Aká hrúbka základových pásov stačí na bungalov?

Aké široké majú byť základové pásy a ako hlboko? Mam v projekte bungalov so samonosnou strechou. To znamena, ze na dvoch stranach budu nosne obvodove mury. Dom bude na platni 12x12m, hrubka tehly je 440mm a dom je bez pivnice. Projektantka ma nuti aby som kopal az do 1,35m, je tam iľovitá poda. Hrubku pásov mi naprojektovala na 600mm na nosnych stranách a 550mm na nenosných stranách. Zatiaľ čo som obvolával bágristov a riešil túto otázku s ľuďmi čo už stavajú domy, alebo stavali, tak sa z toho smiali. Podľa nich stačí hrúbka základvových pásov 400mm a do hlbky len 0,8m. viete mi poradit ako sa rozhodnúť?
Odpovedať
My máme dom 13x9, základy do hĺbky 110cm, pásy 50cm, nenosné priečky 30cm. Pri ílovitej pôde netreba ani také základy, my sme mali dosť mäkkú zeminu.
Odpovedať
Ja som sa držal projektu - len šírku tu daj širšiu lepšie sa davajú šalovačky jedine mal som hlbku dat 1,5m ale kopal som ručne a pri cca 70cm som narazil na tak tvrdu zem že krompač by mal čo robit tak som to nechal potial...
Odpovedať
my staviame bungalov o rozmeroch 10x12, nosne obvodove mury, keramicky strop, tiez sme pouzili tehly 440mm(Porotherm). Kopal som rucne a siel som do hlbky asi 80-90cm, pod vnutornym nosnym murom este menej. Poda pod domom taka uplne bezna, ani ilovita, ani pieskova, na spodnu vodu som nenarazil. So sirkou zakl.pasou suhlasim(600mm)
Odpovedať
my sme kopali do hlbky tak 80 az 100cm a hrubku 40cm. myslim ze to bohate staci. ani so salovackami nebol problem
Odpovedať
Tak ale hadam zaklady treba vypocitat ... Neviem ci by som si svojvolne dovolil spravit slabsie zaklady ...
Odpovedať
my máme bungalov 17x9m, murivo ytong lambda 375, strop drevený, krytina tondach, podložie íl, a pod nosnými múrmi máme šírku zákl. pásu 600mm, hĺbka od 900 do 1200 (máme klesajúci pozemok)-základy by som nepodceňovala-všetko ostatné vieš opraviť ak to spackáš, ale základy už nie
Odpovedať
Dobrý den. Základy jsou naprosto nejdůležitější součást domu. Je na nich totálně závislá celková stabilita a pevnost ostatních konstrukcí. Z hlediska statiky je rozhodující, jakou únosnost má podloží, na kterém dům stavíme. Další věc je nezámrzná hloubka. A místní podmíhky musí někdo ( nejlépe ten projektant ) posoudit na místě stavby. A věřte, že ono ani tak nezáleží jestli stavíte bungalov, nebo patrový dům. V každém případě se posuzuje únosnost zeminy. Podle ní se vypočítaá ( odhadne podle praxe ) šířka základu, čili zatížení na plochu. A nezámrzná hloubka je daná dlouhodobými statistikami a u jílů je podstatně vyšší, jak u obyčejné zeminy. Pokud byste měl skálu, tak Vás nezámrzná hloubka nebude zajímat. Tož nehledejte rady zde na fóru, ale na Vašem pozemku. Když se Vám nezdá názor Vaší projektantky dostatečně kvalitní, tak si zavolejte na místo stavby nějakého statika. Rozhodně ne nějakého stavebníka z okolí. Většina lidí má tendenci základy podhodnocovat. I když na druhou stranu u projektantů je tendence naprosto opačná. S pozdravem Laďa
Odpovedať
ako píše láďa, rozhodovať sa na základe pocitov pri nosných konštrukciách je nezmysel. nejde iba o tvrdosť zeminy. keď je pôda tvrdá, neznamená to že vám základ nemôže podmrznúť a zdvihnúť sa.
Odpovedať
môj svokor chcel nasilu šírku 40, ale stavebný dozor bol neoblomný a nedovolil ísť pod 50, nakoniec máme 60, bungalov 10,75*16,5m a neľutuje, dobre sme spravili....
