Podrobný návod, ako vyčistiť gril pred sezónou

  • 29.06.2023

Špeciality pripravené na grilovacom rošte majú nezameniteľnú chuť a vôňu. Vysoká teplota uzatvára šťavy, zvýrazňuje marinády a dodáva jedlu dymovú príchuť, ktorá je pri bežnom varení len ťažko napodobiteľná. Grilovať môžete takmer čokoľvek od mäsa a rýb cez syry až po zeleninu či ovocie. Recepty na grilovanie sú rýchle a jednoduché na prípravu, pričom tie vydarené majú ešte jedného spoločného menovateľa: začínajú sa čistým grilom. Prinášame vám preto podrobný návod, ako vyčistiť gril pred sezónou.

ako vyčistiť gril pred sezónou
Zdroj: iStock

Prečo a kedy čistiť gril

Mnohí milovníci grilovačiek sa spoliehajú na prirodzené samočistenie grilu vysokou teplotou pri horení. Plameň skutočne likviduje baktérie, plesne a iné nečistoty, ktoré by za iných okolností skončili vo vašom jedle. Nevyčistí však váš gril dokonale. Okrem nepríjemných pachutí a zápachov sa tak vystavujete aj zdravotným rizikám.

Nevyčistený a zanesený gril navyše nemusí fungovať správne. Nánosy nečistôt znižujú jeho výkon, bránia mu dosiahnuť a udržať správnu teplotu a v krajnom prípade vás vystavujú riziku požiaru. Čistenie grilu pritom nie je fyzicky ani časovo náročné. Okrem bežného odstránenia zvyškov jedla po každej grilovačke si vystačíte s hĺbkovým čistením na začiatku a na konci sezóny.

Užitočné čistiace pomôcky

Aby bolo čistenie grilu rýchle, jednoduché a pritom efektívne, budete potrebovať:

  • vedro s teplou vodou,
  • saponát na umývanie riadu,
  • kefu na gril,
  • škrabku,
  • špongiu, handričku, kuchynské utierky,
  • odmasťovací prípravok,
  • rukavice.

Návod na čistenie grilu

Či už grilujete na uhlí, plyne, alebo na elektrickom grile, čisteniu sa nevyhnete. Každý typ grilu si ale vyžaduje trochu inú starostlivosť.

Ako vyčistiť gril na drevené uhlie

Nasaďte si ochranné rukavice. Odoberte grilovací rošt a kefou na gril z neho odstráňte viditeľné nečistoty. S odolnejšími usadeninami si poradíte pomocou škrabky. Ak je súčasťou vášho grilu rošt na uhlie, prvotne ho vyčistite rovnakým spôsobom. Následne obe mriežky namočte do vody obohatenej o prípravok na umývanie riadu. Nechajte pôsobiť približne hodinu, aby sa uvoľnili aj jemnejšie nečistoty.

Zatiaľ vyčistite veko a spodnú časť grilu. Na veku sa počas zimy mohli vytvoriť karbónové usadeniny. Vyzerajú ako vločky alebo odlupujúca sa farba. Nie sú toxické, ale v jedle ich určite nechcete mať. Vyčistite preto celé telo grilu najskôr kefou a následne poumývajte mydlovou vodou. Dôkladne opláchnite, vytrite kuchynskými utierkami a nechajte na vzduchu vysušiť, aby ste predišli vzniku hrdze.

Ako vyčistiť gril na drevené uhlie
Zdroj: iStock

Nakoniec vyčistite všetky vonkajšie časti grilu. Na nerezové súčasti môžete použiť čistič na nerez, ale je možné, že si úplne vystačíte s teplou vodou a saponátom na riad. Rošty po odmočení dočistite odolnou špongiou. V prípade zaschnutej mastnoty môžete použiť špeciálny čistiaci prípravok na grily alebo odstraňovač mastnoty za studena. Následne mriežky dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou a vysušte kuchynskými utierkami.

Ako vyčistiť plynový gril

Nasaďte si rukavice a pomocou kefy na gril očistite mriežky. Na nečistoty, ktoré odolajú, použite škrabku a jednotlivo ich odstráňte. Ak sa kov začne pri čistení lúpať a nejde len o pripáleniny, je čas rošty vymeniť. Rovnako odoberte a očistite aj ochranu horákov. Všetky odnímateľné časti spolu namočte do dostatočne veľkého vedra alebo vaničky s mydlovou vodou a nechajte pôsobiť.

Na čistenie horákov môžete tiež použiť kefu na gril, ale postupujte opatrne, aby ste nečistoty nezatlačili do otvorov. Tu si vezmite na pomoc špáradlo. Dôkladne ním prepichujte každú malú dierku na horáku. Predídete tak upchatiu prívodu plynu zvyškami tuku z grilovania a inými nečistotami.

Ak má váš gril odnímateľnú spodnú misu, odoberte ju a vysypte z nej všetky nahromadené nečistoty. Následne ju umyte špongiou a vodou so saponátom. Rovnako postupujte aj s lapačom tuku. Prípadné usadeniny zoškrabte. Nakoniec špongiou umyte aj všetky vnútorné steny grilu a opláchnite jemným prúdom vody z hadice. Pomocou špongie odstráňte nadbytočnú vodu a kuchynskými utierkami vnútro grilu vysušte. Nakoniec umyte všetky vonkajšie časti grilu, vopred namočené rošty a chrániče. Prípadné usadeniny tuku odstráňte pomocou odmasťovača alebo špeciálneho čistiaceho prípravku na gril. Všetko dôkladne opláchnite a poutierajte alebo nechajte pred opätovným zložením grilu dosušiť na vzduchu.

Ako vyčistiť elektrický gril

Keďže elektrický gril nemá rošty, jeho čistenie býva najjednoduchšie. Začnite tým, že gril zapnete a necháte ho čiastočne rozohriať. Potom gril vypnite a odpojte prívod elektriny. Ak sa na grilovacom povrchu nachádzajú hrubšie nečistoty, odstráňte ich pomocou škrabky. V prípade odolnejších pripálenín namočte povrch dosky a opäť zoškrabte. Potom gril umyte pomocou špongie alebo handričky a mydlovej vody. Opláchnite, dôkladne osušte a pretrite kuchynskými obrúskami s malým množstvom oleja.

Tip na záver:

Dbajte na správne uskladnenie grilu. Veľmi dobrou voľbou je kvalitný kryt na gril s vetraním, ktorý ochráni váš gril pred poveternostnými vplyvmi aj pri vonkajšom uskladnení. Odvetrávanie zabraňuje kondenzácii vody a následnému vzniku hrdze.

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Martina Dudová

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku