Odstúpenie od Kúpno - predajnej zmluvy?

Ahojte :) Kupujem si 2-izbový byt. Problém je že predavajúci chce mať na kúpno - predajnej zmluve maximálne 10.000 eur. Zvyšok (25.000) by som mu dal na ruku. Je to kvôli tomu aby nemusel platiť okolo 5.000 eur daň. Byt totiž ešte nevlastní 5 rokov. Chcel by som sa opýtať či by nebolo možné, že by po podpise zmluvy chcel od zmluvy odstúpiť, s tým, že by mi tých 10.000 vrátil a k ostatným čo som mu už zaplatil na ruku by sa nepriznal. Prípadne by som sa rád opýtal ako by sa tomu dalo vyhnúť. Samozrejme by som mal radšej v zmluve plnú sumu, ale on chce ušetriť tie peniaze a byt je to fakt pekný. Ďakujem
Odpovedať
@cerim treba zmluvu aj na tých zvyšných 25000, môžeš od neho kúpiť niečo iné v tej sume z čoho sa neplatí daň, ale to už musíš ty vedieť či má niečo čo má pre teba takú hodnotu. Alebo do zmluvy pokutu za odstúpenie od zmluvy vo výške 25000 + kúpna cena. Ale dôvod prečo sem prispievam je ten, že chcem upozorniť, že taký istý problém môžeš mať ty do piatich rokov od kúpy.
Odpovedať
Co vas potom kolko bude platit predavajuci dan z predaja nehnutelnosti. Ja mu davam sumu 35000€ a on ked nechce platit tak vysoku dan tak nech si sam vydokladuje investiciu do nehnutelnosti (vymena okien, rekonstrukcia jadra a pod.). Dan sa totiz plati z predajnej ceny (35000€) - obstaravacia cena (????€) - rekonstrukcia (????€) = ????€ x 19%
Odpovedať
@spiderhst takáto zmluva by odporovala dobrým mravom a bola by neprijateľná @cerim ak naozaj obaja veľmi chcete (tzn. ty kúpiť a on predať) tak to urobte v JEDEN deň - ráno podpis a overenie, potom do banky previesť peniaze (asi hypo neberieš) a odtiaľ na kataster... samozrejme ešte je tu riziko, že kataster to nezavkladuje, ale tak to už je na zvážení...
Odpovedať
Robí sa to tak práve kvôli daniam, len sa s tým nikto nechváli. Určité riziko tam je, ale zvyčajne to prebehne v poriadku, pokiaľ predávajúci nie je špekulant alebo podvodník.
Odpovedať
Presne na to je zmluva. Pokial ju uzavries na 10.000€ a odstupis od zmluvy tak ti vrati 10.000€. Pravne na neho nemas ziadnu paku. Neobstojis na ziadnom sude, pretoze plati co je v zmluve, 10.000€. Viacero ludi uz takto "usetrilo". Preto je lepsie spravit to co odporuca pietro83. Alebo dat na zmluvu 35.000€
Odpovedať
Rieši sa to podpisom zmluvy na kúpnu cenu x, ktorá sa zavkladuje, a súčasne podpisom dodatku ku zmluve so zmenenou cenou y, ktorú si nechávajú zmluvné strany. Iná vec je, že ide o zjavné obchádzanie zákona a daňový podvod, čo však nebude skúmať nikto, pokiaľ nenastane nejaký problém pri prevode.
Odpovedať
Profilova fotka
@pietro83 pre upresnenie - plati sa dan ale aj odvody do socialky... keby to bolo len 19% tak by to nebolo take zle... dotycny co predava ma byt menej ako 5 rokov a zrejme k nemu prisiel darom a neivestovsl nic (alebo nemoze dokladovat) tak preto riesi nizsiu sumu na papieri... isto ma na to svoje dovody o ktorych my nevieme.
Odpovedať
@cerim Na druhej strane ak kupis byt za 10,000eur a budes ho chciet ty predat do 5 rokov povedzeme za 40,000eur tak zaplatis pekne dan 19% a zdravotny odvod 14% z rozdielu.
Odpovedať
@madein1974 nemáš pravdu platí sa 14 % do zdr.poisťovne.
Odpovedať
@cerim no ja by som do toho nešla,a ešte sadzba z dane z príjmov je 19% zo základu dane do výšky 35.022,31 e ,nad túto sumu je to 25 % !!! zd.poisť sa platí 14 % .presne ako píše hore nado mnou čo ked si to rozmyslíš a budeš chcieť byt predať a čo ked tí naši hore za dva tri roky tam hore rozhodnú,že ako kedysi?! budeš musieť pri predaji mať znalecký posudok.
Odpovedať
je zaujimave........ na co su ludia ochotny pristupit.
Odpovedať
Profilova fotka
@marta2610 ano to som myslel, zdravotka...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ahojte, tak pán čo ho predáva ho zdedil po babke a po prerobení v ňom chcel bývať. Nakoniec ale dostal príležitosť a chce začať podnikať a na to potrebuje tie peniaze. V mojom meste je celkom problém zohnať pekný byt v dobrom stave a za slušnú cenu a ja na tom nie som na tom až tak dobre aby som si mohol príliš vyberať. Nanešťastie. Byt nemám v pláne predávať najbližších +-10 rokov. Potom by už tá daň nebola nutná ak sa nemýlim. Pýtal som sa preto lebo viem, že by sa to nemalo a peniaze som si požičal od priateľov a rodiny a určite by som nechcel spôsobiť nejaké problémy aj im. Proste ako sa viem zabezpečiť aby ma nepripravil o tých 25.000 eur, zatiaľ čo bude kúpno-predajná zmluva na 10.000.
Odpovedať
@cerim Ahoj, ale ak ten byt zdedil t.j. babka zomrela a byt ziskal v dedicskom konani a babka ten byt mala viac ako 5 rokov tak ziadnu dan + zdravotku memusi platit. Ak sa nemylim a ten byt dostal darovacou zmluvou tak mal by platit dan/zdravotku z rozdielu "predajnej ceny bytu" a "hodnoty bytu v case darovana - asi by mal mat znalecky posudok+ jeho investicie do nehnutelnosti".
Odpovedať
@cerim Ak ho ale zdedil, tak doba trvania vlastníctva jeho babkou prechádza aj na neho, preto on nebude musieť platiť daň. To len keby to nadobudol kúpou alebo darovaním, pri dedení v priamom rade sa doba vlastníctva počíta aj u poručiteľa. Alebo tak ako napísal draik - napísať zmluvu na 10.000 a dodatok na plnú sumu. Na kataster pôjde iba zmluva, dodatky si necháte pre istotu u seba. Ak je byt zaujímavý a cena je dobrá, tak to kúp.
Odpovedať
@cerim do tohto by som nešla v dnešnej dobe nemáš na papieri nemáš nič toto je priveľké riziko hlavne keď dávaš na byt peniaze ktoré v konečnom dôsledku niesu ani tvoje ošetriť takéto niečo je veľmi ťažko možno ten dodatok ... ďalšia vec otázka dostal byt darovaním a "zdedil" alebo zdedil normálne lebo potom platí čo písali vyššie čiže neplatí nič a je tam nejaký zádrhel....
Odpovedať
len tak mimochodom to kde sa predava byt za 35000?
Odpovedať
@igor256 Cim menej prace tym nizsia ceny bytov napr. Krompachy, Gelnica, Sobrance, Velke Kapusany
Odpovedať
@palko80 to mi je jasne, preto som sa pytal priamo kde. Ale uz v takej Handlovej stoja 60,... tych 35 je fakt malo.
Odpovedať
@igor256 To bol moj typ kde stoja byty +-35,000eur , mnou spominane mesta (poznam ich "osobne") ponukaju zanedbatelny pocet volnych miest resp. ich blizke okolie Jedine vychodisko je robit na tyzdnovky a logicky ze tak nie kazdy chce zit tak tam nekupi byt, slaby dopyt = nizka cena.
Odpovedať
mna tiez zaujima ta cena, bo za trojizbak aj v povodnom stave je to nejak malo. ak je problem v tej zmluve, tak si spravte zmluvy dve - teda aj na tych 25000€ a bude vybavene
Odpovedať
@palko80 pravda... ak ho babka vlastnila viac ako 5 rokov, dedič nič neplatí...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?