Cennik SPP 2024 +100% cena plynu

Admin už akosi dlho prečisťuje pôvodnú diskusiu, tak to hádam naštartujme znova... 🙂 https://www.energie-portal.sk/Dokumen...
Odpovedať
1
2
„Chceme ponechať ceny na úrovni roku 2023. Takže oproti roku 2023 žiadne cenové navýšenie pre domácnosti, čo sa týka cien plynu, neplánujeme,“ povedala Saková, ktorá nechcela nateraz prezradiť aký to bude mať dopad na štátny rozpočet. „Chceme, aby bol ten dopad najnižší,“ konštatovala Saková. https://ekonomika.pravda.sk/energetik...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

„Chceme ponechať ceny na úrovni roku 2023. Takže …
@toky1 to je krátkozraké riešenie. Aj tak raz dôjde k tomu ze cena pre domácnosti bude taka istá ako je trhová. To isté platí aj pre elektrinu, je dlhodobo neudrzatelne to takto riešiť. Keď mozu byt ceny iných palív dvojnásobné, nevidím dôvod prečo by plyn mal mat iné postavenie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@toky1 to je krátkozraké riešenie. Aj tak raz dôj…
@blackp jednoducho sa stym musis zmierit ze s tym nespravis nic vlada to bude odkladat rok co rok to bude jedine riesenie budemerobit na to aby sme mali lacny plyn a elektrinu asi tolko ktomu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od t0ny08:

@blackp jednoducho sa stym musis zmierit ze s tym…
@t0ny08 ale chapes. Prečo iba plyn? Iným sa nekuri?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@toky1 to je krátkozraké riešenie. Aj tak raz dôj…
@blackp dnes je vykurovanie elektrinou asi 3x drahšie ako plynom podľa starého cenníka, pred "krízou" , mimochodom ktorá energia je drahšia ako el.? el. zatiaľ dotujú tento rok so SL. elektrární , ale za podmienok dostavania Mochoviec , doteraz dotovaná nebola, padlo dotovanie z nekvalitného uhlia. konečné ceny stále nepoznáme , zatiaľ sú to len návrhy, ak zdražie jeden zdroj postupne všetke , vid vlani cena dreva
Odpovedať
Profilova fotka
Dnes bolo v spravach ze ceny pre domacnosti sa nebudu menit.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@toky1 to je krátkozraké riešenie. Aj tak raz dôj…
@blackp trhová cena plynu, elektriny je každý mesiac iná na ktorej sa ustáli nie je zrejmé, mimochodom dražie i tabak ,alkohol to nevadí nikomu? z toho sa to tiež bude dotovať
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@blackp trhová cena plynu, elektriny je každý mes…
@duzu nefajcim, a pijem kvalitne suche vino (na vino nieje dan ako na tvrdy alkohol) 🤣
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zipsuliak:

@duzu nefajcim, a pijem kvalitne suche vino (na v…
@zipsuliak ja mám tak kúrenie el. zdarma, stačilo prestať fajčiť a už nepijem takmer žiaden alkohol, stačilo, občas som mal problém trafiť domov, ale závislý som nikdy nebol, viac jazdím autom to sa tiež nikto nesťažuje na rastúce ceny, ale na kúrenie takmer každý
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@t0ny08 ale chapes. Prečo iba plyn? Iným sa nekur…
@blackp 1. Akože je podľa teba dotovaný iba plyn? Elektrina je dotovaná tiež, len cez inú schému. 2. Kde beriete s takou istotou že to bude štát dotovať dlhodobo? Resp. Čo je dlhodobo? Možno o rok budú ceny napr. plynu na trhoch tretinové - teraz sú úplne inde ako pred polrokom. 3.Prečo myslíte, že nám dražejú potraviny či iné produkty dennej potreby? A uvažuje sa o vyšších či nových daniach? No pretože odniekiaľ na tie dotované ceny plynu a elektriny je treba zobrať peniaze. 4. Ja alkohol nepijem vôbec a zafajčím si šišu tak 2x ročne na mejdane. Je mi úplne jedno koľko stojí fľaša vína či paklík cigariet. Napr v UK stojí od cca 15libier škaruľka cigariet - to len pre obraz kam až naši môžu v zdražovaní zájsť 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@zipsuliak ja mám tak kúrenie el. zdarma, stačilo…
@duzu > Takze mozes skusit poradit mne, kde mam zobrat na zadarmo elektrinu, ktory som nikdy nefajcil a moja rocna spotreba alkoholu su tak 4 flasky vina do roka. K cene elektriny a plynu. Su aj dlhsie kontrakty ako na mesiac. Napr. na ceskej burze pri elektrine sa da kupit elektrina s dodavkou na cely buduci rok. Cena za kWh silovej elektriny pri tomto kontraktue pohybuje okolo 105 eur/MWh bez DPH. Tak isto plyn sa da na holandskej burze burze kupit na cely buduci rok. Momentalne je cena plynu v takom kontrakte 47 eur/MWh bez DPH.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@zipsuliak ja mám tak kúrenie el. zdarma, stačilo…
@duzu tak ale keď je ,,najhoršie,, tak fajčiť vieš prestať aj piť keď nebudú prachy ... Aj autom chodiť a presedlať na MHD ... Ale teplo a energiu potrebuje každý , je to krv civilizácie... Asi preto ľudia skôr riešia zdraženie energií viac ako ostatné veci .. Za mňa schéma nekonečných dotácií je ekonomicky neudržateľná ... Ekonomicky by mala ľudí drahšia energia dotlačiť do šetrenia , nových systémov , zateplenia atď .. Naučili sme sa roky energiou plytvať lebo jej bol dostatok ... To sa bude meniť , fosilne paliva dochádzajú plutvame ich veľa , mnohokrát zbytočne ... Stále sme civilizačné na 84% závislí na fosílnych palivach ... Trend by mal byť postupne tento podiel zmenšovať ... To sa nebude dať len novými technológiami bez masívneho šetrenia energiami a ako ľudí k tomu dotlačiť ? Jedine cenou
Odpovedať
Článok sa načítava...
Je nerealne aby všetky domacnosti prešli na kurenie a TUV elektrina, keď sme neboli schopní plynofikovať cele SK ani za 30 rokov a je ine vykurovať i keď maximalne doteplený 40 - 60 roč. dom ako novostavbu...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

Je nerealne aby všetky domacnosti prešli na kuren…
@rudy1973 z hľadiska energetickeho manažmentu je plyn fosílne palivo, ale čo sa týka vykurovania je celkom ekologické .. t.j. palivo sa premení na teplo v mieste kde ho je potreba... hlúposť je plyn spaľovať v plynových elektrárňach a premieňať ju na elektrinu, ktorá sa nevyužije v mieste spotreby ale časť energie sa "stráca" v transporte a sieťach ... treba poďakovať Nemcom a ich "úspechom" Energiewende... a ich plynovým elektrárňam ktorých spotreba vyháňa cenu tejto toho času už kvôli vojne na UA, vzácnej komodity, vysoko ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@blackp trhová cena plynu, elektriny je každý mes…
@duzu takže je to iba o tom ze prve zdraželo uhlie, drevo, nasledovali pelety a teraz bude nasledovať plyn a elektrika nakoniec. Čiže pomer cien bude vždy plus minus ten isty. Asi by bolo naivne si myslieť ze ak by náhodou jeden zdroj nezdrazel ale by to bolo. Čiže rozumný sa pripraví, urobí opatrenia ako zateplenie atď. Hlúpi bude veriť ze Fico to podrží.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@blackp 1. Akože je podľa teba dotovaný iba plyn?…
@toky1 dotovaný je plyn a elektrika. 2.ja som proti tomu aby boli dotované iba 2 druhy výroby energie. Ak chcú pomôcť ľuďom tak všetkým. 3a 4.zbytocny text .
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@toky1 dotovaný je plyn a elektrika. 2.ja som pro…
@blackp to zas nesuhlasim ja. Dotovane maju byt iba nizkoemisne zdroje energie. Uhlova era je uz hadam za nami.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@blackp to zas nesuhlasim ja. Dotovane maju byt i…
@sousedekovci89 dobre keď si odmyslíme uhlie, tak drevo pelety brikety cena 2x. Je to biomasa, prečo na to zabudli?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@sousedekovci89 dobre keď si odmyslíme uhlie, tak…
@blackp Štát nemá vlastnícky podiel vo firmách vyrábajúcich pelety. Vo firme vyrábajúcu elektrinu z jadra áno, detto vo firme dovážajúcej plyn. Štát upravil podmienky aj pre zaobstaranie si dreva zo štátnych lesov, dal nižšie ceny ako súkromníci - neviem čo viac v tomto mal urobiť. Uhlie - na toto ťažko niečo povedať, priznám sa že donedávna som nevedel, že uhlím nejaká domácnosť na Slovensku ešte kúri. Môj osobný názor je, že dotované by nemalo byť nič a ak áno tak len ohrozené skupiny obyvateľstva. Dôchodcovia s prinízkym dôchodkom atď. Dtácie vždy krivia trh a nemyslím si že to robí dobrotu. Plus sa vždy nájde nejaký fiškus, ktorý dotácie zneužije - a takýchto expertov by mali exemplárne trestať.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@blackp Štát nemá vlastnícky podiel vo firmách vy…
@toky1 áno dotácie pre vybrané energie krivia trh. Väčšinou ten chudobný dôchodca v dome nekuri zrovna elektrikou, ale možno peletami. Takže jemu sa z tej pomoci nič nedostane. Malo by to byt inak adresné, nie podľa druhu paliva ale podľa ľudí, kto to potrebuje.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackp:

@toky1 áno dotácie pre vybrané energie krivia trh…
@blackp Ak už dotácie tak áno, súhlasím, mali by byť adresné. Je ale problém regulovať cenu energonosiča ktorý nespravuje štát. Veľký problém ale napríklad je aj v tom, že strašne veľa ľudí sa nájde takých, ktorí sa cítia potom diskriminovaní že na nich nevyšlo. Plus ako vravím sa nájde plno takých, ktorí tieto dotácie dokážu vyslovene zneužiť. Krásnym príkladom sú "takzvaní" ZŤP parkujúci stotisícové autá na vyhradených parkovacích miestach. Voľajako sa takýmto týpkom vždy podarí vybaviť preukaz ZŤP a zneužívať ho. Mimochodom - nepoznám žiadneho dôchodcu ktorý vykuruje peletami. Každý dôchodca ktorého poznám je na CZT, plyne, elektrine prípadne si k nižším nákladom na vykurovanie pomáha drevom. Ale to že ja takého nepoznám samozrejme neznamená, že takí niesu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@blackp Ak už dotácie tak áno, súhlasím, mali by …
@toky1 ZŤP preukaz je prenosný , môže sa použiť v každom aute kde sa prepravuje, takže nemusí patriť jemu , sú na to dotácie ale nie na luxusné autá, a získať ho dnes je nie jednoduché , nárok majú čo sú ochrnutí, alebo amputovanú aspoň jednu nohu, tie sa musia upraviť ak ich vedie postihnutý, ale poznám i takých ktorí sú nie až tak postihnutí a preukaz má a dôchodca to je dnes téma pre politikov, tohto roku vyššie dôchodky o viac ako 20%, preto sa prihlásilo 2x viac na predčasný, naviac dostane 13 i 300, budúci rok od jan len 3,6%, ja si poviem tiež že dobre ale budú to splácať ešte i vnúčatá dotácie všetke zrušiť, lebo ich splácajú všetci i najbiednejší ale vyuzívajú viac majetnejší, hypo si chudák neberie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@toky1 ZŤP preukaz je prenosný , môže sa použiť v…
@duzu Mne nemusíš vysvetľovať kto a za akých podmienok má nárok na preukaz ZŤP. Ja to viem, ja som ho vybavoval pre svokru. Ja len vravím, že tieto preukazy dokážu mať aj vychcálkovia a zneužívať ich. Sám takého poznám, čo viem je zdravotne fit, amatérsky kulturista, pracuje normálne a keď sa ho spýtaš ako že má ten preukaz vo svojej X6 tak len tak sprisahanecky žmurkne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@duzu Mne nemusíš vysvetľovať kto a za akých podm…
@toky1 Zovšeobecňovať je krátkozraké a zaváňa to závisťou. Kamarát má v SQ7 tiež ZŤP, ale voziť jeho svokru s alzheimrom na denný stacionár by si nechcel.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@toky1 Zovšeobecňovať je krátkozraké a zaváňa to …
@kejsix Samozrejme súhlasím.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@rudy1973 z hľadiska energetickeho manažmentu je …
@dexter89 Presne tak plne, súhlasím. Poďme pozatvárať ne-ekologické jadrové elektrárne, a poďme vyrábať elektrinu z uhlia a plynu. 🤡🤡🤡 Je celkom komické že sa Zelení v Nemecku rozhodli pozatvárať jadrové elektrárne, a pritom nechali uhoľné elektrárne v prevázke, nakoľko v prvom rade im išlo o "Carbon Neutrality". Napríklad tento týždeň to vychádza že generujú skoro 80% vyrobenej elektriny z uhlia a plynu, a k tomu cca 30% elektriny musia aj tak dovážať, nakoľko nie sú sebestační. Ale aspoň si už uvedomujú že na to šli z opačného konca, no aj vďaka ním tu máme ceny plynu aké tu máme.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od t1voodoot1:

