Daň z predaja nehnuteľnosti 2012

Zobraz úvodný príspevok
Prosím o radu, v Januari 2012 som kupou nadobudla podiel z nehnutelnosti za 10 000 e, teraz v auguste 2012 som ho predala za 9 000e, platím daň? ďakujem ... :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@anib ano, dobre chapes, nebudete platit nic , taky byt je OSLOBODENY od platenia dane :) malo by to tak byt...
Odpovedať
Dobrý večer, potrebujem poradiť- v r. 2009 som kúpila byt za 74000 eur, mali som v ňom trvalý pobyt a v roku 2012 som ho predala za rovnakú cenu a vyplatila HÚ. Vzťahuje sa na mňa daňová úprava spred 1.1.2011 a som oslobodená od platenia dane? Som povinná podať daňové priznanie?
Odpovedať
Dobrý deň, rada by som sa aj ja poradila. Minulý rok som sa stala majiteľkou bytu na základe darovacej zmluvy. Tento rok sa chystám byt predať. Čiže majiteľkou budem možno rok, nemám tam trvalý byt. Teraz plánujem dať byt ohodnotiť, nakoľko v darovacej zmluve cena bytu nie je uvedená. Keď ho predám, tak budúci rok dane(z príjmu aj do zdravotnej poisťovne) budem platiť z rozdielu medzi odhadom a skutočnou predajnou cenou? Ak ho náhodou predám za nižšiu sumu, ako odhad, neplatím dane? Ďakujem
Odpovedať
@38lienok ak si tam mala trvale bydlisko viac ako 2 roky tak si oslobodena no ked pises ze si byt predala za tu istu cenu ako si kupila tak aj keby si mala povinnost platit dat rozdiel nadobudacej a predajnej ceny nula, takze dan platis nula teda neplatis....
Odpovedať
@darca46 bolo treba urobit znalecny posudok pri darovani a danu cenu napisat do darovacej zmluvy vtedy by si mala priamo v zmluve aku hodnotu mal dar cize nadobudacia cena by bola jasna..... takto ako to pises to nie je idealne.... jedine ze budes argumetovat ze ceny sa velmi nehybali......
Odpovedať
@anib ano chapes dobre dan neplatis ak mas TP viac ako 2 roky a byt si nadobudal pred 1.1.2011--- za nadobudnutie sa pocita datum kedy to kataster zapisal, nie kedy ste podpisali zmluvy, alebo podali navrh na vklad....
Odpovedať
Kupili sme byt v roku 2009 za 25000 a v roku 2012 predali za 35000.Trvaly pobyt sme mali 3 roky.Musime podat danove priznanie a zaplatit dan?
Odpovedať
@katrin21 prosim a čo ma zdravotna poistovna s predajom bytu? Ved to je nejake na hlavu padnute nie? :-D Nechapem to ake odvody oni chcu zaplatit za to že ja predam byt.
Odpovedať
Profilova fotka
@elenka83 dovody sa platia z PRIJMU ... Z predaja bytu mas prijem vlastene, zisk... preto sa to z toho plati... Rovnako ked vyhras auto v nejakej loterii, sutaži - musis ho zdaniť + zaplatit zdr. odvody z ceny, koilko stoji, aj ked si ho vyhrala.... tak to bohuzial je
Odpovedať
Profilova fotka
@elenka83 nie nebudes platit dan ...
Odpovedať
@elenka83 Vo vasom pripade nebudete pplatit dan, ale tym co dan platit vyjde maju povinost platit aj zdravotne odvody... Pises ze to je na hlavu postavene, ano to su tie slubovane ISTOTY, ktore nam schvalila nasa vlada.....
Odpovedať
@marrad tato istota je z dielne SAS konkretne p.Mihala, ktoreho som tu uz za tuto vymozenost viackrat spominala. dufam, ze mu padlo na uzitok :-p vzdy, ked ho vidim v nasom meste mam strasnu chut prestat sa chovat ako dama 8-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@finis nebudem sa dohadovat, ale soc dem vlada to mohla zmenit ale kedze jej to vyhovuje tak nic take neurobila...
Odpovedať
@marrad joj ja sudruhov nebranim, ak si to tak pochopila :-) len konstatujem fakty. najlepsie to vyjadruje toto : http://www.cynickaobluda.com/2013/03/...
Odpovedať
Pozri http://www.reality-poradca.sk/poradca... .
