Zemina prepocet na zahradu

Ahojte Viete mi poradit kolko potrebujem metrov kubickych na zahradu ktora ma 240 metrov stvorcovych, potreboval by som naviest urodnu zeminu na stavebnu pôdu, tak isto zhruba kolko sa pohybuje cena za meter kubicky Dakujem
Odpovedať
kde si bol ked sa v skole ucil objem hranola? =-) Clovek by ti to aj spocital, ale nenapisal si aku vysoku vrstvu potrebujes naviezt. Ale poradim ti vzorec, vynasob svoje stvorcove metre vyskou vrstvy v metroch (nazorna ukazka pre 50 cm? Vyska navazky je 0,5 metra, plocha je 240 metrov stvorcovych, cize 240 x 0,5 = 120 metrov kuvickych, takze by si potreboval 120 kubikov zeminy) Ked nevies nasobit trojciferne cisla desatinnymi pouzi kalkulacku, ma ju kazdy mobil :-p
Odpovedať
@tkaso Vybagrovaná zemina môže mať až 2 krát väčí objem ako prírodne zhutnené. Zemina po pár mesiacoch až rokoch sadne, ak ju nerýľuješ. Blbcov ako zita19 si nevšímaj.
Odpovedať
@opicmajk aspon ze si mu poradil kolko jej potrebuje :-D
Odpovedať
@zita19 Možno si robil srandu a ty si urazila jeho inteligenciu jednoduchým vzorcom. :-)
Odpovedať
Dakujem za radu 😂😂😂 uz som sa to naucil 👍
Odpovedať
@opicmajk Presne tam je pravda
Odpovedať
@tkaso kontrolná otázka: čo to je "stavebná pôda"? =-)
Odpovedať
@foox Asi niečo ako mazľavina na tehly s kopou kameňov.
Odpovedať
@opicmajk Tak tak bordel stavebny kamene strk
Odpovedať
@tkaso A ked taka hlina vyschne, tak je cela ako kamen. :-)
Odpovedať
@tkaso to všetko si mal použiť pri stavbe, alebo následne odviezť. Ak tam chceš mať využívanú záhradu tak treba naviezť min 50cm voľne položenej zeminy, na trávu ti stačí aj 10 cm. vzorec ti dala @zita19 :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@tkaso takze odlozme tu matematicke vypocty zo zakladnej skoly a prejdime k praktickym skusenostiam..ak mas stavebnu podu(poda s kopou stavebneho bordelu) ako zaklad tak potrebujes min. 25~30 cm pody na travnik ci zahradnicenie..ja som na plochu 220m2 potreboval 120m3 pody+10m3 kompostu..po usadeni zeminy po cca 6 mesiacoch to robilo teda od 25 do 30cm novej pody kedze povodna zemina nebola rovna..takze z povodnych 60 m3 to po ulahnuti robilo 120m3 ako pisal @opicmajk ..mimochodom,ak mate v tej stavebnej pode zahrabeny kus betonu nebodaj cement,tak vam odporucam vsetko co moze menit zasaditost pody odstranit
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tkaso na trávnik treba aspoň 30 cm voľne sypanej pôdy a na pestovanie mrkvy a pod. treba aspoň 50 cm voľne sypanej pôdy. Z vlastnej skúsenosti viem, že 15 cm pôdy pod trávnik sa uľahne na 10 cm a to je málo, trávnik potrebuje aspoň 20 cm uľahnutej pôdy, aby sa mohol dostatočne hlboko zakoreniť a aby tak dobre odolával dlhším suchám. Kubík pôdy stojí v mojom okolí 2€ bez DPH
Odpovedať
@jakino Prečo zdôrazňuješ že bez DPH? Ceny sa majú uvádza s DPH. :-)
Odpovedať
@opicmajk ja nič nezdôrazňujem, majú to tak v cenníku: https://www.sokolec.sk/cennik/
Odpovedať
Ja by som tiež poprosila o radu. Na jeseň sme naviezli výkopovú zeminu miestami až 1 meter do výšky. Tohtoročný kysucký sneh nám ju utlačil,čiže potrebujeme ešte naviesť. Máme 700 m2 a chceme iba trávnik. Sused vykopuje základy,tak by sme mohli mať ílovitú pôdu. Prosîm,akú výšku by bolo vhodné ponechať na ornicu,aby sa trávnik dobre uchytil? Vďaka :-)
Odpovedať
@lienustek A ty aj čítaš, čo tu píšu ľudia? Jakino to napísal o 3 príspevky vyššie.
Odpovedať
@chrobak7 Prepáč,tak mi to skús vysvetliť s porozumením. Je niekde spomenutá ílovitá pôda? Nevyznám sa,či sa vzťahuje 30 cm pôdy na ornicu,či celkovo na hocijakú hlinu :-(
Odpovedať
Profilova fotka
@lienustek ilovita poda je dost nevhodna na zavazku pod travnik lebo slabo vsakuje vodu..aj ked bude 20 cm pod ulahnutou ornicou(rataj 40cm neulahnutej)..lepsia by bola strkovita hlina a na to ornica..
Odpovedať
@jakino pozrel som si na tvoj cennik, nie kubik stoji 2e ale tona a to je rozdiel ... 1m3 zeminy ma asi 1.5 tony ... viem, lebo riesim zeminu v mojej teme: http://www.modrastrecha.sk/forum/poze... ja platim teraz 6e za tonu ... takze 3x drahsie ako ty :-o
Odpovedať
@atak77 pravdu máš s tou cenou, je to za tonu, pomýlil som sa :-)
Odpovedať
@lienustek tých 30 cm voľne sypanej pôdy sa vzťahuje len na ornicu. Íl môže byť až pod tým
Odpovedať
@dart9 a @jakino dakujem
Odpovedať
@lienustek Pre istotu to zopakujem ešte raz a pomaly - na trávnik treba 20 cm uľahnutej pôdy - t.j. 30 cm sypkej pôdy. Logicky trávnik nebudeš sadiť do ílu a íl nebudeš dávať na vrch. Takže íl bude pod trávnikovou zeminou. Síce nie je najvhodnejší, lebo voda nevsiakne a trávnik budeš mať mokrý. Budeš musieť zavlažovať opatrne a radšej častejšie, ale menej vody. Je to už jasné?
Odpovedať
@chrobak7 ďakujem aj tebe za vysvetlenie. Snažím sa čítavať pozorne,ale som laik,tak niektoré info nie sú pre mňa samozrejmosťou. Ešte raz vďaka :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?