@dexter89 Presne tak plne, súhlasím. Poďme pozatv…
@t1voodoot1 K Nemecku asi len toľko: "Nemci z hľadiska celkových energetických potrieb primárnej energie, dokázali znížiť svoju závislosť na fosílnych zdrojoch len zhruba o 6% za 20 rokov, z 84% na 78%, čo je v podstate len o 2% body lepšie ako je globálny priemer vrátane rozvojových krajín. A to aj napriek masívnym investíciám do veterných a solárnych parkov o veľkosti takmer bilióna eur." To neni nejaký fake news abo konšpirácia ... ale z textu Akadémie věd ČR :D asi tak jak píšeš
Odpovedať
2.12. to bude rok, ako sme vymenili stary plynovy kotol LEIBER, za Bosch 8700iw, ktory mi odporučil mwoj kurenar, a urobil dobre. Kotol funguje bez zaváhania cely rok, doladil som nastavenia teploty a vykonu, a spotreba bola 2500 m³ ( z toho 360 TUV) , oproti 4000 pri starom kotli, ćo je uspora 38 %. Ďalšimi úpravami doma, okna, dvere, doteplenie pojdu prispeje k ďalšej uspore a tepelnemu komfortu. Kurime 21,5 st., utlm cez deň 7-13, a v noci 22-4hod. na 21 st.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od t1voodoot1:

@dexter89 Presne tak plne, súhlasím. Poďme pozatv…
@t1voodoot1 prečo Slovák pozerá vždy na príklad ako to nerobiť......je v EU krajina s 5mil. obyvateľov, kde ľudia uvažujú racionálne (teda úplne opačne ako väčšina Slovákov)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od eagleowl:

@t1voodoot1 prečo Slovák pozerá vždy na príklad a…
@eagleowl tých "pozitívnych" príkladov je dosť ... ani my v generovaní elektriny zrovna nepatríme medzi tých "najhorších" ja ale rád hovorím o primárnej energii keď už je reč o energetických civilizačných nárokov, elektrina tieto štatistiky dosť "skresľuje" a navodzuje klamný dojem, že sme s fosílnymi palivami za vodou
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?