Hypotéka 100%

Dobrý deň, mali sme kupovať starší rodinný domček avšak nastala taka situácia, že moji rodičia sa rozhodli predať byt a ponúkajú nám ho vo výhodnej cene 90 000€. Jeho hodnota je odhadnúta na 115 000€. My by sme chceli plnú sumu keďže si ho chceme trošku prerobiť a radi by sme si kúpili aj auto. Je možné že nám banka ta tých 115 000€ keď bude byť založený?
Odpovedať
1
2
Ešte doplním, že na zmluvu by sa mohla dat napríklad suma 140 000? Neviem ci je to možné takto. Aby sme získali tých 115
Odpovedať
@gabi885x banka sa zvykne riadiť nižšou cenou z tých dvoch, kúpna cena a cena na znaleckom posudku. Pochybujem, že vám uzná vyššiu sumu ako bude na znaleckom posudku.
Odpovedať
Ja som si aj myslela, ako pokryje nám to keďže nám ho predaju za 90 000€ tam sa zmestí ne do tých 80%. Potom sa dá pripadne navýšiť keď chceme na rekonštrukciu?
Odpovedať
@gabi885x zrekonštruuješ dáš si spraviť opäť znalecký posudok a navýšiš úver. Tak isto som to robil ja a ešte mi aj peniaze ostali
Odpovedať
Profilova fotka
@gabi885x hlavne keď na auto nemáš, nekupuj ho s úverom. Prerábka bytu ti zožerie kopec prachov a budeš lutovať kúpu auta (predpokladám nové) Banka bude vždy brať do úvahy len znalecký posudok - reálnu hodnotu nehnuteľnosti. To že na papieri kúpite byt za 150 tisíc, neznamená že plnenie bude z takej výšky.
Odpovedať
@gabi885x banka ti velmi ochotne ponukne moznost dofinancovania nevyhodnym spotrebakom
Odpovedať
Profilova fotka
Najdite si financneho poradcu. V problematike sa nevyznate a chystate sa urobit chybne kroky...
Odpovedať
@gabi885x Bezne sa 100% hypo uz neriesia. Minuly rok ale bola napr v csob moznost brat hypo len na zaklade znaleckeho, bez nutnosti dolozit kupnu zmluvu (ostatne banky v tej dobe pozadovali oba podklady a vyska hypo vychadzala z nizsej sumy). Nam dali moznost cerpat aj 90% z hodnoty (pri 5r fixe bol urok myslim 1,09%), co by vo vasom pripade bolo 103 500e. Ak staci taka suma, je to moznost (ak to csob stale ponuka). Ak nie, da sa zobrat este spotrebak na potrebnu sumu, byt prerobit, nasledne dat spravit novy znalecky ktory bude na vyssiu hodnotu a na jeho zaklade refinanc s navysenim hypo a vyplatenim spotrebaku. Su to opletacky, papierovacky, osobne do bank, nieco aj preplatite (na spotrebaku a aj na poplatkoch) ale da sa to vzdy nejak nakombinovat
Odpovedať
Tiež odporúčam finančného poradcu. Vedia v tom behať, vedia ktorá banka je ako naklonená poskytovaniu úverov, atď.
Odpovedať
100% hypotéky neexistujú už pár rokov. Pred pandémiou bolo možné získať 90% hypo, teraz je to na úrovni 80-85%. Banka pri schvaľovaní hypo vychádza pri posúdení z ceny zo : - znaleckého posudku - kúpnej zmluvy - inzercie danej nehnuteľnosti na trhu - priemernej ceny v danej lokalite na základe ich interných analýz Vždy budú vychádzať z nižšej sumy pri zohľadnení vyššie uvedených informácií. Takže ak nafúkneš KZ, znalecký bude nižší, tak sa vychádza zo znaleckého. Ak sú nafúknuté KZ aj znalecký, tak to dorovnajú na priemernu cenu na základe ich analýz...
Odpovedať
@dori2 nie vzdy nam banka ponukla dofinancovanoe spotrebakom ktory bol vyhodnejsi ako napriklad to co mi bola ochotna ponuknut stavebna sporitelna s viac ako 10 roov otvorenym stavebnym sporenim a nasporenymi asi 50% ziadanej sumy 🙂 isli sme ale cez financneho poradcu ktory nam to vybehal 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 no- spotrebaky su velmi nevyhodna vec pre klienta... ale casta prax bank
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dori2 nevyhodne v com?
