Aká je nosnosť hranolov?

Zdravím, potreboval by som poradiť. Idem robiť nadstavbu na podvozok z maringotky (nákres). Čierna farba sú oceľové nosníky, ktoré sa tiahnu odpredu do zadu podvozku a sú jeho súčasťou, vzdialenosť medzi nimi je 116cm. Ja chcem na to položiť drevený rošt o šírke 300cm a dĺžke 790cm, hranoly 100x75mm na výšku, každých 40 cm. Zvrchu aj zospodu to bude obyté osb doskami, medzitým bude izolácia. Otázka znie, či mi to tie hranoly nebude ohýbať, keďže oceľové nosníky sú celkom blízko k sebe a nie je tam priestor už dovariť ďalšie vzpery.
Odpovedať
Profilova fotka
@maringotkas hranoly sa prehýbajú od zaťaženia, tu sa skôr prehnú tie oceľové od zaťaženia drevenými.
Odpovedať
Čiže doplňujúca otázka - čo na tej “podlahe” bude stáť...?
Odpovedať
Profilova fotka
Skor ako hranoly by som pouzil fosne 18x5cm nastojato z toho urobit ten rost tak ako stavaju amici a zmesti sa ti do toho aj izolacia.
Odpovedať
@maringotkas a toto je cisto teoreticka otazka alebo mas uz maringotku odmaslenu? ten podvozok bude asi takyto...pripadne na nete je vela vela fotodokumentacie ako ludia rekonstruovali maringotky PS prerabam nakladny naves na chatu tak viem o com to je 😄
Odpovedať
Ak to správne chápem tu je problém v tom,že tá zátaž nebude len rošt,ale aj steny a strecha. Takže ten priehyb je istý,ak nie okamžite tak časom. Nedá sa ti rozšíriť ten rám navarením profilov až na celkovú šírku roštu? Aby celý rošt ležal na ráme?
Odpovedať
@dedo758 bude na nej stáť drevená nadstavba, využitie na chatu.
Odpovedať
@marcoy83 už to mám všetko dolu a vyzerá to podobne ako vaša na obrázku. Pôvodne bola široká 2,3m s tým, že tam je aj ten rám okolo ako na vašej, z ktorej šli steny hore. Tomu rámu ale neverím úplne, preto sa pýtam, či to unesú tie dva stredné nosníky. Chcel som sa vyhnúť navarovaniu ak je to možné. Ja na to chcem spraviť nadstavbu ako drevodom, s izoláciou atd.
Odpovedať
@maringotkas ono je potrebne si uvedomit ze ta kompletna konstrukcia je navrhnuta na urcite maximalne zatazenie - pri takomto zasahu ako rozsirenie a zateplenie treba si to dobre premysliet...dalej by sis mal rozmysliet ci spravis samostnatnu nadstavbu alebo ram maringotky bude sucastou stavby... ...v kazdom pripade budes robit samonosny rost ktory treba upevnit na existujuci ram a kvoli rozsireniu musis bud privarit dlhsie priecne nosniky alebo spravit nieco ako pazuchy/spevnenie rohov...urcite by som aj tych LEN 35cm naviac z kazdej strany nepodcenoval... ...ak by si robil nadstavbu tak aby ju bolo mozne v buducnosti pouzit bez podvozku doporucujem sa inspirovat u navesov - tam na takychto I profiloch su priecne prisrubovane Z profily a as na tom je podlaha... ...ak mate dakto jednoduchsi a menej pracny postup sem s nim 🙂
Odpovedať
@marcoy83 ďakujem veľmi pekne za odpoveď. O tom, že podvozok má istú nosnosť viem. Ono to i tak bude stáť na mieste, ktoré ešte nemám. Neplánujem s tým jazdiť. Staviam to pri dielni, potom to pôjde na podvalník a prevezie sa to na miesto, ktoré si musím vyhliadnuť ešte. Tam tie rohy isto podopriem. Pre istotu teda navarím ešte aj priečnu podporu, aby teda bol samonosný rošt celý položený a nevisel do vzduchu po stranách. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 🙂
Odpovedať
@maringotkas neni zaco nech sa dari 🙂 mne prave priviezli drevo na strechu takze budem viac praktizovat ako teoretizovat 😄
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Profilova fotka
Ahoj, ako planujes vyriesit prepravu nakladu sirky 3m? Obycajny podvalnik to nezoberie, treba riesit nadrozmernu prepravu co je vela vybavovania a penazi..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?