Ako ušetriť na záhrade: 9 tipov, za ktoré nám poďakujete

  • 25.05.2023

Záhradkárčenie je záľuba a psychohygiena, ale ruku na srdce, nie je zadarmo, rovnako ako všetky iné záľuby. Založenie záhrady je fuška. Nielen preto, že si vyžaduje čas, prácu, ale najmä peniaze. Ako ušetriť na záhrade? Zhrnuli sme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze.

ako ušetriť na záhrade
Foto: iStock

1. Vlastná studňa

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že toto rozhodne nie je spôsob, ako ušetriť na záhrade, opak je pravdou. Náklady spojené so zaobstaraním a spojazdnením vlastnej studne sú nič v porovnaní s tým, koľko by vás stálo zavlažovanie mestskou vodou. Voda z vlastnej studne má aj ďalšiu výhodu – neobsahuje chlór. Polievanie rastlín a stromov vodou s obsahom chlóru nie je ideálne. Zálievka z vlastnej studne je určite lepšou voľbou.

2. Svojpomocná závlaha

Zavlažovací systém je veľkým benefitom a komfortom, za ktorý si však priplatíte. Odborníci bezpochyby odvedú kvalitnú prácu, no nie každý má rozpočet na závlahu. Ak ste technicky zdatní alebo máte v okolí niekoho, kto svojpomocnú závlahu realizoval, pouvažujte o nej. Nákup komponentov na závlahu a svojpomocná inštalácia vám ušetria značnú sumu peňazí.  

Odporúčame diskusiu vo Fóre:

Závlaha záhrady svojpomocne
svojpomocná závlaha
Foto: iStock

3. Dekoračný štrk

Nakupujte dekoračný štrk od lokálnych predajcov. Vo veľkých záhradných a stavebných  reťazcoch je dekoračný štrk balený v niekoľkokilových vreciach. Ich cena býva častokrát vyššia ako v lokálnych predajniach. Pokiaľ potrebujete len zopár kíl dekoračného štrku k záhonom, finančne vás to nezruinuje. V prípade, že máte väčšiu záhradu a dekoračný štrk budete nakupovať na tony, nákup od lokálnych predajcov je cesta, ako ušetriť na záhrade.

4. Výmena a kúpa rastlínefektívny spôsob, ako ušetriť na záhrade

Ideálny spôsob, ako ušetriť na záhrade, je navštevovať záhradné skupiny na sociálnych sieťach, komunitné weby a bazár. Napríklad aj ten náš. Záhradní nadšenci sa v nich nielen s radosťou podelia o skúsenosti, ale mnohí rastliny darujú a vymenia. Často sa v nich dostanete ku kvalitným a lacným semenám, priesadám, odrezkom či odrasteným stromom. Je to oveľa výhodnejší a navyše ekologický spôsob založenia záhrady.

Vždy sa nájde spôsob, ako ušetriť na záhrade.

 spôsob, ako ušetriť na záhrade
Foto: iStock

5. Pestujte zo semien a odrezkov

Čím menšie, tým lacnejšie. Síce bude trvať dlhšie, kým sa potešíte z rastlín a drevín, ale verte, kúpou semien a odrezkov ušetríte. Veľké kvety či vysoké stromy sú síce krásne a prinesú okamžitý efekt do záhrady, no sú drahšie. Spomeňte si na heslo – trpezlivosť ruže prináša. V tomto prípade to platí doslovne.

6. Naplánujte si založenie záhrady

Dôsledné plánovanie záhrady nepodceňujte. Umožní vám získať prehľadnú predstavu o rozmiestení rastlín v záhrade, no má aj iné výhody. Bez vizuálneho naplánovania sa ľahko môže stať, že kúpite rastliny, ktoré vám napokon do celkového konceptu nezapadnú. Zbytočne zaplatíte za niečo, čo v konečnom dôsledku buď nechcete alebo neviete, kam by sa v tej chvíli hodilo.

7. Vysúkajte rukávy

Založenie záhrady svojpomocne je najľahší a zároveň najťažší prístup, ako ušetriť na záhrade. Bude trvať dlhšie a bude vás stáť veľa potu a snahy. Ale predstavte si potom ten skvelý pocit zadosťučinenia z odvedenej práce. Priložiť ruku k dielu vás naučí veľa nového nielen o záhradkárčení. Možno v sebe objavíte nové schopnosti, o ktorých ste predtým ani netušili.

8. Nábytok z paliet

Ak vám v záhrade ostali palety napríklad zo zámkovej dlažby, určite ich neodvezte do zberného dvora. Záhradný nábytok z paliet je ekologický, lacný, pohodlný a ešte aj trendy. Jeho výroba nie je náročná a s trochou snahy ju zvládnu i menej skúsení kutilovia. Jeho výroba je časovo nenáročná a nevyžaduje si kúpu drahého náradia a súčiastok.

9. Prírodné hnojivá

Podporiť rast, úrodnosť a krásu rastlín v záhrade nemusíte výhradne kupovanými hnojivami. Príroda vám ponúka veľa možností, ako sa postarať o svoju záhradu bez kúpy rôznych chemických postrekov a hnojív. Oprášte recepty našich starých mám a vyskúšajte hnojivo zo žihľavy, bobkového listu, droždia, šupky z banána. Účinnými a lacnými prostriedkami sú aj popol, kompost, listovka a mnohé ďalšie.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku