Rosenie okien – prečo sa to deje a ako mu predísť?

  • 29.11.2022

So zimným ročným obdobím sa do našich domácností vkráda nielen chlad, ale aj častý neželaný jav – rosenie okien. Pre niekoho môže byť rosenie okien malým estetickým problémom, ale v prvom rade je najmä dôvodom vzniku škodlivých plesní. Prečo sa rosia okná? Je to prirodzený jav, alebo chyba okien? Oboje môže byť pravdou. Ako predísť roseniu okien? Všetky odpovede na tieto otázky sa dočítate v článku.

rosenie okien
Foto: iStock

Prečo sa rosia okná

Môže za to prirodzený jav, ktorý sa nazýva kondenzácia. Je opačným dejom vyparovania a prejavuje sa zarosením. Kondenzácia je premena plynného skupenstva na kvapalné, ktoré nastáva pri teplote rosného bodu. Teplota, pri ktorej sa začnú z vodnej pary vo vzduchu tvoriť kvapky vody, sa nazýva rosný bod. Ten závisí od vlhkosti, teploty, tlaku a prúdenia vzduchu.

Väčšinou sa okná zarosia preto, že sú najchladnejším bodom v interiéri. Keď stúpne teplota v miestnosti a následne stúpne teplota povrchu skla na teplotu rosného bodu, zarosenie okna zmizne. Nie vždy je rosenie okien prirodzeným javom. V istých prípadoch môže ísť o chybu okien. Rozlišujeme tri druhy rosenia okien:

Rosenie okien zvonka – je znakom kvalitných okien a nie je chybou ich kvality alebo montáže

Rosenie okien zvnútra – je prirodzeným fyzikálnym javom

Rosenie okien v medzisklennom priestore – je chybou a v tomto prípade je nevyhnutná výmena skla v okne

Prečo sa rosia okná v medzisklennom priestore?

Medzisklenný priestor je vyplnený vzácnymi plynmi, ktoré uzatvára dištančný rámik. Ten uzatvára medzisklenný priestor, aby z neho plyny neunikli, a aby sa do priestoru nedostala vodná para. Ak dištančný rámik nedostatočne tesní medzisklenný priestor, prípadne je v tomto priestore iný problém, dochádza k roseniu okien, pretože do skla prenikol vzduch s vodnou parou. Takúto chybu je potrebné odstrániť, prípadne reklamovať u vášho dodávateľa okien.

Tip od Modrej strechy!

Po sprchovaní zatvárajte v kúpeľni dvere, aby sa para nerozšírila do ostatných miestností v dome a nevznikla pleseň na stenách. Po každom sprchovaní kúpeľňu poriadne vyvetrajte a utrite nazrážanú vodu z okenného rámu a parapety.

Hoci nie je úplne možné rosenie okien odstrániť, môžete ho úspešne eliminovať. Rosenie okien totiž spôsobuje vlhnutie stien, poškodenie omietok a najmä vznik plesne. Tie majú negatívny vplyv na naše zdravie, ťažšie sa nám dýcha, umožňujú šírenie vírusov a sú nebezpečné najmä pre alergikov. Aby sa netvorili plesne, v miestnosti by mala byť optimálna vlhkosť vzduchu v rozmedzí 45 – 55 % a teplota 21 stupňov. V spálni o niečo menej. Aby ste mali prehľad o optimálnej vlhkosti vzduchu v miestnosti, zaobstarajte si vlhkomer.

pleseň v rohu zaroseného okna
Foto: iStock

Ako predísť roseniu okien?

Pravidelne vetrajte (nie iba cez vetracie okno) minimálne 2x denne, ideálne ráno a večer pred spaním.

Nesušte vypratú bielizeň na sušiaku v interiéri. Pokiaľ nemáte inú možnosť, pouvažujte nad kúpou sušičky bielizne alebo miestnosť, v ktorej sušíte bielizeň, pravidelne vetrajte.

• Ak vás čaká výber okien do novostavby, ale výmena okien, vyberte si moderné okná s trojsklom,  ktoré eliminujú rosenie okien.

Počas varenia vždy používajte digestor. Odsávanie pary, ktorá vzniká pri varení, pomôže nielen obmedziť rosenie okien, ale aj vzniku plesní a mastných stien. Nebudete musieť tak často vymaľovať kuchyňu.

• Pre milovníkov izbových rastlín máme zlú správu – menej je v tomto prípade viac. Ak neúspešne bojujete s nadmernou vlhkosťou v interiéri a máte veľa izbových rastlín, zredukujte ich počet. Rastliny totiž zvyšujú vlhkosť vzduchu.

Zaobstarajte si odvlhčovač vzduchu. Postará sa o cirkuláciu vzduchu, pohtí vlhkosť a neutralizuje pachy. Súčasný trh ponúka nenápadné a dizajnové odvlhčovače vzduchu, ktoré zapadnú do vášho interiéru a nebudú „biť do očí“.

• S príchodom chladného počasia vytiahnite vnútorné žalúzie. Spustené vnútorné žalúzie na okne obmedzujú prúdenie vzduchu po skle okna.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku