Optické káble - príprava rozvodov

Dobry den, Prerabam byt a vramci prerabky by som chcel okrem koaxialov natiahnut aj jeden opticky kabel medzi miestom kde mi vstupuju provideri do bytu a modemom/switchom. K tomuto som tu nenasiel ziaden prispevok. Trasu mam celkom priamu, ktora nevyzaduje ziadne 90° zakruty na malom priestore. Inak sa do optickych kablov vobec nevyznam. Niektory provideri ako tusim slovak telelecom a/alebo orage tahaju optokable. Viete mi povedat ake konkretne kable pouzivaju oni? Pripadne odporucit nejaky (kvalitny) bezny typ? A miesto kde sa da zohnat (BA a okolie)? Ide mi len o pripravu. Chcem sa spytat ci mi momentalne staci iba kabel alebo to chce okamzite pritavit(?) aj nejake koncovky inak to bude pointles...? Dakujem.
Odpovedať
Zdravim, Najlepsie riesenie mas natiahnut do steny iba chranicku na opticky kabel. Do tejto ti nasledne provider nafukne vlakno az ku miestu kde budes mat ONT ( optical network terminal) Provider ti tak ci tak nebude chciet spravit ziadne spoje ( kvoli utlmom na trase a pripadnym porucham). Bezne sa to ale riesi aj tak ze sa ONT da niekde do chodby alebo na miesto blizsie pri vchode a nasledne sa uz taha po byte metalicka siet.
Odpovedať
@roman_13 Dakujem za odpoved. Viete poradit nejaky bezny typ takejto chranicky? Predajne miesto v BA/okolie? S tym "nafuknutim vlakna" to znie zaujimavo...
Odpovedať
@roman_13 Este jedna podotazka k tomu: "a nasledne sa uz taha po byte metalicka siet" co sa pod tym rozumie? FTP alebo koax? Neposobi tato metalicka siet ako bottleneck (lievik) co sa prenosovych rychlosti dat tyka?
Odpovedať
Profilova fotka
na optiku sa dáva tenučká trubička .... metalická sieť je aj FTP tá má max prenosovú rýchlosť 100Mbit/s čo ti podla mna bohate stačí
Odpovedať
Metalicka siet som mal na mysli FTP a tam dosiahnes rychlosti 1000 Mbit/s (nie 100 Mbit) co si myslim ze nevyuzijes asi nikdy. Jedina vyhoda optiky je v tomto to ze dostreli na dlhsiu vzdialenost ale predpokladam ze viac ako 100 metrov nemas vzdialenost medzi ONT a poslednym koncovym bodom ( 100 m mas obmedzenie pri metalike) Musis si rozmysliet miesto z ktoreho nasledne budes tahat strukturovanu kabelaz po celom byte. K tomuto miestu potom privedies metalicke kable z kazdeho koncoveho bodu ( vytvoris nieco ako hviezdicu , zalezi kolko potrebujes v byte ethernetovych zasuviek) + sem das priviest opticke vlakno ktore ti pripojia do ONT , z ONT budes mat pripojeny Router a do neho zapojis koncove body.
Odpovedať
@alpha bohuzial neviem ale je to nieco taketo http://www.ies.sk/sk/index.php/lang-s... To nafuknutie sa robi na dlhsie trasy , ked tam budes mat 10 m chranicky tak ti to tam vedia kludne posunut aj rucne.
Odpovedať
@roman_13 Dakujem za info aj za link. Na tu chranicku od IES som pozeral uz pred tym. Aj ked je najmensia, je dost velka a pri danej hrubke steny asi malo ohybna, chcelo by to extra drazku sekat. Do toho asi nepojdem. Inak som si medzicasom rozsiril svoje obzory co sa optiky v dome tyka (vid prilozene foto, sorry za zlu kvalitu, fotene na mobil v tmavej pivnici). UPC tam ma v pivnici velku skrinu co bude asi to ONT alebo aspon nejaky vacsi opticky rozbocovac/zlucovac. Z neho typujem, ze vedie bud koax alebo (na mieste najdeny) opticky kabel NEXANS SP1435 FIBRE OPTIC CABLE 24xG657A do typickej bielej UPC skrinky na poschodi z ktorej uz na isto idu len koaxy do bytov. Teraz skor poskulujem len po nakupe takeho isteho kabla a prilozenia ho ku FTP a koax medzi miestom kde mi vstupuju providery do bytu a miestom s advanced switchom/modemom. Zatial sa mi nepodarilo najst distributora u nas len v Prahe: http://www.ktp.cz/cz/opticky-rizer-ka... Na kazdom konci necham metrovu rezervu lebo ako pozeram prepojit ich nieje ziadna sranda: http://www.raycom.cz/dl2?id_download=515 AD Hviezdica strukturovanej kabelaze. Ano takto to mam uz pripravene. V strede bytu mam pod stropom miesto pre adv. switch a modem a k nemu potahane koaxialy k telkam + 2xFTP z 6tich miest v 2-izbovom byte (hviezdica). Ako privod mam 2x koax a 1x FTP od chodby (tam prichadzaju providery do bytu). K nim by som supol ten opticky kabel. Ako osobne si myslim ze ak tam budem mat (len) koaxy tak som stale bezpecne "za vodou", ale ked uz to mam cele rozrobene, a kto vie ako to bude za 5-10 rokov...
