Spodna voda v pivnici

Zdravi vas stavebnici a kutilovia. Mam pivnicu v stiesnenom priestore - nemozne ju obkopat dookola. Poradte ako utesnit mury voci vode. Pivnica je z DT a vodeodolneho betonu. Avsak su mikroplochy kde sa beton pri zalievani nedostal tak ako mal. V lete je spodna voda 2 m pod povrchom ale dnes a vdazdoch je vysse. Dnes je len 0,7 m pod povrchom. Ako utesnit pivnicu z vnutra ? A v lete poradte ako zateplit ... Nizsie fotky priesaku . Dakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rimm111:

Zdravi vas stavebnici a kutilovia. Mam pivnicu v…
@rimm111 Načo je vodotesný betón v DT? Tvárnica je obyčajné rešeto, cez ktoré sa voda leje prúdom. Na stene nevidím žiadnu hydroizoláciu, len zbytočnú nopovku. Záležať ste si veľmi nedali. Toto utesniť bez odkopania je takmer nemožné, resp. finančne nákladné. Existujú hmoty na vyhotovenie bariéry proti pozitívnemu aj negatívnemu tlaku vody, ale správna realizácia vyžaduje sucho, alebo aspoň vlhko, nie tečúcu vodu. Druhou možnosťou je fóliová vaňa a prímurovka, lenže tým sa zmenší vnútorný priestor a vodu by aj v tomto prípade bolo dobré niekam odvádzať.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rimm111:

Zdravi vas stavebnici a kutilovia. Mam pivnicu v…
@rimm111 dobré na bazén a voda zadarmo, to jedine obkopať okolo-trativod do studne a odčerpávať i na WC alebo polievanie ale suché to nebude nikdy, jedine do toho vložiť PVC vaňu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@rimm111 dobré na bazén a voda zadarmo, to jedine…
@duzu .. alebo omietka bazénová.. neviem
Odpovedať
Profilova fotka
@rimm111 zburat a postavit nanovo. Usetril si 200 euro za projekt, teraz vyval 2k za rekonstrukciu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od milanpl:

@rimm111 Načo je vodotesný betón v DT? Tvárnica j…
@milanpl musím súhlasiť s mgx. zrejme žiadne opravné riešenie nebude úplne ideálne. Začať od začiatku s totálnou aj spodnou hydroizoláciou, Osobne by som nestaval pivnicu tam, kde je spodná voda 2m pod povrchom. A potom každý väčší dážď očakávať, že sa z pivnice stane mikve.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@milanpl musím súhlasiť s mgx. zrejme žiadne opr…
@zicher Vlastne som netvrdil nič iné ;)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rimm111:

Zdravi vas stavebnici a kutilovia. Mam pivnicu v…
@rimm111 kolega mal prasknutú vodomernú šachtu tak isto s DT podlaha betón. Na doporučenie sme použili SOUDASTOP od Soudalu. Dokonca to uschlo aj tam kde práve presakovala voda. Veľmi rýchle to schne. Ak sa vytvorí tlak na zmes cez hobel uschne to aj do 30sec. a zastaví to priesak (záleží od okolitej teploty). Následne sme to natreli dvojlôžkovou hydroizoláciou tak isto od danej fi. lepenka 2k profi. Je to aj na vnútorné použitie do tlaku 7barov. Rohy sme prešli páskou. Asi 2½ roka to drží. https://www.soudal.sk/produkt/lepenka... https://www.soudal.sk/produkt/soudastop https://www.soudal.sk/produkt/tesniac...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od milanpl:

@rimm111 Načo je vodotesný betón v DT? Tvárnica j…
@milanpl Vonkajsia izolacia je pod nopovkou - 2 vrstvy gumoafaltu. Zateka len v dvoch miestach a to su prirobene schody.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@rimm111 zburat a postavit nanovo. Usetril si 200…
@mgx aky clovek taka rada, ako vidim faakt hocikto je mudrlant
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dan8181:

@rimm111 kolega mal prasknutú vodomernú šachtu ta…
@dan8181 Dakujem, za radu, pisem spravu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rimm111:

@milanpl Vonkajsia izolacia je pod nopovkou - 2 v…
@rimm111 Proti tlakovej spodnej vode je akýkoľvek gumoasfalt neúčinný. Ja mám pivnicu tiež v oblasti, kde je na jar vysoká spodná voda a riešil som to kompletnou hydroizoláciou pomocou fólie Fatrafol - fotky z realizácie izolácie nájdeš v mojom fotoblogu: https://www.modrastrecha.sk/blog/chro... Časom je to neúčinné, lebo voda si našla cestu - medzi fóliou a studňovou rúrou dokáže presiaknuť do pivnice. napr. teraz tam mám 1cm vody, mám tam čerpadlo a keď stúpne voda, tak ju odčerpáva. Zvnútra to nezaizoluješ, musel by si urobiť "bazén", t.j. na dno fóliu, na to 10 cm betón. Potom fóliu vytiahnuť na steny a pred fóliou vymurovať novú stenu. Potom by si dokázal vodu zadržať za fóliou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@rimm111 Proti tlakovej spodnej vode je akýkoľvek…
@chrobak7 asi mas pravdu, ale v studni mam 70 cm pod povrchom vodu, tak vysoka voda je raz za 10 rokov. Bezne mam hladinu cca 2 m pod povrchom a pivnica je 1,5 m v zemi, necakal som taku vodu. poradili mi KLOSTER alebo vyssie SOUDAL
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od rimm111:

@chrobak7 asi mas pravdu, ale v studni mam 70 cm …
@rimm111 Myslíš ako izoláciu? Skúsiť môžeš, podľa mňa to nepomôže. Ja to čerpadlo plánujem inštalovať natrvalo s automatickým zapínaním. Už teraz tam mám hladinomer, ktorý vypne elektriku do čerpadla, ak sa tam objaví už pár mm vody. Dal som to tam pôvodne pre prípad, že by potrubie prasklo, aby čerpadlo nečerpalo stále vodu, až by zaplavilo pivnicu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@rimm111 Myslíš ako izoláciu? Skúsiť môžeš, podľa…
@chrobak7 tiež mávam tak 1-2 cm vodu. Mám tam na stalo toto čerpadlo a pohoda. https://www.najnakup.sk/cerpadla/wolp...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rimm111:

@milanpl Vonkajsia izolacia je pod nopovkou - 2 v…
@rimm111 Asi máš na mysli KÖSTER. Je to značka jednej z tých hmôt, o ktorých som písal. Pri správnom aplikovaní môžu tieto produkty fungovať. Podčiarkujem slovo SPRÁVNOM. Dôraz naň dávam pre použitie gumoafsaltu ako hydroizolácie podzemnej stavby. Toto sa uvádza v technickom liste asi najbežnejšieho gumoasfaltu, tj. Den Braven DN 350, kapitola oblasť použitia: - Zhotovenie protivlhkostných izolácií hrubých podláh pivníc, garáží, a k ochrane podzemných častí budov pred vlhkosťou. V tvojom prípade nejde o vlhkosť, ale o tlakovú vodu = neúčinné. Keby to nejakým zázrakom aj účinné bolo, pripravil si podklad podľa pokynov v TL, tj: povrch s pórovitou štruktúrou vyrovnajte cementovou maltou? Tipujem, že toto nebolo realizované, resp. nezmieňuješ túto skutočnosť. Čiže, ak sa aj rozhodneš použiť HI chémiu, ktorá je pomerne drahá, prosím, riaď sa technickým listom. Inak to budú opäť vyhodené peniaze.
Odpovedať
Profilova fotka
@rimm111 to nebola rada, to bolo konstatovanie. Pre bezne podzemne stavby je mozne urobit rozne sanacie, napr. bielu vanu alebo alkorplan/tatrafol s primurovkou, ale cena vyjde rovnako ako zburat a postavit nanovo (a poriadne). A to ti este z kazdej steny uberie 10-15cm. Kludne tam napatli za 500euro "zazracnej" hydroizolacie, tlakova voda ti zacne natekat dalsou sparou o DTcko vedla. A namiesto nadavania si chod radsej zaplavat v studenej vode, areal na to uz mas... Ale komu niet rady, tomu niet pomoci.
Odpovedať
Vidim vacsi problem v tom gumoasfalte, nez v oprave terajsich priesakov tesniacou maltou.
Odpovedať
Rad by som si soravil mensiu pivnicu, tiez som v oblasti vysokej spodnej vody a kazdy v mojom okoli kto pivnicu ma, s nou ma len problemy, pravidelne po kolena vody a podobne. Napadlo mi spravit pivnicu zo zvaranych PVC panelov z ktorych sa robia napriklad plastove vodomerne šachty. Urobit velku plastovu bednu, osadit do vykopu, obbetonovat. Co si o tom myslite?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dwh:

