Uzemnenie racku

Ahojte, Mam v dome plechovy rack (datovu skrinu), ktory by som chel uzemnit. Aj koli bezpecnosti aj koli tieneniu, kedze mam tienenu strukturovanu kabelaz a vsetko tienenie sa pripoji ku tej skrini. Ku racku ale nie je privedeny samostatny zemniaci vodic z el. rovadzaca. Je mozne uzemnit ho z predlzovacky, ktora je privedena do racku? Myslim systemom, ze do jednej zasuvky zapojim koncovku s kablom, ale kabel bude mat zapojeny len zemnici vodic a ten sa pripoji ku srobu skrine. Je taketo riesenie ok? Alebo existuje nejake rozumnejsie riesenie?
Odpovedať
@palo231 nie nie je to ok. Riešenie je jednoduché. Dotiahnuť zemniaci vodič adekvátneho prierezu.
Odpovedať
@lukino55555 kazdy spotrebic v plechovej skrini/obale (pracka, rura, chladnicka...) Je tak rieseny ze ma zemnenie privedene cez napajaci kabel. Tu vidim akurat rozdiel, ze ten zemniaci vodic by nebol napevno prisrobovany ale siel by cez zasuvku (=riziko ze niekto to odpoji).. Ak by som spravil privod do racku, kde by som sietovy kabel zakoncil vo svorkovnici alebo zasuvke (a zem priamo na kostre), a odtial by sa napajala predlzovacka, to uz bolo ok? V podstate ako kazdy spotrebic v plechovom obale...
Odpovedať
Ak to potrebuješ k životu tak to územni, neviem aký je rozdiel či ti dáš cez kábel zástrčky alebo priamo, reálne žiadny
Odpovedať
@palo231 ak je aktívna musí mať napájanie zo siete a tam je prepojený ochranný vodič s kostrou, na kostru dáš i tienenie z datového vodiča , i napájanie datového spotrebiča dávaj na rovnakú fázu,
Odpovedať
@sysell preto som tu otvoril tu temu a chcel sa poradit, funkcne tam nebude rozdiel, skor z pohladu bezpecnosti asi lepsie to spravit tou druhou moznostou co som pisal..... @duzu vsetky zariadenia v racku budu napajane z predlzovacky v racku, takze budu na rovnakej faze...a samozrejme vsetko tienenie bude spojene s kostrou/rackom... Preto hladam najrozumnejsie riesenie uzemnenia racku.
Odpovedať
@palo231 robíl som vo firme kde ich bola kopa , bežne majú všetke napájanie zo siete a tým i zemnenie, len niektoré pri ktorých vzniká rušenie z okolia majú lepšie tienenie a kvalitnejšie káble, odtienené i zdroje napájajú sa zo zvlášť trafa zemnené, lebo rôzne rušenia idú po sieti, vo firme je mnoho elektromotorov vznikajú rôzne harmonické, posuv napätia a prúdu
Odpovedať
@duzu tak ked si robil vo firme kde bola kopa rackov a boli napajane, a tym padom aj zemnene (ako pises), zo siete... Akym sposobom bolo riesene to uzemnenie??? Predpokladam, ze ked kupis rack, je to cista plechova skrina, zelezo, bez pripojovacieho kabla. Ak si tam dotiahnes privod len z predlzovacky tak potom aj zem musis vytiahnut z tej predlzovacky a pripojit na kostru skrine... Takze ako to bolo riesene? Skor si myslim, ze ak su velke plechove racky, asi maju priamo privedeny samostatny zemniaci vodic z el.rozvadzaca. A pri malych zavesnych rackoch tipujem, ze sa na to zemnenie ludia casto vykaslu.... Ale kazda plechova skrina by mala byt zemnena koli bezpecnosti (ak by faza prerazila na povrch).
Odpovedať
@palo231 veľké na celé poschodie áno i zvlášť ochranný kábel med 10, no niekde sú len pre pár liniek a tam je len zo siete
Odpovedať
@duzu, ok, tam kde je to zo siete, tam je teda ako realizovany ten pripoj zeme na kostru skrine? Kde je to ako vyvedene....? To ma zaujima.
Odpovedať
@palo231, tak isto ako v každom spotrebiči triedy ochrany I
Odpovedať
@palo231 ale rozvádzač je rozvádzač a spotrebič je spotrebič.
Odpovedať
@duzu no takato teoria mi nepomoze, mna zaujima ako sa to prakticky zapojilo @lukino55555 tak si predstav, ze ten maly nastenny datovy rack je ako celok jeden spotrebic a treba ho uzemnit
Odpovedať
Článok sa načítava...
@palo231 preboha za prvé nikdy tam nič neprerazi, za druhé su prudive chrániče a za tretie všetky zelenozlte káble v dome sú spojené v rozvádzaci na jednom mieste, tak si to tam daj keď máš paniku z najblizsej zásuvky. Dúfam že máš ukostreny sprchový kút, a pre istotu aj železné nohy na stoličke, hliníkové dvere atď šak pre istotu
Odpovedať
@sysell nemam paniku, ale urcite tam nieco dam uz len koli tienenej kabelazi, kde sa vsetky tienenia pripajaju k zemi racku... Ale tak vidim, ze nema zmysel dalej pokracovat v diskusii 🙂 lebo sa asi nic rozumnejsie nedozviem
Odpovedať
@sysell tam nejde o bezpečnosť ale o rušenie datových signálov, a tým nekvalitný prenos @palo231 , ešte nikdy si nemal rozobratý žiaden spotrebič triedy ochrany I malý rack či rôter sa pripája na sieť pohyblivým prívodom zo zástrčkou, v raku je prepoj z ochranného vodiča na kostru tak je zemnený obal, funguje ako faradajova kietka, zabraňuje tak vyžarovaniu do okolia i oddeleniu od vonkajšieho prostredia
Odpovedať
@duzu hej doma v robote vsade mam problemy s rusenim, tie exabajty za sekundu co tu vyuzivam v mojom sukronom podznemnom labaku kde robim vyskum kvatovych javov, tak tam mi to moj neuzemneny rack dost rusi.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?