Odpovedať
Profilova fotka
@tomi66677 no 100 mb/s je nadherna minulost @alpha metalickej kabelaze sa bat nemusis kategoria 5e ti zvladne teoreticky gigabit , kategoria 6 ti zvladne teoreticky 10 Gb/s , potom mas este aj kategoriu 7 tu sa neoplati davat ta je draha (je garantovana na 10Gb/s) uvedom si ze tie konektory na optike su dost velike zalezi aky presne typ dany provider pouziva ST, LC , FC ... a neviem si moc predstavit ako by si ich pretahoval cez chranicku , je dost pravdepodobne ze by si ich polamal a mohol by si znicit kabel
Odpovedať
@muskaat vlakno sa nafukuje bez konektorov , ukoncuje sa zasuvkou na stene do ktorej sa nasledne pouzivaju patchordy s konektormi ktore si spomenul. Ostatne suhlas. @alpha pokial viem UPC klasicke FTTH ( fiber to the home - opticky kabel do domu/bytu neponuka) . To ze sa ich produkt vola Fiber power je sice pekne ale podla mna to nieje vlakno do domu ale spominany koax takze na opticke chranicky mozes rovno zabudnut. Pokial si to myslel tak ze pre UPC das koax a do buducna si pripravis nieco na opticky kabel od ineho providera tak jednoducho na miesto kde budes mat modem od UPC dotiahni aj tu chranicku a hotovo ( vies sa tam potom optikou kedykolvek dostat). Co sa tyka TV si si isty ze mas tahat koax k telkam ? Mozno je to fakt tak ale v pripade ze by si v buducnosti isiel na ineho operatora ktory poskytuje FTTH tak budes musiet znova natiahnut k telkam FTP kabel , cize mysli aj na toto.
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_13 na FTTH riesenie dal telekom aj s konektormi bez zasuvky v stene , kabel siel v liste priamo do prevodnika (ONT) neviem ako to robia inde alebo iny providery ale u nas to bolo tak :)
Odpovedať
@muskaat mne dal telekom na dome zasuvku tak ako sa to ma robit. Zalezi ci nafukuju iba vlakno alebo ti daju rovno kabel. Orange dava zasadne zasuvky, co je dobre pretoze pripadne mozes premiestnit ONT aj do inej izby stym ze len vymenis patchcord. Jedina nevyhoda je zvysenie ultmu na trase co pri hranicnych utlmoch moze znamenat problem.
Odpovedať
@roman_13 Jasne UPC optiku neponuka, vsetko su to koaxi. Ta optika v pivnici to budu len dialkove rozvody. Ano, trasu pre optiku pripravujem s myslienkou na pripadneho buduceho providera. Opticka hranicka by bola najlepsia varianta, ale elektricke rozvody uz mam natahane aj slaboprud. Prerabam stary byt. Pridat dam teraz tuto (pomerne siroku chranicku) by nebolo lahke. Co sa teliek tyka. Mam to riesene cez podlahove skatule kde mi ustia 2x koax od satelitu, 1x koax a 2x FTP od "UPC modemu". To by malo stacit dufam. Koaxi su urcite OK, kedze doma mame UPC natahane koaxami az do TV v ktorej je DVB-C tuner a karta UPC v CI slote. @muskaat FTP co mam v byte natahane su cat6. Este by ma zaujimalo k tym opto kablom alebo len chranickam na opto kable. Kde sa da zistit ake ostre zakruty (polomery zakrut) sa s nimi daju urobit. Predsalen aj pri tej chranicke by som sa potreboval dostat na par desiatkach centimetrov z polohy vodorovnej (podlaha) do polohy zvyslej (miesto pod stropom). Taktiez ako velmi su opto kable nachylne na zlomenie sa pri ohybe. Viete kde najst toto info? Da sa nejak opto kabel skontrolovat ci je/nieje poskodeny po natahani rozvodov?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
opto kabel najlahsie skontrolujes ze do neho zasvietis a ked ti zasvieti na druhej strane je teoreticky OK , to mas take rychle kontroly o radiusy sa moc neboj , u nas v serverovni to mame niekde pozmotane a ide to, ten opticky kabel neni az taka citlivka ako sa to zda , ten niekedy znesie hotove divy :) , hlavne ho nelam ak ho budes len tahat tak klasicke zakruty ti zvladne my tiez mame z podlahy vyvedene do rackov alebo do zlabov
Odpovedať
@muskaat Takto na "domace pouzitie" resp. keby som tahal len kabel a nie chranicku, kolko vlaknove kable by som mal pouzit? Cim viac tym lepsie? Kolkovlaknove pozuivaju providery ako Orange/Slovak telekom? Pripadne kolkovlaknove mate v serverovni? Je v tom nejaky rozdiel?
