Ako kúpiť byt v Rakúsku? Prosím vaše rady a skúsenosti.

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci by mi niekto nevedel poradit, kde sa kontaktovat v pripade ak hladame byt niekde v okoli Bratislavy, len v Rakusku, napr. Kittsee, Hamburg.... Chceli by sme si kupit byt, tzv. druztevny, ktory sa da po 10 rokoch odkupit. Nemate niekto skusenosti? Pozname viacero stavebnych firiem, ktore sa zaoberaju stavanim takychto projektov, len vacsinou uz je vsetko obsadene,,,,,neviete, kde hladat a kde poporosit o pomoc? Dakujeme krasne:)
@baracudaz podla mojich vedomosti by to malo byt tak ako pises plus jedna drobnost zo sumy 19000 sa odrata po jednom percente za kazdy rok co sa v nehnutelnosti zilo (resp. platilo) ako amortizacia za uzivanie a az ta znizena suma sa odratava od kupnej ceny Ale neber to ako fakt, ruku do ohna by som za to nedala ;-)
@baracudaz tie splatky sa do toho vobec nezarataju, cize NESPRAVNE 125.000 - 19000 (vstup do druzstva) - 10x12*(mesacne splatky uveru) = vysledna suma SPRAVNE 125.000 - 19000 (vstup do druzstva) = vysledna suma a mimochodom k tomu si este musis pripocitat poplatky na katastry a dan pri kupe nehnutelnosti v rakusku (4,5 percetna z kupnej sumy) cize este plus nejakych 5000- 6000 eur k tomu to co po tebe chce on (35000) nema protihodnotu, resp. no dajme tomu ze mas moznost kupit si druzstevny byt (suma nizsia o 20 percent, kedze sa to predava bez dane) bez toho, aby si cakal 10 rokov, ale tak aj tak to prevysuje "usetrenu" hodnotu, lebo od teba vyzaduje viac ako 20 percent z hodnoty bytu
@baracudaz Inak ja si davam splatky do dani....a žeby mi to robilo nejaku horibilnu sumu nemožem povedat. mimochodom pred 10 rokmi stal ten byt kolko? aku mal výrobnu hodnotu? lebo nase stali 128....a pred desiatimi rokmi to muselo byt ovela nizzsie. to je na prd ked potom sa zostatkova hodnota rata z aktualnej ceny....ved ta moze byt za 10 rokov aj o dost vyssia...a keby bola nizsia tak aj tak budu chcet minimalne vyrobnu cenu. ...ano odstupne si nesmie pytat....to sa mozete len potichu dohodnut na odstupnom za zariadenie.... ved nech ho odkupi on a potom ti ho preda :-D :-D :-D :-D :-D asi to nebude celkom tak košer... mozem vedieť kde? aka ulica?
@ljboy máš pravdu volal som do družstva takze mám to potvrdené. 35k je neskutocny ripoff zlate kľučky tam veru nie sú. Ďakujem všetkým naozaj poučna diskusia. Človek to musí overiť zo všetkých strán a nakoniec dať tie čísla do excelu a tam sa to ukáže ako je to výhodné. V tomto prípade by ten byt stal 125.000 + 35.000 plus investície do prerobenia....
@susi206 akú mal byt hodnotu pred 10timi rokmi naozaj netuším. Ale ten vstup 19.000 je podstatne nižší ako dnešné byty takže to dá určitú predstavu. Inak suzi len tak pre zaujimavost vedela by si povedať koľko sa dá nájomné opísať z dani? Nepracuje v AT ani na SK takze mna sa to netýka ale rozhodne to zohrava rolu. Vdaka
@baracudaz neviem ti povedat kolko to presne je...pretoze si davam do odpisov aj iný uver. ale napr. za 4 mesiace mi vratili 350 euro. teraz som na materskej...takze nic :-( to uvidim az na konci roku podla mna zalezi aj kolko platis preddavky. ja som to nikdy neriesila a neratala.
@baracudaz odpocitat sa da 1/4tina z miete co som pocul. ten chalan co ti to predava urcite za tych 10 rokov nieco splatil na tom uvere co mal, mozno tie peniaze zahrnul do tej sumy 35 tis... takisto moj by za 10 rokov bude mat odkupnu cenu 130 tis, ale behom 10 rokov splatim uver o 15 tis... zisti si zostatkove vysky uverov
@mareko4 ale tam je limit ze kolko si mozes odpocitat z dani ... tusim okolo 3000 eur rocne si mozes odpisat zo zakladu dane a to ze si splatis za 10 rokov uver o 15 tisic to ti nepomoze, neodratava sa to z kupnej sumy! ... cize musis zaplatit resp prevzat uvery v celkovej hodnote 130 000 eur ... cize napriklad v tvojom pripade prevezmes uvery vo vyske (130 000 - vklad do druzstva - 15 000) a k tomu zaplatis 15 000 eur v hotovosti ... druztvu musis priniest oslobodenie od zavazkou resp financnu hotovost v celkovom sucte 130 000 eur
@mareko4 bohužiaľ pravda je taká ze tou castou nájomneho sa splácaju iba úroky. Sumu za ktorú ponúknu odkupenie po 10r to neovplyvňuje. Cena je trhova. Výška nájomného je daná vývojom úrokových sadzieb úverov ktoré si družstvo berie. Preto každým rokom je iné nájomné závislé od bánk a úrokov. Takze ak som to správne pochopil nájomným sa spláca interest a okupna cena je prémium.
@baracudaz neviem neviem, nejako sa mi nezda, ze splacam iba uroky, to nedava zmysel. u mna to je z miete 1/3 platby a 2/3 idu na splacanie hypo. to znamena, ze z tych 2/3 (250 euro mesacne) ide polovica na uroky (1500 rocne) a 1500 rocne na splacanie istiny. za 10 rokov splatim 15 tis. to sa odrata z mojho uveru 97 tis. cize po 10 rokoch dlzim 82 tisic. takto to je u nas, osobne mi to na druzstve vysvetlovali (teta doris). mozno u vas to je ine, neviem...
@mareko4 presne takú predstavu ako si to popísal som mal aj ja. Bohužiaľ podľa toho čo so zistil a čo tu ľudia co v tom maju prehlad napísali je to inak. Poviem to inak je to ako by si splácal interest only hypotéku. Čiže 10r splácaš IBA úroky a na 10r ti dajú trhovú cenu za ktorú to môžeš odkúpiť. Ja mám tie papiere po 10r s návrhom na odkupenie v ruke. Ta trhová cena 125k sa skladá z niekoľkých položiek 19k vstup do družstva (podiel na pozemku) 33k úver od banky 33k dotácia štátu 33k prachy ktoré vrazilo druzstvo zvysok su položky ako notár právnik admin atd. Čiže celé to je nastavené tak že trhová cena stanovena odhadcom je vlastne virtuálne vypolozkovana druzstvom takými číslami ktore na prvý pohľad majú ďaleko od nákladov na postavenie týchto bytov...
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Článok sa načítava...
