Z 380V na 230V

Ahojte. Mam na stene zasuvku na miesacku 380V, 5kolik....chcel by som z nej natiahnut vedla klasicku zasuvku na 230V...je to možné? Zltozeleny,modry a hnedy keby vytiahnem z tej 380V a zapojim na klasicku 230V...cierny a sedy by som nepouzil...bolo by to spravne?ci radsej zavolat elektrikara?
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
Dqj do googlq konbi zasuvka 380+230
Odpovedať
@palino82 áno bolo by to správne. V tom zmysle, že dosiahneme daným spôsobom jednofázovú sústavu. Otázka je istenie. PS: buď 380V a 220V alebo 400V a 230V. Nekombinujme to. 😉
Odpovedať
@wyrky ano,to som pozeral,len nikde nieje schema toho prepojenia vnutri...
Odpovedať
@megdesign ahoj.ake istenie myslis?kabel na 380v na miesacku mam tahany z domu,z rozvodovej skrine,kde su prudove chranice...teda neviem ci myslis toto... Ale mam 5zilovy kabel na miesacku, a potrebujem vedla toho obycajnu zasuvku spravit...uz ju mam.aj kupenu...cize asi zo 400v na 230v, vsak? 😉
Odpovedať
@palino82 a tá zásuvka na 400V je 16A, alebo 32A?
Odpovedať
@megdesign ta zasuvka je 32A, istic v rozvodovej skriny je 3-fazovy B16
Odpovedať
Profilova fotka
Kedze je istic 400V/16A, mozes z toho vytiahnut jednu fazu (plus modry a zeleny) a pouzit ju na zasuvku 240V/16A. Preco je istenie 16A a zasuvka 32A? Nedava to logiku! To je moj amatersky pohlad.
Odpovedať
@milosduris mne hej bežné sa to tak robí lebo veľa majstrov má 32 zásuvky nahodené na strojoch. A Ďalšia vec je že ak je natiahnutý kábel 5x2,5mm tak hodnota ističa sa určuje podľa prierezu vodiča. A myslíš ze by 32A istič riešil situáciu? Za predpokladu že hlavný je aj tak iba 25A?
Odpovedať
@palino82 kup toto nemusis sa v tom rypat vrtat diery tahat kable.. https://ema-elektro.sk/elektromateria...
Odpovedať
@sysell Predbehol si ma ;-) Je to super vec a naviac zásuvka na 230V má samostatnú poistku ;-) je to ozaj super vec, nakoľko nemusí /m/ ťahať zvlášť vodič na 400V a tak isto 230V... :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@007tomams Mal som skor na mysli nahodit spravnu zasuvku 16A, nie dat silnejsi istic. To co odporuca Sysell je vhodnejsie, nakolko je tam zasuvka istena asi 10A tavnou poistkou.
Odpovedať
Zasuvka je 32A, taku mi namontovali elektrikari...ale miesacku mam 16A,cize kludne ju mozem prehodit za 16A... Chcem v buducnosti napojit na ten privod aj svetla v garazi,senzory a dake dve zasuvky 230V...cize ta zasuvka kombi by mi nesracila v buducnosti mojim potrebam,i ked je to isto super vec a ma svoju poistku je velke + ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@palino82 spravil by som osobne tak, že dať tú 400V/32A zásuvku het, na prívod kábla v domovom rozvádzači miesto 16A dať 20A, spraviť podruzak v garáži a odtiaľ ponapajat svetlá zásuvky a jednu 400V/16A zásuvku.
Odpovedať
@milosduris Aj ja mam 32A zasuvku a len 16A istenie, tiez to tak mam od elektrikara a to dokonca 2x (v garazi a za domom). Kabelaz by mala byt dimenzovana na 32A a podla mna to tak robia ucelovo, ze je to pripravene na 32A, ale kedze dom mam cely len na 25A, tak tam dali len 16A istenie. Skratka, ak by bolo treba, pripravene to je, staci vymenit istice.
Odpovedať
@cache áno, len 32A zásuvka láka k tomu tam šľahnúť niečo s motorom väčšieho odberu ako je 16A a potom nastáva čudovanie, prečo to zhadzuje... Práve preto by mala byť taká zásuvka osadená, aké je predradené istenie pri týchto 4P/5P zásuvkách.
Odpovedať
Profilova fotka
táto diskusia je ukážkou ako laici môžu poškodiť možno aj nechtiac. Ale vytiahnuť z o štvorkolíkovej zásuvky tri drôty a povedať že to je 230V, to je sila.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Kto tu pisal o 4-kolikovej zasuvke? Uz na zaciatku je pisana 5-kolikova, zapojena na prudovy chranic! Treba lepsie citat!
Odpovedať
Profilova fotka
@milosduris písal som o 5 kolíkovej? treba lepšie čítať.
Odpovedať
@jan45 prave ze jediny kto tu pisal o 4-kolikovej ste vy. Vzhladom na vase bohate skusenosti by sme ocenili keby ste prispeli svojimi vedomostami, ako by sa to dalo. Riesim nieco podobne, zdruzeny obvod, v kuchyni s napojenim 3x 230 spotrebicov na 5-kolik.
Odpovedať
Profilova fotka
@svetlo1 Slováci nemajú asi zmysel pre nadsádzku, fakt je, že je to činnosť, ktorá môže laika ohroziť a mal by ju zveriť odborníkovi, pretože rady tu, nemusia mať záruku. Vám neradím, musíte počkať na elektrikárov. Fakt je, že som to 5 kolik prehliadol, a vyjadril sa len k možnej alternatíve 4 kolík
Odpovedať
Aj z jednej aj z druhej sa dá 230 vytiahnuť - záleží od ochrán...
Odpovedať
@virnik27 Viď predošlé odpovede.. ;-)
Odpovedať
@virnik27 aj napriek tomu tam idú spotrebiče 220/380 , niekto kto je dalej od trafa nemá toľko ani dnes ked je 230/380, ja mám vyššie napätie o 45 V po výmene trafa bližšie ku mne
Odpovedať
@virnik27 ..alebo na dlhé "trate" invertor bude lepiť elektródu.. ;-)
Odpovedať
sak 32a je typyzovana zasuvka tak naco tolko problemov
Odpovedať
Ja davam na tieto zasuvky istice C. Na 16A davam kabel 5x2,5 na 32A davam 5x4 a 20 istic aj ked je v RE 25. Ale vzdy pouzivam IZVZ naj co moze byt. Ak je 32A dam tam poistku 16A namiesto tej desiny.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@jan45 samozrejme ze s elektrinou by mal pracovat len elektrikar, ale v tomto pripade, vymeniy zasuvky v tom nevidim ziadne ohrozenie, pokial si to clovek ujasni dopredu. Zas vyuzit viacero faz do zdruzeneho obvodu je uz ina kava a o tom diskutuju aj skuseny elektrikari.
Odpovedať
@duzu dnes sa pouziva nie 230-380,ale 230-400V
Odpovedať
Tak ja to spravim asi takto nakoniec...z toho privodoveho kabla (5x2,5)co ide do zasuvky na 400V spravim hlavny privodovy do rozvodovej skrinky, kde si dam istice na: -zasuvky 230V (2-3ks) -svetla so senzormi (8ks) -zasuvku 400V 5kolik (1ks) Samozrejme to cele zverim elektrikarovi, nebudem riskovat zivot a ani by som si na to netrufol...teraz som chcel len jednu zasuvku na 230V z toho dodatocne vytiahnut,az nemusim zakazdym tahat 50m predlzovacky...dakujem vsetkym za nazory a rady ;-)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?