Rekuperácia odpadovej vody

Dobry den, prosim vas, co si myslite o tomto mojom napade? Bolo by to mozne zrealizovat, popripade bolo by to viac na uzitok nez na skodu? Pri kazdom sprchovani dumam nad tym ake mnozstvo energie odchadza vodou durch do kanalizacie a to nehovorim o tom ked sa zena kupe a potom vypusta vanu 😄 rozmyslal som nad rekuperaciou tejto vody, no narazil som na 2 problemy. Existuje nejaky ventil, ktory by bol napojeny ako na obrazku ( cerveny kruzok ) ktory by bol napojeny na teplotne cidlo ( zeleny kruzok ) a v pripade, ak by odpadova voda z kupelne bola teplejsia napr o 5-10 stupnov nez voda na dne akumulacky, nasmeroval by tuto vodu do akumulacky a az z nej do odpadu? Pred ventilom by bol filter ( modry stvorec ) a voda by bola iba z vane alebo sprch. kuta. Riesenie samospadom, kupelna je na poschodi. Potrubie by bolo izolovane az po akumulacku, aby to malo cim vyssiu ucinnost. Ide mi iba o akysi predohrev vody v akumulacke, som detailista, neocakavam od toho 50% usporu energii, no ak to ma aspon maly vyznam, bol by som spokojnesi 🙂 co si myslite vy? dakujem
Odpovedať
@milan_vt existujú už aj hotové systémy (ktoré toto riešia a dajú sa inštalovať) ale je to skôr pre ekologických zanietencov, lebo efektivita nie je nejako závratne vysoká, čiže návratnosť investície sa tu nedá uvažovať (aj keď súhlasím, že nie za všetkým treba hľadať návratnosť). Je to podobné ako recyklovanie tejto vody na vodu úžitkovú na splachovanie, využívanie tepla z chladenia potravín, adiabatické chladenie rekuperovaného vzduchu ... https://voda.tzb-info.cz/uspory-voda-...
Odpovedať
Profilova fotka
@milan_vt mozem sa spytat aku mas mernu potrebu tepla na vykurovanie ?
Odpovedať
@milan_vt tk chces do akumulacky pustat mydlovu vodu? Ta bude po roku vyzerat jak zumpa... Ak ju chces pustat cez dalsieho hada v akumulacke, tak ten tiez zachvilu bude nepriechodny a navratnost bude tak 200 rokov... Su systemy, ktore predohrievaju vodu na sprchovanie, montuju sa do zlabu. Ked som videla cenu, tak tiez vysla navratnost tak dve generacie. A voda z vane ma pri vypustani max 35°, zo sprchy tiez. Kedy budes mat v akumulacke menej ako 35? Ciste teoreticky pri tepelnom spade 35/30 (30 v akumulacke budes mat tak na konci vykurovacej sezony kym ullns vychladne) by si tej vody z vane potreboval tak za mensi harem, aby sa voda v akumulacke ohriala o jeden bezvyznamny stupnik...
Odpovedať
Ked uvažim že ohrievam 300l TUV zasobnik na 46,5 - 50 st. s neustale spusteným obehovým čerpadlom 24 hod., a ešte našu vysoku spotrebu a plytvanie vody, tak za den ked mám v lete spálených cez TC 3 kwh a v zime 5 - 6kwh. Cena za kilowath asi 0,127€ tak nevidim žiadny dovod davať drahé bezučelné technologie na rekuperáciu tepla z odpadovej vody. Navyše mi to s prehladom vyrobí fotovoltika pri zohladení programu nahrievanie TUV , ktorá aspon má zmysel. Vodu mám zo studne takže neriešim. No ocenujem snahy šetriť, i ked toto sa asi nesplatí nikdy! Podla mna to má zmysel len pre velké budovy kde to má nejakú navratnosť, dom nie.
Odpovedať
Ako sa spomina vyssie, existuju hotove riesenia. Samozrejme z odpadovej vody musis odoberat teplo cez na to urceny vymennik, nie ju priamo skladovat. Odpadova voda vymennik bude zanasat, mozno to ciastocne eliminuje napojenie pracky. Keby si mal TC voda-voda, dalo by sa vodu z vymennika vhodnym sposobom primiesavat na vstup, ale treba to potom vhodnym sposobom regulovat/riadit...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?