Ako je to teda s tou čističkou?

Ísť do toho, či nie? Oplatí sa viac ako žumpa? (kanalizácia v nedohľadne) Mám ponuku na Aquatec AT 8 a neviem sa rozhodnúť, či do nej investovať. Aj diskusie sú nejednoznačné. Dajte nejaké praktické skúsenosti z vlastných realizácií, či už dobré, alebo zlé. Jan, prepáč, ale KČOV nechcem ;-)
Odpovedať
My mame cisticku a nie je ziadny problem, spotreba vzduchoveho kompresora 60w/h. s tym treba ratat, ide nom stop. Raz za cas kuknem ale nic netreba robit, ani nrsmrdi ked otvorim veko. Zumpy maju vsetci okolo na nasej ulici, a vsetci spustaju do pola po veceroch, tak je to s tymi zumpami. A aj ked vytiahne fekal namieri si to ponize dediny do kukurice hned pri ceste, ani sa nesnazi skryvat, nechutne, najlbizsie ked ho vidim tocim video a volam polisov ! Otazne je povolenie lebo nasi uradnici skor robia problemi ako pomahaju problemy riesit. Vybral by som taku co ma v sedimentacnej nadobe hladinovy zberac. Tie Aquateky teda neviem, ale riesili tu na MS zanasanie, tvorbu kolaca a nefunknost ! To predajca nepovie a potom to clovek olutuje.
Odpovedať
@janopopovec takže si spokojný, nemenil by si a šiel do toho zas? Ako dlho ju máš?
Odpovedať
Na 1000% by som do toho siel zas, funguje asi 2 ,5 roka, 1x bola vytahana lebo som pre maly prietok v studni, setril vodu a upchal hlavne potrubie z domu ( po prebijani sa samozrejme zaniesla tak to trebalo vycistit, ale to nebola chyba cisticky ), odvtedy ide bez poruchy a so 100 % funkcnostou. Prepad ide do trativodu. Nevien si predstavit pri takej spottebe vody zumpu, ani nahodou. Starosta sluboval kanal ale ani od 2018 sa to nerealizovalo. Treba vybrat osvedcene tipy a nedat sa ohurit high end technologiou. Ked pomyslim ze komplet realizacia a zariadenie asi 2100€ aj tak by som siel znova.
Odpovedať
@janopopovec daj typ tej tvojej
Odpovedať
@foox najdem manual bo presne uz nepamatam, ale uplne obycajna
Odpovedať
Profilova fotka
@foox cisticka sa vybera podla poctu osob a vas je 8 ked AT8?? Aby si ju stihal krmit. Mal som AT6 a bola v pohode ani jeden problem ... trosku som sa stym raz mesacne pohrajkal pomeral a bolo vybavene. Dnes uz mame kanal a cisticku si dosiel jeden mladenec vykopat a sluzi jemu. Problem je iba v legislative 😞
Odpovedať
@wolodymyr AT8 je správna veľkosť. Zaujímajú ma praktické skúsenosti. Ako dlho u teba fungovala?
Odpovedať
Profilova fotka
@foox nebojte sa, keď dostanem objednávku na priestor, kde KČOV nevyhovuje (plocha) doporučujem MBČOV (mechanicko biologickú ) Ak tomu rozumiete tak, že viete navrhnúť typ, prečo sa pýtate na detaily, wolodymyr píše z konkrétnych skúseností. MBČOV si žiada pravidelnú prevádzku, dom v ktorom sa žije celý týždeň obslúži po nastavení perfektne. Ale dom, kde v pondelok väčšina odíde za prácou a dôjdu v piatok, operú 5 práčok a naplnia ČOV zvyškami , bude mať problémy. A či sa to oplatí? Už táto vláda urobila doplnky k V.z. z roku 2018 a požiadavky na vývoz žúmp a sankcie nezmenila. Takže od 15. septembra to môže byť zaujímavé.
Odpovedať
@jan45 nebojím sa, ako to má fungovať viem, zaujímam sa o skúsenosti bežných ľudí s jej prevádzkou. A využijem aj možnosť výrobcu, ktorý mi ponúkol pozrieť si ich zabehnutú AT6. KČVOV nechcem z iných dôvodov, nemám k nej (ani k žiadnej inej) žiadnu averziu. ČOV by nemala mať problém, dom obývame trvale 6-ti (siedmy človek len občas), prísun hmoty :-) bude stály, z tejto strany problém nehrozí. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Profilova fotka
@foox 4roky a potom prisla doba kanalizacna 😉
Odpovedať
@wolodymyr tak tá u nás nehrozí ešte aspoň 10r :-S
Odpovedať
Aquatec AT 8 - my máme túto, takmer 3 roky a žiadny problém, bežná údržba ako predpisuje výrobca, zatial som všetko zvládol sám. V dome bývame piati, chceli sme AT6, ale predajca nám odporučil väčšiu, nejde o to koľko ludí býva v dome, ale koľko budete prať, umývačka riadu a pod. Časom predpokladám, že deti odídu, ale to nebude problém mám povedali. To sa dozviem neskôr ako to bude fungovať pri menšom počte ľudí 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@yetinb pokiaľ viem, tak v "prerušovanej prevádzke". No koľko budeme prať, toľko ako doteraz a tie ženské sú ako kačice, furt sa to vo vode čabŕňa :-D Dodávateľ vám dal nejaké obmedzenia ohľadom pracích - umývacích prachov, gélov, tabliet? Lebo mne zatiaľ povedal iba obmedziť Savo (takmer vôbec ho nepoužívame) Nejako by som bol rád, keby sa ozval aj niekto, kto má problém (a aký), podľa diskusií nejaké sú. Aj keď niekedy mi to pripadá ako konkurenčné kecy. Ďakujem
Odpovedať
nikto ďalší? =-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Ahojte, na tie cistiace prostriedky by som sa aj ja rada opytala, ked nam bol pan zapajat ČOV biologicku, povedal ze mame vymenit vsetky cistiace za bio+ ziaden olej , mastnota, zvysky jedal atd Ako je to s umyvackou kde taketo mastne riady so “zvyskom jedla “ a tukov idu? A co tie prostriedky ? Mate vsetky bio? Ktore sa osvedcili ze aj realne urobia co maju? 🙂 dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
posledné tri odpovede popisujú reálny stav, MBČOV je funkčná v určitých podmienkach a pravidelnej starostlivosti, preto na západ od nás obce prechádzajú na koreňové čistiarne. Je to vývoj a skúsenosť, zaráža ma, že u nás je to stále mimo optiky bežnej prevádzky. Úradníci sa toho zbavujú doporučením žumpy, nemusia nič posudzovať, evidovať, kontrolovať. Ale ČOV kontrolovali raz za x rokov, žumpy budú musieť každý mesiac. Je to dvojsečná zbraň, riešenie nevyvážaných žúmp prejde na nich, starosta musí kontrolovať, ale rozhodnutie vydáva OÚ ŽP
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, možno blbá otázka, ale kam vypúšťate tu vodu z cisticky ? Je prevádzku ze ju treba stavať min.12metrov od studne ? Ďakujem
Odpovedať
Mam aquatect AT6, ale uz by som do COV asi nesiel. Maximalne mi vydrzi tak 5 mesiacov pricom po 3 mesiacoch zacinaju vzdy dake patalie t.j. musim zacat do nej pozerat na tyzdennej baze a postupne az na baze 2 - 3 dnoch. Duchadlo ide nonstop. Sme doma 4 ks, pricom deti maju < 6 rokov. Perie sa max. 2 - 3 krat do tyzdna. Ono po odcerpani ide fajn, nesmrdi, nepeni atd. radost zit 🙂 Len potom z nicoho nic zakape - v strede sa zacne objavovat kal. Zacal som kazdy tyzden aj pridavat “praskove” bakterie, ale moc to nepomohlo. Nerozumiem ako moze niekto ficat bez problemov 2 roky… Vsetko mi buble ako ma, ale aj tak sa to casom pokazi… Pred dvoma dnami som odcerpaval, cize mam cca. 3 mesiace pokoj 😎 snad…
Odpovedať
Profilova fotka
@sprite001 to sú nedostatky, ktoré výrobcovia nieriešia a úradníci tomu nerozumejú. Kla treba odčerpávať prvidelne a nemáte kam ale mám návrh, popíšem ho podrobnejšie v blogu https://vegetacnecistiarne.blogspot.com/
Odpovedať
@jan45 kal davam ho do zahrady - travy, ze vraj to je hnojivo 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sprite001 ano , ale treba ho ešte "hygienizovať" je to zahriatie na cca 60°C, ale hnojivo je to dobré
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od foox:

Ísť do toho, či nie? Oplatí sa viac ako žumpa? (k…
@foox môžete teraz po rokch popísať svoje skúsenosti? Je to doba , keď s anáklady na MBČOV a KČOV vyrovnajú, odteraz by už na KČOV nenabiehali, netreba servis, meniť mebrány, odčerpávať kal.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

@foox môžete teraz po rokch popísať svoje skúseno…
@jan45 môžem, zatiaľ všetko funguje v pôvodnom stave, nebolo treba nič meniť. V prvom roku som volal technika z Aquatecu, taká záručná kontrola, prišiel na druhý deň, skonštatoval plnú funkčnosť, poradil ako na údržbu. Odvtedy raz za mesiac nakuknem, na jar a na jeseň vytiahnem kal do kompostu, dopustím vodu (dávam dažďovú), trvá to asi 30-45 min. Vodu z čističky zachytávam do bývalej žumpy a potom ju lejem do trávy, ďateliny, pod stromy, viem, že to nie je celkom OK, ale "zadržiavam vodu v krajine" v súlade s green dealom :-)) . Tráva rastie, ďatelina tiež, stromy si pochvaľujú, je mi proste tak nejako "ľúto" vyviezť za peniaze každé 3 mesiace 16m3 vody z potoka a potom zase za peniaze polievať vodou z vodovodu. Za mňa skoro bezúdržbová vec, kým do toho nebude strkať nos nejaký hlúpy úradník. Čistiace prostriedky sme nejako neobmedzovali, už dávno používame len tie čo sú testované na červených očkách bielych zajačikov a označené zeleným stromčekom. Predsa som do nej niečo investoval - vymenil som spínacie hodiny za originál Aquatec, lepšie, jednoduchšie sa nastavujú režimy vzduchovania
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od foox:

@jan45 môžem, zatiaľ všetko funguje v pôvodnom st…
@foox všetky tie úkony sú správne, ešte treba urobiť za zbernou nádržou drén aspoň 10 m aby voada v zime a na jar vlne vsakovala, ale ona si už asi cesty našla.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od foox:

@jan45 môžem, zatiaľ všetko funguje v pôvodnom st…
@foox všetky tie úkony sú správne, ešte treba urobiť za zbernou nádržou drén aspoň 10 m aby voada v zime a na jar vlne vsakovala, ale ona si už asi cesty našla. Výsledky potrebujete 2 do roka, máte nejaké?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

@foox všetky tie úkony sú správne, ešte treba uro…
@jan45 nie, nemám žiadne výsledky, ja ich nepotrebujem, čo do čističky nedám, to tam proste nemôže byť, na vizuálnu kontrolu spoľahlivého čistenia vyžívam práve to polievanie rastlín. Nesťažujú sa a prosperujú. Úradníkov do toho neťahám, zbytočné papierovanie nemám rád. Keď polievam vodou z čističky, tak občas kecáme so susedom a ten ani netuší odkiaľ tá voda je - nepáchne, nie je zakalená, skoro ako dažďová.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od foox:

@jan45 nie, nemám žiadne výsledky, ja ich nepotre…
@foox závidím ten životný otimizmus podložený nerešpektovaním okolia. Nie je to o Vás, je to len obraz jednoduchej spoločnosti, ktorá sa síce obzerá po lepšom , ale nechce pre to viac urobiť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jan45:

@foox závidím ten životný otimizmus podložený ner…
@jan45 príliš jednoduché skonštatovanie od fundovaného odborníka, chýbajú vám tie papiere? Mne vôbec. Celé leto mám v strednej časti gubky (žerú komárie larvy), žijú a množia sa, až kým ich na jeseň nevyberie čerpadlo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?