Predaj bez zisku - danove priznanie

Chcem sa opytat, pred par rokmi (menej ako 5) som ziskal nehnutelnost darovanim, ohodnotenu znalcom na cca 30 000 euro. Minuly rok za to predalo za cca 26 000 euro. (boli tam podielnici, tak aspon ze sa predalo). Cize to bolo predane pod znalcom ohodnotenu cenu. Podla tohto by som nemal platit dan za predaj do 5 rokov. Treba to vobec uvadzat do danoveho? ...alebo sa na to vykaslat, ked aj tak z toho nebudem odvadzat dan z predaja nehnutelnosti. Dakujem za info.
Odpovedať
Hmm to je zvalstne, podla mna je cisty zisk z predaja cela kupna cena, t.j. 26tis, nakolko za nehnutelnost ste pri nadobudnuti nic neplatili. Podla ktoreho ustanovenia je tento prijem oslobodeny od dane?
Odpovedať
Ahaa, opravujem sa, je to predaj bez dane. Do DP by sa uviest mal, vratane vydavkov, t.j. .ceny 30t ktora sa v tomto pripade povazuje za vydavok. Ale zase, ak to neuvediete, co vam mozu, maximalne dat opravit nespravnost/neuplnost DP, ale kedze ziadna dan, tak ani ziadne penale ci uroky z omeskania z toho nevyplynu
Odpovedať
Malo by to tak byt, aspoň na internete je to tak: "Základom dane bude následne rozdiel medzi príjmom z predaja pozemku a cenou uvedenou v znaleckom posudku." Znalecky posudok by mal byt vypracovany v tom roku, popripade sa daj aj spatne vypracovat. Mne sa hlavne jednalo o to, ze ked to neuvediem, tak ci ma nebudu nejako strasne pokutovať popripade tahat po sudoch.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas9900 Daňováci ťa budú ťahať hore dole aj za 100 EUR ktoré štátu neodvedieš. Lenže podľa toho čo píšeš chápem, že základom dane: ZP hovorí o hodnote 30 000 EUR Predajná cena by bola 35 000 EUR To znamená, že základom dane bude v tomto prípade 5 000 EUR z čoho budeš platiť daň. Podľa mňa (ak sa mýlim - opravte ma), zákon na toto prihliada len v prípade, že je kúpna cena vyššia ako je na znaleckom posudku. Aby sa jednoducho dal určiť nejaký ten základ dane z nadobudnutého majetku bez kúpnej zmluvy. Mám určité pochybnosti, že ak sa nehnuteľnosť predala lacnejšie ako bola jej hodnota na ZP, bude potrebné platiť daň z celej predajnej ceny - že by to mohlo byť chápané ako cielené krátenie dane alebo obchádzanie daňovej povinnosti ? Sú to len moje domnienky, ak sú nesprávne. Rád sa priučím.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas9900 nie je potrebné podávať daňové priznanie. Uchovajte si však pre budúcnosť znalecký posudok, v ktorom je určená tá hodnota 30tis., ak by v budúcnosti bolo potrebné preukazovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba Nie, predaj nehnuteľnosti pod trhovú hodnotu nie je brané ako možnosť krátenia daní. Svoj majetok môžete predať za cenu, akú si určíte sám, je jedno či za viac, alebo menej, než je reálna hodnota. Aj to určenie reálnej hodnoty je diskutabilné, pretože je skutočne reálna hodnota? Tá trhová určená v posudku? Je to len cena odzrkadľujúca ponuku a dopyt - nič viac. Napr. prstienok z bižutérie je pre niekoho bezcenný, pre niekoho má nevyčísliteľnú hodnotu a je ochotný za neho zaplatiť koľko si predávajúci vypýta, lebo má k nemu možno citový vzťah, alebo je jedno prečo ho chce. Ale bol dopyt a ten určil cenu. Ak by sme nehnuteľnosti chceli zhodnotiť bližšie k reálnej hodnote, tak sa na to treba pozrieť z pohľadu, že za koľko sa dá taká nehnuteľnosť postaviť, tzn. nevstupovala by do hodnoty tá emočná stránka či iné premenné, ako sú lokalita, vybavenosť obce, .... atď., skrátka iba strohé náklady na stavbu čisto nehnuteľnosti - v tom prípade je reálna hodnota nehnuteľnosti technická hodnota - túto sumu máte tiež uvedené v každom znaleckom posudku. Totiž stávajú sa aj prípady, kedy technická hodnota je vyššia ako trhová cena nehnuteľnosti a to je preto, že náklady na stavbu domu sú rovnaké, či staviate v BA alebo v Revúcej, ale dopyt je BA výrazne vyšší, než v Revúcej a tak sa bežne stane, že trhová hodnota domu v Revúcej je hlboko pod skutočnú hodnotu domu, čo sa jeho stavby a nákladov na materiál týka.
Odpovedať
@tomas9900 znalecký posudok je tak pre hypotéku no nie na predaj nehnuteľnosti, predáva sa vždy za trhovú cenu, niekde tak nepredáš ani za znaleckú a niekde i niekoľkokrát drahšie, daň sa platí z príjmu za minulý rok ako z každého iného príjmu musí sa spočítať všetok príjem
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 to je samozrejmé, neviem ale ako je písaný zákon. Ak dôjde k predaju pozemku (nie je dlhšie vo vlastníctve predávajúceho ako 5 rokov! ktorý má podľa ZP má hodnotu 50 tisíc EUR a majiteľ ho predá za 5 000 EUR, bude povinný z čiastky 5 000 EUR zaplatiť DAŇ z predaja ? Citové vzťahy, alebo - chcem sa toho čo najskôr zbaviť, chcem to predať, nie predávať ... jasné, to je už individuálna vec, ale kto by nechcel zarobiť na predaji maximum ?
Odpovedať
@tomas9900 rozhodujuce je, ci v case darovania bol uz prijem z predaja nehnutelnosti u darcu oslobodeny od dane z prijmov alebo nie - ak bol tak ako svoj vydaj das cenu zo ZP v case darovania (nie cena z darovacej zmluvy ale realny ZP). Ak nebol tak das ako svoj danovy vydavok cenu za ktoru nehnutelnost obstaral darca. Tvoj prijem je najlahsia polozka - predajna cena bytu 🙂 No a z rozdielu prijmov a vydajov, ak je kladny platis dan z prijmov a podavas z tohoto prijmu aj DP - inac netreba 😎
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?