Rad by som si soravil mensiu pivnicu, tiez som v …
@dwh kúp si betónovú žumpu, zakop do zeme, sprav vstup a nemusíš nič zvárať a ani sa báť, že ti plastovú spodná voda zdvihne...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dwh kúp si betónovú žumpu, zakop do zeme, sprav …
@megdesign Nad tou zumpou som uvazoval. Ma to takto moj sused, ale aj tomu v nej stoji voda. Keby som siel do tohto riesenia, potreboval by som, aby cely prefabrikat visel nejaky cas na zeriave aby som mal cas ho olepit izolaciou (idealne fatrafol PVC) a nasledne to cele osadit do jamy. Logisticky si to moc neviem predstavit + problem je aj v tom ze by sa zeriav na miesto kde nad pivnicou uvazujem, asi ani nedostal. Nasiel som firmy ktore robia plastove zumpy, tam by sa dala najst, pripadne na objednavku dat vyrobit pozadovana plastova bedna. Pokial ide o vytlacenie na povrch, to by som riesil zatazenim betonovou podlahou a stropom+ ako som pisal, uvazujem nad obbetonovanim zvonka po obvode bedne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dwh:

Rad by som si soravil mensiu pivnicu, tiez som v …
@dwh Normálne stenové debnenie a vyliať vodotesným betónom, volá sa to biela vaňa. Len nie žiadne DT, to fakt fungovať nebude.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dwh:

@megdesign Nad tou zumpou som uvazoval. Ma to tak…
@dwh žumpa, ak je kvalitná, je vodotesná. Musí byť, aby nebol únik z dnu von a naopak.... Kúp kvalitnú žumpu, nie ako sused z Poľska...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dwh:

Rad by som si soravil mensiu pivnicu, tiez som v …
@dwh Dvojité dno, mezi to fóliu fatrafol, vytiahnuť steny a zvonku na steny tiež nataviť fatrafol. Bude to v podstate pivnica v bazéne - ja mám takú pivnicu. Pozri fotoblog.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rimm111:

Zdravi vas stavebnici a kutilovia. Mam pivnicu v…
@rimm111 existuje riesenie utesnenia, ale je mozno drahsie ako rozburanie a opatovne zabetonovanie takej pivnice. Tlakova injektaz polyuretanovymi zivicami. ;-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@dwh Dvojité dno, mezi to fóliu fatrafol, vytiahn…
@chrobak7 Fotoblog pekný, ten som už kedysi videl. Žiaľ v mojom prípade nemám možnosť kopať metrový tunel dookola. Som limitovaný domom, plotom a dvorom. Nevadí, už som to s pár ľuďmi preberal, vyzerá to byť realizovateľné tak sem možno za nejaký čas postnem, ako to dopadlo
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?