Odpovedať
@sousedekovci89 oproti hypoteke? ved v uroku 😄 niekolko nasobne vyssom
Odpovedať
@dori2 pockaaaat ale to nemozes tak porovnavat. Hypoteku mas limitovanu podla ceny nehnutelnosti kolko ti ponuknu. Zvysok musis najst inde. Preto sa pytam, v com nevyhodna?
Odpovedať
Veru nam tiez schvalili 80percent z odhadu a zbytok nam predschvalili ako uver na rekonstrukciu.
Odpovedať
@sousedekovci89 ja hovorim o beznej praxi bank kedy ti zoskrta supervizor posudok /hoci len o trosku/ aby ti potom ponukol menej vyhodny spotrebak. hypoteky pre nich nie su ziskove ako kedysi s tymi urokmi co su dnes...
Odpovedať
Profilova fotka
@gabi885x je jedno čo sa dá na zmluvu banka vám dá 80% (respektíve 90% ak sa jedná o okresné mesto) z ceny určenej znaleckým posudkom.... tj. ak je znalecký posudok na 115,000€ tak dostanete maximálne 80 /90% z tejto sumy... to že dáte na zmluvu 140,000 € vám nijako nepomôže...
Odpovedať
Profilova fotka
@gabi885x no mna tu zaujala ina vec... chcela si rodinny dom, aj ked starsi, a teraz sa uspokojis s bytom po rodicoch, v ktorom si vyrastala, a z ktoreho ked budes zo zariadenia chciet nieco vyhodit / prerobit este si rozhadas rodicov? si si ista, ze chces ten byt? @dominik_galaba nove auto je fajn, osobne som vzdy kupovala iba nove... ono sa daju najst nove auta aj za normalne peniaze, aj ked ano - je to velmi individualne... vid jazdeny jaguar mojho brata verzus moje najnovsie auto dacia lodgy 🙂 100% hodnotu ti urcite nedaju, ak to chces mat korektne daj na kupnu zmluvu cenu ako sa hybu nehnutelnosti cca v tej lokalite, ak rodicia vlastnia byt dlhsie ako 5 rokov, je im to z danoveho hladiska uuuplne jedno a tebe to moze pomoct, ak by si nasla nahodou pracovnika v banke co by chcel uver zoskrtat a dal by 80% nie zo znaleckeho posudku, ale 80% z predajnej ceny... lebo nikdy nevies, na akeho uradnika narazis 🙂
Odpovedať
@dori2 treba k tomu dobreho financneho poradcu a tieto problemy ta mozu obist 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@gabi885x ak je hodnota bytu podľa znaleckého posudku uvedená na 115tis. Eur, tak hypotéky viete získať max. 80-90% z danej hodnoty určenej v posudku. 100% z hodnoty založenej hypotéky Vám nedá žiadna banka. Nakoľko kupujete byt od rodičov, tak banka bude vychádzať z hodnoty uvedenej v posudku, ktorá je vyššia, nakoľko sa jedná o predaj medzi spriaznenými osobami a tu je možné v pohode brať do úvahy tú vyššiu hodnotu v posudku. Ak by ste takýto byt kupovali od cudzej osoby a kúpna cena by bola 90tis., tak v tom prípade by banka vychádzala z tých 90tis. (aj keby je posudok 115tis.) a banka by poskytla 80-90% z tej nižšej kúpnej ceny.
