Používate na čistenie ocot? Týmto povrchom sa vyhnite!

  • 22.05.2023

Je ocot skutočne univerzálnym čističom? Napriek tomu, že má antimikrobiálne účinky a dokáže účinne odstraňovať vodný kameň, je tiež veľmi dobrým rozpúšťadlom. Predovšetkým gúm, farbív, éterických olejov a živíc. Pri čistení si preto treba dávať veľký pozor na to, kde ho nanášate. V konečnom dôsledku vám totiž môže čistenie octom narobiť v domácnosti riadnu šarapatu.

čistenie octom
Zdroj foto: iStock

Čistenie práčky a umývačky

Ak ste niekde počuli, že namiesto aviváže máte do práčky pridať biely ocot, tak rovno pribrzdite. Ocot do práčky rozhodne nepatrí. Ani ako aviváž, ani ako odvápňovač. Kyselina octová, už od 1 %-ného roztoku, funguje ako rozpúšťadlo gúm. V praxi to znamená, že všetky gumené tesnenia, ktoré v práčke a umývačke riadu máte, začnú po čase tvrdnúť, až sa napokon rozpadnú. Špeciálne náchylné sú na to spredu plnené práčky, keďže bubon a otvor je priamo závislý od tesnenia.

Ak chcete použiť niečo prírodné na odvápnenie jedného alebo druhého prístroja, použite kyselinu citrónovú, ktorá takéto vlastnosti nemá a je na to oveľa vhodnejšia.

Ako vyčistiť žehličku?

Do žehličky patrí destilovaná voda. Čiže taká, ktorá bola zbavená minerálov. Ak ste tento základný princíp nedodržiavali, zabudnite na čistenie octom! Vnútorná nádoba žehličky má vo vnútri špeciálnu vrstvu. Tú ocot rozruší a kov vo vnútri žehličky začne oxidovať. A ak ste to už niekedy skúšali, tak viete, ako rýchlo sa to začne diať. Máte čas presne do konečného nahriatia žehličky.

Môžem obrazovku vyčistiť octom?

Mobily, televízory, monitory – žijeme v časoch, kedy máme obrazovky všade okolo seba. Každá jedna má na sebe antireflexnú a oleofóbnu vrstvu, ktorú ocot dokáže spoľahlivo narušiť.

Ak potrebujete z prístroja len utrieť prach, použite suchú mikrovláknovú utierku. Pokiaľ máte fľaky, ktorých sa chcete zbaviť alebo potrebujete vydezinfikovať svoj telefón, nastriekajte na handričku izopropylalkohol a danú obrazovku dôkladne vyčistite. Pozor, čistič nikdy neaplikujte priamo na prístroj. Vždy ho nastriekajte na handru!

Ocot na podlahu nepatrí

Ak by ste dlhodobo aplikovali ocot na podlahu, nech je už z čohokoľvek, tak po čase zmatnie a rýchlejšie sa zničí. Ocot poškodzuje drevo, laky, aj vrchnú vrstvu laminátu. Ide o nezvratný proces, na konci ktorého vás čaká výmena celej podlahy, čo vie pekne zamrzieť.

Hliník a liatina

Ocot priamo nespôsobí koróziu ani jedného kovu. Úspešne ale odstráni ochrannú vrstvu a bez nej prichádza k oxidácii kovov a veci nám jednoducho zhrdzavejú. Nejde o proces, ktorý zbadáte ihneď. Deje sa postupne, ale je o to zákernejší.

Mramor, vápenec a hocijaký druh kameňa

Pokiaľ ste investovali nemalé peniaze do mramorovej dosky na krájanie, dosky na linke alebo máte doma kamennú podlahu, vyhnite sa octu obrovským oblúkom.

Ocot rozožiera vápnik a tak rozrušuje štruktúru kameňa. Rovnako ocot nepoužívajte ani na čistenie pomníkov. Tie sú tiež kamenné a tak by ste k pôsobeniu poveternostných vplyvov pridali ešte aj vnútorné narúšanie väzieb vo forme octu.

mramorová kuchynská doska
Zdroj foto: iStock

Silikónové tmely a tesnenia

Ocot rozpúšta gumu a spôsobuje jej tvrdnutie. Rovnako pôsobí aj pri silikóne. Čistenie octom a jeho roztokmi vám takéto tesnenia poškodí, začnú práchnivieť a nebudú dobre tesniť. Všetko budete musieť nanovo vysilikónovať.

Ocot v kombinácii s čističom na báze chlóru

Ak ste práve do drezu nastriekali chlórový čistič a chcete ho doleštiť octom, zastavte sa! Chlór a ocot spolu reagujú a ruka v ruke vytvárajú jedovatý plynný chlór. Ten je ťažší ako vzduch, ostáva pri zemi a spôsobuje sťažené dýchanie, hromadenie vody v pľúcach a rýchle zmeny krvného tlaku.

Je ešte zopár vecí, ktoré ocot nevyčistí, ale v podstate im nijak neuškodí. Napríklad mastnotu.

Tip od Modrej strechy: Octová pikoška z histórie

Keď Hannibal tiahol so svojou armádou na Rím, tak si na svoj prechod vybral Alpy. Tie v tom čase neboli práve miestom plným pekných turistických trás. Keď tam natrafili na skalné blokády, rozrúšali ich pomocou horúceho octu a ohňa.

P.S. – Vedeli ste, že originálne interiérové inšpirácie, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Ivanka z @pohodovydomov

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku