Čapla ma RTVS

2. feb 20231080

Čauko. Idem si po radu, bo ma čapla RTVS, že platim "kedy-tedy". Mám tu presný rozpis - tabuľku, kedy som platil a kedy nie. Evidujú to za obdobie od 6.2016, kedy sme dom získali do vlastníctva a prihalsili elektriku. Evidujú to ku dňu 31.1.2023.
Niekde na opytaj sa pravnika, či ako sa to volá , som dakedy pred časom videl, ževraj takéto platby si oni nemôžu žiadať spätne po neobmedzený čas, ale len po tzv. premlčaciu dobu, čo je tuším 3 roky, čiže všetky platby, na ktoré som sa vykašlal od 31.1.2020 si môžu nárokovať, ale staršie nezaplatené platby nie. Je to tak? Ako sa mám proti tomu brániť? TV nevlastním, rádio nepočúvam. A keby som aj počúval, tak už len rádio slovensko budem počuvať, jak dajaky dzedo... Viem, že je to jedno. ale keď už musím platiť za niečo, čo nevyužívam, lebo mi to dajaky debko nanutil, tak nech je to čo najmenej.
Diky za help

 • Ujo google by ti odpovedal hneď v prvom príspevku ...

  Ale tu máš o tom diskusiu, napr:

  https://ficek.sk/koncesionarske-poplatky-a-premlcanie-27809

  Konkrétne vyberám jeden príspevok:

  "Dobrý deň,
  áno, aj koncesionárske poplatky sa premlčujú, a to v lehote 3 rokov odo dňa ich splatnosti. V súčasnosti keď je šiesty mesiac roku 2022 sú všetky poplatky staršie ako 06/2019 (t.j. 05/2019, 04/2019 ....) premlčané. Preto je potrebné vypočítať, koľko im dlhujete za ostatné 3 roky, to im zaplatiť a zároveň im napísať, že zvyšok dlhu nezaplatíte, lebo je premlčaný."

 • Len tak zo zaujimavosti, preco to platis kedy-tedy? 😃

 • @arcticcode   Súhlasím s Tebou, že v našich "pravdomluvných" médiach nie je čo sledovať, ale vyberané peniaze to je poplatok za koncesiu, nie za to, či Ty vlastníš - nevlastnš,... pozeráš - nepozeráš rádio/TV.

 • Sponzor fóra
 • @milanista  Lebo to neplatím žiadnym inkasom, ani podobnými blbosťami, ale priamo prevodom z účtu, taže toten mesiac si spomnem, toten zapomnem atď. 😃 Prišla mi celkom pekná tabuľka k tomu.

 • @petersd  Áno, ja viem. Preto sa snažím nezaplatiť to, čo nemusím. Jasné, je to 5€ mesačne, ale ja to beriem ako 60€ ročne, ktoré doslova spláchnem do hajzla, lebo nejaký debo vymyslel, že to musím platiť, ak mám elektriku.
  A za 60€ ročne už kupim radšej deťom korčule, nie? 🙂 Napríklad

 • Prečo v obchode platíš DPH? 😃

 • @arcticcode  skúšajú teraz vybrať, čo sa dá, keďže od 1.7.2023 budú koncesionárske poplatky zrušené 😒

 • @squishy  Jak zrušené? Máš k tomu viac info?

  Môže byť takto mládež? 😃
  https://snipboard.io/JQNCi8.jpg

 • @arcticcode   A ako vieš, že zaplatíš, len presne toľko, koľko si si Ty doma porachoval, že si Ty nezaplatil štátu? Vo svojom okolí poznám kopec ľudí, ktorým už prišiel v podobnej veci Platobný rozkaz z kadejakými poplatkami navyše, a aj pozdrav od exekútora. No a zaplatíš k základnému dĺhu min. 100 € navyše.

  Potom si povieš: jedno decko mohlo mať za to nie korčule, ale napr. bicykel... (za Tvoj pokus byť vychcaným).

 • @frantisekca  DPH plati do statneho rozpoctu za tovar, ktory si kupil. Neplati ho za tovar, ktory si nikdy neobednal / nekupil.

 • @frantisekca  Čo má DPH s tým spoločné? DPH platíš furt aj z výplaty atď atď, ale RTVS je čisto služba, za ktorú ťa niekto núti platiť, aj keď ju nevyužívaš. To je ako keby som ťa nútil platiť 7€ za netflix, alebo 20€ mesačne za pedikúru, aj keď tam nechodíš, chápeš?

 • @petersd  Ale veď mne prišiel dneska dopis, kde sa píše, že ak nezaplatím do 30 dni, tak dostanem pokutu 17€ a ak furt nezaplatim, tak potom sa to bude stupňovať kadejakymi exekutormi a kktinami... Ja som im hneď napísal, že pŕŕŕŕŕ!!! Za tri roky dozadu som ochotný zaplatiť to, čo som nezaplatil.

 • @arcticcode  a na referende o prdsacnych volbach si bol? Lebo tym treba zacat. Treba si tu zvolit vladu, ktora nebude zavadzat take somariny ako povinne RTVS poplatky.

 • @arcticcode  Co ak najdu dokaz ze ti poslali tabulku z nedoplatkami uz pred 3 rokmi a ty si neprebral, len spekuluj pre 30€

 • Sponzor fóra
 • @arcticcode  zrataj si v svojom excele, kolko je nepremlcana suma (tzn. povedzme od 1.1.2020) a tu im zaplat ihned, necakaj na ich vycislenie - toho sa nedockas. Ak planujes odpisovat (ak prisiel list doporucene), tak napis nieco v zmysle: vycislene poplatky do 1.1.2020 su premlcane (OZ), nepremlcanu dlznu sumu za obdobie 1.1.2020-x.y.2023 som uhradil na ucet XYZ v sume ABC a zostavam zo sudruzskym pozdravom cest praci a nikdy inak. List doporucene. Doklad o uhrade si nechaj alebo plat bankou. Uz sa neozvu.
  Ak list prisiel len tak, tak nielen zaplat dlznu sumu 1.1.2020-2023 a povazuj za vybavene, ale odpis s namietkou premlcania a vycisli svoju kalkulaciu a tu im posli.

  Lenze toto plati len za predpokladu, ze ti neposlali nejaky doporuceny list uz aj za obdobie pred 1.1.2020. Ak ano, a ty si neuhradil, nie je tato lehota premlcana/zmeskana. Ale dokazne bremeno je na nich (Musia dokazat ze list poslali - tzn. doporucene).

 • toto mohli vyriešiť už dávno , stačí zrušiť vysielanie zadarmo, pochybujem že niekto prijíma len neplatené , a ak máš hocijakú inú službu ktorú si objednáš platíš len za to, takto sa vlastne platilo za to isté 2x, koncesia i platenú službu, naviac koncesia , ak sa zruší bude vysielanie určovať čo sa môže alebo nemôže vysielať len štát cez vládnuce pol strany, a ked sa platí môže niekto s platiteľov určiť čo vysielať ?

 • @mgx  námietku premlčanosti som zniesol 18.2.2022 a nové vyčíslenie prišlo 24.2.2022 čiže sú veľmi promptný 😉
   @miso555  čiže som mal v referende odvolať vládu ktorá ich zrušila? To mi dáko nevychádza. 😎

 • Načo toľko plaču? Od Júla 2023 sú koncesionárske zrušené...

 • @arcticcode   Na Slovensku už viac rokov platí tzv. fikcia doručenia. Znamená to, že aj keď neprevezmeš úradný list, ten bude na pošte uložený 18 dní a po tejto dobe + 3 dni sa to považuje za deň doručenia. Čiže úplne stačí (a v praxi je to pomerne časté), že poštárka Ťa nenašla doma, nechala v schránke žltú oznámenku, potom modrú,... Ty si nereagoval, tak ďalej pokračovali podľa "fixie doručenia". (Istú dobu sa dávajú už len jedny papieriky, nie opakované)

  A tu je oficiálny výklad advokáta:
  Neprevzatie doporučeného listu nie je porušenie zákona. Závisí však od toho, od koho tento list je. Podľa niektorých zákonov, ak zásielku nepreberiete v odbernej lehote a táto sa vráti ako nedoručená späť, aj keď je Vás pobyt známy, táto sa bude považovať za doručená aj keď ste sa o nej dozvedeli. Čiže ak je tam uložená nejaká povinnosť Vy sa o nej nedozviete, keďže ste zásielku neprevzali, ale povinnosť voči Vám trvá.

  Na Tvojom mieste by som sa ja vôbec netešil a ešte dnes by som rýchle utekal uhradiť štátu aspoň čiastku, akú si myslím ja. Štátu, poisťovniam, bankám veru neujdeš a oni si sakra dávajú pozor, aby sa nič nepremlčalo.

  (A Tvoje decká prídu nielen o korčule a bicykle) 😕

 • som zvedavy, ci budu tak promptne vracat ti poplatky od ludi, co si zabudnu zrusit trvaly prikaz 🙂
  asi nie - pretoze sme na slovensku...

 • @mgx   riesil som nedoplatky koncom minuleho roku. urcite som si nedal namahu a nic som nepocital. pekne som im odpisal, nech to prepocitaju sami. pri uhrade treba dat do spravy pre prijmatela aj to, ze si zaplatil pod natlakom - to je taka principialna vec 🙂

 • @marekjahoda  nebudú. Ročne platíme momentálne 955,92 Eur. Máme nastavenú ročnú platbu. Jedného pekného dňa v xtom roku zistili, že sme prekročili počet zamestnancov 249. Vyrubili nám nedoplatok za 3 roky. aj keď sme mali prekročenie len v jednom roku. Nevadí náš problém máme nastavenú ročnú platbu a stačí že jeden mesiac prekročíme vyššiu kategóriu a následne automaticky sme zaradený do vyššej kategórie a mali sme si požiadať o nižšiu kategóriu, a kedže sme si ju nepožiadali a oni nás v roku x prehodili do vyššej tak musíme zaplatiť rozdiel za rok x, y aj z. No na hlavu 😬

 • @marekjahoda  ja som tiež zvedavá, či budú tak promptne vracať napríklad tým, čo majú ročnú plarbu. Nám teraz prišlo zaplatiť za celý rok, tak som tam volala, že veď sa to ide zrušiť, tak prečo mám platiť za rok. Pani mi povedala, že ešte to zrušené nie je, takže ich to nezaujíma. Ja som si zmenila platby, lebo už vidím, ako budú chytro vracať tie neoprávnene vybraté platby.

  @duzu  prečo by toto výpalné len tak rusili, že áno. Ich nezaujíma, že niekto platí za službu, ktorú nevyužíva.

 • @rapidek   Máš zaujímavú životnú filozofiu. Niekomu niečo dĺhuješ, on je v práve a keď Ťa vyzve - upozorní na Tvoju povinnosť zaplatiť dĺh, tak podľa Teba je to "zaplatenie pod nátlakom"... Vynikajúce, môžeš tu radiť ďalej.

 • @petersd  prosím ťa, nemaľuj tu čerta na stenu keď o možnostiach sankcií za koncesionárske poplatky nemáš ani páru ...

  Pri prvej výzve z RTVS dostaneš len vyčíslené, koľko im dlžíš a za aké obdobie ... K tejto sume si môžu pripočítať LEN náklady na poštovné ... Ak to do 30 dní neuhradíš, môžu ti udeliť pokutu ktorá je presne stanovená a to 17 Eur ! A až keď aj túto odignoruješ, môže to RTVS posunúť k súdu a až tam sú tie "ďalšie" poplatky, ktoré tu spomínaš ...

  V praxi sa proste doteraz oplatilo, dobrovoľne sa na koncesionárske poplatky neprihlasovať ...

 • @petersd  Ty si tu tiež radil stavať bez súhlasného stanoviska SÚ 🙂

 • @miso555  preco maju ludia ako ty vzdy potrebu reagovat takto uplne od veci ako si to zase raz ukazal?

  Navyse to referendum nemalo nic spolocne s odvolavanim tejto vlady 🙈🙈 pre krista pana vy ste fakt uplne dutiiii a ocividne ste tu referendovu otazku necitali s porozumenim 🙈🙈🙈

 • @petersd  ja som ziadnu sluzbu neodobral, ale vidim ze uz skorej si mal problem to pochopit. mozes to zaplatit aj za mna. To ze niekto vypaluje ludi pod ruskou zakona, neznamena ze to dobrovolne akceptujem.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém