Fotovoltaika - virtualna bateria alebo predaj?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den chcem sa spytat co s prebytkami? spravil som si FVE a neviem zatial co s prebytkami co je lepsia alternativa predavat do siete alebo zriadit si virtualnu bateriu? co poradite dakujem za kazdu odpoved
Odpovedať
@duzu Nejde o distribučku, ale vstúpil tam konateľ jednej firmy montujúce FVE. Či je to dobre alebo zle, neviem posúdiť.
Odpovedať
@roberto1923 biznis ,investuje teraz tam kde je istý veľký odber a je tam viditeľný bez reklamy
Odpovedať
@roberto1923 ten Bednárik je kto? figuruje aj v národnom energetickom projekte... ale nepoznám súvislosti
Odpovedať
@mmjoy99 Ja som o maxe neuvažoval. Tak by to vyšlo u mňa narovnako. Teda cca. Čítal som tvoje blogy, ale ono asi je to od prípadu k prípadu.
Odpovedať
@kajo873 Pri magne a tých jej obmedzeniach je na zvážení aj batéria v dome. možno. uvidíme, čo prinesú ďalšie mesiace - postrašili nás, ale ako sa to celé skončí nevie nik. Je to tip - a buď ti vyjde alebo nie. Ak by ceny klesli ZÁZRAKOM, tak celá FVE je predražený experiment. Ak stúpnu, je záchrannou sieťou pre naše peňaženky.
Odpovedať
@foox Aké máš batérie?
Odpovedať
No idealne je poznat spotrebu v case tarify rano/vecer a ked si to clovek zrata, kolko zaplatil (alebo zaplati), mozno zisti ze sice to vyzera hrozivo (draha tarifa, nemoznost cerpat z VB), ale nakoniec zisti ze navratnost baterie by sa pocitala v desiatkach rokov.
Odpovedať
@giorgiogrados tie asi najdrahšie na trhu 😬 solax triple power T58
Odpovedať
@foox drahšie ako Huawei?
Odpovedať
@leito povedz koľko ťa vyšli huawei 17,5kwh a ja ti poviem či sú drahšie 😎
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, prešiel som cele forum, ale nenašiel som jednoduche porovnanie pred a po. Nemate niekto kto mate dlhšiu dobu fotovoltaiku, vyrátné spotreboval som ročne pred inštalaciou v priemere tolko MWh a teraz som ročne spotreboval zo siete tolko MWh. Najlepšie verzia s virtualnou bateriou, nad tou uvažujem. Alebo uplne hlupe porovnanie platil som pred inštalciou tolko ročne a teraz som platil tolkoto. (najlepšie ešte pred tymto šialenim zvyšovanim, ale kludne aj vratane zvyšovania) Dakujem vopred za každu relevantnu odpoved. prajem pekny den.
Odpovedať
@jozef_hancin s VB to nejde porovnať lebo sa menia podmienky nonstop a môže sa stáť že nebude vôbec, je to napísané v každej zmluve kde ju môže bezdôvoadne zrušiť s vlastnými batériamy to tiež neporovnáš , lebo každá má inú životnosť to je skôr o istote mať stále napájanie aj ked sú výpadky
Odpovedať
Článok sa načítava...
Inak, čo poviete ta tieto batérie: https://ecoprodukt.sk/p/85806-bateria... . 10,8 kWh cca 5.700 eur, vraj 6000+ cyklov 90 % vybitie. Má s nimi niekto skúsenosť?
Odpovedať
@giorgiogrados sú dobré, väčšinou aj dostupné, ale napriek tomu, čo je pri nich napísané pripojenie k meničom nie je až také jednoduché. Montážnici ich pre to menej používajú. Slabá ryža, viacej starostí, ale ak trafíš na firmu, čo s nimi vie robiť je to dobrá voľba. Výhodou je rozšíriteľnosť bateriového úložiska - ďalšiu kúpiš, keď máš peniaze a pripojíš. Lacnejšie (nové) sú len skladačky z jednotlivých batérií.
Odpovedať
@foox tak Huawei 15 kw cca 9500€ + 4000€ je keby si chcel ďalších 5kw tam treba zase aj modul aby sa dali prepojiť. No a z tých 20kw by mohlo byť použiteľných ako píšeš cca 18 kw. Ceny som bral aktuálne ecoproduct
Odpovedať
@giorgiogrados to je nizkonapätova bateria, ak mas hybridny menic, potrebujes vysokonapatovu napr. https://www.hlumar.sk/pylontech/1213-... plus BMS
Odpovedať
@tom329 hybridný menič je aj na nizkonapäťové bateky, závisí či je 1 alebo 3 fáz, ak 3 fáz, vtedy už vysokonapäťové baterky
Odpovedať
aby sa to využilo celoročne oplatí sa i Magna program nabíjanie el. auta bez VB lebo dnes by to veľmi nenabilo a 6000 cyklov je cez 16 r. ak by bol denne 1
Odpovedať
Ako som inde čítal, otázka je aký cyklus majú na mysli, či úplný - t.j. vybitie po hĺbku vybitia a následné nabitie na 100% alebo každé vybitie+nabitie (napr. vybitie z 90 na 80 a potom nabitie na 95 %).
