Hypoteka na dom s vecnym bremenom.

Zdravím, neviete mi poradiť alebo kam by som sa mohla obrátiť?. Zdedila som dom (chatu), kde je ťarcha dožitia môjho uja. V dome býva sám nakoľko ja tam chodím iba ako na chatu. Horšie je to, že dom potrebuje nutnú rekonštrukciu . Teraz vidím ze vlastne hypotéku v banke mi nedajú nakoľko dom nemôžem založiť keďže je na ňom ťarcha. Mam nejakú inú možnosť získania financií na rekonštrukciu? Okrem spotrebného úveru. Zrušenie vecneho bremena dohodou riešiť nechcem. Som rada ze tam je no horšie je to ze ten dom chátra,
Odpovedať
@diaura založiť inú nehnuteľnosť alebo si zobrať spotrebák. Inú možnosť nemáš. Aj keby zrušíš vecné bremäno, tak hypotéku na chatu nedostaneš. Hypotéku dostaneš na rodinný dom, nie na rekreačnú stavbu
Odpovedať
@peter977 rozumiem, inú nehnuteľnosť nemám, žijem v zahraničí v byte. No jedine sa dohodnúť na zrušení vecneho bremena. Ten dom je normalny rodinny dom len stary este po pra babke , len my sme ho využívali iba ako chatu.
Odpovedať
@peter977 ale ďakujem aspoň viem
Odpovedať
Profilova fotka
@diaura problem v prípade vecných bremien a hypoték je , ak by ju chcel dostať oprávnený z vecného bremena , teda v tomto prípade tvoj ujo
Odpovedať
@dexter89 ale tak on si ju nemôže zobrať. Keďže majiteľ som ja a nie on. Alebo sa mýlim?. Ešte som našla aj stavebné hypotéky bez založenia. Skúsim ísť za nejakým finančným poradcom hádam mi v tejto oblasti poradí. Lebo toto je ozaj bezvychodiskova situácia
Odpovedať
Profilova fotka
@diaura úver bez založenia nehnuteľnosti viete vybaviť myslím do 45tis. v Prvej stavebnej sporiteľni a so splatnosťou na 20 či 30 rokov. Hypotéku s vecným bremenom určite nie. Ak by nebola iná možnosť, ja by som navrha také riešenie, aby aj ten ujo mal istotu, že ho z domu nik nevyhodí a tiež aby ste hypo mohli riešiť - dajte mu napr. darom, alebo trebárs predajom za Euro (to je jedno) napr. štvrtinu domu, alebo aj len pätinu a zrušte vecné bremeno. Tým, že bude čiastkovým vlastníkom, tak ho nik z domu nevyhodí, lebo je vlastník (veď o to ide vo vecnom bremeno, aby ho nik nevyhodil) a tak on bude mať dušu na mieste a Vy viete poriešiť hypotéku. Áno, on ako čiastkový vlastník musí podpísať tiež záložnú zmluvu k hypotéke, ale tak verím, že s týmto problém isto nebude mať.
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 my sme zakladali pozemok s vecnym bremenom a nebol s tým najmenší problém so strany banky , ale je pravda že to je vecne bremeno práva prechodu a prejazdu cez daný pozemok , právo doživotného užívania je asi niečo iné
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 Riešenie darovania či predaja časti domu neviem či je v hodné . Ak sú tam zákonní dedičia, museli by ich vyplácať. Ak zadávateľka nemá možnosť hotovosti vlastnej, zostáva možnosť iba nechať dom domom a riešiť maximálne veci čo sú akútne . Peniaze od nebankoviek by sa mohli predražiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 Bremeno o práve prechodu, či uloženia inžinieskych sietí a pod. to aboslútne nie je problém pri riešení hypo. Dokonca v určitých prípadoch si banka žiada sama zriadenie takýchto bremien. Bremeno dožitia je však niečo úplne iné - dám Vám príklad - Vy by ste si išli kupovať nejaký rodinný dom, ktorý má dve vecné bremená - jedno vecné bremeno je napr. to o uložení inžinierskych sietí a druhé by bolo vecné bremeno s právom dožitia nejakej babičky či deduška či možno niekoho iného. Ako by ste uvažovali ako kupujúca? Bremeno na inžinierske siete by Vám isto neprekážalo, nijako Vás to neobmedzuje v užívaní daného domu. Ale čo s bremenom dožitia. Kúpili by ste si s domov aj niekoho, kto by obýval dom s Vami? No neverím tomu, že áno. A toto je ten rozdiel v tých bremenách. Banka totiž nevezme do zálohu niečo, čo je kvôli bremenu nepredajné. Banka totiž potrebuje nehnuteľnosť, na ktorú ak poskytne úver a tento sa stane nesplácaným a uplatní si na ňom banka ťarchu, chce nehnuteľnosť rýchlo speňažiť. Banku nezajíma Váš dom, ona chce peniaze a chce ich rýchlo a toto pri dome s ťarchou dožitia nemá šancu dosiahnuť, preto je toto bremeno pre banku absolútne neakceptovateľné.
Odpovedať
Profilova fotka
@jankazb áno, s tými dedičmi je to pravda, práve preto uvádzam, že len nejaký malý podiel. Keby aj jednu osminu, to je jedno. Na vyplatenie by tam bola fakt úplne smiešna čiastka v prípade najhoršieho. Tu si musí už zadávateľka otázky zvážiť, čo je pre ňu výhodnejšie. No ak tvrdí, že dom chátra, tak prípadné vyplatenie dedičov z minimálneho podielu na dome je vždy menej nákladné, než neskoršia sanácia schátraného domu.
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 chápem , dik za vysvetlenie ... Tak jasne to je úplne iná situácia
Odpovedať
@andreah25 Aha rozumiem, no ak by sa to dalo takto vyriešiť, s tým že by ujo bol tiež vlastník bolo by to super. Ak sa môžem ešte opýtať, neviete kde a na koho by som sa s týmto mohla obrátiť pre viac informácií? V banke?alebo nejaký financny poradca alebo ? Neviem kto sa niečím takým zaoberá. Kto by mi to v prípade ze by sme to chceli takto urobiť viac vysvetlil aby som vedela všetky pre a proti. Ďakujem. Ale každopádne ďakujem Vám aj za túto radu, lebo o takejto možnosti som ani nevedela
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@diaura na prepis časti nehnuteľnosti na uja stačí Vaša dohoda s ním a potom už len spracovanie predmetnej zmluvy (darovacia alebo kúpna) a plus zmluva o zrušení vecného bremena - odporúčam na tieto veci využiť služby právnicka. A následne, keď bude vecné bremeno vymazané, viete v pohode riešiť hypotéku. Treba ale aby bol ujo informovaný, že bude v banke podpisovať záložné zmluvy, aby Vám potom nerobil problémy s tým, lebo bez jeho podpisu záloh nebude a nebude hypotéka.
Odpovedať
@andreah25 Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc , vysvetlenie a Váš čas. Budeme to takto riešiť. Ďakujem a krásny deň
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?