Presun zalozneho prava z bytu, rod.domu len na rodinny dom

Profilova fotka
Ahojte. Chcem sa opytat ci uz mal niekto podobnu negativnu skusenost s presunom zalozneho prava z dvoch nehnutelnosti iba na jednu - v tomto pripade sa jedna o presun z rodinneho domu a 3 izboveho bytu iba na rodinny dom. Banka nam uz druhykrat zamietla presun a momentalne nerozumiem presne kvoli comu. Hodnota domu podla znalca banky je 220 000 Eur, hodnota bytu je urcite tiez cez 100 000 Eur, zostatok hypoteky je 170 000 Eur. Banka tvrdi ze hodnota domu nepostacuje na presun zalozneho prava. Cize 50 000 Eur co je rozdiel je malo ???? Viete mi to niekto ozrejmit v com je problem a ci mam nejaku sancu sa branit ? Podat nejaku staznost na banku alebo nieco podobne ? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj. Netvrdím, že viem žeby to tak bolo, ale len že jedna z možností je táto Z hodnoty domu 220 000 by vám banka dala max 80%, keby ste brali hypo a teda 176 000. Zostatok hypotéky je tam 170 000. Možno práve to, že je tam rozdiel len tých 6 000 tam banke ešte nestačí, aby mohla preniesť celé záložné právo na ten zostatok. Totiž tých 80% z hodnoty nie je vždy istý, ak by vám uznali trebars len 75%, tak vtedy to už nevychádza...
Odpovedať
Nas caka o par tyzdnov rovnaky manever. Co sme sa informovali orientacne v banke, pre nasu konkretnu nehnutelnost potrebujeme mat hodnotu cielovej nehnutelnosti taku, aby zostatok hypoteky z toho tvoril 80 percent alebo menej. Posudzuje sa to vzdy ale individualne, a ak by im vyska znaleckeho nepostacovala, mame moznost znizit si vysku uveru mimoriadnou splatkou, aky to vyslo. No, sama som zvedava.
Odpovedať
A reklamovat to podla mna nemate ako. Banka akoposkytovatel uveru to moze posudzovat, ako chce. Vy si to zase mozete skusit preniest do inej banky, ak s ponukou banky nebudete suhlasit...
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_dubax_dubnansky Dôvod zamietavého stanoviska môže byť taký, že banka keď poskytla hypotéku napr. do 60% hodnoty nehnuteľnosti - čiže veľmi nízko riziková hypo voči hodnote, tak priradila i nižšiu rizikovú prirážku, má nižší odvod za poskytnuté financovanie. A teraz Vy sa rozhodnete, že jednu nehnuteľnosť von a miesto 60% stúpnete na 80% a tak už vychádza vyššia rizikovosť a potreba tvorby vyšších rezerv a to je pre banku problém a tak jednoducho vypustenie nehnuteľnosti zamietne. Môže Vám ešte navrhnúť alternatívu, že áno, vypustia jednu z nehnuteľností, ale musíte na hypotéku uhradiť sumu xy..... aby ste sa výškou hypo dostali na úroveň % zabezpečenia pri poskytnutí hypo. Hádam som to napísala zrozumiteľne, ak nie pýtajte sa. Mám x skúseností s tým, že ak to banka nechce, tak s tým neurobíte nič. Jedinú možnosť budete mať iba refinancovať do inej banky.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?