Ako obkopať plytké základy?

Dobry den, v starom (40r.) dome som chcel obkopať základy, dat na ne polystyren a nopovu foliu, tak som začal kopať a asi v 30 cm som narazil na koniec zakladov. Dom je postaveny na miernom svahu, čiže v polke domu je v zakladoch skok zhruba 80 cm. Takže zaklad vyzera takto: na konci domu je zarovno s terenom, pokracuje dalej zhruba do vysky jedneho metra, potom je ten skok kde je 40cm nad terenom a zase pokračuje dalej takisto asi do vysky jedného metra. V zemi je všade od 25 do 35cm, hlbšie nejde. Otázka by bola, ked chcem zateplit fasádu, ako to spraviť, aby to dobre vyzeralo, pretože ak pôjdem od základu bude tam ten skok a celkovo to bude vyzerať blbo, ked na jednej strane pojde izolácia od zemi a na druhom konci až od metra a v strede ten skok... Zaklady som chcel zateplit len preto, aby som sa vyhol týmto odskokom, ale to však nieje možné, kôli plytkých zakladom. Dakujem za rady
Odpovedať
Profilova fotka
Urcite ked je to vo svahu ich neodkopavaj cele ale len kusok pod teren.
Odpovedať
kusok pod teren, to je kolko 10cm? od tade by bol ten rúžovy polystyren do vysky 40cm, ale potom chcem mineralnu vatu, mohlo by to tak byt?
Odpovedať
@koloman55 ak riešiš skok tak ho proste nerob a máš pokoj. Ak dáš vatu (napr.) 160mm tak daj aj ružový polystyrén (styrodur) 160mm a omietku od zeme. Inak prečo vatu? Je celkom drahá.
Odpovedať
@igor256 Vatu som chcel kôli požiarnej ochrane, ale ked tak teraz rozmýšlam, asi by mohol byt aj polystyren.. Takže by som to mohol urobiť takto ako som nakreslil? V podstate aby bol polystyren vždy kusok pod zemou?
Odpovedať
@koloman55 čo sa týka materiálu tak OK ale pri zateplovani sa dbá aj na horizontálnu rovinu. Teda dáš si zakladaciu lištu (alebo nie) ale ideš rovno vo vodorovnom a v kolmom smere. Pri tých schodoch by to mohlo byť náročnejšie. Ide o to že ak bude tá doska trošku otočená tak Ti to vytvorí špáry - a to nechceš. Teda nie žeby to bolo technicky zle alebo nerealizovatelne len by bolo treba dávať viac pozor. Tam si špagát nedáš.
Odpovedať
@koloman55 dosky zateplenia musíš dať vodorovne ako si ich zakreslil ale zrezať hore pod koncom sokla môžeš aj "vodorovne" s terénom. to by ale chcelo fotku.
Odpovedať
Takže potom takto? A dať na ten kus pod zemou aj nopovu foliu? (do šikma alebo aj tu rovno?)
Odpovedať
@koloman55 to vyzerá lepšie. Nopovku netreba. (a ak tak dosikma). Len bacha pri obkopavani základov, keď hovoríš že sú plytké. Lebo už sa stalo že sa zvalil múr keď to s obkopavanim prehnali. 2. vec, máš vodorovnu hydroizoláciu muriva? Môže vzniknúť klasický problém, a to že budú vnútri vlhnut múry. (nie kvôli zatepleniu priamo ale kvôli zemnej vlhkosti)
Odpovedať
@igor256 Nejaka tam je, ale ipa to isto neni a za druhe izolacia je o dost nižšie ako podlaha v dome. Ja tam dlho nebývam ešte ale dva roky dozadu sa v zime nekurilo v dome a na stenach boli nazrážané kvapky vody, hlavne pod stropom, minulu zimu som kuril a žiadna vlhkost na stenach nebola, myslíš že po zateplení by sa to mohlo zhoršiť s vlhkostou? A tie zaklady chcem obkopať len tak 10cm, proste len aby som skryl ten polystyren
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?