Odpovedať
ahojte, potrebujem poradit. Byt som kupovala ako druzstevny pred 8 rokmi Pred necelymi dvoma rokmi sme ho odkupovali do osobneho vlastnictva./nestihli sme to do konca roka 2010/ V byte nebyvam ja, ale moja mamina s bratom, otec prednedavnom zomrel, tak by som chcela byt predat a prestahovat si mamu blizsie ku mne. Byt sa kupoval na zaklade zmluvy z druzstovom, kde je uvedena cena 52000 tis Eur , plus odkupna hodnota bola uz len 2000Eur pred tymi dvoma rokmi. Je mi jasne, ze kedze tam ja nebyvam oslobodena od dane nebudem, nemam tam trvaly pobyt. Ma ho moja mamina len. Mozem si ale odpocitat do vydavkou, sumu ktoru mam na zmluve ze som za byt dala? Tych 52 tis . to je zmluva o prevode prav, alebo len tych 2 tis eur ked sa prevadzal byt do OV? je to na hlavu, ak mi neuznaju tych 52tis, ved to je vlastne cena bytu. Mne nikto nepredal byt za 2 tisicky. A platit z toho dan ved to strasna suma. teraz mam kupcu za sumu 52tis to by som bola teoreticky na nule s danou.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, ja mam iny problem. Rodicia kupili dom v roku 2010, nemali tam trvaly pobyt. Ja ten dom idem teraz kupovat. Ich obstaravacia cena bola 30 000 a dom z casti zrekonstruovali, za cca. 10 000, co sa zapocitava. Ja dom kupim za 40 000, takze rozdiel by bol 0 EUR, takze nic by sa nemalo platit. Su ale treba nejake blocky a faktury o rekonstrukcii?
Odpovedať
Ahojte No a teraz babo raď kto môžeš: My sme kúpili v roku 2012 dom na hypotéku za 229.000€. tento rok sme-žial- ostali obaja s manželom nezamestnaní-tak ho predávame za 220 000€, ale nemáme v ňom trvalý pobyt a predajom sa vyplatí časť hypotéky. Ako to bude s daňou? :-. Ostane nám aspoň na chleba v akcii?
Odpovedať
@a0ka daň sa platí zo zisku, ktorý sa vypočíta ako rozdiel medzi predajnou cenou a obstarávacou cenou, keďže Vy nielenže nebudete mať žiadny zisk, ale v podstate ešte aj prerobíte, nemali by ste platiť žiadnu daň. A inak mi je ľúto, že musíte po roku predávať dom kvôli práci, to je moja nočná mora, že si vezmem vysokú hypotéku a náhodou zostanem bez práce :(
Odpovedať
@vvladkaa Ďakujem veľmi pekne za pozitívnu odpoveď x-) Neostáva nám nič iné, ale myslím si že je to menšie zlo,ako v exekúcii prísť o všetko-ide sa ďalej(aj v pädesiatke)...Všetko dobré prajem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
môžte mi poradiť? ak predávam byt a musím zaplatiť daň+ zdravotnej poisťovni, mám bločky od rekonštrukcie k daňovému priznaniu tie sa tiež musia rozpisovať do evidencie príjmov a výdavkov? alebo ich stačí mať?
Odpovedať
Najskor je potrebne si vyjasnit danovy zaklad. Mas pocit, ze si zasadnym sposobom zvysila hodnotu nehnutelnosti tou rekonstrukciou a teraz pri predaji dosiahnes zisk? Vzhladom na stav realitneho trhu to povazujem za malo pravdepodobne. Takze este raz, neplati sa dan z predaja nehnutelnosti ale dan z prijmu. Prijem dosiahnes tak, ze lacnejsie kupis a drahsie predas. Rozdiel je tvoj zisk, ktory musis zdanit. Pokial si robila rekonstrukciu alebo mala ine vydavky, tak tie si samozrejme vies zauctovat a teda svoj potencialny zisk este ponizit.
Odpovedať
@josefpihrt ďakujem, áno ja viem,že platím daň len zo zisku. len sa pýtam, či musím mať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, alebo stačí mať len bločky doma, ak príde daňová kontrola :-|
Odpovedať
ahojte, poprosila by som o radu, v roku 2010 sme s priatelom kupili byt v podielovom vlastnictve 1/2 ku 1/2. Ja som si nahlasila trvaly pobyt v roku 2011 myslim, ze v marci, priatel tu trvaly pobyt nema....teraz byt predavame, ale sme uz manzelia, znamena to, ze na mna sa vztahuje vynimka z danovej povinnosti a on bude platit dan len z polovice "zisku"?alebo z celej sumy zisku? tu som sa totiz docitala, ze my sme asi kombinaciou prikladu 8 a 9 (v linku dolu) http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitan... tak ale neviem, ci bude on platit z celeho zisku, alebo len z polovice..alebo ci sa neda nejak dohodnut, ze cely zisk si nejak uplatnim ja a tym padom on nebude platit nic....co asi uz nejde, ked sme zobrati?alebo predsa? dakujeme za pomoc:)
Odpovedať
Neako sa mi nezdaju tie roky trvaleho pobytu a vlastnictva. Odporucam precitat: http://www.finance.sk/dane/informacie... Ako by to vyzeralo s kupou druzstevneho bytu? Polozim na stol napr. 100 000 a prepise sa druzstevna jednotka na mna. Hned to prevediem na sukromne vlastnictvo vyplatenim anuity cca 1000. Ak by som musel dany byt predat tak berie sa nejako v uvahu ze prakticky ja som kupoval druzstevnu jednotku ktoru som prevadzal na sukromnu a aj to, ze na nakup druzstevnej jednotky som musel vynalozit 100 000? Dakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
ahojte opytam sa ak sme kupili byt 1/2 s manzelom a predali, ako sa plati dan zo zisku ak to mame na polovicu? a odvod zdravot.poistovni? zisk po odratani vydavkov 5000 eur mame si to rozdelit na polovicu? on pracuje ja som na rodicaku, dakujem za pomoc :-|
Odpovedať
@tinkaro Ako sa zdaňujú príjmy manželov na základe ich bezpodielového spoluvlastníctva, upravuje ustanovenie § 4 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Príjmy uvedené v ustanovení § 6 ods. 3, § 7 a § 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov. U príjmov z kapitálového majetku podľa ustanovenia § 7 zákona o dani z príjmov, príjmov z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 a ostatných príjmov podľa § 8, pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, počas trvania manželstva, zákon o dani z príjmov dáva možnosť výberu zdanenia uvedených príjmov, a to: u obidvoch manželov v rovnakom pomere, u obidvoch manželov v rôznom pomere, len u jedného z manželov, ak sa tak dohodnú. Kedze ide o pasivne prijmy, nie zo zamestnania a zivnosti, tak si neuplatnujes nezdanitelne minimum. Tym padom je to v podstate jedno v akom pomere si to podelite. Asi by som isiel 50/50, ako to mate v LV. Jednorazovy zdravotny odvod vo vyske 14% zaplatite takist kazdy zo svojho podielu. Neviem, ci sa tu da nieco extra vymysliet...
Odpovedať
@misulinko Dakujem a ak mi nevyjde zaplatit dan, musim zaplatit odvod do ZP asi nie, ze?
Odpovedať
@tinkaro PREDAJ NEHNUTEĽNOSTI A PLATENIE ODVODOV DO ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE Ako je to s platením odvodov do zdravotnej poisťovne, ak predávate nehnuteľnosť ? Zákon o zdravotnom poistení ukladá povinnosť platiť poistné aj z tzv. ostatných príjmov, medzi ktoré patrí aj príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľností. Povinnosť platiť poistné sa nevzťahuje na príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktoré sú od platenia dane oslobodené (pozri celý článok »). Príjem z prevodu nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak uplynulo 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Oslobodenie sa rovnako vzťahuje aj na príjmy z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa. Z čoho sa poistné platí ? Aby sme vedeli, aké poistné budeme musieť zaplatiť, je potrebné vedieť, že vymeriavací základ pre odvod poistného je vo výške základu dane z príjmu fyzickej osoby dosiahnutý v rozhodujúcom období. Vymeriavací základ (čiže to, z čoho sa platí poistné) pri predaji nehnuteľnosti predstavuje zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Príjmom je cena, za ktorú ste nehnuteľnosť predali (predajná cena), od nej je možné odpočítať výdavky, ktoré ste preukázateľne vynaložili na obstaranie nehnuteľnosti (t.j. cena, za ktorú ste nehnuteľnosť kúpili). Výdavkom sú tiež finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom (napr. sprostredkovateľská odmena RK alebo odmena advokáta za právnu asistenciu pri prevode a pod.). Aká je sadzba poistného ? Z vymeriavacieho základu sa platí poistné vo výške 14 % (ak je platiteľom poistného osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 7% z vymeriavacieho základu). Príklad: V roku 2012 ste predali nehnuteľnosť za 130.000 eur. Obstarávacia cena (t.j. cena, za ktorú ste nehnuteľnosť kúpili) bola 110.000 eur. Stav nehnuteľnosti si vyžiadal menšie stavebné úpravy v hodnote 5 000 eur a mali ste aj ďalšie výdavky súvisiace s predajom nehnuteľnosti vo výške 200 eur. Výpočet: 130.000 – 110.000 – 5.000 – 200 = 14.800 eur Suma 14.800 eur predstavuje základ dane, z ktorého sa odvádza 19 % daň z príjmov FO, a zároveň z tejto istej sumy, t.j. zo sumy 14.800 eur sa platí poistné na zdravotné poistenie vo výške 14 %, čo predstavuje v tomto prípade sumu 2.072 eur. Cize ak neplatis dan, tak nebudes platit ani odvod do ZP. Pocita sa to z toho isteho zakladu, ako dan z prijmov....
Odpovedať
@misulinko vdaka:-)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?