Odpovedať
Tak postupne. Opticky kabel si nedavaj. Kablov je mnoho typov (rozne priemery jadra, pocet vlakien, kategoria vlakna atd.). Kazdy provider moze pouzivat iny a nemusi sa mu pacit ten tvoj. Druhy problem moze nastat, ked aj bude rovnaky kabel, ked ti montazna firma odmietne napojit kabel, co bude skoro na 100%. Dovodom moze byt technologia spajania (nebudu mat spojky alebo zvaracku, ale budu len krimpovat konektory), ale hlavne zodpovednost montaznej firmy za kvalitu prepojenia. Nikto si nezoberie na triko, ze tvoj kabel je ok a nebde treba chodit riesit opravy, hlavne ked im material provider zaplati. Takze jedina moznost, co mas, je dat chranicku. Ale rozhodne nie ozrutu z linku, staci ti mikrotrubicka 10/8. V tom Ies ju mavaju, ale mozno len na objednavku. Alebo skus napr. Optokon, tam ti poradia. Teraz k metalickej kabelazi. Po Cat5e ti prejde 1Gbps. Takisto aj na Cat6. Z hladiska prenosovej rychlosti su totozne. 10Gbps mozes pustat jedine po Cat6a. To su jedine dnes pouzivane kategorie. Cat7 bol nepodarok, kde nebol schvaleny ani jeden spolocny konektor a bolo ich na trhu viacero. Pre domacnost je absolutne postacujuca Cat5e.
Odpovedať
Profilova fotka
Opticke kable su len 2 zilove Tx a Rx (vysielac prijimac) , delia sa na single mod a multi mod , zalezi od zariadenia ake mas niektore maju single mod ine maju multi ak mas zariadenie ktore vyuziva single mod tak tam nemozes pouzit multi mod a (nie su kompatabilne) , neviem ake typy pouzivaju nasi providery takze ak silou mocou chces optiku tak si natiahni chranicku, respektive listu aby si nemusel pretahovat kabel aj s konektormi cez trubku
Odpovedať
@voodoo Dakujem za podrobnu odpoved. Nechapem ako som si mohol pred tym nevsimnut kategoriu "mikrotrubicky" na tej stranke IES-u. JJ ten predosly link to bola riadna trubka. Ta mikrotrubicka 10/8 vyzera schopne. To by sa mi malo zmestit do sucastnych drazok. Ak sa obaja rozpravame o: http://www.ies.sk/sk/index.php/lang-s... ? Ale mozno by bolo lepsie dat tam 12/10 aby sa potom lepsie pretahoval opto kabel. Pozeram este na tie "Blolite" chranicky co maju v sebe dalsich 7 mikro-chraniciek na pretahovanie jednotlivych vlaken: http://www.ies.sk/sk/index.php/lang-s... , tych je "nastastie" hned niekolko typov. Asi sa budem musiet na ne popytat v to IES osobne. Ale myslim ze ked tam dam dve 10/8 alebo 12/10 tak nic nepokazim. Ten Optokon to ste mali na mysli tychto: http://optokon.sk/kontakt.php# ? alebo tychto: http://optokon.cz/czech-republic ?
Odpovedať
@alpha Ta 10/8 je uplne postacujuca. Nedavno cez nu tlacil provider opticky kabel zo suterenu na 2.poschodie a nemal najmensi problem ani zo zakrutami. Nepotreboval ani zafukovacku (ak ma moc makky kabel, tak je to horsie). Ale vacsou samozrejme nic nepokazite. Optokon som myslel slovensky.
