Daň z predaja nehnuteľnosti 2012

Zobraz úvodný príspevok
Prosím o radu, v Januari 2012 som kupou nadobudla podiel z nehnutelnosti za 10 000 e, teraz v auguste 2012 som ho predala za 9 000e, platím daň? ďakujem ... :-)
Odpovedať
1
4
5
Ahojte! Vie mi niekto poradit ako to je pri predaji bytu.Odkupila som druzstevny byt do osobneho vlastnictva pred mesiacom, keby som ho chcela predat budem platit dan z predaja aj ked som v byte mala trvale bydlisko 22 rokov? Alebo ako to vlastne je?
Odpovedať
No,ale byt máte iba mesiac.Príklad za byt ste dali 5 000E a predáte ho za 40 000 E teda rozdiel je 35 000E z toho budete platiť 19 %,od dane ste oslobodená iba ked ho vlastníte 5 rokov.Ak sa mýlim opravte ma.
Odpovedať
Ešte som zabudla,že všetky náklady si môžte tiež odrátať,takže z rozdielu 35 000 E si odrátate náklady až potom z toho platíte daň.
Odpovedať
Profilova fotka
@marta2610 Ahojte, môžem poprosiť o radu-ako sa vypočíta daň pri predaji domu, ktorý vlastním menej ako 5 rokov? rozumiem príkladom, keď niekto kúpi nehnuteľnosť za 100 000 a predá za 120 000, že daň sa počíta z tých 20 000, čo je zisk, ale ako je to pri dome, ktorý sme stavali sami? ďakujem
Odpovedať
@rovni presne tak isto akurát ze od predajnej ceny odratavas vase naklady ( verim ze doklady o kupe mate odlozene...) este je tam kombinacia ze ak ste kupili pred 2011ale zaroven tam mate aspon 2r trvaly pobyt dan neplatite
Odpovedať
@tuto7412 ano presne tak to je, byt ste kupili pred mesiacom, ze ste boli 22r druzstevnik danoyv urad nezaujima
Odpovedať
@rovni ako píše eeffka takže z predajnej ceny si odrátaš všetky náklady,ktoré si dala do domu aj pozemok,ktorý ste kúpili,no neviem či sa niekedy neoplatí počkať 5 rokov,záleží akú sumu máš zaplatiť,potom sa platí 20% z príjmu a aj 14 % do poisťovne,opravte ma ak sa mýlim.
Odpovedať
@rovni Oprava 19% z príjmu!!!!!!!
Odpovedať
Profilova fotka
@marta2610 @eeffka ďakujem, pozemok bol kupovaný dávno-cca1998,dom sme začali stavať 2006 a skolaudovali 2013.takže z ceny za ktorý ho chceme predať sa môže odrátať cena pozemku (kúpna alebo nejaká znalecká teraz?,lebo ceny z m2 tam išli dosť hore),potom všetky bločky za práce pri stavbe domu a z toho rozdielu sa platí 19%+14%?
Odpovedať
@rovni Môže sa odrátať cena ktorú ste v r.1998 dali za pozemok,to máte v zmluve napísané za ? SK ste to kúpili..To vydokladuješ všetko teda pozemok plus všetky náklady,ktoré ste vynaložili na dom.Príklad predáš dom za 100 000E výdavky 70 000 E teda zisk 30 000 E a ztoho zaplatíš daň 5 7OO E,a do ZP 14%.Ktosi hore písal,že pred rokom tým......že sa to ráta tak a potom zase podľa nového.Najlepšie by bolo ísť na Dú presne si napísať kedy ste kúpili a opýtať sa ich v prípade predaja domu akú máte povinosť.
Odpovedať
@frnko mame platiť daň zpredaja bytu. Ten bol kupeny 1988 sme štyria učastnici dedictva od 29.9.2008 mama ma 5 osmin deti-traja surodenci každy ma 1.osminu.ak ano -kolko a jak PRAJEM VŠEM VEĽA ZDRAVIA. @frnko
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Mám taký dotaz ako úrad zistí že sme nehnuteľnosť predali? Kontroluje sa to? Aj keď sme ju predali za menej než sme kúpili je potrebné daňové priznanie? Ďakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zwalsh ci a ako sa to kontroluje, to neviem, ale ak ste predali za menej ako kupili, tak netreba podavat danove priznanie
Odpovedať
@peta_petruska kúpili sme a predali za tú istú cenu len niekto hovorí že daňové treba podať len bude nulové. Zajtra radsěj zájdem na daňový úrad. Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
@peta_petruska tak som bola na daňovom, ak je predaj do 5 rokov tak treba podať daňové aj keď sa predá za menej peňazí. Takže sme stihli podať dodatočné podanie. Pýtala som sa tam aj na to či chcú kúpnej zmluvy alebo doklady o tom že sa rekonštruovalo. Povedala že to ich nezaujǐma že je to potrebné mať keby prišla kontrola. Ale myslím si že nebudú kontrolovať také malé ryby ako sme my. Aspoň dúfam že sa kontrolujú väčšie ryby. Ale máme všetko v poriadku tak aspoň budem kľudne spať.
Odpovedať
@zwalsh aj mne napísali, že treba doklady len pre prípadnú kontrolu - no ale človek nikdy nevie...
Odpovedať
@katrin21 Dobry vecer. mozte mi tiez prosim poradit?Zdedila som pozemok od tety pred 2 rokmi a teraz by som ho chcela predat.Viem,ze nie som oslobodena od platenia dane z prijmu,pretoze som dedila v nepriamom rade a pozemok nemam vo vlastnictve viac ako 5 rokov.Ale v osvedceni o dedicstve je cena pozemku vyssia ako by som ju chcela predat.Tato suma v osvedceni o dedicstve moze byt povazovana za akoze obstaravaciu cenu?Napisala to tam notarka,cize asi nie znalec.Moze sa pocitat danovy zaklad tak,ze hodnota pozemku v osvedceni o dedicstve-suma za ktoru by som ju predala?Bolo by to vlastne minus a potom by som nemusela odvadzat dan z prijmu?Alebo mam radsej pockat kym uplynie 5 rokov a potom predat?
Odpovedať
Profilova fotka
@matula81 myslim, ze ak je to v podstate menej, tak dan z prijmu sa neplati. lebo zisk = O... lenze to plati pri kupe nehnutelnosti, pozemku atd. Neviem, ako je to pri dedení . lebo to kazdopadne vzdy zisk je... fakt neviem... je to trochu iny pripad ako ked sa kupuje nieco...
Odpovedať
1
4
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?