@mareko4 ked chces tak si zalistuj do historie tohto fora, dost sme tu o tom kecali a kreslili si tabulky, dolezite je aby si pochopil, ze vysledok je taky ze o 10 rokov zaplatis 125 000 (resp. tolko kolko ti povedia ze byt ma hodnotu) ... to ze si splacal 10 rokov uver nema vplyv na to, kolko penazi zaplatis za byt o 10 rokov (aj ked si uz splatil nejaku istinu), nezaplatis o tu istinu menej nechcem ti moc motat hlavu ale v podstate je to tak, ze pri odkupeni zaplatis tu istitu ktoru si uz raz splatil v hotovosti a zvysok preberies ako uver od druzstva je to u vsetkych rovnako takze neboj sa urcite vynimku nemas, teta doris ti vysvetlila spravne ze sa splaca istina uveru, ale nepovedala ti, ze aj ked budes mat splatenu istu istinu uveru, neovplyvni to cenu, za ktoru budes byt odkupovat este inymi slovami, to co si splatil na uvere ako istinu, je v podstate cisty zisk druzstva, pretoze tu sumu im zaplatis ako keby dvakrat (raz ako splatky a potom raz v hotovosti priamo druzstvu), cize paradoxne je najvyhodnejsie, aby si splatil co najmenej istiny, lebo tvoj ciel je prebrat vyhodne uvery, a nie generovat druzstvu zisk, cim viac na istine splatis tym viac musis zaplatit druzstvu a tym do nizsieho (vyhodneho) uveru vstupis dufam ze ti moc nekazime den :-) predpokladam ze teraz sa zacnes pytat ze preco su tie byty vlastne vyhodne, tak smelo do toho :)
@ljboy a preco su vlastne byty vyhodne?mne to uz ako vyhoda nepripada ;-(
@bublifukk dobrá otázka. V podstate by sa dala zovseobecnit - v čom je výhodné brat si úver? V tomto prípade neberies úver ty ale družstvo ty "len" splácaš. A ako pri každom úvere preplatiš hodnotu toho na čo si si požičal. Simples Uvediem príklad žijem v UK a informoval som sa tam na hypotéky chcel som byt ako vsetci naokolo. Dostal som odpoveď zobral papier a ceruzku a ratal. Za každých pozicanych £20.000 by som musel banke splatiť £50.000 Veľmi rychlo má tá vidina "vlastného" bývania prešla :)
@baracudaz dobre -preco sme potom platili uvodnych x tisic eur?podla tvojich slov nemame pozicku ziadnu,ale druzstvo
@bublifukk všetko má svoje výhody a nevýhody. Oproti klasickemu prenájmu to má určite minimálne jednu výhodu a tou je stabilita. Majiteľ ťa môže výhodit podnajmu kedy chce napr. tam chce bývať alebo to chce predať. Da ti vypoved a koniec. To sa ti v družstevnom nestane pokial platis ako máš si členom atď. Ďalšou vyhodou je flexibilta ako pri podnajme byt odovzdaš a ideš ďalej. Pri vlastnom musíš hľadať kúpcu alebo to niekomu prenajať čiže starosti. A takto by som mohol pokračovať donekonečna. Je to proste ďalšia forma bývania niekde na polceste medzi hypotékou a čistým prenájom. Taka pozicovna aut s možnosťou odkupenia. Aj tam musíš založiť kreditku aby ti to požičali. Odjazdis zaplatis ides ďalej. Dokonca aj auto v pozicovni musia do určitých najazdenych km rýchlo predať inak by stratilo hodnotu. Takze to pozicané auto si môžeš odkúpiť :) Taram somariny asi by mal uz naozaj končiť :)
@bublifukk 1. v pripade ze splnas platovy limit (priblizne 1000 eur na osobu tusim), mozes si pozicat na vlastny vklad do druzstva bezkonkurencnu pozicku s urokom priblizne 1 percento s fixom na 30 rokov tusim 2. znacnu cast najomneho (do vysky priblizne 3000 eur) si vies odpisat z dani (ked pracujes v rakusku, cize u vacsiny irelevantne) 3. byt si kupujes bez dane, cize suma je v podstate o 20 percent nizsia 4. pri odkupovani bytu (v pripade ze mas relativne nizky prijem) ti cast statneho uveru (pri predcasnom splateni) vedia odpustit (zevraj az do vysky 50 percent) 5. ked odkupujes byt, prevezmes uvery (hlavne ten od statu), ktore su vyodne, ten statny uver ma urokovu sazdbu priblizne 3 percenta tusim s fixom na 10 rokov 6. stahujes sa do uplne noveho pekneho bytu, z ktoreho ta prenajimatel v podstate nemoze vyhodit
@ljboy si si uplietol bic na seba :) ako pre mna to je vyhodne tak ci tak, nebudem sa tu hadat preco nie. myslel som si len, ze ako spominal @cyan , nieco splatim, napr. 10% z uveru ako pise on. ty mi vsak hovoris, ze nesplatim nic a o 10 rokov budem na sume, na akej mam uver teraz.
chalani to ste mali napisat hned na uvod modrej strechy ... :-(
zeby sa teraz hufne zacali vsetci zbavovat bytov? :-D :-D :-D :-D :-D
@susi206 funny :-D :-D :-D :-D :-D
Ja som vedela hned na zaciatku ze to nie je az tak vyhodne a jednoduche na počty.....diskutovalo sa o tom aj na slovaci.at ......ale treba si najst vyhody...a tych je viac ako nevyhod ak budete mat niekto tabulku ako pre debila, tak mi ju posunte. ja chcem vidieť čísla...nie len čítať teóriu....
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@susi206 ty si snad vedela vsetko, aj to ze tie byty slovakom len tak nedaju (vid druhy prispevok v tejto teme)
@cyan z tvojich odpovedi cítiť to mas nastudovane že vieš o com píšeš. Takze velka vdaka za info. Ale čo sa týka tvorby tej odkupej ceny máš to overené aj od niekoho priamo z družstva? Myslím od niekoho koho pozáš a môžeš mu dôverovať a tak? Že prečo sa tak hlúpo pýtam? Ako som uz vyššie spomínal mám v rukách list od drzustva z návrhom na odkupenie bytu po 10r. Byt je Hainburbu BTW. Je tam doslova napisane že odkupná cena bytu je stanovená certifikovanym odhadcom ING dipl Arch podľa súčasného trhu (mne to pride ako clovek z vonku, 3 strana) a nie ekonomom z finančného oddelenia družstva. Mne to pride tak ze tou odhadnutou trhovou cenou získajú strop ku ktorému akoze nauctujú jednotlive položky aby to akože číselne "sedelo". Lebo mne tie položky prídu podozrivo presne rozdelené na to aby to bolo ako ty píšeš. Úrokové sadzby za 10r lietajú hore dole legislatíva sa mení atď. Podľa papierov ponuknuta odkupná trhová cena = tvoj vklad do družstva + 1/3 úver bánk + 1/3 dotácia + 1/3 cash družstva + nejaká smiešna suma akože admin notár atď. V tomto prípade 125.000 (19.000+3*33.000+6.000). Podľa týchto umelých čísiel by som aj chápal prečo sa s nimi ľudia sudia a ten sud aj vyhrajú.
.......takze temu odkupovania bytov mame zas stastne za sebou /odkupovat byt po 10 rokov bude len mizive percenro :-( ,pozname ludi vo Viedni co ani len nepomysleli na odkupenie a funguju v byte po starom,realnu cenu bytu sa dozvedeli az pred moznostou byt odkupit a niektori to len tazko vedeli rozchodit,naivne si mysleli,ze pocas tych desat rokov splatili hadam polovicu bytu,co je samozrejme velky blud.Po pravde,len malo ludi sem ide byvat s tym,ze byt po rokoch odkupi.Hotovost priklad 120 tisic euro bude mat malokto a napr. v 40-rokoch brat taky velky uver sa mi zda dost nepravdepodobne,ale samozrejme este dnes to mozu mnohi vidiet inac. :-o Ja osobne by som sa vratil. k teme co tu uz dlho nebola napr.prepis aut !! :-) :-) :-)
@all volal som smetiarom ze was ist denn das, a tetuska milo povedala ze okamzite tam niekoho posiela :) ... tak uvidime, nechapem sice vobec ze ci akoze si doteraz tie kose nevsimli alebo ako, ale tak nechajme sa prekvapit ...
@ljboy ...ale bio nech este neodvazaju 8-( s tymi cervami maju tocit FAKTOR STRACHU v Kittsee !!! 8-)
@foxo presne tak, a cestu nepostavaju kvoli druhej casti ... FAKTOR PRACHU ... 8-)

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.


Nenašli ste čo ste hľadali?