Plynové vs elekrické kúrenie

Ahojte, chcem sa spýtať aké máte mesačné náklady v bungalove 3 - 4 osoby, s tým že máte elektrické kúrenie a taký čo máte kúrenie na plynom? Ďakujem za odpovede.
Odpovedať
@monulik007 Kúrenie elektrinou vyjde cca 3x viac než plynom. Ak hľadáte odpoveď pre seba, pozrite si v projekte ročnú potrebu tepla na vykurovanie a vynásobte cenou za 1 kWh elektriny (0,13-0,156 €/kWh) a plynu (0,05 €/kWh). Presnejšie zistíte u Vášho dodávateľa. To isté urobte s teplou vodou. Pripočítajte spotrebu elektriny v domácnosti (kuk faktúry). Plus mesačné platby za merače.
Odpovedať
@blacksr ano, ale nakoľko ešte len ideme stavať, tak nevieme akú budeme mať spotrebu. Nevieme čo máme robiť, chceli sme nainštalovať do domu plyn, len kúrenie plynom bude časom zakázané, ako sme sa dočítali. Veľa ludí kúri elektrickým podlahovým kúrením, tak som chcela vedieť aké majú náklady cca.
Odpovedať
@monulik007 Elektrické kúrenie už TERAZ nemôže byť. Plyn bude výhľadovo problém, presne ako píšete. Nech Vám dom navrhnú tak, aby stačila klimatizácia alebo biokrb s elektrinou. Prípadne sa mi ozvite a navrhnem Vám to.
Odpovedať
Profilova fotka
My máme elektrické odporové káble podlahovku. Dom 147 m 2 , platíme 200 eur mesačne za elektrinu . Spotreba ročná 14 tisíc kwh minulý rok . Tak sme na jeseň dali namontovať tri klimatizácie a podlahovku vôbec nepoužívame. Kúrime klímou. Spotreba klesla ca o 20% . Uvidím aké bude v auguste vyučtovanie , ale mali by sme mať preplatok . Ak chcete kúriť elektrinou , tak TČ alebo klimatizácia, inak sa nedoplatíte
Odpovedať
@blacksr to du take žvasty co tupisete ze koniec plyn bol aj bude a stale bude najlacnejdie a naekonomickejsie kurenie na trhu nehladiac nato ake su pociatocne naklady na zdroj
Odpovedať
@t0ny08 Plyn bude. Zámer EÚ je zdaniť emisie z neho, čím sa pomyselné nožnice v nákladoch za prevádzku mierne privrú. Uvidím, čo vyjde vo výpočte, ale vidím to tak, že plynu a kombinácii (plyn+drevo, ako som sa medzitým dozvedela v ip) sa bude dať pri ročnej potrebe do 2500 kWh vyhnúť. Toľko k žvástom. Osobne som zvolila svojho času čiste len elektrické kúrenie, ročne to vyjde 180 € a v plyne by to bolo 70 €. Úspora 110 € ročne mi nepripadala zaujímavá, aby som zvolila plyn.
Odpovedať
@monulik007 Hlavne si dajte si vodnu podlahovku, zdroj mozete menit podla situacie. A netreba hned podlahnut poplasnym spravam ohladom plynu. Nejaky zakaz plynu hrozi mozno v roku 2040-2050, to uz bude aktualny kotol davno po zivotnosti, tak ho s kludom anglicana vymenite napr. za TC, alebo co bude aktualne v tej dobe.
Odpovedať
@blacksr Podla mna sa o uspore 110€ neda hovorit. Zivotnost kotla bude nizsia ako EL, hoc EL je lacnejsi. Instalcia plynoveho bude drahsia, potrebny spalinovod. Nutne spustit opravnenou osobou, dalej ak nie kazdy rok, tak najmenej kazdy druhy treba pocitat s reviziou, plyn proste potrebuje z casu na cas kontrolu odbornikom. Viem, ze to viete, ale aby to bolo aj jasne z hladiska nakladov.
Odpovedať
@monulik007 kamarát má 140m2 bungalov kúri len plynom platí 40e mesačne. zateplenie len štandard. ja mám predimenzované zateplenie, kúrenie tč (staval som si ho svojpomocne) 220euro ročne kúrime 23 - 24, ohrev vody 140e ročne. počet ľudí 5. kúrenie sa ani nevypína, nemám ani funkčnú reguláciu na kúrení.... vodou sa nešetrí, zatiaľ neni treba... čadca
Odpovedať
myslim si ze jednozka energie bude priblizne rovnako draha len cenu zaplatime ya cistu energiu a spinavu energiu + poplatok za znecistovanie luftu
Odpovedať
Profilova fotka
https://www.modrastrecha.sk/forum/zat...
Odpovedať
@blacksr K plynu treba prirátať cca 120 euro za každoročnú revíziu kotla a cca 60 euro za každoročnú revíziu komína.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zdenkonr iny kraj iny mrav (asi), mna stoji rocna revizia kotla 50€ a chlap vzdy zmeria aj tesnost spalinovodu
Odpovedať
Profilova fotka
@zdenkonr 60 eur ročne za revíziu dvojplášťovej plastovej rúry ? 😄
Odpovedať
@zdenkonr U mňa revízia kotla aj s komínom 80eur. @blacksr "Uvidím, čo vyjde vo výpočte, ale vidím to tak, že plynu a kombinácii (plyn+drevo, ako som sa medzitým dozvedela v ip) sa bude dať pri ročnej potrebe do 2500 kWh vyhnúť. " - Túto vetu som nejak nepochopil. Vieš ju preformulovať? Nechápem prečo by sa malo dať plynu a jeho kombinácii s drevom vyhnúť. Veď vyhnúť sa mu vieš kedykoľvek, pokiaľ máš dostatočne dimenzovanú prípojku elektriny napríklad. Dík. Áno zachytil som aj ja, že sa chystá nadzdaňovanie plynu. Ale zachytil som aj info, že ruka v ruke s tým majú ísť dotačné programy na prechod na iný zdroj kúrenia. Takže nejako nehysáčim že keď mi bude chcieť štát vyrúbiť takúto daň tak si s tým nedám nejako rady. Každopádne ak by som dnes staval nový dom tak by som rozhodne nedával elektrické podlahové vykurovanie pokiaľ by ten dom nespĺňal pasívne štandardy ale šiel by som do vodnej podlahovky s ľahšie zameniteľným zdrojom alebo do vykurovania klimatizáciou. Plus chystal strechu na dodatočnú inštaláciu fotovoltiky.
Odpovedať
@kejsix Ja som to rátal aj s cca 35 km cestou autom revízneho technika. U mňa technik (na starom dome) aj vyčistil dajaké veci.
Odpovedať
@blacksr tak Váš dom bude pravdepodobne dosť špecifický ... Ak Vás kúrenie a ohrev TUV podľa výpočtov vyjde na 70 Eur ročne = tj 5,80 Eur mesačne, tak sa asi naozaj nebavíme o bežnom dome a bežnej spotrebe ... Myslím, že väčšine tu prítomných by tých 70 Eur nestačilo ani na TUV, nie to ešte na vykurovanie ...
Odpovedať
@lubk0 v lete ked ide nonstop len bojler + všetko ostatné mám spotrebu 200-300 kWh, podľa toho koľko sme doma, uvádzať spotrebu len za vykurovanie je scestné musí sa uviesť i celková spotreba lebo všetke el spotrebiče i kúria, najviac varenie, sušička , myčka, práčka, žehlička, el.varná nádoba, najvyššiu spotrebu mám cez zimné mes no max okolo 1MWh vykurujem aktívne len 75m2 zo 135, pre upresnenie občas hlavne pri väčšej zime kúrim i krbom no posledné zimy len pár dní do -15 pod -20 žiadny deň a tak máme mnoho kliešťou a inej hávede, a tak sa mi žiadne TC neoplatí , pomohla by klíma ale neznášam to kúrenie, ked som v dome a stačilo prestať fajčiť a mám kúrenie zdarma
Odpovedať
@duzu chcel si označiť mňa ?
Odpovedať
@duzu Pomohlo by keby si štylizoval text a myšlienky do viet pretože v Tvojom prípade používaš síce nejako čiarky v dlhočiznom texte ale napríklad ja mám problém rozlíšiť v Tvojich príspevkoch kde končí jedna myšlienka a kde začína ďalšia s iným významom - vyzerá to potom zmätočne. Napríklad "občas hlavne pri väčšej zime kúrim i krbom no posledné zimy len pár dní do -15 pod -20 žiadny deň a tak máme mnoho kliešťou a inej hávede, a tak sa mi žiadne TC neoplatí , pomohla by klíma ale neznášam to kúrenie, ked som v dome a stačilo prestať fajčiť a mám kúrenie zdarma" nieje mi jasné ako súvisí kúrenie krbom s kliešťami, ako s tým súvisí TČ, ako by mala s kliešťami pomôcť klima a čo na akom kúrení neznášaš. Nič v zlom, možno to je len môj problém s chápaním písaného textu.
Odpovedať
@toky1 a to sa ti stáva často takže rada, alebo odo mňa nečítaj alebo potráp hlavičku a prečítaš text i bez medzier a čiarok, posledné zimy je teplota len do -15 a žiadny deň pod -20 , preto prežije cez zimu mnoho kliešťov, niekedy ked tu bývali zimy -30 sme žiadnych kliešťov nemali, jednu vtipnú hádanku "jebetonkanabalogualeboasfaltka?" správna odpoved je Tonka je.e dalej ale je tam asfaltka
Odpovedať
@duzu Áno, stáva sa mi to pretože som zvyknutý písomne komunikovať s ľuďmi, ktorí si na ako-tak gramaticky a štylisticky správnu formu písomnej komunikácie potrpia. Zaujíma ma ale čo chcú povedať aj inak píšúci ľudia vo svojich príspevkoch na tomto fóre ale niekedy to je pre mňa ťažké rozkľúčovať. V tvojich príspevkoch je to vlastne pravidlom. Bolo by fajn keby si skúsil potrápiť hlavičku pri písaní. Dík za pochopenie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?