Daň z predaja nehnuteľnosti 2012

Zobraz úvodný príspevok
Prosím o radu, v Januari 2012 som kupou nadobudla podiel z nehnutelnosti za 10 000 e, teraz v auguste 2012 som ho predala za 9 000e, platím daň? ďakujem ... :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@michica ak ste dedila po starých rodičoch, a oni vlastnili dom dlhšie ako 5 rokov, nemali by ste platiť dan
Odpovedať
Profilova fotka
@barbyes myslím , že ste oslobodená od dane. Pretože až od roku 2011 platí, že nehnuteľnosť musíte vlastniť 5 rokov. Dovtedy to bolo 2 roky. A keďže ste kúpili nehnuteľnosť pred rokom 2011, vzťahuje sa na Vás to 2 ročné vlastníctvo.
Odpovedať
Profilova fotka
valjoj takže je to tak, že musí byť preukázateľne trvalý pobyt a vlastníctvo min. 2 roky pred predajom..
Odpovedať
Dan sa plati z rozdielu predajnej ceny a nadobudacej ceny, plus k nadobudacej cene t.j. k nakladom na ziskanie a obstaranie veci si mozes priratat aj naklady na rekonstrukciu a celkove zhodnotenie nehnutelnosti. Priklad kupila si byt za 50tisic, rekonstrukcia ta vysla na 10tisic. Byt si predala za 61000EUR, zaklad dane a teda aj zaklad na vypoctu odvodu do zdravotnej positovne je prijem minus vydaj t.j. 61000 - 50000-10000 = 1000 EUR zaklad dane ako aj zdravot.odvodov.
Odpovedať
@joper ahoj, a kto mi urobí zúčtovanie dane? zamestnávateľ? alebo sama si musím, ďakujem
Odpovedať
@vsicka036 a @daskaa1 ďakujem pekne, a viete mi poradiť, či to platí aj keď som dedila na základe závetu?
Odpovedať
@katarina104 zuctovanie teda predpokladam myslis danove priznanie si musis podat sama, teda ak sa so azmestnavatelom nedohodnes inak
Odpovedať
@katarina104 ..zúčtovanie dane si musíš vykonať sama podaním DP, nakoľko zamestnávateľ na základe žiadosti môže zúčtovať len príjmy zo závislej činnosti a príjem z predaja nehnuteľnosti tam nepatrí...
Odpovedať
@vieramad Ako sa to riesi v pripade, ze uz zamestnavatel podal danove priznanie a prijem z predaja nehnutelnosti tam uvedeny nebol? Da sa podat druhe - dalsie danove priznanie, kde bude uvedeny len prijem z rpedaja nehnutelnosti?
Odpovedať
Ahojte. Chcem sa spýtať. Ideme predávať byt v ktorom bývame od 04/ 2005 a do osob. vlastníctva sme ho odkúpili v 07/2009. Budeme platiť nejakú daň? Vďaka
Odpovedať
Profilova fotka
@mmartinm mate tam trvaly pobyt viac ako 2 roky? ak ano, tak dan myslim nebudes platit.... http://www.finance.sk/dane/informacie...
Odpovedať
Profilova fotka
http://www.sora.sk/poradna/172-platen... alebo aj tu to mas :) tí co tam nemaju trv, pobyt, tak platia potom z rozdielu medzi kupou a predajom.. DAne aj dzravotne.... lebo sa to pocita ako prijem... a z prijmu sa platia odvody....
Odpovedať
Článok sa načítava...
@katrin21 5 rokov
Odpovedať
@katrin21 od 2005 tam máme trvalý pobyt. vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
@kriloter 2 roky, :) citaj link :) 5 rokov plati pre oslobodenie od dane pre pripad vlastnictva. nie trvaleho pobytu :)
Odpovedať
@katrin21 http://www.health.gov.sk/?clanok3 nevidim tam nic o trvalom pobyte a dvoch rokoch
Odpovedať
teraz riesime to iste, bola som dnes na danovom urade.. ak splname podmienky oslobodenia od dane z prijmov, neplatime ani odvody zo ZP ;-) splname podmienky nadobudnutia/kolaudacie pred 2011 + 2 roky TP pred predajom
Odpovedať
Profilova fotka
@kriloter jednoducho nemas pravdu :) pozri si moj link z 20.41 hod :) to co ty pises sa tyka nehnutelnosti nadobudnutych po 1.1.2011 :) ale oni nadobudli nehnutelnosti pred tymto datumom, tam plati to, co som dala :) Je to tak, ze ak neplatis dan, neplatis ani ZP.. a dan oni neplatia, lebo mali trvaly pobyt :) a vlastne aj nelika 666 mi to potvrdila :)
Odpovedať
@katrin21 v tvojom linku sa nepise nic o zdravotnom poisteni. Ja nic netvrdim, ja si to chcem precitat cierne na bielom, nie jedna babka povedala. Na stranke ministerstva zdravotnictva sa pise len o oslobodeni v pripade vlastnictva dlhsom ako 5 rokov... nic ine.
Odpovedať
Profilova fotka
@tilly to či platíš zdravotnej rozhodne zdravotná p.na základe ročného vyučtovania,teda ak spadáš pod § 6,7,8.ale o tom rozhodujú oni :-( odvod do zdravotnej sa vyrátava zo zisku predaja,dľa danového priznania. @chudasko ak si ho predal v roku 2012,tak určite.predaj.cena - náklady = dan.základ.tento rok sa nezdaniteľná čiastka pri predaji nehnuteľnosti 3tis.niečo,neodratáva :-( to vieš ISTOTY :-( @tititi6 treba doložiť nejaké bločky že ste do toho investovali a možno nemusíš nič platiť,ale určite danové prz. treba urobiť do konca mesiaca :-| ak predáte tento rok...tu je návod @reno1111 http://www.podnikajte.sk/prevadzka-fi...
Odpovedať
Dobrý deň V roku 2010 (február) som na základe darovacej zmluvy (po matke) nadobudol 3-izbový byt cena bola stanovená (u notára mám od toho doklad) na 70.000 € . V roku 2013 by som chcel predať byt za 100.000 €. V tomto byte som nebýval (bol som spoluvlastníkom). Platil by som daň zo zisku a aj odvody zo 30.000€ ( daň 30.000 € * 19% = 5700€) alebo zo 100.000 € (z tých sto sa pýtam len kvôli istote) ?
Odpovedať
Profilova fotka
@kriloter pre zdravotne poistenie plati to, ze ked neplatis dan, neplatis ani zdravotne..... lebo dam sa plati z prijmu. aj zdravotne.. ked a predaj neberie ako prijem pre danove priznanie, neberie sa ani pre zdravotne :) Na tej stranke popisuju stav po 1.1.2011 :) to je vsetko :) je tam polovicna pravda, lebo to plati len pre tych, co kupili byt po tomto termine.... chapes? to nie je jedna babka povedala, to je tak proste :)
Odpovedať
Profilova fotka
@lee25 len zo zisku , z tych 30tisic :) na beton :)
Odpovedať
@katrin21 Ahoj,mam v tom troska chaos a mam len otazku,byt sme kupili v r.2009,budem platit dan z predaja ak ho chcem teraz predat?Dakujem moc,lebo vcera vraj schvalili zakon ze nehnutelnost musim mat 5rokov aby som bola oslobodena od dane :-.
Odpovedať
Profilova fotka
@michica malo by to platiť aj tak.. @joper musíš si podať priznanie, v nom príjmy zo zamestnania aj z predaja. Zúčtovanie sa berie ako riadne priznanie a to tvoje bude ako opravné a to bude platiť.. @kriloter tak to si musíš naštudovať vsetky zákony, o daní z príjmu, aj o zdravotnom poistení.. jednoducho, aj sk máš prijmy podľa § 8 zákona o daní z prijmov, tak ti zdravotna urobí zúčtovanie a predpise poistné..
Odpovedať
Profilova fotka
@winipega ak ste tam mali trvaly pobyt aspon 2 roky, tak nebudes platit ziadnu dan... ved som napisala.... byt vlastnite 3 roky, kupovala si ho pred 1.1.2011 takze : Ak ste teda nehnuteľnosť nadobudla pred 1. januárom 2011, predáte ju so ziskom po 1.1.2011 a mali ste v nej zároveň trvalý pobyt najmenej dva roky bezprostredne pred predajom, budete od dane z príjmu oslobodený. Ved v tom linku je to uplne zrozumitelne krasne napisane..... Oslobodenie od dane sa tyka aj tych, co tam nemali trvaly pobyt, alebo ho mali len kraatko, ale vlastnia nehnutelnost 5 rokov od kupy ....
Odpovedať
prosim mam par otazok: od kedy plynie doba vlastnictva od datumu kupnej zmluvy alebo od datumu povoleneho vkladu na katastry? ked neuplynie doba 5 rokov a predam nehnutelnost bez zisku tiez som oslobodena od platenia dane kedze mi prijem nevznikol, musim vsak podat danove priznanie? a s tym zdravotnym to je ako?
Odpovedať
nezabudnite na poplatok zdravotnej poistovni vo vyske 14% zo sumy ktoru uvediete ako zisk minus 19% dan. priklad predam dom za 150 000, naklady vydokladujem vo vyske 125 000, zdanujem 25 000, z toho je 19% 4750 eur..nasledne danovy urad posiela zdravotnej info a ta vam vyrubi 14% zo sumy 25 000-4750=20 250...cize dalsiu sumu 2835 eur... spolu zaplatite danovemu a zdravotnej 4750+2835 eur...tomuto ja hovorim uzas...treba vydokladovat celu predajnu sumu a tomuto statu nedat ani cent...
Odpovedať
Ahojte! Ako je to pri svojpomocne postavenej novostavbe? Z čoho vyrúbia daň ak nie je známa nadobúdacia hodnota nehnuteľnosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@tamirka zdravotne platis len vtedy, ak ti vznika povinnost platit dan z prijmu / = predaja nehnutelnosti... Ak vlastnis nehnutelnost viac ako 5r, tak dan platit nebudes.... Ja neviem ludia, ved je to krasne zrozumitelne v tych linkoch co som dala, ved citajte s porozumenim :) Ak je príjem od zdanenia oslobodený, nie je potrebné uvádzať ho ani do daňového priznania, ani ho osobitne oznamovať daňovému úradu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?