Vyvýšené záhony na zeleninu

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Robím si zeleninovú záhradku a chcela by som urobiť vyvýšené záhony. Najprv som ich chcela olemovať starou tehlou, ale nedoporučujú, lebo vraj sa všetko časom rozype-tehla. Našla som na nete také všelijaké plastové obruby a aj palisády...nemáte s tým niekto skúsennosti, alebo poradte, kde kupovať... Vyzerá to naozaj veľmi dobre.
Odpovedať
1
5
6
Ja mám urobené z Ramov na europaletu 😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Ahojte, robím práve vyvýšené záhony a prišiel som si po radu. Záhon bude 240x70cm vnútorný rozmer a 75cm vysoký. Je z dreva, foršne, natreté lazurou, zvnútra nopovka nopmi k drevu, na spodku pletivo na zajace a geotextilia (mame krty a slimáky). Chcel by som sa spýtať na uloženie. Aktuálne je na mieste kam majú ísť tráva. Vidím 2 alternatívy, zobrať na hĺbku 5cm trávy, hliny a nasypať kamene 1. Na celú plochu záhonov a chodníka a na kamene uložiť záhon. 2. Záhony uložiť na hlinu a kamene nasypat iba okolo. Čo je lepšie? Mať ich oddelene od zeme kameňmi? Zloženie vnútri? Čítam, že sa nemajú celé zasypať hlinou, že na spodok na to pletivo kartón? Na to konáre, na to hlinu. Už nemám žiadnu hlinu navyše, tak všetko budem dovážať (v podstate aj konáre, pripadne je možné použiť odrezky z dreva - surové drevo čisté, nasekať nejako alebo čo). Chcel by som sa teda spýtať na tú skladbu, ako to teda urobiť, ideálne čo najjednoduchšie. Môžem buď kúpiť substrát alebo doviezť hlinu od suseda. Len by som chcel, že ak mi tie vrstvy viete aj vysvetliť, lebo tomu moc nerozumiem, čo je tam načo. Napríklad mi to tak príde, že pomedzi tie konáre hlina prejde tak si to neviem predstaviť o rok, 2 3 5. Chcem ich mať nadlho. Viem si predstaviť dosypat substrát každý rok. Kompost nemám ani nejdem robiť. Chcem sadiť už teraz. (nejaká Mrkva, hrach petrzlen - to má malý rad) Ďakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od igor256:

Ahojte, robím práve vyvýšené záhony a prišiel som…
@igor256 kvoli comu primarne robis tento zahon? Byvas v meste a potrebujes, aby pekne vyzeral a zaroven uz zacinas mat problemy s chrbticou a tazko sa ti robi predklon? :) Alebo to chces kvoli tomu, aby si na co najmensej ploche dopestoval kvalitnu zeleninu s co najmensou namahou? Ak to prve, tak urob tak, aby bol najkrajsi, kludne vsetko vykamenuj a na to poloz dreveny zahon. To vyzera naozaj pekne a aj mne sa take zahony pacia. Ak ale chces realne dopestovat s co najmensou namahou, tak potrebujes nejake zmeny: 1. este som nepocul, aby sa na spodok davala geotextilia, tak z toho urobis iba velky kvetinac. 2. ak das na spodok pletivo na zajace, mas zistene, ako dlho vydrzi neprehrdzaviet, ked bude vkuse vo vlhku? Ja som pouzil klasicke plastove pletivo proti krtom. Ci nieco vydrzi, neviem, realne som zatial u nas krtka nevidel. 3. kedysi som aj ja chcel spravit podobny zahon ako ty a to tak, ze iba drevenu konstrukciu polozim na kamene, kvoli odvodu vody. Vnutro by nebolo oddelene od zeme ziadnymi kamenmi. Ked som si spocital peniaze a namahu, skoncilo to u mna tak, ze som dosky, siroke cca 20 - 25cm, z neosetreneho cerveneho smreka hodil na zem a prichytil z vonkajsej strany roxormi, myslim ze 12tkami, zatlcenymi pol metra do zeme. Rychle a lacne, po prvom roku ziadne zmeny, ziadny problem. Za "par" korun som tak urobil zahon 10x2,2m a myslim, ze vydrzi roky. 4. vyska zahona. Tych 75cm je naozaj extremne vela na pestovanie. Na mkrvu/petrzlen je dobre mat hlboku makku zeminu, ale aj 30cm je na to dost. Ako sa o to budes starat pri takej vyske? Mozno prides o chrbat rovnako, ako keby si mal 20cm vysoky zahon. Navyse, v zahone by mala byt makka zemina (kompost) a ta sa velmi jednoducho udrziava odburinena, je na to taka speci "motyka" a ide to jedna radost - ak mas zahon nizko. Ak ho budes mat vysoky, tak to budes musiet robit rucne burinu po burine. A to nehovorim o cene zeminy na zaplnenie takeho vysokeho objemneho zahona. Vyhonene peniaze, ked nemas svoj kompost. 5. vrstvenie. Ak uz naozaj trvas na vyske, tak fajn. Ak zacnes na travniku, tak na travnik poloz aj 2 vrstvy hrubeho kartonu. Bez popisu, bez farby, bez lepiacej pasky. Na to pletivo proti krtom. Na to daj drevnu hmotu. Hrubsie aj tensie odrezky. Alebo tam nasyp vacsie mnozstvo stiepky. Alebo kombinaciu. Do toho vsetky zbytky zo zahrady + zeleny odpad z kuchyne + pohrabane listie. Zelene s hnedym zacne kompostovat a za par rokov budes mat aj v najspodnejsej vrstve kvalitny kompost. Cim viac drevnej hmoty, tym lepsie ti bude udrziavat vlhko a tym pomalsie sa ti bude znizovat objem zeminy v zahone. Potom mozes dat trochu hliny na zarovnanie. Nakoniec urcite kvalitny kompost. Idealne nie taky, co je predavany v sackoch. Aspon pred rokmi som v nich mal kopu plesne, tak som viac nekupoval. Do kompostu vysad zeleninu a popripade vsetko naokolo zasyp jemnou stiepkou ako mulc. 6. hliny nedavaj vela a do hliny urcite nesad. Potom ten vysoky zahon nema zmysel. 7. stoji za zvazenie pretiahnut dovnutra zahona hadicu na zavlazovanie. 8. pred slimakmi a inymi skodcami ochranis urodu tak, ze mrkvu hned po zasadeni zakryjes bielou lahkou textiliou a budes ju tam mat do zberu. 9. zemina v zahone ti bude kazdy rok klesat. Kazdy rok treba do zahonu dosypat par cm noveho kompostu, idealne takeho, ktory si sam vyrobis z miestnych zdrojov, aj ked nechces :) je to lahke a ma to same vyhody, vratane toho, ze sa zbavis zahradneho bordelu. Tym dosypanim doplnis aj potrebne latky a rastliny budu silne a uroda bohata aj bez umelych hnojiv.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od soki:

@igor256 kvoli comu primarne robis tento zahon? B…
@soki ahoj velmi pekne dakujem za vycerpavajucu odpoved a vysvetlenie. Par bodov; primarne ho robim preto, ze to chcela manzelka. Povedala ake kam a ake velke. Chce aby boli pekne, aby tam neliezli slimaky - mame ich velmi vela. Chce tam dopestovat zeleninu aby si deti vybrali mrkvu zo zeme, zjedli atd. Kupujeme zeleninu stale v obchode, takze to urcite nepokryje nasu spotrebu. Skor len tak pre radost. 1. geotextiliu som myslel, ze ak by boli polozene na hline aby tam nic zo zeme neliezlo 2. to pletivo vyzera ze by mohlo vydrzat. uz som ho kupil tak ho tam dam 3. tym, ze ho polozim na kamene som myslel, ze ho oddelim od zeme. Preto som sa pytal, ze ci to polozit na hlinu alebo na ten kamenny nasyp. 4. vyska - rozkaz znel jasne ... 5. Dakujem za popis vrstiev, mame teraz karton zo skrin z ikei tak to pouzijem teda :) Moc si neviem predstavit hrubku tych vrstiev; na karton dreva 20cm? na to hlinu ze to bude dokopy 30cm? potom kompost az do vrchu? to je celkom dost kompostu. Myslel som, ze budem sadit do hliny. ked to zakryjem tou bielou textiliou a vyrastu rastlinky tak im urobit diery alebo ako to myslis? Chceme tam aj hrach inak.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od igor256:

@soki ahoj velmi pekne dakujem za vycerpavajucu o…
@igor256 s vyskou vrstiev si nerob tazku hlavu, mala by byt stvrtina dreva, stvrtina nevyzreteho biologickeho odpadu, stvrtina vyzreteho kompostu a stvrtina zeme, ale nemusis to byt presne, Riad sa tym, ze co mame to dame, kolko mame tolko dame. My kartony davame kolko mame, drevo ake mame a my sme vsetky zahony zakladali na jesen, cize sa tam celu zimu doavalo to co by islo do kompostu a potom sa dal kompost a hlina zo zahrady premiesana s najlacnejsim komercnym substratom aky sme zohnali. Biela textilia sa dava len aby sa v´tam udrzalo teplo kym su rastliny slabe. Akonahle sa otepli a tkanina by branila v raste rastlinam tak sa odstrani. A este odporucam v lete ich mulcovat pokosenou travou, na jesen zamulvovat na hrubo posekanym organckym odpadom zo zahrady, kludne listie zo stromov pozbierane kosackou, ale aj vsetk zvysky rastlin tam mozes dat a na jar doplnis dalsou vrstvou substratu. Ta vypln ti bude kazdym rokom klesat, takze treba priebezne doplnat organcku zlozku, ktora bude zivit rastliny v dalsich rokoch.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zita19:

@igor256 s vyskou vrstiev si nerob tazku hlavu, m…
@zita19 ďakujem, už si teda s tým nejako poradím. Trávu občas striekam a stromy nemáme... Takže u mňa je to fakt také bratislavské záhradkarstvo. Ale časom sa to zlepší snáď 😁
Odpovedať
1
5
6
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?