Postavte si svoje interiérové schodisko: Jednoduchý návod s prehľadnými tipmi

  • 26.03.2024

Interiérové schodisko je nielen praktickou súčasťou domova, ale môže byť aj estetickým prvkom, ktorý pridáva charakter a štýl vášmu bývaniu. Možno si myslíte, že výstavba schodiska je komplexný a náročný projekt, vyžadujúci profesionála. S tým samozrejme súhlasíme. Avšak s trochou plánovania, správnymi nástrojmi a týmto jednoduchým návodom, si môžete postaviť interiérové schodisko aj svojpomocne. Takže, ak ste pripravení na našu DIY výzvu, pustime sa do toho!

ako postaviť schodisko svojpomocne
Zdroj: Xella

DIY príručka: Interiérové schodisko krok za krokom

Prvým a najdôležitejším krokom je dôkladné plánovanie a návrh schodiska. Rozhodnite sa, aký typ schodiska chcete (rovné, so zákrutou, špirálové, atď.), a zmerajte dostupný priestor. Nezabudnite zohľadniť stavebné predpisy a normy, ktoré môžu určovať minimálnu šírku schodov a výšku zábradlia.

Postavte si svoje interiérové schodisko
Zdroj: iStock

Na výber máte takisto aj rôzne materiály a spôsob prevedenia. Hlavnou výhodou schodiska z pórobetónu je jeho presná výroba a rýchla montáž, ktorá umožňuje jeho skoré využitie. Niektorí dodávatelia navyše ponúkajú bezplatný prvotný dizajn schodiska. Pri doručení sú všetky časti presne na mieru narezané. Tým sa eliminuje potreba dodatočných úprav, a to zabezpečuje jednoduchú a rýchlu montáž.

Možnosti povrchových úprav a typov podlahových krytín sú prakticky neobmedzené. Nemusíte sa obávať, že by schodisko nezapadlo do rozloženia vašich priestorov, vďaka širokej škále dostupných tvarov. Tento výber vám tiež pomôže ušetriť peniaze. Jeho inštalácia nenaruší prácu ostatných remeselníkov a práce na dome môžu pokračovať bez prerušenia. Montáž je ľahká, čo vám umožní pracovať s pocitom, že vo vašom dome máte ekologicky šetrný a pre zdravú klímu ideálny materiál.

interiérové schodisko z ytongu
Zdroj: Xella

Schody z pórobetónu reflektujú úsporné trendy posledných dvoch desaťročí

Pri výstavbe vnútorného schodiska zvoľte materiál, ktorý sa hodí k vášmu interiéru a zabezpečuje potrebnú pevnosť. Drevo je obľúbenou voľbou pre jeho teplý vzhľad a jednoduchú úpravu. Zvoliť môžete zvoliť aj kov, sklo, alebo kombináciu materiálov či spomínaný pórobetón. Štandardný schodiskový stupeň má dĺžku 1200 mm, šírku 300 mm a výšku 150 mm. Avšak, konečná výška stupňa sa upravuje počas montáže skracovaním výšky oporného okraja základu tak, aby zodpovedala projektovým plánom. Ak zákazník nemá vlastný projekt alebo plánuje renováciu súčasnej stavby, má možnosť objednať si projekt priamo od výrobcu. Uistite sa, že máte všetky potrebné nástroje – vrátane píly, vŕtačky, meradla, vodováhy či skrutkovača.

Zrealizujte svoj sen o vnútornom schodisku

Začnite s výstavbou nosnej konštrukcie schodiska. Toto bude základ, na ktorý budú upevnené schodové stupne. Ak ide o vaše prvé schodisko, možno bude jednoduchšie začať s rovným schodiskom bez zákrut. Každý stupeň by mal byť pevne upevnený a bezpečný.

Inštalácia schodiska je pomerne jednoduchá, nevyžaduje si žiadne špecifické tesárske práce, pomocné konštrukcie ani špeciálne nástroje. Obvyklé schodisko v rodinnom dome možno nainštalovať za jeden deň s dvomi murármi. Stupne sa pokladajú na základ s hrúbkou 125 mm pomocou vápennocementovej malty.

Pri dostatočne presnej práci je možné použiť aj tenkovrstvovú murovaciu maltu. Efektívnejšie, avšak vyžadujúce viac koordinácie, je umiestnenie schodiska priamo do nosného muriva v rámci hrubej výstavby. V takom prípade môže byť schodisko používané už počas montáže a betonáže stropu. Alternatívnym spôsobom montáže je použitie nerezových kotviacich prvkov v nosnom murive priestoru určeného pre schodisko.

najnižší schodiskový stupeň na základovú dosku
Zdroj: Xella

Interiérové schodisko musí byť umiestnené v súlade so stavebnými predpismi

Po zameraní priestoru pre schodisko umiestnime najnižší schodiskový stupeň na základovú dosku, pričom zohľadníme hrúbku budúcich podkladových vrstiev podlahy.

Výška každého dielca schodiskového stupňa je 150 mm. Výšku a šírku stupňov schodiska upravujeme v závislosti od výšky ich umiestnenia a presahu jednotlivých dielcov nad sebou. Umiestnenie musí byť v súlade s výkresom konštrukcie. Prípadné medzery zaplníme buď odrezkami z pórobetónu alebo len maltou, podľa veľkosti týchto medzier.

Nosné steny a podmurovku schodov murujeme vždy na hydroizoláciu, ktorá je celoplošne alebo v pásoch nalepená.

Zdroj: Xella
Zdroj: Xella

Rozmery tvárnic môžeme jednoducho upraviť

V prípade, že schodiskové stupne sú zabudované priamo do nosných múrov, murujeme nosné steny naraz so stupňami. Systematicky overujeme pôdorysné rozmery, pravouhlé usporiadanie a plošnú rovnosť stien schodiska. Polohu tvárnic upravujeme jemnými údermi gumového kladivka.

Nosná stena schodiska má obvykle šírku 250 mm, pričom stupeň je v nej umiestnený aspoň 150 mm hlboko. Zostávajúci previs 100 mm použijeme neskôr na zabezpečenie spojenia pri domurovaní steny až po jej celú výšku. Stupne sú položené v tenkej vrstve murovacej malty.

Rozmery tvárnic na podmurovku možno jednoducho upraviť pomocou ručnej píly alebo hoblíka.

Zdroj: Xella

Po konečnom určení rozmerov umiestnime tvárnicu na vrstvu tenkovrstvovej lepiacej malty, ktorú aplikujeme pomocou murárskej lyžice.

V situácii, keď má schodisko zložitejší tvar, pri vyrezávaní tvárnic na mieste použijeme ručnú pílu. Na vyhladenie hrán a prípadné úpravy výšky umiestnenia tvárnic podľa potreby využijeme hoblík.

Znovu overujeme zvislosť murovania nosných múrov schodiska a akékoľvek korekcie realizujeme jemnými údermi gumového kladiva.

interiérové schodisko z pórobetónových tvarníc svojpomocne
Zdroj: Xella
Zdroj: Xella

Na jeden koniec stupňa aplikujeme murovaciu maltu. Priestor chýbajúceho výrezu v múre zaplníme vhodným kúskom pórobetónu, ktorý prichytíme pomocou murovacej malty. Rovnaký postup použijeme aj na druhom konci, kde stupeň bude uložený.

Stupeň umiestnime na určené miesto. Číselné označenie neštandardných stupňov odpovedá záznamom na výkresoch. Vďaka nízkej váhe stupňov je dvojica pracovníkov schopná zvládnuť montáž schodiska.

Medzery v stredovej časti múru priebežne vyplňujeme kúskami pórobetónu. Pripomíname, že umiestnenie stupňa by malo byť hlboké minimálne 150 mm.

Číselné označenie neštandardných stupňov schodiska
Zdroj: Xella
špeciálne vyrobené konzoly z nerezovej ocele
Zdroj: Xella

Schodiskové stupne je možné tiež umiestniť na špeciálne vyrobené konzoly z nerezovej ocele. To je praktické pri renováciách alebo neskoršom pridávaní schodiska. Polohu stupňov je možné predom označiť na existujúcej stene, pričom tento spôsob neznižuje priestor pod schodiskom pridaním ďalšej steny. Podrobnosti o využití konzol pre schodiská sú uvedené v produktovom katalógu dodávateľa.

Veľkou výhodou schodiska je jeho okamžité používanie. Na ochranu hotových stupňov môžeme použiť napríklad ochranné dosky, čo umožní pokračovanie práce na stavbe bez zbytočných zdržaní.

Montáž zábradlia a finálna úprava schodiska

Po dokončení konštrukcie prichádza na rad montáž stupňov a zábradlia. Stupne musia byť rovnako vysoké a hlboké, aby bolo schodisko pohodlné a bezpečné na používanie. Zábradlie je nevyhnutné pre bezpečnosť, obzvlášť, ak máte malé deti alebo starších ľudí žijúcich v domácnosti.

Posledným krokom je finálna úprava schodiska. To môže zahŕňať brúsenie, lakovanie, alebo maľovanie. Nezabudnite schodisko riadne ošetriť, aby ste zabezpečili jeho dlhú životnosť a odolnosť proti poškodeniu.

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy v spolupráci s Xella

Zdroj foto: iStock, Xella

Diskusie na tému článku