Indukčné dosky - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Přemýšlím o koupi indukční varné desky do nového bytečku. Vím, že je k vaření třeba spešl nádobí a o to mi ani tak moc nejde. Spíš jsem se dočetla, že indukce při vaření vydávají divný pískavý zvuk. Budeme mít obývák spojený s kuchyní, takže si to neumím představit. Máte někdo s indukcí zkušenost? Díky
Odpovedať
@petinsvet ta z IKEA je pravdepodobne tato doska https://varne-dosky.heureka.sk/whirlp... Nema ale moc prakticke ovladanie .
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, ja sa chcem ešte opýtať, či je pravda, že nemôže byť pod indukčnou doskou úzky plytký šuplík, nakoľko doska vydáva teplo? Ako to máte vy? Máte pod doskou šuplík alebo skrinku? Ďakujem za odpovede. :)
Odpovedať
@simkapalinkova mame pod 3 supliky.
Odpovedať
@simkapalinkova Šuplík môžeš mať, ale nemôžeš mať v ňom príbory a kovové veci. Dáš si tam varešky a pod.
Odpovedať
@simkapalinkova Ahoj, ja mam suflik s korenickami a su teplejsie, kovu by som sa v prvom sufli tesne pod indukciou radsej vyhla, ten by mohol byt dost horuci. A este mysli na zapustenie indukcie- kolko dovnutra bude trcat, aby si suflik vedela otvorit- nam to 3x prerabali...
Odpovedať
@maminecka2 To čo za amatéri boli?
Odpovedať
@ruren No, pat a mat suviks... :-) A to sme tu platnu objednavali priamo cez nich. Myslim, ze zrejme pocitali ze platna bude polozena na doske (dosku nerobili oni, mame kamen), ale mame ju zapustenu a teda o dost hlbsie. Tiez som si tukala na celo, ale nastastie bez problemov prerobili.
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem za rady ;)
Odpovedať
@ruren @maminecka2 preco by tam nemohli byt kovove veci ? Mam tam komplet pribornik aj noze . Doske staci na odvetranie 1cm priestoru takze ked je tam suflik tak to ma aj s rezervou. Pribor mam vzdy prijemne teply ked dovarim a idem jest. ;-)
Odpovedať
@pacho74 Mozno zalezi od indukcie, konkretnej ocele, aj vysky suflika. Ja tam mam sklenene korenicky a tiez su prijemne teple, neviem ako by sa mi tam spraval kov, suflik mam ozaj uzucky- vnutri ledva 4,5-5 cm. Znama mala pod indukciou pribor a ze bol normalne vriaci, popalila sa.
Odpovedať
@maminecka2 tomu popaleniu enverim .. to by nemohlo splnit normu . Normalne moze byt pod doskou vsetko okrem vody . Muselo by to byt v navode ze tot am ensmie byt . Vacsina navodou uvadza strbinu 0,5-1cm . Ta cievka zas nevygeneruje tolko tepla aby sa clovek popalil. :-)
Odpovedať
@pacho74 No preto lebo sa kov ohrieva. Manželka ako prve urobila naskladala do šuflika pribory a pri prvom vareni boli pekne horuce. A to nechcem ani vedieť aky horuci by bol ten pribor, keby sa zapli všetky zony. Hneď to musela preorganizovať. A hlavne aj preto lebo by prišla o zaruku. JE TO VYSLOVNE napisane v navode, že v blizkosti varnej dosky nesmu byť žiadne kovove predmety.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ruren co mate za dosku ? Ja mam pribor vzdy len prijemne teply a to ej fajn. Rzomyslal somz e tam dam velky suflik kde dam tanie re a tie by bole pekne teple.
Odpovedať
Profilova fotka
Mňa by zaujímalo či sa niekomu nestalo, ze mu doska sama zvyšovala alebo znižovala úroveň varenia, alebo sama zapla lock atď atď...Máme Electrolux EHI6540FW1 a občas takto blbne...
Odpovedať
@pacho74 Osobne to testoval moj svagrik (u buducich svokrovcov), sam mi to zvestoval, takze tomu verim
Odpovedať
@pacho74 áno, to si trafil, ďakujem za ochotu. A máš pravdu, takéto ovládanie je o ničom, priplatim na niečo praktickejšie.
Odpovedať
@maminecka2 @ruren co je to za dosku aka znacka ? Ja mam Electrolux pred tym AEG a veci vzde len prijemne teple . V navode nemam ziadny zakaz . Mam tam len ze ma byt odvetravacia strbina minimalne 2mm.
Odpovedať
@nicicka mne to vcera rano spravila moje Electrolux ked som potreboval rano rychlo zohriat mlieko pre deti . Taky rozospaty som mal normalne paniku ze sa pokazila a mlieko som zohrieval parou na kavovare :-D :-D Ked soms a potom prebral tak som zistil ze sa naprogramovalo automaticke locknutie pri zapinani dosky. Niektore Electroluxky su precitlivele na mokre ruky a ovladanie sa ozyva aj pri cisteni vlhkou handrou. Tam treba davat pozor ci sa doska nevypne v rezime LOCK . Staci kvapka vody kvapnuta na ovladani a uz to prepne.
Odpovedať
Profilova fotka
@pacho74 áno, presne nám sa to tiež stalo že vždy keď sme ju zapli tak sme ju museli odomknúť a zrazu to raz prestalo...ale občas aj tak blbne, prepína si sama úrovne...
