Je možné posunúť krb ďalej od komína?

Ahojte, v projekte sme uvažovali s umiestnením krbu vpravo od dverí, pričom dymovod by išiel ponad dvere do komína vľavo od dverí. Teraz uvažujeme posunúť krb na obrázku viac "hore", t.j. ďalej od komína, navyše poza roh steny. Chcem sa vás spýtať, či je to možné, t.j. dymovod bude ďalej od komína, navyše "lomený"? Tiež či bude problém umiestniť krb ďalej od aktuálneho umiestnenia externého prívodu vzduchu? vďaka za vaše rady.
Odpovedať
@itgospa možno že je to možné ale nikdy by som nechcel mať takto trčiaci dymovodu. Ja by som spravil nový komín alebo rozobral starý ak je to možné a postavil vedľa alebo za krbom
Odpovedať
@jumt žiaľ ide o novostavbu a nový komín. dymovod uvažujeme schovať do kastlíku, neriešime nateraz moc estetiku, skôr či je to technicky vôbec možné.
Odpovedať
@itgospa je vobec otazne ci z hladiska bezpecnosti je mozne dat dymovod do nejakeho kastliku, ja teda osobne by som pokojne nespaval.
Odpovedať
Profilova fotka
@itgospa Najlepšie je ak spád dymovodu má aspoň 45stupňov. Ak má menej, môže sa sadza rýchlejšie uchytiť na vnútornej strane dymovodu. Dymovod následne je treba z izolačných dosiek v krabici odizolovať a urobiť vetracie mriežky na krabici, aby sa dymovod počas používania neprehrial.
Odpovedať
Ani nad tým nerozmyslaj, riešiť napojenie ponad dvere,však stým budeš mať stále len nejaký problém a zbytočne vyhodis peniaze za krb.Mysli predsa aj na údržbu toho krbu a hlavne neviem kto by sa ti pod to zhotovenie aj podpísal.Ako píšu ostatný radšej spraviť nový komín alebo dať tak ako je navrhnutý
Odpovedať
Profilova fotka
Ked uz sme pri tom…. Nebude jednoduchsie to poslat normalne priamo do stropu nad krbom a zalomenie a napojenie na dymovod riesit az na povale kde predsa nieje problem to poslat sikmo ku dymovodu? 🤔🤔
Odpovedať
@zipsuliak strop je železobetónová doska, nad ktorou je II.NP (izby). nad tymi dverami to budem musieť ťahať tak-či-tak, ide len o to, či ten krb môžem posunúť ďalej za stenu. @deltako ak sa dodrží 45stupňov, môže byť v stúpaní dymovodu viac kolienok? Dymovod by išiel od krbu popri stene, potom by sa lomil do 90°uhla a ponad dvere by išiel do sopúcha. Dymovod by po novom mal celkovo asi 2metre dĺžku a jedno kolienko okolo steny
Odpovedať
@itgospa záleží aká bude výška a tým i ťah, žiadna časť nemôže byť vodorovná bude tam ostávať kondenz, musí mať spád naviac kopu tepla stratíš, dymovod má byť v obostavbe
Odpovedať
Profilova fotka
@itgospa Ak nie je iná možnosť, tak vyriešiť sa takto dá. Na miesto "nové umiestnenie krbu" by som krb umiestnil len v okrajovom prípade. Ak nie je nutné premiestnenie, nechal by som krb tam, kde je čiernym označené. Radšej by som použil "pôvodný dymovod" a vybral širšiu vložku (napr rohovú), následne obstavbu by som trošku roztiahol na celú stenu, aby to bolo pekné. Prázdny priestor môžete vyplniť knižnicou, odkladacím priestorom, nábytkom, kvetmi...atď. Alebo by som umiestnil trojstranný krb na pôvodné miesto. V tom prípade nemusíte vyplniť prázdny priestor medzi krbom a stenou kde máte označené "nové umiestnenie krbu".
Odpovedať
@deltako dakujem za odpoved i vysvetlenie. chcem sa este spytat, ako je to so vzdialenostami od krbu/krbovych kachli: - aka je min. bezpecna vzdialenost predmetov od nich ? (nabytok, sedacka apod.) - aka je "pocitovo prijatelna" vzdialenost od nich? = byvam v byte a nemam s tym skusenost
Odpovedať
Profilova fotka
@itgospa Som rád, že som pomohol. Bezpečnú vzdialenosť do každých strán od vykurovacieho telesa vždy určí výrobca. Pri jednotlivých produktov sa to môže líšiť. Tieto hodnoty môžete nájsť v návode na používanie. Ak sa jedná o obostavanú krbovú vložku (krb), tak odporúčam aby v 50cm blízkosti skla v smere žiarenie tepla nebol horľavý materiál. Nie preto že by sa zapálil, ale je tam vyššia teplota, ktorá môže byť škodlivá. Napr. ak je bližšie drevený nábytok, alebo drevená socha, drevo by sa mohol vysušiť a popraskať; umelá hmota (tv, reproduktor...) sa môže deformovať atď.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?