Zmluvné ošetrenie zmeny majiteľa nehnuteľnosti

Ako môžem ošetriť, do kedy predávajúci musia na mňa previesť vlastníctvo nehnuteľnosti? Ak realitka nezapracuje (zatiaľ nechce) toto "ošetrenie", mám nárok na vrátenie rezervačného poplatku (v zmluve je uvedené len odovzdanie bytu, ale nie je zadefinované napr. do kedy má ísť na kataster, čo zabezpečí zmenu majiteľa nehnuteľnosti)? Nehnuteľnosť kupujem na hypotéku, teda vinkulácia nie je možná. Realitka nechce dať do zmluvy do kedy má isť na kataster, napr. po prijatí kúpnej sumy. Dôvody, prečo realitka nechce zapracovať, do kedy musí odovzdať zmluvy na kataster nie sú racionálne, napr. čo ak kataster v dôsledku covid19 nebude fungovať. Je to ošetrené v zmluve medzi realitkou a predávajúcim kt. nemôžem vidieť... Realitka je https://stakoreal.sk/ Ďakujem za rady
Odpovedať
A prečo nepodáš návrh na vklad do katastra ty? Šak zmluvu budeš mať podpísanú. Banka dodá Záložnú zmluvu, ktorá musí ísť na v klad ako prvá a potom hneď podáš návrh na vklad. Žiadny problém. Potom je to už na katastri, kedy vklad zapíše. Má na to 30 dní ale vo väčších mestách to trvá aj viac.
Odpovedať
@lukasab problem realitiek je, ze poskytuju pravny servis aj napriek tomu, ze na to v podstate nemaju pravo. Potom to takto vyzera. Kazdopadne je to realita realitiek a za mna - treba to robit tak, ze kazdu zmluvu od realitky dat pozriet pravnikovi a v pripade nejakych velkych nejasnosti alebo problemov pozadovat zmenu. Drobnosti neriesit. Vacsinou to byva tak, ze predavajuci chce predat kupujuci kupit a realitka sprostredkovat a zobrat proviziu. Malokto ma zaujem spekulovat. Zmluvy treba riesit s pravnikom (svojim).
Odpovedať
@podko ďakujem za radu. Aj to, že KZ na kataster podám ja som navrhol. S tým nesúhlasia. Ak mi nechajú iba jednu kópiu zmluvy a tú podám na kataster, pre mňa neostane ani jedna. Koľko kópii sa musí nechať na katastri? Ďakujem
Odpovedať
@igor256 tomuto rozumiem (ja som im aj opravil chyby v zmluve). Len oni nechcú sa časovo limitovať do kedy majú ísť na kataster.
Odpovedať
@lukasab na kataster idú 2 zmluvy. Jedna ide banke. Záleží ako si to realitke navrhol, že čo má pridať do zmluvy. Lebo skutočne realitka nemá v rukách to, kedy kataster rozhodne o návrhu na vklad. Skús im navrhnúť, nech sa dá do zmluvy, že návrh na vklad do katastra sa podá v deň podpisu zmluvy. Alebo do troch dní od podpisu zmluvy. V tom nevidím žiadny problém. Spolu so zmluvou by to mali pripraviť dopredu a po podpise u notára ísť hneď na kataster. Tak či tak, na ten kataster sa bude musieť ísť, lebo banka si tam dá zapísať záložné právo. A bez toho, aby tam to záložné právo bolo zapísané, banka peniaze nevyplatí. Je v každého záujme, aby sa to urobilo, čo najrýchlejšie.
Odpovedať
@podko ja som som chcel dať do zmluvy niečo ako "Realitná kancelária musí do 4 prac. dní od zaplatenia kúpnej sumy odovzdať na Kataster návrh na zmenu majiteľa. V prípade nemožnosti podania návrhu z dôvodu nefungovania (napr. korona) katastra sa predĺži doba odovzdania o dobu nefungovania katastra. (Prosím preformulujte tak aby to bolo správne, samozrejme že nechcem aby ste niesli zodpovednosť za nefunkčnosť katastra ale treba to definovať)"
Odpovedať
Ja si myslím, že to je zmysluplné, ak sa to mierne upraví. Pozrel som svoju zmluvu, ja som tam síce nemal lehotu, ale mal som tam toto: Zmluvné strany sa dohodli, že návrh na vklad vlastníckeho práva bude podaný oboma zmluvnými stranami po podpise kúpnej zmluvy, avšak nie skôr ako bude Okresnému úradu xxx podaný návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností k predmetu prevodu v prospech financujúcej banky, a nie skôr ako bude pripísaná celá kúpna cena na bankový účet predávajúceho v zmysle čl. III. bod 3.2. tejto zmluvy, pričom výdavky spojené s prevodom predmetnej nehnuteľnosti (správny poplatok pri podaní návrhu na vklad vo výške 66,- EUR ) budú znášať kupujúci.
Odpovedať
@podko super a dakujem
Odpovedať
@lukasab v zmluve musí byť definované kto a kedy poda zmluvu na kataster. No každopádne na kataster sa dávajú 2 zmluvy. Inak vinkulacia je možná aj pri hypotéke dokonca napr unicredit to ma štandardne že peniaze prevedie až po zmene majiteľa. Ak by ale v zmluve nebolo definované kedy kto musí co urobiť tak by som to nepodpísal. Ďalšia možnosť je notárska zápisnica. Tam vypracuje zmluvu notár a ručí za ňu v plnej výške. Táto služba stojí viac ako 1000euro, ale je tam sto percent istota (notár ručí do 100% výšky kontraktu). Nedá sa s majitelom dohodnúť na priamo keď realitka je natvrdla?
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?