Ako rýchlo upratať pred príchodom návštevy

  • 29.05.2023

„Ahoj, máme cestu okolo. Tak sme si povedali, že vás prídeme na chvíľu navštíviť. O pol hodinu sme u vás. Tešíme sa.“  Aj my sa tešíme… zaklamete s úsmevom do telefónu a zúfalo sa rozhliadnete po svojej domácnosti. Mohli ste zaklamať, že nie ste doma, ale v tom šoku vám to nenapadlo. Samozrejme, ako naschvál musí byť u vás väčší neporiadok ako zvyčajne. Myslíte na jediné – ako rýchlo upratať?

Nie, to, že vám niekto zavolá pár minút pred svojím príchodom neznamená, že sa na návštevu včas ohlásil. Navyše, ak máte deti, psi, problémy alebo len skrátka deň pre seba, neohlásená návšteva je to posledné, čo chcete. Váš osud sa už nedá zvrátiť. Jediné, čo vám ostáva, je upratovanie. Ako rýchlo upratať pred príchodom návštevy sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

ako rýchlo upratať
Foto: iStock

V jednote je sila

Zapojte všetkých členov domácnosti, ktorí sú doma. Nezabúdajte, že máte málo času a veľký neporiadok. Pred začatím upratovania si rozdeľte úlohy, aby ste si zbytočne nezavadzali alebo nechceli robiť to isté. Napríklad, deti poproste, aby upratali hračky, partnera zasa o naloženie umývačky riadu, vy choďte upratať do kúpeľne. Rozdeľte si upratovanie ako za bežných okolností, aby ste boli rýchli a efektívni. Niekto šikovnejšie povysáva, iný zasa uprace kuchyňu.

Tip od Modrej strechy!

Ak máte domácich miláčikov, chlpy sú neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti. Pri rýchlom upratovaní nevysávajte či nezametajte podlahu. Ako rýchlo upratať? Ručne stručne pozbierajte chumáče chlpov a šup s nimi do odpadkového koša.

Čistá toaleta

Nespoliehajte sa, že návšteva počas svojej prítomnosti nepoužije toaletu. Pre istotu vždy začnite s umývaním toalety. Do misy doplňte osviežovač a skontrolujte, či nechýba dostatok toaletného papiera. Určite nechcete, aby návšteva hľadala papier v tej zásuvke, ktorú ledva zatvoríte, pretože ju už dva roky chcete upratať. Nezabudnite na čistý uterák na ruky. Ak stíhate, narýchlo umyte umývadlo alebo ho aspoň utrite vlhčeným obrúskom.

Tip od Modrej strechy!

Pri upratovaní sa sústreďte najmä na miestnosť, kam chcete návštevu usadiť. Zbytočne naženiete deti, aby si išli upratať detskú izbu, ak návšteva bude v kuchyni. Nevýhodou môže byť spojená kuchyňa s obývačkou. Pretože tým pádom musíte upratať dve miestnosti.

Jedálenský stôl

Pocit upratanej miestnosti určite podporí čistý a uprataný jedálenský alebo kuchynský stôl. Dajte preč všetko, čo naň nepatrí a dôkladne ho preleštite čistiacim prostriedkom. Niekedy je na jedálenskom stole priveľa nepotrebných vecí a dekorácií, ktoré opticky vytvárajú neporiadok. A tak sa môže stať, že aj čistý stôl môže pôsobiť neupratane.

Prvý dojem robí veľa

Keď návšteva vstúpi dnu, nemal by ju hneď ovaliť neporiadok. Preto upracte predsieň. Topánky odložte do skrinky a z vešiakovej steny odstráňte haldy kabátov a vetroviek. Niekedy sa ich tam nahromadí toľko, že už len čakáte, kedy to ten vešiak vzdá a všetky padnú na zem. Veľa vecí v malom priestore, rovná sa neporiadok. Je to nenáročný spôsob, ako rýchlo upratať.

Tip od Modrej strechy!

Pri vítaní návštevy sa nikdy neospravedlňujte za neporiadok. Zbytočne naň upriamite pozornosť.
ako rýchlo upratať - čistý vzduch je základ
Foto: iStock

Ako rýchlo upratať – čistý vzduch je základ

V celom dome alebo byte vyvetrajte. Otvorte okná dokorán aspoň 5 minút bez ohľadu na ročné obdobie. Svieži vzduch evokuje čistotu a poriadok. Príjemný vzduch podporte zapnutím difúzera s nevtieravou citrusovou alebo bylinkovou vôňou. Ďalšou alternatívou je zapálenie vonnej sviečky. Tá nielen prevonia váš domov, ale pôsobí útulne. Vďaka tomu sa u vás bude cítiť návšteva príjemne a podporíte atmosféru domova.

Vyneste odpadky

Odpadkový kôš je zrejme posledná vec, ktorú by ste pri rýchlom upratovaní riešili. Ale, poznáte tých premotivovaných hostí, ktorí vás skrátka nechcú obťažovať a obal od bonbónu chcú odniesť do koša sami? Presne kvôli tejto kategórií hostí vyneste smeti, aby ich pri otvorení koša neovalil nepríjemný zápach. Vyhnete sa nepríjemnému trapasu.

Etiketa a neohlásená návšteva

Čo na neohlásenú návštevu „hovorí“ etika? „Neohlásená návšteva je nevhodná. Nikdy nemôžete vedieť, či je hostiteľ doma, čomu sa momentálne venuje. Je možné, že upratuje alebo varí. Cez víkend hostiteľ s veľkou pravdepodobnosťou odpočíva. Neohlásená návšteva nepoteší nikoho, naopak nepríjemne prekvapí“, vysvetľuje expertka na elegantné správanie a etiketu Julie Balobanova.

Na návštevu sa vždy vopred ohláste bez ohľadu na okolnosti. „Hostiteľovi sa dopredu ozvite a zistite, či sa mu návšteva hodí. Výnimky naozaj nie sú. Ani v prípade, že ste sa náhodou ocitli blízko domu svojej najbližšej kamarátky, neprídete na návštevu bez pozvania. Nemôžete bez ohlásenia len tak zazvoniť pri dverách so slovami: To som ja. Dotyčnej osobe vopred zavolajte a opýtajte sa na to, čo v daný okamih robí. Pokiaľ vycítite, že má voľný čas, môžete sa opýtať, či vás nechce vidieť. V prípade, že je hostiteľ zaneprázdnený, poprajte mu pekný zvyšok dňa a nepovedzte, že ste niekde blízko. Cítil by sa trápne, že vás u seba nemôže prijať“, pokračuje expertka na elegantné správanie a etiketu.

etiketa a neohlásená návšteva
Foto: iStock

Môžete neohlásenú návštevu odmietnuť?

„Ak práve neodchádzame a nemáme ďalší závažný dôvod, prijmeme aj nepozvaného hosťa. V prípade, že nemáme možnosť neohlásenú návštevu prijať, hosťovi sa ospravedlníme a dohodneme sa na inom termíne. Nezabudnime na to, že pri komunikácii nedávame najavo, že nás hosť uviedol do rozpakov a nepríjemnej situácie, komunikujeme s úsmevom a slušne“, dodáva Julie Balobanova.

základné pravidlá pre dobrého hosťa
Foto: iStock

Základné pravidlá pre dobrého hosťa

Aby ste boli tým najlepším hosťom, ktorého s úsmevom vyprevadí každý hostiteľ, odporúča expertka na správanie a etiketu Julie Balobanova dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Na návštevu nikdy neprichádzame s prázdnymi rukami.
  2. Nikdy neprichádzame skôr, než je dohodnuté.
  3. Na návštevu prídeme o 5 až 10 minút neskôr.
  4. Hosť sa na návšteve nikdy nespráva „ako doma“.
  5. Na návštevu neberieme domáce zvieratá.
  6. Odchádzame včas. Snažíme sa vycítiť správny čas na rozlúčku a odchod.
  7. Nezabudnime hostiteľom poďakovať za pozvanie a skvele strávený čas.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku