do 40%. Do podlahy ide 37 stupnova voda so spiatockou 31 stupnov. Za vcerajsi den ( 24 hod) spalenych 10 m3 plynu pri 130 m2.
Odpovedať
Článok sa načítava...
http://domov.sme.sk/c/20427176/shmu-v... @danculd po prdeli ty máš iný mínus ...to by neviem či aj rozchodil môj diesel auto 8-( pri mínus 19 už akosi tažšie chytilo
Odpovedať
@originalx u nas dnes - 31.. ráno o ôsmej. Cely den okolo 25
Odpovedať
@nicicka má veľmi dobre zateplený domček ..on len tak nezmrzne ...jedine ak z neho vylezie :-D @danculd V telke bolo že v moskve z termosky dal do pohárika čaj ... a keď ten čaj vyšplechol do výšky ..tak padali snehové vločky :-D môžeš skúsiť U nás len -15 teraz
Odpovedať
@cernusik a co ty byvas na vrchole chopka? ☺ no cez den asi behas na besenovu ked tam mas letnych 25° 😀
Odpovedať
@majkoj No, asi ho budem musiet prepnut do manualu. Tak ako to mas ty, to neviem nastavit ale celkom sa mi teda paci. Teraz to mam v automate, kde pocas 6:00 - 18:00 ma nastavene 22,5 a mimo tohto casu 20,5. Kotol bezi obvykle 2-3 hodiny rano a potom uz vobec. Dom vsak vychladal maximalne o jeden stupen aj v tych do teraz "najvacsich" mrazoch, takze ta utlmova je len taka poistka. Ale dnes to teda leti dole o dost rychlejsie. @nicicka Toz, otvorime flasu niecoho viac-voltoveho a budeme zateplovat zvnutra ;-). @leilak1 O 19:00 bolo -22, tak som bol prestartovat manzelkine auto (Octavia 1.6TDI) a chytilo to celkom v pohode ale pre istotu som ho nechal zo 15 minut "hrkat".
Odpovedať
Profilova fotka
@danculd Haa, tak len smelo zatepluj, manzel je velmi setrny, tak my zateplujeme uz od siestej :-D
Odpovedať
V Oravskej Lesnej o 20:45 bolo -31 :) Do rána snáď aj 35
Odpovedať
@igigi Tam je zima aj v lete :-).
Odpovedať
@mr79 Hej dom bol navrhnuty pasivnom standarde, podlaha 25 EPS, steny ytong 30cm, eps 20 a 24 cm, strop 50 cm EPS. Jednoduchy podorys 160 m2. Myslim si ze, technologie ako rekuperacia, TC, FVE z neho urobili aktivny dom. Ano take mnozstvo dreva vyprodukuje zhruba take mnozsto tepla ako pises, preto sa TC cez den takmer nezapne, ked kurime v piecke. To mnozstvo dreva som zhruba odhadol. Nabuduce zvazim presne. Mne by aj stacila teplota 21°C, ale moja manzelka potrebuje vyssiu teplotu, predtym v byte pri 21° mrzla :) Mne to nevadi, pretoze to teplo sa volne siri do ostatnych izieb, kde je prijemnych 20-22°. Pred tyzdnom sme jeden den nekurili v piecke, boli sme mimo domu a spotreba domacnosti v tento den za 24 h bola 21 kWh (priemernu teplota vonku okolo 0°C). Tato spotreba zahrnuje kurenie cez TC (vzduch-voda), ohrev TUV a spotrebice v stand by rezime. Viem ze si od PO za, uz skor sme spolu pisali, ked pojdes dole do PO, za gulvasom kukni doprava na Kosariska a v dialke uvidis jeden dom, s rovnou strechou, na ktorom je FVE. Este v tychto chladnych dnoch urobim test spotreby elektriny na kurenie bez piecky a podelim sa s informaciou.
Odpovedať
no nič moc zatiaľ. -11°C a už to neklesá. @danculd a ináč vieš že díslak sa nenecháva hrkotať na mieste.
Odpovedať
@stastnyjim tak,tak nenechava. max par desiatok sekund pri velkych mrazoch, nech sa z oleja zas stane tekute skupenstvo :-) z praxe si spomente (ti co nechavaju 20minut vrcat auto pod oknom), ako rychlo sa zohreje v zapche, ked stojis a ako ked ides konstantnou rychlostou. Druha volba je spravna. Vrcat na mieste ho vyrazne viac trapi-skracuje zivotnost.
Odpovedať
@autoholik Mýtnici z diaľnice ráno prídu na diaľnicu, 7 hodín vrčia na mieste a idú domov. A autá sa im nekazia...
Odpovedať
@jakino a to ako vies? :) auta maju nove/zanovne a je ich tolko, ze nemas sancu postrehnut ktore je kedy v servise ;-) Späť k teme - stale -11, rekord u nas nebude, mozme to zabalit.
Odpovedať
@stastnyjim @autoholik Tak ja som v nom sedel a drzal otacky na 2500 (v podstate pedal na podlahe, v tej novej octavii to na neutrale ani na viac ako 2500ot. nejde, asi nejaky limiter), zohrialo sa to celkom dost rychlo (za tych 15 minut) na 80 stupnov. Ale jazdit sa mi v tom len tak nikam teda nechcelo :-D . A vlastne, je mi to asi jedno ci sa nici viac alebo menej, po 4 rokoch ide z domu tak ci tak a tie 4 roky vydrzi urcite, hlavne ked toto je teplotny extrem a mozno sa uz nebude nikdy za cely zivot toho auta opakovat :-).
Odpovedať
Autu nevadi ked stoji na mieste nastartovane. To skor mu vadi ked hned nastartujes a ides a vytacas ho. Lepsie je zohriat a ist. Najlepsie nezavislym :)
Odpovedať
@igigi @danculd @autoholik chalani, uplne mimo temy...
Odpovedať
Profilova fotka
@igigi kedze robim okolo meracej techniky na auta, mozem ti garantovat, ze je uplne naopak :) ked stoji studene auto nastartovane, ublizujes mu. Auto treba nadtartovat a ist, rychlejsie ss zohreje s preto doba s vysokym opotrebenim je kratsia. Ak nastartujem ja moje auto a necham ho na mieste ist, bude dokonca pindat :)
Odpovedať
Niektore auta kym sa nezohreju tak sa nedaju ani vytocit nad nejaku hranicu. Cize po starte nevytacat.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?