Ako pestovať paradajky: Výsadba, starostlivosť a zber

  • 30.06.2023

Šťavnaté červené paradajky sú jednou z najobľúbenejších plodín zeleninových záhrad. Predurčuje ich na to pomerne nízka náročnosť na starostlivosť a vysoká produktivita chutných plodov. Záhradkár, ktorý už niekedy vypestoval vlastnú paradajku, veľmi dobre vie, že jej chuti a vôni sa nič nevyrovná. V tomto článku si preto prejdeme celým vegetačným obdobím rastliny a naučíme sa, ako pestovať paradajky od výsadby cez starostlivosť až po zber.

ako pestovať paradajky
Zdroj: iStock

Výsadba paradajok

Paradajky sú teplomilné popínavé rastliny, ktorým sa výborne darí na slnečných záhonoch. Nie každý vie, že v teplejších klimatických oblastiach sa pestujú ako vysoké trvalky. Ako pestovať paradajky na Slovensku? V našich zemepisných šírkach ich zničia prvé mrazy, takže ich pestujeme ako jednoročné letničky.

Kedy sadiť paradajky

Paradajky vysádzame výlučne zo silných predpestovaných priesad (cca 10 až 15 cm). Na vonkajších záhonoch sa im bude dariť, až keď pominie riziko prvých mrazov, väčšinou od polovice mája. Do skleníkov a fóliovníkov ich môžeme vysádzať už o pár týždňov skôr. Vhodné je rastlinky cca týždeň pred výsadbou postupne aklimatizovať na vonkajšie prostredie vynášaním počas dňa na polotienisté miesto.

Kde sadiť paradajky

Ak vysádzame paradajky na vonkajšie záhony, vhodné je slnečné miesto, ktoré im dopraje aspoň 6 hodín priameho slnka denne. Najlepšie sa im bude dariť v neutrálnych, priepustnejších hlinito-piesočnatých pôdach. Záhon sme si už pred výsadbou pripravili skyprením a pridaním kompostu. Paradajky potrebujú dostatočné prevzdušnenie, preto ich vysádzame vo väčších rozostupoch. Pre kríčkové odrody ideálne 80 až 100 cm, pre tyčkové paradajky bude stačiť 60 cm. Rastlinám sa darí v blízkosti bazalky, šalvie, rozmarínu alebo horčice.

Paradajky je, samozrejme, možné pestovať aj na slnečných terasách alebo balkónoch. Využívame veľké kvetináče alebo vedrá s drenážnymi otvormi. Vhodné sú aj pevné vrecia so substrátom. Pre menšie kvetináče a nádoby volíme takzvané trpasličie odrody. Pri vysádzaní paradajok do skleníkov alebo fóliovníkov vyberáme miesto bližšie k východu, aby boli rastlinky dostatočne prevzdušnené. Vyhneme sa tak vzniku plesní, na ktoré sú paradajky veľmi náchylné. Pravidlá výsadby platia rovnako ako v prípade záhonov.

Zapojte sa do diskusie v našom Fóre:

Drobné čierne mušky na paradajkách – sú škodlivé?

Starostlivosť o výsadbu paradajok

Tyčkové paradajky potrebujú oporu. Ak sme nezatĺkli oporné kolíky už pri výsadbe, urobíme tak najneskôr začiatkom júna. Vyššie rastliny by nám mohol zlomiť vietor. Paradajky postupne počas rastu vyväzujeme.

Kedy sadiť paradajky
Zdroj: iStock

Zalievanie paradajok

V obdobiach sucha je samozrejmosťou pravidelné zalievanie – spravidla výdatnejšie a menej často. Dôležité je, aby korene stihli preschnúť. Pri zálievke dávame pozor, aby sme príliš nezmáčali listy. Zalievame odstátou vodou v teplote ovzdušia, najlepšie v ranných hodinách. Paradajky pestované v skleníkoch a v kvetináčoch potrebujú častejšiu zálievku, pretože substrát rýchlejšie preschne. Počas kvitnutia zálievku zredukujeme a opäť výdatnejšie zalievame v čase dozrievania plodov. Vtedy vykonávame zálievku vždy až po zbere dozretých paradajok, aby sme predišli ich popraskaniu.

Vylamovanie bočných výhonkov

Kríčkové a trpasličie rastlinky nevylamujeme. Pri tyčkových odrodách sa snažíme zachovať silnú hlavnú stonku s cieľom zvýšenia úrodnosti. Z tohto dôvodu pravidelne vylamujeme bočné výhonky, ktoré vyrastajú spravidla medzi listom a hlavnou stonkou. Rastlinky tiež zbavujeme starších zožltnutých listov a v čase dozrievania plodov aj väčších listov, ktoré im tienia. Ku koncu vegetačného obdobia môžeme rastline vylomiť aj vrchol hlavnej stonky, čím skvalitníme dozrievanie posledných plodov.

Hnojenie paradajok

Paradajky sú mimoriadne náročné na živiny. Ak sme však výsadbu urobili do dobre prehnojenej pôdy, je možné, že si rastlinky vystačia so živinami na celé vegetačné obdobie. Ak nie, prihnojíme kompostom alebo hnojivom s obsahom vápnika, draslíka a fosforu. S hnojením je vhodné začať v priebehu júla. Popri tom pôdu priebežne odburiňujeme, kypríme alebo mulčujeme.

Ochrana paradajok pred najčastejšími chorobami a škodcami

Choroby a škodcovia predstavujú tú najväčšiu hrozbu pre našu úrodu červených paradajok. Ak je to možné, snažíme sa ich výskytu predchádzať. Až keď sa zdá prevencia neúčinná, využívame vhodné prípravky a postreky. Nižšie uvádzame najčastejšie choroby a škodcov paradajok spolu s krátkym návodom na efektívnu ochranu rastlín:

  • Pleseň zemiaková – prevenciou je opatrné zavlažovanie bez nadmerného zmáčania listov, dostatočné prevzdušnenie rastlín (zabezpečíme redšou výsadbou a častým vetraním skleníkov) a voľba odrôd odolných proti plesniam. V prípade intenzívnych, dlhšie trvajúcich dažďov aplikujeme cielený postrek proti plesni.
  • Hniloba špičiek plodov prevenciou je harmonická výživa v čase dozrievania plodov, dostatočná závlaha, aplikácia tekutých hnojív s obsahom vápnika a odbúranie hnojív s vysokým obsahom dusíka a draslíka.
  • Septóriová škvrnitosť prevenciou je mulčovanie, zalievanie ku koreňom (bez zmáčania listov), pravidelné odburiňovanie, dobré prevzdušňovanie rastlín, pravidelné odstraňovanie žltých, prípadne už napadnutých listov. V prípade objavenia škvrnitosti používame rajčiakové fungicídy alebo organické prípravky na báze medi a síry.
  • Vošky – prevenciou je pravidelná kontrola spodnej strany listov paradajok. V prípade výskytu vošiek je kľúčový včasný postrek vhodným prípravkom s krátkou dĺžkou čakacej lehoty (spravidla proti voške broskyňovej alebo voške rešetliakovej).
  • Pásavka zemiaková prevenciou je pravidelná kontrola listov a včasné manuálne vyzbieranie škodcov. V neskoršom štádiu pomôžu prípravky s inhibítormi tvorby chitínu.
  • Molica skleníková prevenciou je kontrola listov a umiestnenie žltých lepových doštičiek k rastlinám. V prípade početného výskytu mušiek pomôže cielený postrek prípravkom proti molici. Vhodné je aplikáciu minimálne trikrát zopakovať s odstupom 3 až 5 dní.

Zapojte sa do diskusie v našom Fóre: Skrútené listy na paradajkách

Septóriová škvrnitosť rajčiakov
Septóriová škvrnitosť rajčiakov – Zdroj: iStock

Zber plodov

Plody zbierame priebežne ako dozrievajú. Skoré skleníkové odrody nás potešia prvou úrodou už na sklonku júna. V júli sa to už v skleníkoch a fóliovníkoch červenie sladkými plodmi. Na prelome júla a augusta nám začnú dozrievať trpasličie odrody v kvetináčoch. Záhony sa obsypú červenými paradajkami v auguste a v septembri. Oberáme postupne ako plody dozrievajú. Ak nám pred príchodom prvých mrazov ostávajú na rastlinách zelené, nedozreté paradajky, oberáme ich a nechávame dozrieť na parapete alebo v skleníku.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Martina Dudová

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku