Sú jamy a stĺpiky pre domom na optické káble?

11 hod760

Po ulici kopú jamy pred domom tam kde sú káble. Osadili tam stĺpik asi 120cm vysoký. Zo zeme na tom stĺpiku trčia duté asi 1 cm hrubé také ako káble ,oranžový a čierny . V zemi nie sú spojené s káblami . Možno to budú ťahať vrchom a napoja to do stĺpika zhora . Nerobia to pred každým domom. Na čo to je? Je to na optiku?

 • @jean2 su to chranicky pre optiku, podruzne rozv.skrinky budu cca kazdy 4-5 dom, nasledne na kazdej ulici jeden hlavny.Nasledne ,chhranicky k domom idu pod zemou, ako aj hlavny rozvod optiky.ti lacnejsi provideri to tahaju vrchom, telekom zasadne zakopava.

 • @dent Dávajú to skoro pred každý dom ,len kde majú betón tak tam nekopú. Už tie jamy zahrabali ,takže asi to pôjde vzduchom.
  Ten stĺpik je plastový a hore má rozmery cca 15x30cm a dole je úzky asi 7cm. Tie trubičky dali tak že začínajú zhora toho stĺpika a idú do zeme v stĺpiku a potom von nad zem asi 60cm trčia. Takže už to asi pod zemou nepôjde ,keď to takto urobili ale nad zem.

  V zemi je starých káblov naťahaných asi 5 ,jeden je hrubý. To je na čo toľko káblov? Na čo budú tie káble keď urobia optiku?

 • naco bude starych 5 kablov ? asi na ozdobu ...
  cakas, ze budu stare kable vykopovat ?

  toz, je to optika, nam to pred mesiacom robili tiez ...
  ale predtym isiel papier, ze sa nieco bude robit a ci mame zaujem o pripojku zadarmo ...

 • Sponzor fóra
 • @shadowmilan Mňa sa nepýtal nikto zatiaľ.
  Tam pôjde to isté ,internet a televízia? Keby to bolo lacnejšie.

 • jj
  a ano byva to lacnejsie, a vyrazne rychlejsie a stabilnejsie

  no divne, nutne sa pytat nemusia 😃 ved do domu ti zatial nevleteli nie ?

  kazdopadne treba to brat pozitivne, v Ba napr co je hlavne mesto su casti kde je ledva dsl ...

 • @shadowmilan Nie ,je to za plotom. Len ako budú robiť to vedenie ,asi po elektrických stĺpoch.

 • a nekopu aj drazku do ktorej to budu davat ?
  prip. kde je beton tak tam pretlakom

 • @shadowmilan Drážku nevidím. Vykopali len jamu po káble ale širokú asi 1m ,bolo vidieť káble ,pekne odhalené a stĺpik dali na kraj tej jamy pri plot a zahrabali to. Kvôli tomu stĺpiku nemuseli kopať takú širokú jamu ,tak neviem.
  Asi 50m odtiaľ v lete zakopali po ceste dva hrubé čierne v takom umelom potrubí , z jednej strany cesty na druhú strany cesty a potom po ceste asi 20m a tam to končí. neviem či to s tým súvisí.

 • @jean2 mohli to kľudne aj pretláčať, to keď si tam nebol nemáš ako zistiť.

  Na elektrické stĺpy distribučnej spoločnosti nie je povolené montovať súkromnú sieť internetového poskytovateľa. Takže buď využijú svoje jestvujúce telekomunikačné stĺpy alebo to dajú do zeme. Telekom zásadne všetko tlačí do zeme - menej problémov - vietor, sneh, vysoké vozidlá atď. Argument, že môžu doň v zemi zarýpnuť JCBčkom neprejde, nemajú tam čo kopať.

  Počkaj si na ďalší proces, prípadne volaj na telekom a žiadaj o pripojenie alebo aspoň sa nahlás, že máš záujem.

  Ak to nedávali každému pred dom, tak to väčšinou býva kvoli tomu, že neodsúhlasili vybudovanie prípojky. Proces kedy sa obyvatelia kontaktujú / sú navštevovaní a oslovovaní v rámci optiky je x mesiacov vopred. Pokiaľ ich nezastihli počas tohto obdobia, tak žiaľ. Nechávajú aj leták v schránke.

 • @dominik_galaba Telekom rozhodne netlačí zásadne všetko do zeme. Na veľkú škodu, iba v nových častiach obci, a v mestách. To co stvaraju v niektorých obciach je na zaplakanie. Také Kavecany pri Košiciach vyzerajú ako Bangladéš. Optika natahana po drevených stĺpoch kristakrizom...

 • @topfield no ked na obecnom urade sedi osoba ktora vykopove prace neschvali, tak idu vzduchom... telekom dava vsetko do zeme, ak moze.

 • @dominik_galaba Jednému trčal len kábel zo zeme oranžový a nedali mu stĺpik asi mu to už napojili na bývalú káblovku lebo už tam ten kábel nie je ,už bude zahrabaný v zemi.
  Pretláčať som nevidel . Takú diaľku ,niekde aj 30 metrov by nepretlačili. Čo ak už mali tam vopred zakopaný nejaký dutý kábel a doňho to natiahli?

  Prečo dávajú niekde 2 oranžové ,2 čierne , niekde 2 čierne a jeden oranžový alebo jeden oranžový a jeden čierny , niekde som videl aj 2 biele .

 • @jean2 Optické káble sa nezatláčajú. ale zafúkavajú. Doslova zafúkavajú - na konci je kompresor, ktorý tlakom vtlačí optický kábel do chráničky. Lepšie prístroje dokážu zafúknuť aj 100 metrov optiky. Tí, čo inštalujú konečné zariadenia u zákazníkov, dokážu zafúkať tak 20-30 metrov.

  Na farbe chráničky vôbec nezáleží, nemá to žiadny význam. Firmy, čo budujú siete, dajú chráničku takej farby, akú majú. Ale zvyknú dávať duplicitne - teda 2 chráničky, aby v prípade, že jedna sa poškodí (zalomí, niekto ju presekne a pod.) aby bola záložná. Nám tiež trčali 2 biele chráničky a použila sa jedna. Lacnejšie je položiť pár metrov chráničky navyše, než znova rozkopať celý chodník či cestu.

 • @jean2 ...nejaký dutý kábel a doňho to natiahli? 😃 😃

 • @jean2 rekord mame zafuk 450m do chranicky 14/10, farebne rozlisenie je len orientacne co je nasklade to sa bere na farbe nezalezi

 • Sponzor fóra
 • @micjak Lenže ako tam dajú tú chráničku ? Ako ju pretlačia na vzdialenosť 450 m . Záfuk ,to ide zafúknuť do chráničky ale chráničku ako zafúknu -dostanú popod zem?
  Počul som pri ceste hučať nejaký stroj . To bol asi kompresor. Myslel som že to ubíjajú zem po zahrabaní jamy.

 • @technik007 @technik007 Čo sa ti nezdá? Tak nejakú trubku kadiaľ pretiahli chráničku.

  Oni možno použijú tie staré káble čo sú v zemi na tú optiku a len ten kúsok do domu dajú originál optický kábel. No nie? 🙂

 • @chrobak7 Prečo to nevyrobili spolu ako kábel ale takto to robia na dvakrát. Najprv obal a potom tam fúkajú ten sklenený drôt.

  Takže do domu ide iba jeden kábel ,tie ostatné sú navyše? A ja že , jeden je fáza a druhý nulák . 🙂

 • @jean2 chranicky tam uz boly davno

 • @micjak Kedy dávno, ? Keď kopali na káblovku pred 15 rokmi?

 • @jean2 Presne tak ako píšeš, použijú staré káble a spoja to s optikou 😒 .. Keď budú niekde robiť optiku tak sa zastav pri nich a spýtaj sa ako je to vlastne s tým označovaním "dutých káblov" 😉 a vlastne čo Ti nie je jasné, vysvetlia Ti to za "kolok" a zodpovedajú na všetky Tvoje otázky.. 😒

 • @technik007 Pýtal som sa jedného a nechcelo sa mu moc do reči.

  Vraj nejaký operátor tak robí, z optiky do domu prípojku dávajú koaxiál.

 • @dominik_galaba elektrické stlpy bežne využívajú v obciach i ostatný účastníci, len to musia mať zmluvne zaistené, vždy je to pre neho lacnejšie ako stavať nové a distribútor to tiež neprenajíma zadarmo, to je ako cesta bude ju stavať každý prepravca len pre seba?
  @jean2 je tu známi už dlho zatiaľ sa vždy pýtal na rozvod el. siete a nakoniec položil otázku, ten nulový vodič od trafa po môj rozvádzaš neprenáša nič?, len zem? ved tú mám i doma

 • @jean2 vôbec si sa nezmenil, tvoje otázky
   napr. ( Prečo to nevyrobili spolu ako kábel ale takto to robia na dvakrát. Najprv obal a potom tam fúkajú ten sklenený drôt.)
  stačí zagogliť a dostaneš vysvetlenie ako sa prenáša informácia veľmi rýchlo ako rýchlosť svetla,
  optický kábel je dutá ohybná nepriesvitná trubička ako pevnejšia bužírka- na jednej strane do nej "zablikáš" a na druhej pozrieš aké svetlo sa prenieslo, takže žiaden sklenený drát,

 • @duzu móda je to možno v rámci SSD. 🙂

 • @jean2 Aký koax, 50alebo 75ohmov?? Pretože je to dôležité, pri prenose signálu, pri 50ohmovom kábli neprepustí STV 1,2, Narkózu.. Pri 75ohmovom zase TA3 a všetky JOJ-ky.. 😢 😃 Pretože sú pre mňa prioritou ale vidím že si to už nedám lebo aj tá optika už nie je taká aká je 😃 Tu už nikto negarantuje nikomu nič??? 😃 No a koho si sa spýtal ohľadom káblov a chráničiek?? To si mal doniesť kolok aspoň 1/2l a ver tomu že by boli zhovorčivý že by si sa divil 😐 .. Ideš nasucho / nezáleží na tom že je ešte február vyhlásený ako "suchý"/ tak Ti žiadny know-how nikto neprezradí... 😬

 • @duzu Videl si niekedy taký sklenený drôt??? Pozri má to z prvej ruky a vie o čom hovorí, Ty si požiadal uja "Gúgla" o pomoc a rozpisuješ sa, niežeby si sa spýtal aj Ty čo prekopávajú ulice a ťahajú optiku, sem tam aj koax. ak majú krátku optiku.. Ja som videl že ak je krátka optika tak ju vytiahnu von, a naťahujú do požadovanej dĺžky, /ak nemajú koax./ lebo napr. z 1m vedia ak chcú dostať skoro 2,3m..To je ale teraz novinka, to sa nedozvieš na nete.. 😒 😃 😃

 • @micjak Chráničky sú podľa toho kto to kope tak dá takú chráničku, keď komunisti tak červená, keď Vietnamci tak žltá, no ale vidím aj veľa čiernych chráničiek, to ale neviem kto kopal 😃 😃

 • @technik007 robil som takmer celý život vo firmách ktoré majú na starosti i svoje siete ako technik, tak by som mal i nich niečo vedieť
  čierne chráničky? , dnes ich kopú pre Koronistov a to už prestáva byť sranda

 • @technik007 Gúglil som a vraj šália. Tvária sa že je to optika a nie je . Časť vedenia je optika a že vraj časť nie je. Ja viem len to čo si vygúglim.
  Vedenie môže byť aj po stĺpoch dedinského rozhlasu.
  Hovorí sa že Telekom buduje optickú sieť. To ale bude pre všetkých operátorov tá jedna sieť, nie? To by potom muselo byť sietí koľko je operátorov.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém