Postupné čerpanie úveru pri stavbe domu - rozdiely

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte strechari. Mam taky maly-velky problem. Banka nam odklepla uver s postupnym cerpanim s tym, ze prvu tranzu nam dali na zaklade posudku o buducej hodnote a dalsie tranze na zaklade noveho posudku o percentualnej rozostavanosti. Kto takyto uver uz mal vie, ze potom sa uz len posielaju fotky banke s tym, ze oni dalsiu tranzu vypocitavaju na zaklade percentualnej dokoncenosti tej casti, na ktoru si tranzu pytate. A tu je moj problem, ktory sa budem snazit vysvetlit na priklade s krovom. Banka mi na zaklade posudku/koeficientov dokaze za krov zaplatit 2667€ (100% dokoncenost polozky krov v posudku), no len material bez prace ma realne stoji 7300€ (na strechu potrebujeme cca 29m3 reziva, co len pri standardnych dlzkach reziva vychadza na 195€/m3 = 5655€). A takto mi to vychadza zo vsetkym, obvodove mury, vnutorne priecky, stropne betonove dosky, atd. Mozno sa budete pytat ci ten posudok nieje nejaky zly, no uz sme ho so znalkynou presli spolu x krat a stale mi vychadzaju taketo brutalne rozdiely. Dalsie tranze samozrejme zatial nechceme cerpat, pretoze nebudeme vediet nielenze zaplatit material, pracu tiez nie. Ake mate skusenosti s takymto typom uverov? Vychadzali Vam tiez taketo rozdiely medzi percentualnou dokoncenostou podla posudku a toho co ste realne potrebovali uhradit? Dakujem za akukolvek radu, rozmyslame ako sa pohnut dalej.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@jarda81 zakladna otazka - v akom stadiu rozostavanosti je dom? Su uz vytiahnute mury na meter?
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 zatial mám len pozemok a aj svoje peniaze. Momentálne sa informujem akou cestou začať. Preto sa pýtam, čo by bolo pre mňa vhodné.
Odpovedať
Profilova fotka
@jarda81 Treba vystavat dom do stadia pozadovaneho bankou na to, aby ho bolo mozne financovat, tzn. meter mury pri murovanom dome, alebo hruba stavba so strechou pri montovanom dome a potom sa spracuje geometricky plan na zameranie stavby a znalecky posudok na aktualnu a buducu hodnotu stavby, poda sa ziadost o hypo v ktorejkolvek banke a z prveho cerpania sa splati hypo v SLSP a zbytok cerpania na Vas ucet na uz samotnu vystavbu. Na stavbu odporucam riesit hypo vo VUB alebo v TB.
Odpovedať
@andreah25 zdravim Vas. Mam otazku. Preco odporucate prave VUB alebo TB? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 Ďakujem za výbornu odpoveď. Takže iná banka mi dá peniaze, aby som vyplatil istinu a zaplatím len pokutu za predčasne splatenie úveru za pozemok. o VUB som veľa čítal v kladných diskusiách o výstavbe domu ako aj tu.
Odpovedať
@jarda81 my sme tiez podla kladnych referencii, ktore sme tu citali boli v tom, ze VUB je najschdonejsia a najlahsia cesta..ale velmi sme sa mylili, bohuzial.. na pozemok sme brali prvy uver s tym, ze sa zalozil rodicovsky dom s pozemkom podla znaleckeho 90.000, k tomu sa zalozil kupovany pozemok v hodnote 52.500, spolu hodnota 142.500 a dali nam uver 100.000, z toho sme zaplatili pozemok a po schvaleni stavebneho povolenia nam uvolnili druhu cast 47.500. Z toho sme postavili zaklady, hrubu stavbu so strechou, kedze mame montovany drevodom. Zatial islo vsetko v pohode. Potom sme zacali riesit druhy uver na dostavbu domu. Vypracoval sa znalecky na aktualnu a buducu sumu, geometricky a zapis rozostavanej stavby na kataster, buduca suma na znaleckom bola 154.000 bez pozemku a chceli sme od banky 110.000. Banka nam 22.12. poslala navrh, ze znizili hodnotu zakladajucej nehnutelnosti o 54.000 a ze nam teda mozu dat iba 90.000 a zvysnych 20.000 nam daju cez spotrebny uver!..s tym sme nesuhlasili, kedze by to velmi navysilo mesacnu splatku..podla mna to je taktika bank ako viac zarobit. Do dnesneho dna nam nepovedali preco znizuju buducu sumu zakladajucej nehnutelnosti o 54.000! Vraj nejaka supervizia to takto znizila. Trosku mi len nesedia tie ich pocty, lebo ked nam dali 47.500 v prvom uvere a teraz nam ponukaju 90.000, tak to je spolu 137.500, ale podla nich dom ma hodnotu 100.000.. strasne sme sklamani, vobec sme necakali taketo komplikacie, hlavne ked mame zalozene dalsie nehnutelnosti.. Naco su potom znalecke posudky? Kludne nech by si poslali aj svojho znalca, tak nemoze ohodnotit dom, ktory ma zastavanu plochu 146,4m2 na 100.000 pri pouzitych materialoch (drevovlaknita doska Steico, Steico flex izolacia, Ekopanel, v podkrovi fukane drevovlakno, rekuperacia atd)..asi budeme musiet presuvat celu hypo do inej banky..a to sme dlhorocni klienti VUB..proste cele zle, banka moze vsetko..chapem, ze znizia sumu kvoli riziku, keby o 20.000, tak ok, ale o 54.000??? uz mesiac stojime a musime platit, kedze postavene uz je za 100.000
Odpovedať
@Andreah25 Dobry vecer,v marci 2016 sme docerpali hypoteku od Vub s postupnym cerpanim so statnym prispevkom,,banka od nas ziada LV po dostavbe, chyba nam zopar drobnosti ku kolaudacii,tak sme este nekolaudovali.chcem sa spytat ci je nejake casove ohranicenie k tomuto dokladovaniu,nakolko nas nas hypotekarny poradca nijak neupozornil na nutnost kolaudacie,ci dolozenie LV v nejakom casovom intervale.dakujem za odpoved
Odpovedať
@maracana99 tiez mam rozdelenu hypo vo vubke a mensia cast je "spotrebak", ale v rovnakych podmienkach ako hlavna hypo. Prever si to, ci to nie je i vas pripad.