Odpovedať
@giorgiogrados to teda neviem akurát všeobecne pre akýkoľvek akumulátor je pre životnosť najlepšie ak je stále nabíjaný doplna, a vybíjaný po min hranicu, to zaistiť aspoň vtedy ked sa stále nepoužíva ináč má stále pracovať, a k je to možné nabíjať stále doplna
Odpovedať
@duzu Tu hovoria niečo iné https://www.okhelp.cz/elektro/li-ion-... Otázne je však či sa na meničoch dá nastaviť aby nedobíjali až do plna tj do nx4,2V
Odpovedať
@psv samozrejme, ze da i max nabijacie prudy...
Odpovedať
neviem si to predstaviť pri el. aute kde stále mením výkon i nabíjanie vybíjanie podľa trasy aby som ju len o 10%
Odpovedať
Lithium nema rado plne nabitie a ani podbijanie. Idealne ho udrziavat na cca 50% ked sa nepouziva a ked sa pouziva, tak ho cyklovat okolo tejto urovne. Ziadne nabijanie doplna a vybijanie po min hranicu!
Odpovedať
@supiiik ak máš max kapacitu na 500 km tak po 250 zastavíš a znova nabíjať? ak ideš napr. po rovine bez väčších kopčekov kde sa nabíja pri brzdení
Odpovedať
@jozef_hancin Pred : 95 eur mesacne. Po FVE: cca 120/150kwh mesacne - cca 15-20eur (Jul, Aug, Sep). Instalacia je 7.2kwp/obratena na vychod + zapad. Mam VB od 01.07.2011, vyuctovanie este nemam - to pride az v Maji. Vykon extremne zavisi od pocasia - napr. teraz v Septembri je dazdivo/pod mrakom, realne ta FVE v takom dni nevie ani zohriat bojler na 75stupnov - vykon je tak max 1-1.5kw/hod, cize baterku by to ani len nenabilo a elektroauto uz vobec nie.
Odpovedať
@duzu Na dlhe trasy nabijem na 100% pred cestou a nasledne nabijam podla potreby pocas cesty. Tam na baterku nehladim. Je to len raz za cas. Bezne ale nabijam do 85%. Najhorsie, co pre lithium moze byt je, ked ostane dlhodobo nabite na 100%. A samozrejme aj pripady, ked sa hlboko podbije, ale to sa v eaute neda, lebo BMSka si to postrazi.
Odpovedať
Tak trochu sa ta moja FVE naťahuje. 😄 Ale už poslali návrh zmluvy. Ešte mi napadlo, že či nie je lepšie časť panelov dať na V a časť na Z. Ale našiel som jeden graf (https://www.solar4ever.com.au/images/...) A z neho som vytiahol údaje. Ak by som polovicu panelov dal na V a polovicu na Z, stále bude celkovo nižší výkon FVE. A to o niečo cez 12 %. Len ráno 2 hodiny (+36 %) a večer hodinu (+6,5 %) bude FVE otočená V-Z dodávať viac EE. Takže ma to utvrdilo v tom natočení na Juh. Navyše veľmi vymýšľať nemôžem - mám pultovú strechu so 7°spádom na sever, takže zo sklonu 35° je razom iba 28°. Iné by bolo mať panely kolmo na strechu otočené na V a Z, ktoré by dokázali "spracovať svetlo ráno a večer. To by mal byť na rovnaký počet ideálne umiestnených panelov na juh celkový výkon vyšší o 14 %. A špička výkonu ráno a večer. Len také panely ešte nie sú v ponuke 😄.
Odpovedať
Zdravim tu všetkých. My máme tiež na streche fotovoltaiku. Máme aj virtuálnu bateriu od SSE. Viete mi poradiť niekto, či je možné skontrolovať stav prebytočnej elektriky vo virtuálnej batérii čo sme dodali do siete? Mám registráciu na SSD kde sú denné sumárne dáta, ale majú tak neprehľadnú stránku, že z toho je dosť ťažké sa vysomáriť . Ďakujem za radu
Odpovedať
@danielf1 zavisy od toho ako k tomu pristupuje dodavatel. Napr. v Magne to maju celkom pekne riesene. Neviem ako je to v SSE, ak mas mesacne vyuctovanie co predpokladam tak by to tam malo byt uvedene.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?