Vlhkosť v prístavbe

Profilova fotka
Dobrý deň. Chcem vás požiadať o radu. K domu máme pristavanú a prepojenú prístavbu 5x5m. Prístavba je z kvádru a je celá podpivničená. Problém je ten, že v dome mám všade +/- 50% vlhkosť a v tej prístavbe 60% a viac. Vetrám viackrát denne a podarí sa mi to znížiť max na 50-55 ale o krátku chvíľu to je zase 60 a viac. Chcem sa spýtať ci to moze byť od pivnice a ci by bolo riesenie zateplit 10 cm polystyrenom co mi zostal zo spodu (strop tej pivnice co je zelezobeton)? alebo to od toho nemoze byt? dakujem vopred
Odpovedať
Kedy si dokoncil tu pristavbu? Nevyparuje sa ti zabudovana vlhkost zo stien? Kup elektricky odvlhcovac a tahaj vodu zo vzduchu, malo by to pomoct.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 prístavbu robil este bývalý majitel domu. dom má 45 rokov a prístavba 40. mam odvlhcovac rohnson.je super. ale to je riesenie? dnes je u nas daždivo. v prístavbe bola vlhkosť až 65%. za 1,5hod odvlhcovac stiahol vlhkost na 52% čo je OK. Ale keď ho vypnem určite ako po vetraní vlhkosť opäť stúpne za nejakú chvíľu aj ked tam este nerobí nikto nic lebo tú miestnosť nemáme este zrekonstruovanu takze tam mame iba zbytok kachliciek atd. takze neviem ci to taha od pivnice alebo co. pivnica je sucha. aj steny pivnice tak ja fakt neviem... keby to sialo vlhkost z murov tak aj ta pivnica by logicky tym padom mala byt vlhka, aspon tie steny urcite....nechapem
Odpovedať
@predaj_roznych_veci Vieš čo to znamená "relatívna vlhkosť vzduchu"? Ak nie, tak si to pozri na nete.
Odpovedať
@predaj_roznych_veci a kuris tam?
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 neviem, pozriem
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 kutim tam ale veľmi ťažko sa tá izba vykuri na 20 stupňov. Z jednej strany je tam 10 polystyrén teraz sme dali toho roku som myslel ze tam bude teplejšie, zo susedovej strany není nič lebo mame problémy so susedom a z jedného boku kedze je to prepojené s domom je ďalšia izba a z druhého boku je pristavana garáž....
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 no pozrel som si to na nete. A čo tým chcete povedať?
Odpovedať
@predaj_roznych_veci No, že je logické, že v miestnosti, kde máš teplotu 23 °C je relatívna vlhkosť 50% a v prístavbe, kde je teplota 18°C má ten istý vzduch relatívnu vlhkosť 60%. Už to chápeš? Ak nie, tak ešte bližšie objasnenie: Absolútna vlhkosť je hmotnosť vodných pár v objeme vlhkého vzduchu. Uvádza sa v kg.m-3. Relatívna vlhkosť je pomer množstva vlhkosti k maximálnemu možnému množstvu pri rovnakej teplote. Udáva sa v percentách. Relatívna vlhkosť je v tomto prípade irelevantná a nič nehovoriaca veličina. Tvoj problém je v tom, že tá miestnosť je zle zaizolovaná - ale s relatívnou vlhkosťou to nesúvisí. Dôsledkom je, že je ťažké ju vykúriť. Treba miesta, kde sa najviac ochladzuje zatepliť.
Odpovedať
@predaj_roznych_veci kym to nezateplis, tak mas len dve moznosti. Kurit na tych 20 a tahat vlhkost dole odvlhcovacom alebo viac kurit. Bez zateplenia to bude kurenie panu bohu do okien.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 tak to dáva logiku. Konečne niečo čo fakt môže byť pravda. Super. Ďakujem. Ale spomenul som si ze keď som mal par krát na začiatku topnej sezóny ráno keď sme neboli doma a nekurilo sa v dome 18 stupňov tak vlhkosť nebola až taká ako v prístavbe. Pravda v prístavbe je dlhodobo nižšia teplota... Na zistenie toho ze kde mam v tej prístavbe najhľadanejšie miesta existujú nejaké bez dotykové merače? Co orporucate? Ďakujem
Odpovedať
@zita19 Podľa mňa absolútnu vlhkosť má rovnakú v oboch priestoroch, nepotrebuje odvlhčovať. To, že mu relatívna vlhkosť vychádza v chladnejšej miestnosti vyššia, je samozrejmé. On nepotrebuje znižovať vlhkosť, ale zatepliť.