Odpovedať
@rkorba praveze spotrebak je samozrejme s vyssim urokom a iba na 8 rokov, takze splatka je velmi vysoka..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@andreah25 dobrý den, rada by som sa spýtala, či sa dá nejako sklbit kupa pozemku na uver a samotná stavba drevodomu v jednej banke. Ze by sa hypoteka brala na obidve v celkovej cene domu + pozemok. Taktiež ma zaujíma či sa dá nejako sklbiť to, aby sa nemusela hrubá stavba financovať z vlastných penazí, že sa založi nehnutelnost do výšky ceny hrubej stavby a po postavení sa založená nehnutelnost uvolní a potom sa uver na dom + pozemok dofinancuje so stavebným sporením. Dakujem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Ahojte, stretli ste sa už niekto s niečim takým, že počas financovania hypotéky na tranže ste po vyčerpaní prvej tranže ostali na PN-ke? Nemala potom banka problém uvoľniť ostatné tranže, kvôli ten PN-ke. Ďakujem..
Odpovedať
Profilova fotka
@123josip321 Nie. nemala.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ina_maklerka ďakujem :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
@andreah25 Dobrý deň. Co sa stane keď nesplní podmienky. Napríklad z tranzie, ktorá má byť len na rekonštrukciu hrubej stavby, kúpim aj veci ktoré by som nemal... peniaze použijem aj na zariadenie stavby. Aké sú tam za to postihy.? V banke mi tvrdia, že nic.. No neverím tomu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Ahojte, neviete niekto co vsetko je potrebne mat hotove pri vystavbe domu, aby VUBka uvolnila poslednu tranzu pri hypo? Nasa "kontaktna" osoba nam sice dala zoznam, ale dost si v nom protireci :)
Odpovedať
@miirabell máš úverovú zmluvu? Tak tam to máš presne napísané
Odpovedať
@peter977 praveze tam to napisane nie je ;)
Odpovedať
Profilova fotka
@miirabell nám povedal pán z Vub , že poslednú tranzu pustí ,keď budú omietky,strop a zaliata podlaha. tieto tri veci musia byť.
Odpovedať
@miirabell ja mám jasne napísané vo VUB podmienky čerpania všetkých tranží, tak to potom nechápem ako to vy nemôžete mať
Odpovedať
@peter977 zahada...ale nemame nic take napisane, inak by som nekladla otazku do plena ;)
Odpovedať
@miirabell ahoj, my prave cakame na poslednu tranzu. Bolo nam povedane ze musime mat komplet sanitu, kuchynsku linku, samozrejme podlahy, dvere. Teda v podstate dom zvnutra hotovy na byvanie. Velmi zalezi od celkovej vysky hypo. Cca v stredu by sme mali vediet, ci nam tranzu pustia.
Odpovedať
@bibiadodo dakujem. Napis prosim v stredu ci to bolo postacujuce na uvolnenie tranze :)
Odpovedať
Ja som dostal poslednu, ked som mal sdk poter a vymalovane. Taktiez technologiu cize TC , rekuperaciu ... Ale ja mam nizku hypo a vysoku cenu nehnutelnosti lebo svojpomoc.
Odpovedať
@miirabell ahoj, tak nam poslednu tranzu dnes schvalili.
Odpovedať
@bibiadodo skvele! Blahozelam :)
Odpovedať
@rkorba V akej fazy rozostavanosti Vam pustia tych poslednych 10% zalezi od toho, kolko % banka z hodnoty založenej nehnuteľnosti poskytla. Aku vysku ste mali Vy?
Odpovedať
@rkorba V akej fazy rozostavanosti Vam pustia tych poslednych 10% zalezi od toho, kolko % banka z hodnoty založenej nehnuteľnosti poskytla. Aku vysku ste mali Vy?
Odpovedať
@exponent 80%
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?