Odpovedať
@pacho74 Joj, to vobec neviem. Linku maju od Poliakov, tak sme si mysleli ze to oni nejako zle zabudovali a neriesili sme. Az teraz ked mam aj ja novu linku a indukciu v nej som zistila ze sa to takto robi x-)
Odpovedať
@pacho74 Varna doska je PHILCO DHD 620 F4S Netvrdim, že pribor bol nejak zvlašť horuci, ale teply bol a po preštudovani zaručnych podmienok som dal hňeď pokyn manželke to preorganizovať.
Odpovedať
@sysell tvoj komentár nebol vôbec k téme, nepoznáš ma, tak sa nevyjadruj k finančnej otázke. Písala som, že indukčná dvojplatnička, ktorá spĺňa moje požiadavky je cenovo tak drahá, že si môžem kúpiť klasickú indukčnú platňu. Chcela som poradiť od skúseného človeka a nie finančného poradcu, ja viem čo si kúpiť môžem a čo nie :) @pacho74 ďakujem za radu, kúpila som si elektrolux, presvedčilo ma to ovládanie.
Odpovedať
@pacho74 cievka primarne neohrieva ale indukuje indukcne vlny, tieto indukcne vlny zohrievaju kazdy magneticky material v ich dosahu. Je im uplne jedno ci su to hrnce alebo pribory. A siria sa rovnako smerom hore k hrncom aj dole pod dosku. To nie je jadrova fyzika, toto sa prebera na druhom stupni ZS. A to ci sa pribory zohreju viac alebo menej zavisi jednak od ich vzdialenosti od indukcnej cievky a samozrejme aj od toho ako magneticky je ich material. Nerezy vo vseobecnosti byvaju nizko magneticke (takze ich indukcia zohreje len velmi malo alebo su zohriate salavym teplom, ktore vznika v kazdej cievke), ale zas nie vsetky a tie sa mozu celkom slusne zohriat.
Odpovedať
Ahojte, ideme prvy krat kupovat elektricku varnu dosku, odporucali nam indukcnu: pri vybere naco mame davat pozor: s flexi zonami alebo nie, vzuyijem to? Ovladaci pabel dotykovy alebo slider? Popripade na ake funkcie este mame pozerat. Dakujem
Odpovedať
@zita19 mas dojem ze ako miestny indukcny guru neviem ako funguje indukcia ? :-D :-D :-D Si asi nedavala na ZS dost pozor i ked neviem ci prave indukcny ohrev sa na ZS prebera. Ohrev vznika virivymi prudmi ktore sa indukuju v kovovom materiale s dostatocnym odporom. Preto med hlinik zlato atd nie su vhodne lebo su prilis vodive. Pribor v sufliku sa neohrieva virivymi prudmi ale sekundarnym teplom ktore vznika pri tejto indukcii cize teplom ktore vznika v hrnci ale hlavne chladenim cievky kde sa teply vzduch odvadza ventilatorom smerom nadol od cievky. Preto ten teply pribor. To ze Philco ma v navode napisane ze tam ma byt suflik s ohnovzdorneho materialu je viac menej pre istotu lebo ak indukcia nedokaze zapalit servitku medzi hrncom a doskou co tu bezne ludia robia ked nechcu mat zaspinenu dosku tak to nedokaze ani pod doskou. Virive prudy vznikaju max do 1cm od skelneneho povrchu dosky. @kubistar tie flexi zony co mas na mysli ? Slider je tieaz dotykovy. Podstatene je skor ci mas slider pre kazdu zonu alebo len jeden slider s volbami na konkretne zony. Vyber nejake indukcie ktore sa ti pozdavaju a my ti ich tu skritizujeme a poradime .
Odpovedať
ja mám priamo pod indukciou šuflík s príbormi a nestalo sa mi, žeby boli horúce... semtam sa trošku ohrejú, ale len na príjemne teplé...
Odpovedať
@pacho74 dakujem za poucenie. Od indukcneho guru je to velmi mile (titul Indukcny guru si si vymyslel sam?)
Odpovedať
@zita19 ano sam :-D :-D :-D prislo mi to vtipne :-D :-D :-D Myslim si ze tu mam najviac prispevkov k tejto problematike plus odpisujem aj na vela sprav sukromnej poste ohladom indukcii takze bud sa tomu rozumiem alebo sa mylim a kazdeho klamem a zavádzam ;-)
Odpovedať
@pacho74 je to síce pre ženu netypické študovať techniku, ale ona ju fakt má a vie to dobre , to nenaštuduješ len na nete, skôr si myslím , že fizykálnu podstatu neovládaš ty, kovový materiál cez ktorý sa uzatvára obvod musí byť totiž magnetický a to ozaj tebou spomínaný materiál nie je, no nie pre merný odpor, ten nemá nič spoločné s uzavretím obvodu pre indukciu
Odpovedať
@pacho74 indukované elektromotorické napätie a indukovaný prúd vo vodiči vznikajú pôsobením sily na voľné nosiče náboja vo vodiči pri pohybe vodiča v časovo nepremennom magnetickom poli je to magnetická sila, ktorá pôsobí na voľné elektróny pohybujúce sa s vodičom v stálom magnetickom poli v nepohybujúcom vodiči v časovo premennom magnetickom poli pôsobí na voľné elektróny silou elektrické pole, ktoré vzniká vždy pri časovej zmene magnetického poľa. Toto elektrické pole sa nazýva indukované elektrické pole. Odlišuje sa os elektrostatického poľa tým, že jeho siločiary sa nezačínajú ani nekončia na elektrickom náboji, ale sú to uzavreté krivky. Tento druh silového poľa sa volá aj vírové pole. pri pohybe vodiča v časovo premennom magnetickom poli na voľné elektróny pôsobia súčasne oba druhy síl
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?