Odpovedať
pridam aj ja moju skusenost....bungalov 13x12,25-v projekte mam 1m hlboke zaklady a sirku 55 cm...ja som dal vykopat na 120cm a dal som strkove lozko a kamene-hrubku som nechal 55-60cm ako kde....a daval som do celych zakladovych pasov som daval zeleznu armaturu a kamene co sa povalovali na stavbe :-D pod nosne priecky mali byt zaklady 75cm ale nechaal som vsade 120cm...a ako uz bolo spomenute tak vapnom vysip viac do vonkajsej strany aby sa ti dali lepsie ulozit salovacky-ja som na to nemyslel a vylo to ltt....ale ak mozem poradit tak na zakladoch nesetri-je na nich cely dom a ten nemas na 3 ani na 5 rokov...maj sa
Odpovedať
Urcite si zavolaj na pozemok statika + geologa + projektantku a prejdite si to vsetci spolu. Íly nie sú sranda, takže radiť Ti tak, alebo tak je nezmysel. Ale určite - hĺbka = minimálne 80 cm, šírka = hrúbka tehly + 15 cm na každú stranu. Ale toto všetko si prejdi z hore spomenutými odborníkmi. A nezhabudni na zaciatku stiahnut ornicu - to tiez vela ludi nerobi a potom sa cuduje ake ta ornica robi problemy so statikou.
Odpovedať
Vela zalezi od toho kde staviaš určite by som nepodcenil nepremzavu hlbku ja som šiel na 1m kde som narazil na tufovu platnu a šírku 40cm a este nezabudni do základu potiahnuť hromozvod...
Odpovedať
Článok sa načítava...
jednoznačne rešpektovať projektanta,pri tehle 44 je adekvátna šírka 64cm koli rozkladaniu tlakov múru na základ,hlbka na sk je min 80cm,tu na Orave 1,2m :-D :-D :-D takto sa nám rehotali ,,skúsený,,premúdrelí susedia,máme dom v prudkom svahu zadný základ má hlbku 1,6m a šírku 70cm+armovanie pri tehle 30cm,teraz sa rehocem ja na tom ich základe 70cm v zemi, ako im po prvej zime praskla základová doska a od polovice domu im zdvihlo dom o 2cm-teda vertikálna fúúúúga v stene 1,2m nad doskou široká 2cm-následky také že praskla hydroizolácia aj tam kde suteren bol už zakopaný a stena viditeľne nepraskla,a majiteľ si mysli,že ked namontuje rýne a nebude liať na zem z nich tak mu prestane moknúť v stetene v pivnici :-N ,základ domu je základ kvalitnej stavby
Odpovedať
Profilova fotka
My budeme mať hĺbku 80 a šírku 60.
Odpovedať
My máme široké 60, hlboké 90, plus dve rady DT nad zemou s tým že jedna dt má 25 cm výška (jeden rad bude z toho pod zemou - zakrytý) Jeden ostane ako sokel. Čiže keď tak zoberieme tak hlboké 115cm.
Odpovedať
Suhlasim so sofiapal. Respektovat to, co tvrdi projektant, aby si po rokoch nemusel riesit taketo problemy. To, co vravia susedia a ostatni neriesim. Ja mam zaklady 1m na hlbku, z toho je 15cm strkove lozko a 60cm na sirku. Na tom su dva rady DT40.
Odpovedať
Profilova fotka
my ideme stavať dom s poschodím. kopali sme do hlbky 0,8m, ale pôjdu aj DT, čiže dokopy to bude 1,4m. Je to v pohode? dajte mi vedieť keď tak cez správu - budem rada
Odpovedať
Profilova fotka
my máme základy asi 1,5m - máme jíl, projektant přijel v den kopání - střídají se ti ve výkopu vrstvy a ty musís dojít až pod nějakou xy..nevím... jinak též si myslím na základech nešetřit, zvlášt pokud máte také jíl, je to pěkná potvora!
