Nosné preklady menia hru: Myslite na ne už pri projekte

  • 15.03.2024

V posledných rokoch sme svedkami významného pokroku v oblasti stavebných technológií, ktorý zásadným spôsobom mení prístup k projektovej príprave a realizácii stavieb. Jednou z najvýraznejších inovácií sú nosné preklady, ktoré prinášajú revolučné zlepšenia v rýchlosti stavby, efektivite, aj estetike.

nosné preklady pre zabudované rolety
Zdroj: HELUZ

Nosné preklady šetria čas a financie

Nosné preklady sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálnu pevnosť a stabilitu konštrukcií, a to aj v prípade veľkého zaťaženia. Ich použitie umožňuje rýchlejšie a ekonomickejšie realizácie projektov. Hotové prvky značne skracujú čas potrebný na montáž. Okrem toho, integrácia tienenia priamo do stavebných prekladov otvára nové možnosti pre dizajn a funkčnosť budov.

Preklad je úplne ukrytý pod omietkou a je vhodný aj pre elektricky ovládané tienenie. Jeho inštalácia je možná pre okná väčších rozmerov, podľa typu použitej tieniacej technológie, a to až do šírky 5 metrov, zatiaľ čo štandardne sa montuje do výšky 2,5 metra, čo zahŕňa aj možnosť použitia pre balkónové dvere.

Výhody pre rôzne klimatické podmienky

Slovensko je krajina s rozmanitým klimatickým spektrom. Od chladných zím v horách, až po teplé letné mesiace na juhu, predstavuje výzvu pre staviteľov a architektov pri návrhu a realizácii stavieb. Nosné preklady sa v tomto kontexte ukazujú ako efektívne riešenie, ktoré dokáže vyhovieť potrebám a požiadavkám rôznych klimatických podmienok.

Ak plánujete výstavbu na Orave či v Tatrách alebo chcete postaviť dom na juhu Slovenska, stavebné preklady s integráciou tienenia majú pre vás zásadný význam. Nielenže poskytujú ochranu pred slnečným žiarením počas horúcich letných mesiacov, ale zároveň zlepšujú tepelnú izoláciu budov, čím prispievajú k nižším nákladom na kúrenie v zimných mesiacoch a chladenie v lete.

Okrem praktických výhod ponúkajú nosné preklady aj estetickú flexibilitu. Sklenené fasády sú súčasným trendom v modernom dizajne budov. Z hľadiska tepelného pohodlia je preto dôležité zvážiť výber vhodného vonkajšieho tienenia, ktoré by nemalo narušiť čisté línie domu.

Práve preklady umožňujú integráciu rôznych tieniacich systémov podľa individuálnych potrieb a preferencií, čo umožňuje architektom navrhnúť budovy, ktoré sú nielen funkčné, ale aj vizuálne príťažlivé.

Zdroj: HELUZ

Technické inovácie a bezpečnosť

Nosné preklady sú výsledkom pokročilého výskumu a vývoja v oblasti materiálov a konštrukčných technológií. Vďaka použitiu vysoko kvalitných materiálov a inovatívnych výrobných procesov zabezpečujú výnimočnú pevnosť, dlhodobú stabilitu a odolnosť voči vonkajším vplyvom. Táto kombinácia vlastností zvyšuje celkovú bezpečnosť budov a zároveň prispieva k lepším akustickým a tepelným vlastnostiam. Sú kľúčovou súčasťou pre realizáciu nízkoenergetických a pasívnych domov.

Aké sú výhody tieniacej techniky?

● zlepšenie svetelných podmienok
● zaručenie efektívnej tepelnej izolácie
● redukcia výdavkov na vykurovanie a klimatizáciu
● ochrana nábytku pred slnečným žiarením
● zvýšené súkromie a pocit ochrany

Nadokenné preklady umožňujú začlenenie vyššie spomenutej tieniacej techniky bez vzniku tepelných mostov. Kľúčovým faktorom je správne prepojenie stropnej konštrukcie s murivom. Vo všeobecnosti, ak sa rozhodnete pre pevné stropné konštrukcie a odstránite tepelné mosty, nie je nutné používať predimenzované obvodové murivo na dosiahnutie energetických štandardov vašej stavby. Váš dom bude zmysluplným celkom.

Jednou z najatraktívnejších vlastností nosného prekladu HELUZ FAMILY 3in1 je jeho variabilná dutina. Kým roletové systémy potrebujú kazetu s takmer štvorcovým prierezom, žalúzie sa skladajú z lamel uložených na sebe, kde schránka pre ne má zvyčajne menší, obdĺžnikový prierez. Predchádzajúce modely prekladov poskytovali stabilný, no kruhový priestor, ktorý nebol ideálny pre inštaláciu hranatých žalúzií, čo malo negatívny vplyv na tepelno-izolačné vlastnosti. Nosný preklad úspešne rieši tento problém.

Prínosy nosného prekladu pre projektanta

Systémová kompatibilita nosného prekladu zjednodušuje proces návrhu v rámci výškových modulov. Tento preklad sa vyznačuje vysokou nosnosťou a požiarnou odolnosťou, ktorá bola overená laboratórnymi testami, a neprispieva k vzniku tepelných mostov. Pre realizáciu celého domu postačí využitie jediného typu tohto prekladu, čím sa eliminuje potreba rôznych typov nosných prvkov. Vnútorný priestor môže zostať z výroby vyplnený izolantom. Možnosť osadenia tieniacej techniky tak zostáva voliteľná a stavebník nemusí vopred premýšľať nad tým, či sa rozhodne pre inštaláciu tienenia alebo nie.

Nosný preklad HELUZ FAMILY 3in1 je možné aplikovať na okná s maximálnym svetlým rozpätím až 3,85 metra a výškou až do 2,5 metra v prípade žalúzií. Jeho návrh je uľahčený vďaka širokému spektru dostupných technických materiálov, vrátane CAD detailov a funkčných objektov pre Revit a ArchiCAD.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: iStock, HELUZ

Diskusie na tému článku