Natĺkacie hmoždinky-demontáž

Mám otázku ohľadom demontáže natĺkacích hmoždiniek. Osádzal som rám sekčnej brány do stavebného otvoru. Vodiace koľajnice som podľa doporučenia upevňoval pomocou natĺkacích hmoždiniek 6x80 mm. Zatiaľ všetko OK. Lenže neskoršie, keď už bol rám namontovaný som sa rozhodol pre inú skladbu podlahy a potreboval som už namontovaný rám odmontovať a osadiť o 7 cm nižšie. Nebol som schopný skrutky z natĺkacích hmoždiniek odskrutkovať, hoci v predajni, kde som ich kupoval mi tvrdili, že skrutky sa síce zatĺkajú, ale idú odskrutkovať ako bežné skrutky. Nech na tú skrutku pozerám ako chcem, ja na nej závit nevidím, len drážkovanie po obvode. Nakoniec som všetky hlavičky skrutiek pracne odrezal uhlovou brúskou, rám posunul o 7 cm nižšie, navŕtal diery, do nich vložil hmoždinky a rám som priskrutkoval klasickými skutkami so šesťhrannou hlavou. Moja otázka je, že či som taký drevený, alebo som robil niečo zle, alebo sa skrutka z natĺkacej hmoždinky naozaj nedá vyskrutkovať? Ďakujem pekne za odpoveď.
Odpovedať
taky dreveny, lebo sice ma "drazkovanie" ale spadove a tak aby sa dala "zatlkat" ... cize nieje to ako bezny zavit ... ono, aky rozmer ste pouzili ? ak bola diera tesna tak to moze ist hodne tazko vysrobrovat ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od shadowmilan:

taky dreveny, lebo sice ma "drazkovanie" ale spad…
@shadowmilan To som z tvaru tých dráźok pochopil, len stále mi chýba informácia, či a ako skrutku z natĺkacej hmoždinky vybrať bez hrubej sily a zničenia.
Odpovedať
to uz neviem :D mne to vzdy islo bez nejakej hrubej sily a znicenia nastrojom podla havy natlkacky :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chinatech:

@shadowmilan To som z tvaru tých dráźok pochopil,…
@chinatech dá sa to vybrať akurát potrebuješ správny nástroj, mám niečo ako kramľa akurát zahnutie je proti sebe s jednotlivých strán, s jednej strany sa dá vybrať bežný klinec a druhá strana sa dá zatlcť pod lištu a zapáčením vybrať prechodovú lštu i s klincom, tak si pomáham zdvihnúť i ťažké dvere ide to ako pajser alebo krampáč v malom, má tenšiu lištu a zdvihneš aspoň trochu potom tam zasunieš i dlhší pajser, býva taký i na šťange, žiaľ neviem správne slovenské názvy takých nástrojov a hľadať sa mi to nechce
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@chinatech dá sa to vybrať akurát potrebuješ sprá…
@duzu no to je pravda, aj "vypacit" to ide :) tak mi ale vysla vacsinou aj hmozdina, co asi nevadi, aj tak by som dal novu radsej
Odpovedať
Mozno by pomohla foto skrutky. Uz sa mi stalo, ze som kupil krabicku a boli uplne hladke 😀 proste chyba vo vyrobe
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chinatech:

Mám otázku ohľadom demontáže natĺkacích hmoždinie…
@chinatech a aky si mal na nich pohon? Ja co som pozival s PH pohonom normalne sli vyraubovat...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chinatech:

Mám otázku ohľadom demontáže natĺkacích hmoždinie…
@chinatech ja som sa zatiaľ so zatlkačkou, ktorá sa nedala vyšrobovať ešte nestretol.. Tým nechcem povedať, že neexistuje.. Ale doposiaľ boli všetky vruty do hmoždín vybavené stúpavým závitom nie iba drážkami. Ale pravdou je, že treba dosť silný akuskrutkovač, aby to zvládol povoliť, prípadne rázový uťahovák. Ručne sa to nemusí podariť.
Odpovedať
Natlkacie sa vybrat nedajú, len odrezať. Ak máš nejakú doma, pozri si na ako princípe drží v betóne a pochopíš, že sa nedá vytiahnuť ak je správne namontovana.
Odpovedať
Profilova fotka
Daju sa vybrat pokial v hlave kriz nerozmlatis co je prakticky nemozne lebo samotna skrutka je z mamksiejo materialu ako bezna skrutka. Treba pouzivat hmozdinky s limcom a normalne skrutky.
Odpovedať
Ďakujem pekne všetkým za reakcie a postrehy. Musím sa však prikloniť k príspevku, ktorý napísal paul2. Dal som si tú námahu, kúpil som natĺkacie hmoždinky so skrutkou Fisher, navŕtal diery do betónu, zatĺkol skrutky a pokúšal som sa ich následne rázovým skrutkovačom vykrútiť. Absolútne bez šance.
Odpovedať
Dnešná skúsenosť. Montovsl som soklové lišty a na upevnenie som použil natĺkacie hmoždinky 5x30 mm a na moje počudovanie sa skrutky po netlačí dajú bez problému odskrutkocať obyčajným krížovým skrutkovačom. Tskže problém bude asi v priemere a dĺžke použitej hmoždinky
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?