Odpovedať
@predaj_roznych_veci Dotykové merače nie, ale existujú termokamery. Ide zima, najlepší čas na analýzu tepelných únikov. Ak to chceš robiť naozaj kvalifikovane, tak si nájdi niekoho, kto má termokameru a robí takéto merania. My sme si takého zavolali, keď sme išli zatepľovať panelák - nasnímal bytovku z každej strany, potom v niektorých rožných bytoch steny. Na záberoch bolo farebne vidno, kde uniká teplo. Neviem ale čo to bude stáť. Ak na to pôjdeš logicky, tak analýzou skladby stien si vieš aj sám zistiť, ktoré steny sú kritické a treba ich zatepliť.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@chrobak7 hovorím jedna vonkajšia stena je zateplena. Od suseda nie je lebo sú so susedom problémy. Ďalšie 2 steny co sú tak jedna je vo vnútri v garáži a druha stena ma na sebe dvere a ta je už prepojená s domom takže nie je vonku. Tak logicky rozmýšľam ze aj v lete keď sú obrovské horúčavy tak je tá prístavba chladnejšia o nejaké cca 2 stupne ako ostatné izby. Tak logicky mi z toho Vyplýva ze to môže byť z pivnice? Ci?
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 ináč takýto teplomer by ne poslúžil na ten účel zmerať kde je aká teplota steny?
Odpovedať
@predaj_roznych_veci Môžeš aj tým, ale musíš urobiť viac meraní, lebo toto ti odmeria iba jeden bod. Termokamera ti zobrazí farebne celú stenu. Obrázok z termokamery je vhodnejší pre tento účel, je to prehľadnejšie a zrozumiteľné.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 jasne chápem. Len čo keď mi zmeria ta thermokamera na jednej stene povedzme 1mx1m únik tepla? Aj tak by som celú tú stenu musel za izolovať nie? Ináč včera som skúsil kúriť na 23 stupňov. V dome vykuri na 23 ale v prístavbe len na 21. V prístavbe bola najprv 65% vlhkost pred tým než som zvýšil kúrenie. Postupne ako vyšla teplota v prístavbe na 21 stupňov tak zisla vlhkosť bez vetrania na 59%. Tak asi v tom niečo bude... Takže zatepliť mi to tam bude treba určite. Len teraz neviem na koľko až mam kúriť pokiaľ to není zateplene, či tých 60% v prístavbe bude OK. Lebo v dome potom musím stiahnuť radiátory lebo 23stupnov je zbytočne teplo stačí 22 v pohode...
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 chcem sa ešte spýtať že keď mám ten problém so susedom a z vonku to za izolovať bude asi nemožné kvôli nemu. Tak je tam možnosť z vnútra? Dá sa lepiť z vnútra napríklad ten polystyrén? Alebo co tam dávajú z vnútra? A ta v podstate studená stena pod tým polystyrénom napr nebude plesniviet? Diky
Odpovedať
@predaj_roznych_veci Teoreticky sa dá dať EPS aj zvnútra. Má to ale určité nedostatky - pod izoláciou môže stena plesnivieť (ale nemusí). JA som mal v paneláku jednu stenu v spálni takto izolovanú - vnútri som mal nalepený na stenu 1 cm EPS asi 4 roky. Po zateplení domu to išlo dole a stena pod tým bola v pohode. Štandardne by izolácia mala byť z chladnejšej strany. AK tam máš dosť miesta, tak daj na stenu 5 cm EPS a pred to vymuruj 5 cm stenu z porobetónu. Dostaneš tak sendvičovú stenu, ktorá je vnútri uzatvorená, takže tam nebude mať prečo byť vlhko a bude to super izolovať.
Odpovedať
alebo - urob rosty, vata, folia, sadros ... zmensi ti to priestor vnutorny ale uz zelzi od teba ci das 10-15cm ... na toto si ale zavolaj nejakeho profika idealne to prepojit so stropom ... ten mate zaizolovany ? neutrka vam teplo aj hore ?
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 tak to asi budem musiet budúci rok nejako poriesit s tym susedom aby sme nalepili z vonku 10cm polystyren(staci?). nechcem zmensovat tu izbu a z vnutra sa bojim lepit ten polystyren kvoli tej plesni. aj ked ako tak rozmyslam aj v dome mam nalepeny na jednej stene sadrokarton lebo taka bola kriva ta stena 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@shadowmilan ked sme davali dole aj strechu na tej pristavbe ked smse dom kupili, kedze to je osobitne strecha, nie spolu s domom, tak sme tam dávali jednu foliu 20cm vaty a druhu foliu. takze pod strechou to je zateplene, z vnutra potom normalne je len strop už...
Odpovedať
sdk nieje eps, nemyl si pojmy jasne ze naj by bolo zvonka
Odpovedať
@predaj_roznych_veci sused ti musi umoznit vstup na jeho pozemok za ucelom udrzby tvojej nehnutelnosti. Jasne, najlepsie sa dohodnut na podmienkach, ktore budu schodne pre obidve strany ale ked sa inac nebude dat, tak da sa to aj sudne riesit.
Odpovedať
Profilova fotka
@shadowmilan to znamená ze pod SDK nemôže plesniviet?
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 áno viem mate pravdu ale už toľko nervov som si s ním prežil že už ďalšie asi nezvládnem 😂
Odpovedať
@predaj_roznych_veci nemoze je silny vyraz v stavebnistve 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@shadowmilan takže to az tak ďaleko od seba v tomto smere nie je
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?