Indukčné dosky - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Přemýšlím o koupi indukční varné desky do nového bytečku. Vím, že je k vaření třeba spešl nádobí a o to mi ani tak moc nejde. Spíš jsem se dočetla, že indukce při vaření vydávají divný pískavý zvuk. Budeme mít obývák spojený s kuchyní, takže si to neumím představit. Máte někdo s indukcí zkušenost? Díky
Odpovedať
@duzu diky, uz som mala pocit, ze idem pytat od sudruzky Aschi-Schwandtnerovej (mojej fyzikarky v osmicke) skolne. Prredsa ma len nieco naucila, aj ked elektrika nie je, nikdy nebola a nikdy nebude moja silna stranka ale nejaky matny sajn o nej mam. ;-)
Odpovedať
@duzu @zita19 to je super ze ste to tu tak exaktne vysvetlili ze to tu urcite vsetci pochopili ale to nemenu nic na tom ze ten pribor nezohrieva indukcia virivimi prudmi ale sekundarne teplo vznikajuce vyrobou toho tepla ...to uz hadam pochopia vsetci. Taka indukcia co by teplo dokazala produkovat aj aj v suflikoch pod sebou by nikdy nesplnila normu a ani bys a nedostala do predaja. Myslim si ze takto to staci . A stale plati ze @zita19 nema v tomto pripade pravdu aj ked teoriu mozno ovlada dokonale. Narazam na jej prvy prispevok kde mi vysvetluje princip indukcie co fakt nebolo potrebne. ;-) Ako silnoprudar kedysi sa pohybujuci niekedy aj 100cm od 25kV napatia som indukciu zazil aj fyzicky. Len tu netreba zavadzat diskuterov tym ze sa pribor zohrieva od indukcie ako takej .
Odpovedať
@pacho74 nikto ti neberie titul guru indukcie v domácnosti, isto vieš dobre ako to funguje v praxi, i s tým príborom máš pravdu, je to len sálavým teplom to si musel mať veľké šťastie že si to prežil, lebo môj kamoš z vojny to neprežil , pri prevoze vozidla na el, trati vychádzal s neho tak nešťastne že ho pritiahlo k vedeniu a nebol to krásny pohľad,mám to stále pred očami, v domácnosti ale tak vysoké napätie nie je
Odpovedať
Samozrejme , ze je to sekundarne teplo , ako inak by bolo mozne , ze to ohrieva aj nevodive materialy ako porcelan a drevene varesky :-)
Odpovedať
@duzu ten guru bol len pre pobavenie :-D no moj jeden kolega tiez neprežil lebo urobil chybu. Od 1.5 metra sa uz chodilo v gumenych oblekoch. Tvojho spolubojovnika pritiahlo alebo dostal obluk? Inak to napatie citit aj 3m od vedenia.
Odpovedať
@pacho74 bol nebezpečne blízo , niečo si zabudol v nákl. aute ktoré bolo na vozni, boli zaplachtované zaplombované , tak prešiel ponad kabínu do vozidla sa plazil , no ked išiel von vyklonil sa, nad ním 25kV a 1200 A prešiel oblúk a uškvaril sa, samotné vysoké napätie nie je až tak veľmi nebezpečné, staré televízory z vákuovou obrazovkou mali tiež na anode cez 25 kV a zisťovalo sa natiahnutím oblúku skrutkovačom voči kostre, no tam nie je tak vysoký prúd
Odpovedať
Mám otázku je možné zabudovať pod indukciu horucovzdušnú rúru? Ďakujem
Odpovedať
@janacibikova nemal by to bit problem
Odpovedať
@janacibikova Presne pred touto dilemou stojim aj ja, spotrebice by mali ist u nas pod seba len ci to bude ok
Odpovedať
@gabrielb a v cem je to dilema? Pokud dodrzite podminky (mezeru, ktera je napsana v navodu dane desky) tak fakt nechapu, v cem je problem. U kazde desky je to jine (mezera), ale pokud to nenarvete do skrinky pro sklokeramiku, tak je to v pohode. Je to stejne, jako kdyz si koupite diesel a resite dilema zda nahodou nenacerpate benzin.
Odpovedať
@mstrecha Oki, dakujem za ukludnenie x-) Vidis co robia desiatky rokov na plyne
Odpovedať
@pacho74 Tak som trosku popozeral: Electrolux EHI 6540FHK Electrolux EHI6340FOK ELECTROLUX EHL 6540FOK Gorenje IS 655 SC Bosch PVS 651FC1E Diky aj ostatnym za pripadne rady
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kubistar a co tak tuto https://varne-dosky.heureka.sk/electr... z electroluxiek hociktoru Gorenje aj Bosh su urcite dobre dosky ale to ich nestastne ovladanie. Kvoli ovladaniu by som nebral.
Odpovedať
@pacho74 Diky, ta doska je pre mna siroka, mam navrchnutu na 60 cm Gorenje vylucena, nepaci sa mi dizajn, natrafil som na nu v obchode A s tym ovladanim ako je u nich? Diky
Odpovedať
@kubistar no je tam ten problem ze mas len jeden bezec na regulaciu a musis sa zonami preklikavat .. electroluxka ma 4 bezce a to je praktickejsie.
Odpovedať
Cavte, ja mam vyhliadnutu Electrolux EHI 6540FHK. Co som cital, kupou chybu neurobim. :) Akurat neviem ako ma natahanu cievku elektrolux pod tou velkou zonou.
Odpovedať
@riomaro takto
Odpovedať
Taka technicka otazka - vsetky indukcne musia byt pripojene cez vypinac? V stene mam krabicku, z nej pojde kabel do vypinaca a odtial do Varnej dosky? Alebo sa to moze napajat aj priamo?
Odpovedať
samozrejme 3f 400V doska.
Odpovedať
@petko234 vypinac nech to ma uroven aj ked je nechutne drahy
Odpovedať
@petko234 myslim si ze je to z bezpecnostnych dovodov. Myslim si ze to je niekde vo vyhlaske . Mozno nejaky elektrikar so skuskami by nam to mohol vysvetlit ak tu je.
Odpovedať
@sysell no ta doska ma samostatny istic takze nic ine na ten kabel nejde preto sa pytam ci to stale plati, ze je to povinne.
Odpovedať
to záleží od príkonu do 4kW môže byť pohyblivý prívod , to je tak na malú indukciu, no pre väčšie musí byť pevné pripojenie na istič, vypínač nie je povinný, niekto ho má schovaný za a tam je k ničomu, naviac je napájané cez prúdový chránič , pri poruche odpojí napájanie
Odpovedať
@petko234 Vypinac nemusi byt. Dobre je ked je na samostanom istici a uplne idealne na samostatnom prudovom chranici kombinovanom s isticom, kedze potom vies vypnut aj N, nielen fazove vodice, tzn. uplne odpojit od siete.
Odpovedať
@petko234 Ide o to ze co tam das colodaku a bude ti to visiet za linkou... aspon to treba dat dakde do krabice nejakej ked uz.. Ja som mal kabel zo steny a elektrikar ked prisiel na reviziu povedal ze nech si tam dam vypinac, proste nejde tak uplne o odpajanie skor nech to ma nejaku uroven nech je privod volako ukonceny a nevisi i tam len tak...
Odpovedať
@sysell načo zbytočne daľšie spájanie, prívod urobiť tak aby bol čo najbližšie k svorkám, vtedy to má "úroveň", to dávaš ku každému spotrebiču na pevné pripojenie rôzne zbytočné krabice? napr. el kotol , bojler
Odpovedať
Já mám indukci již 8let,když kupují nádobí,mám v kapsy magnet;-)o pískání jsem neslyšela;)
Odpovedať
@duzu ake dalsei spojenie, vsak spojis ruru s kablom ako? spojom, ked das vypinac je ti to iste zase len spoj. co si predstavuje spod pojmom, privod co najblizsie k svorkam? zo steny ti trci 5 zilovy kabel a z dosky metrovy lankovy, co spravis?
Odpovedať
a dostali ste sa k dovodu preco sa to pytam. Kabel od varnej dosky nedosiahne ku krabicke v stene. Tak ci tam mam dat vypinac alebo co. Samostatna kapitola bude cim to prepajat. Ja som za Wago. Je niekto proti ? :D . Ale tu je asi malo elektrikarov na objektivny vyber. (bez urazky).
Odpovedať
Prosím vás , ako má byť odvetraná indukčná doska?Máme ju tak, že pod nou je namontovaná asi 1 cm taká ochranná doska z Ikea, a pod nou sú šuflíky. Treba zadné odvetranie cez mriežku vpredu a nejaké odvetranie tesne ned šuflíkom? Ďakujem.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?