Ohnisko z betnovych tvarnic - odolnost voci ohnu

Dobry den, na internete vidim vela navodov, kde stavaju ohnisku z betonovych tvarnic, alebo cisto z betonu. napriklad: https://images.app.goo.gl/jmQX66wJ6oh... Viem, ze beton moze pri intenzivnom vystaveni teplu prasknut. Ale hrozi to aj pri otvorenom vonkajsom ohnisku, kde ohen hori raz za cas a len 2-3 hodiny? Je toto riziko realne? mate s tym niekto skusenost? Ci naozaj zhanat specialny cement/beton na vysoke teploty. Dakujem
Odpovedať
@kevinm66 Keď to nechceš mať ako dizajnové ohnisko, tak kľudne daj tie betónové tvárnice. Ak ti aj prasknú, tak ich jednoducho vymeníš za nové. Či prasknú - môžu, ale nemusia - to ti dopredu asi nikto nepovie, nikto nevie predpovedať budúcnosť. Ale ako si si sám napísal - riziko tam je.
Odpovedať
@chrobak7 Praveze chcem 🙂 Ten obrazok som daval len ako priklad, ja chcem urobit kruh zo svahoviek, a spevnit to betonom - vid foto. Zatial su len naukladane. Planoval som tie tvarovky vsadit do betonovej vrstvy aby to pekne drzalo pokope. Preto ma zaujimava, ci uz niekto skusal stavat vonkajsie ohnisko z betonovych tvarnic, alebo z vyliateho betonu a ake ma s tym skusenosti. Vzhladom na velke mnozstvo navodov na internete, taki ludia urcite su... Ono to neni o predpovedani buducnosti, ale o znalosti vlastnosti materialu a teploty vonkajsieho ohniska. Len ja tie znalosti nemam :-/
Odpovedať
podla mna by to malo vydrzat aj takto. nieco podobne maju nasi a nevsimla som si veru, ze by im bolo nieco dopraskalo
Odpovedať
mohlo by sa take nieco spravit aj zo starych tehal? vydrzalo by to?
Odpovedať
@timea59 urcite mohlo, a tehly su aj viac teplu odolne, ale nie tak pekne - obzvlast ak ide o stare tehly. Preto som zvolil betonove tvarnice. Hlavne kvoli ich vyske...nemusi riesit 2 vrstvy ukladania na seba, co by som musle robit s tehlami, lebo s jednou vrstvou by som nedosiahol pozadovanu vysku...
Odpovedať
Profilova fotka
@kevinm66 vidim ze to mas pekne zakopane tak na spodok daj tehly pekna pozasekavaj a tie ti to podrzia pokope. Caro betonu je ze pohlcuje vlhkost a tym ze zakuris sa voda meni na pary a rozpina sa takze praskne. Ja som mal kanalizacnu nizku skruz co sa dava pod poklopy a casom z nej bol prach ale zas ja som ohnomil😉
Odpovedať
ak ich pekne vedla seba na tesno pukladas a trocha podkopes, tak ziadny beton nebudes musiet pouzit
Odpovedať
@kevinm66 bracho zohnal na srotovisku stary brzdovy bubon z nakladiaka (da sa pouzit aj disk, len vtedy vhodny nebol), ten je zakopany v zemi mozno 10 cm, okolo su len naukladane betonove tvarnice, zarovnane na vysku a zasypane zeminou do vysky okoliteho terenu. Za tych cosi cez 10 rokov sa tam uvarili hektolitre gulasu a upieklo a ugrilovalo habafuk masa a ohnisko stale drzi, nic nepraska. Tvarnice nie su dute palisadovky ale normalne plny material.
Odpovedať
Profilova fotka
presne mi napadlo toto s tym diskom. ze da sa na to ohnisko kadeco zrecyklovat a netreba ani zbytocne kupovat hotove ohniska.
Odpovedať
Profilova fotka
@marcelloo tak tam ide skor o to, ci chces nieco take home made alebo sa ti s tym nechce hrajkat a mas prostriedky si nieco take kupit
Odpovedať
@niki266 @wolodymyr, chapem...no len netreba zabudat, ze samotne svahovky su cisto z betonu, takze betonu sa pri tomto navrhu vyhnut neviem 🙂 Ale je pravda, ze ak to nezabetonujem, a kupim si ich par do zasoby, tak potom mozem priebezne vymienat 🙂
Odpovedať
@zita19 ano...aj nad tym som rozmyslal, len s tym rozdielom, ze by som tam dal nejaky pekny ocelovy plech - nech to aspon trocha vyzera. Ale odradza ma prave ten vyzor. Lebo aj zvnutra by to malo pekne vyzerat, a ten plech zakryje celu tu strukturu tvaroviek.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kevinm66 pekny ocelovy plech bude po dvoch opeckach zadymeny, presne tak ako budu zadymene betonove tvarnice. Aj ked das pekny, dostatocne hruby nerezovy plech, tak bude za chvilu cierny a odymeny a obhorety. Zas tie ohorene tvarnice, to nie je ziadna esteticka nadhera a ked este popraskaju, tak uz vobec nie. Ale skus si zohnat samotove tvarovky, sice drahe, take co ich mozes nechat aj na dazdi, mraze a snehu tazko zohnatelne, ale na druhej strane ziaruvzdorne.
Odpovedať
Ja mám asi 15 rokov takmer zatvorený krb (len jedna strana otvorená) s veľkou nadstavbou na údenie. Je síce vymurovaný zo šamotových tehál (lebo také som mal práve doma), ale vodorovné plochy - ohnisko, vence a pod. sú z liateho betónu s roxorovou výstužou. Betóny v pohode držia, žiaden problém,... naopak, praskli mi tie šamot. tehly raz pri prudkej zmene teploty (bolo okolo nuly a manželka s dcérou tam naložili a spaliliy kartónyovi odpad). Betón to vydržal bez ujmy.
Odpovedať
@kevinm66 jasne, tomu rozumiem, ze preco si si vybral tuto moznost. len mi to tak napadlo, lebo u nasich je dost tych tehal poodkladanych, ze keby nieco. tak reku toto by mohlo byt tiez vyuzitie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Tak nakoniec som to spravil z tych svahoviek po obvode, na spodok dal palene tehly a lavove kamene, a sluzi to vyborne. Pekne to drzi bez akehokolvek betonavania ale davam pozor aby som tam nerozkladal obrovske vatry...no na bezne opekanie cca 2 hod. to sluzi dobre...
Odpovedať
Ja som vyrobil taketo ohnisko🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?