Odpovedať
Profilova fotka
určite základy kopať do nemrznúcej hĺbky pôdy a šírka základu podľa hrúbky muriva +10/15 cm z každej strany.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
neviem, preco spekulovat, a nespravit ako je v projekte.... ak to spravite inak ako je v projekte, ktory vam urcite preratal statik, beriete vsetku zodpovednost na seba, ak sa nieco stane (zacne praskat dom, prepadat sa alebo nieco podobne). Hlba zakladu musi byt samozrejme do nezamrznej hlbky, v poprade to moze byt aj 1,6m pricom v BA to moze byt len 0,8m, to uz vie projektant, kde kolko treba... a pokial su neunosne zeminy, tak moze hlbka byt este vacsia... pri zakladoch by som ozaj nespekulovala a spravila poriadne podla projektu a radsej viac ako menej
Odpovedať
Teória a výpočet http://postavdom.webnode.sk/news/niec... Overiť si môžte navrhovaný základ výpočtom, resp. to možte prejsť s projektantom, ak mu neveríte, vyžiadajte si všetky údaje na výpočet ak ich neviete... ;-)
Odpovedať
Asi by som sa spýtal, koľki s tých čo sa smiali sú statici. Na slabých základoch už pohorelo veľa ludí. Rešpektovať projekt v každom ohlade. Projekt s 99% odovzdáva architekt, ktorý sice može ovládať statiku, ale statiku vždy rieši clovek s opravnením na vykonávanie a projektovanie statiky. Je to samostatný odbor stavebníctva. Čiže nešpekulovať a rešpektovať. Íl vobec nieje super podklad, akurát sa v ňom ťažko kope keď je suchý, ale akonáhle natiahne do seba vlhkosť, je to jeden z najhorších materiálov pre zakladanie. Ja mám bungalov 17x11, ilovite podložie a základy s rovnakými rozmermi ako Ty. Dá sa alternovať s kombináciou armovaného základového pásu na výšku 800 a na to postaviť 2 rady DT 400 alebo 500. Ale jednoznačne skonzultovať s projektantom. Vôbec by som sa neriadil radami laikov. Ver tomu, že nikto si nezoberie na krk to, aby Ti to spadlo na hlavu alebo riešil v buducnosti sanácie základov na jeho náklady...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Ja mam zaklady širka 40cm a hlbka 1,0m plus 2 šiare DT 30cm..v pasoch mam sietovinu 08.mm širka a v platni tak isto ..platna ma od 7cm do 19cm ako kde ..no aj 5cm na vnutorneej priečke lebo som to vysoko vymuroval a´už som to nechal tak ved to bude držať priečka a pojde tam ešte poter a do toho dam sieťovinu ...okres Žilina..tak čo mi na to povieťe ?? :-)
Odpovedať
Chruma toto je dobre ..... :-D 8-) :-D Zatiaľ čo som obvolával bágristov a riešil túto otázku s ľuďmi čo už stavajú domy, alebo stavali, tak sa z toho smiali. Podľa nich stačí hrúbka základvových pásov 400mm a do hlbky len 0,8m. viete mi poradit ako sa rozhodnúť? ked máš íl tak kludne daj to čo ti hovorí stavbár a nie bágrista ..... základy sú základom domu a daj tam aj železo, je to nezvratné ... železo a ani betón tam už dodatočne nedáš .....
Odpovedať
ja mam zaklady v projekte sirka 60 hlbka 90 lenze na pozemku kde chceme stavat stal stary dom hlinene mury co som vyuzil na navazku vyslo to tak40cm navazky teren bol trochen nizsie pred rokom, teraz prisiel bager zo 60cm a40cm lizicou nasadil40cm a vybagroval to za 3.5hod rozmer 17.6krat7.5 povitahoval kamena a kamena narobil kopy pod platnu,zaklad sa miestami rozsiril na 50cm az60cm hlbka je80cm vnutorne nosne50cm hlbka samozrejme kamen isiel spat do zakladov a vsetky rohy som spevnil 10mm roxorom aj vnutorne,8mm roxor som napilil cca na 150cm a napichal do zaliateho zakladu asi 2az 3metre od seba na previazanie z platnou za take dva tyzdne este zabetonovat BT 3rady vyrovnat navazku pod platnu (hlina tehly skridla )a tento rok staci niet sa kam ponahlat zaklady sme betonovali rucne 2velke miesacky o tretinu lacnejsie ako domiesavace a k tomu kopaniu zakladov sa este vratim keby to mam rucne kopat tak pri prvom zakopnuti krompaca do zeme by som ho zahodil cez 2 zahrady a nesiel by som ho ani hladat 3.5hod 100eur zlata technika :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Mam projektovany bungalow 13,5x 10m, zaklady mam siroke 60cm a hlboke 120 cm je to ok?
Odpovedať
Stari rodicia maju dvojpodlazny dom, sirku zakladov 40cm, hlbku 80cm a dom stoji 50 rokov bez jedinej praskliny.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Je sranda ako vsetci ludia radsej daju viac betonu do zakladu ako menej. Damy a pani ak by Vam zaklady ratal statik tak ten vypocet mate v projekte. Noze skuste pohladat ci to tam mate...po dalsie akykolvek vypocet je nanic ak statik nema meranie unosnosti pody v lokalite od geologa. Aby bolo jasne posudok geologa + statika na vypocet parametrov zakladov by stal nieco cez 1000 €. Pre kazdeho samozrejme odporucam treba sa drzat projektu ale pre Vas klud treba sa pytat projektanta ako stanovil parametre zakladovej skary a ak mate pochybnsti radsej dat zelezo ako zbytocne vela betonu. A na zaver dodam aj vela betonu nie je dobre riesenie lebo zbytocne zatazite zakladovu skaru od par desiatok ton.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 rokoch
Pri stavbe základovej dosky, bude prvú zimu hĺbka základových pásov voči okolitému terénu najprv len -40cm. Po prezimovaní základov a následnom vymurovaní, plánujem dosýpať terén na projektovanú výšku a základy budú trvalo v hĺbke -104cm. Je to problém ak prvú zimu bude dno základových pásov v hĺbke len -40cm ? (Okres Košice-okolie)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?