Odpovedať
@muskaat Opticke kable sa robia aj 4, 8, 12, 16, 24 a viac vlaknove. Nielen dvoj. V zaklade sa delia na singlemodove a multimodove a z kazdych existuje niekolko kategorii podla kvality jadra (OS1,OS2, OM1,OM2,OM3,OM4). Multimodove mozu mat priemer jadra 50/125 alebo 62,5/125. Potom su rozne typy podla izolacie (univerzalne, do vonkajsieho prostr...), ci gelove alebo bezgelove. A samozrejme treba rozlisovat kable na pevne ulozenie a prepojovacie kable, ktore su ohybnejsie. Nechcem to tu rozoberat dopodrobna, urcite to bude aj niekde na wikipedii.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Potrebovali by sme poradiť, po rekonštrukcii máme z chodby poťahané 4 koaxiálne káble do každej izby. V bytovom dome máme optiku UPC a do chodby nám vedie 1 koaxiál z nej , čiže 1 koncový UPC bod. Potrebovali by sme ho prepojiť s ostatnými koaxiálmi bez nejakých veľkých strát na kvalite signálu. Vieme, že ideálne by bolo nainštalovať ďalšie 3 koncové body od UPC, čiže 1 koncový bod na 1 kábel (ale to je tá najdrahšia varianta - 33 eur 1 bod). Zaujímalo by nás , aký signál by vznikol prerozdelením 1 koncového bodu cez rozbočovať so 4 koaxiálmi.
Odpovedať
@madziaramn no to co popisujes nie je optika. Koaxial moses kludne rozbocit nizkoultmovym rozbocovacom. Kupis ho kdekolvek v obchode s antennou technikou. Problemom moze byt kablovy modem na internet. Ten musi byt pred rozbocovacom, nakolko rozbocovac je priepustny iba v jednom smere.
Odpovedať
@madziaramn Co chcete po tych koaxialoch pustat? Internet, analogovu TV alebo digitalnu TV od UPC?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@roman_13 chcel by som sa spytat na nasledovnu vec. V nasom byte prerabame podlahy (parkety boli polozene na hobre a piesku), parkety parketar rozobral, piesok tam zostava ale kotvi tam hranoly, nato idu osb dosky a na ne parkety. Kedze su podlahy rozobrate vyuzili sme to na natahanie kablov elektriky ale aj internetu, tv. Tak sme do kazdej izby dali 2xUTP kabel a jeden koaxial. UTP kable vyustuju do jedneho bodu v obyvacke- tam by bol v buducnosti router,konvertor. Zaujimalo by ma ako nachystat privod do obyvacky (od vchodových dverí cez kumbal a spalnu - usek cez spalnu je asi 9 m, urcite bude na trase jeden roh 90 stupnov). Do uvahy prichadza parketova lista ale do nej sa toho vela nezmesti a neviem ci opticky kabel alebo koax je vhodne tam davat, ci sa nebude moc lamat na tom rohu. Preto uvazujem dat do podlahy nejake trubky aby boli nachystane do buducnosti pre pripojku ci uz koaxu od UPC alebo optiky od Orange, Telekomu ci inych poskytovatelov (Slovanet, Swan a pod.). Neviem ako sa robi pripojka na optiku u tychto operatorov. Ak mam nachystat trubky tak ake? V obchode s elektroinst.materialom som sa pytal - odporucili mi ohybne trubky (take sive, su podobne husim krkom, maju take zahyby) - boli by nato vhodne? Aky priemer? tak 4 cm? Alebo pre optiku je lepsia nejaka ina trubka? Operatori fukaju opticke vlakno alebo pouzivaju hotove opticke patch kable? Alebo by boli lepsie trubky HDPE (alebo tak nejako sa volaju)? Tie trubky budu v piesku, uvazujem ze by som ich uchytil takymi uchytkami o panel alebo o drev.hranol aby sa moc nehybali v tom piesku. Malo by to byt spravene tak, aby sa kable dali do trubky lahko navliect a vyvliect. Bude to trvale, podlaha sa uz rozoberat nebude. Ako prebieha pripojka na Fibernet od Orange ale aj od inych poskytovatelov? Ako a v com to tahaju, co pouzivaju, ako vyzeraju jednotlive useky a ake kable sa na tych usekoch pouzivaju? Velmi pekne dakujem za odpoved.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?