Svetový unikát vo Voderadoch: EcoCocon bude vyrábať stavebné panely zo slamy

  • 22.03.2024

V jesennom období tohto roka spustí firma EcoCocon vo Voderadoch unikátny projekt s globálnym významom. Inovatívna a plne automatizovaná výrobná linka bude vyrábať stavebné panely zo slamy.

stavebné panely zo slamy Ecococon
Panely EcoCocon – Foto: EcoCocon

Odborníci vyhľadávajú prirodzené stavebné materiály ako efektívnu náhradu za tradičné materiály, avšak bez možnosti škálovania sa ich používanie obmedzuje len na malý trh nadšencov pre ekológiu. Nová fabrika, pracujúca na dvojzmenný režim, bude schopná vyprodukovať až 60 000 m² panelov za rok, čo v porovnaní s prvou fabrikou v Litve, ktorá má ročnú kapacitu 12 000 m², predstavuje výrazný nárast.

Týmto EcoCocon prvýkrát zavedie prírodné materiály na priemyselnú úroveň a otvorí im cestu na rozšírený trh. Ďalšou výnimočnou vlastnosťou fabriky je, že je postavená z panelov z dreva a slamy, čím v sebe ukladá viac ako 77 ton CO2. Vďaka tomu nepotrebuje takmer žiadne kúrenie ani klimatizáciu a bude prevádzkovaná na solárnu energiu. Testovacia fáza výroby sa začne už v druhom štvrťroku tohto roku.

EcoCocon Fabrika Voderady na stavebné panely zo slamy
EcoCocon Fabrika Voderady, Slovenská republika – Architekt: CREATERRA
Foto: EcoCocon

Panely od firmy EcoCocon sú držiteľmi certifikátu Cradle to Cradle, čo garantuje ich bezproblémovú recyklovateľnosť a schopnosť bezpečne sa rozložiť v prírode po skončení ich životnosti. Celý systém (zahŕňajúci vzduchotesnú membránu, hlinenú omietku a drevovláknité dosky) je certifikovaný ako súčasť konštrukcií pre pasívne domy. Norma Passivhaus Standard, ktorá je medzinárodne uznávaná a pochádza z Nemecka, predstavuje štandard pre energetickú úspornosť.

Významný krok v boji proti klimatickej kríze

Panely od spoločnosti EcoCocon predstavujú významný krok smerom k revolúcii v tomto odvetví vďaka svojmu potenciálu v boji proti klimatickej kríze. Slama, ako ich hlavný materiál, je vynikajúcou voľbou z hľadiska udržateľnosti, keďže je to obnoviteľná surovina, ktorá je ľahko dostupná a schopná absorbovať veľké množstvo CO2 prostredníctvom fotosyntézy.

Vďaka pokrokovej technológii prefabrikácie a viacsmerného lisovania, sa spoločnosti EcoCocon podarilo zlepšiť izolačné schopnosti slamy, čím dosiahla vynikajúce hodnoty tepelného odporu. Tento stenový systém umožňuje vytvárať udržateľné, kvalitné a energeticky efektívne budovy, ktoré môžu konkurovať tradičným stavebným materiálom, ako sú betón a tehla.

ekologický rodinný dom
Foto: EcoCocon

Stavebné panely zo slamy ako štandard v stavebníctve

Od svojho založenia v roku 2008 firma EcoCocon postavila viac ako 400 budov zo slamy. Využila pritom takmer 50 000 m² slamených panelov, ktoré zadržali viac než 5 500 000 kg CO2. S príchodom novej továrne sa predpokladá, že tieto čísla ešte výraznejšie porastú. Cieľom spoločnosti je zmeniť slamu a ďalšie prírodné materiály na bežný štandard používaný v stavebníctve.

„Moja úloha bude dokončená, keď sa z jednej fabriky budem môcť presunúť do ďalšej na bicykli.” – Bjørn Kierulf, CEO

Villa Orlín Slovenská republika Architekt Createrra
Villa Orlín, Slovenská republika – Architekt: Createrra – Foto: Milan Hutera
Casa de mi Luna Česká republika - Architekt: Martin Žižka & Jaroslav Smejkal, Studio Circle Growth - Foto: Fredrik Frendin
Casa de mi Luna, Česká republika – Architekt: Martin Žižka & Jaroslav Smejkal, Studio Circle Growth – Foto: Fredrik Frendin

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

PR článok + Foto: EcoCocon

Diskusie na tému článku