Odpovedať
Profilova fotka
@dori2 dovolím si oponovať. Spotrebný úver nie je nevýhodnejší ako hypotéka. Ono totiž rozhodujúce je to, ako sa na to pozriete a spotrebný úver k hypotéke majú banky zväčša so zvýhodnenou sadzbou už od 2,9% p.a. Áno, spotrebný úver má vyšší úrok ako hypotéka, čiže ak sa na to pozriete z hľadiska výšky splátky, tak vzhľadom na to, že hypo si viete natiahnuť na dlhú dobu a spotrebný úver nie, tak to vidíte touto optikou, že je spotrebný úver nevýhodný, lebo vysoká splátka, lebo vysoký úrok. Ak sa ale na to pozriete z hľadiska celkových nákladov týchto typov úverov pri zohľadnení ich splatností a výšky splátok, tak to nie je vôbec nevýhodné. Porovnajte si totiž napr. spotrebný úver v sume 30tis. na splatnosť 8 rokov s úrokom napr. 3% a porovnajte si hypotéku v sume 30tis. na 30 rokov a s úrokom napr. 1% a prídete na to, že preplatenosť na úrokoch je porovnateľná, možno i lepšia na spotrebnom úvere, ak by hypo bola o máličko nad 1% úrok a v podstate ste sa za 8 rokov zbavili ťažoby záväzku, kdežto hypo máte ešte cez dve desiatky rokov splácania. Samozrejme, ak hypo splatíte skôr, tak ušetríte na nákladovosti podstatne viac a spotrebák sa na to nechytá.
Odpovedať
Tak zhrniem to iba tak na rýchlo. Ohľadne auta to by sme kúpili len v tom prípade ak by nám zostalo niečo navyše a nechceme kupovať čisto nove auto, chceme používané. Hypotéku budem riešiť nakoniec s tým finančným poradcom pretože to naozaj nieje také jednoduché ako som si myslela. Vec sa ma tak že ja som chcela dom a môj partner skôr byt. Naskytla sa nám takáto možnosť preto to berieme keďže je to výhodná kúpa ( také byty idú u nás po 140-150 tisíc), rodičia si berú všetok nábytok do svojho nového domu (ktorý si ešte pomaličky dorabaju plus s tými peniazmi za byt ho budú mať doroveny na šupu). Takže vzťahov sa nebojím. Ďakujem vám všetkým za rady ozaj som si myslela ze sa to ráta z predajnej ceny 😁 takze nevadí ak nám nedajú toľko koľko chceme spotrebak určite brat nebudeme, pomaličky si to budeme robiť z našich úspor 😊 ešte raz vám ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@gabi885x ak tie byty idú u Vás po 140-150tis., treba ten posudok a viete zobrať z tejto hodnoty hypotéku. Pripravte sa ale na to, že bude treba doložiť navyše nejaký doklad o tom, že sa jedná o predaj medzi spriaznenými osobami, tzn. že sa jedná o Vašich rodičov, tak nech Vás neprekvapí požiadavka banky napr. na predloženie Vášho rodného listu napríklad. Iba v prípade predaja spriaznených osôb je možné vychádzať z hodnotu posudku a nie z nízkej predajnej ceny. Čiže máte výhodu v tom, že si teda viete z hypo aj kúpiť byt, aj auto a aj použiť peniaze na rekonštrukciu.
Odpovedať
@gabi885x aj keď také byty idú po 140-150 tisíc eur, pokiaľ znalecký posudok bude len na 115 tisíc eur, tak banka vezme do úvahy len túto sumu. Alebo sa mýlim? @andreah25
Odpovedať
@andreah25 presne aj toto mi vysvetloval aj moj financny poradca prepocital nahrubo sam som to takto vysvetlit nevedel 🙂
Odpovedať
Banka sa bude riadiť znaleckým posudkom a dá ti maximálne 80% ceny, ciže to že na paperi bude napísané, že byt stojí 140 tak to neznemaná, že Vám tolko aj dajú ked bude znalecký posudok menej a kúpiť si auto z hypotéky nie je tiež podla mna ideálne rešenie.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@gabi885x aj keby Vam banka nedala uver z vyssej hodnoty (tj.115 000),tak si kludne dajte na kupnopredajnu zmluvu 115000 a rodicia Vam ten rozdiel mozu obratom darovat..asi preto tu banky medzi zpriaznenymi osobami nerobia problem a daju Vam uver z vyssej hodnoty..ak sa predavaju podobne byty v lokalite za 140 000 to neznamena ze sa aj za tu cenu predaju..niekedy sa az cudujem co si ludia pytaju za byt ale v dnesnej dobe sa vzdy najde niekto kto to moze kupit..to vsak neznamena ze je to trhova cena
Odpovedať
Profilova fotka
@dart9 tak ono keď predávaš, tak si dáš prosto vysokú cenu, aby si na tom zarobil. To si nemusíme hovoriť, že tak nie je. A áno, vo väčšine prípadov sa predá aj za vysokú cenu. Ak nie, tak je najmenej postupne znižovať.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?