Stavebne povolenie, zistovanie moznosti pred kupou (offgrid byvanie)

Dobry den, zvazujeme kupu pozemku v meste Sv.Jur (6500m2). Pozemok sa nachadza v extravilane obce (na hranici) a je vedeny ako lesny pozemok. Podla realitnej agentky sa cast pozemku (2040m2) da previest na zahradny pozemok (zmena pri kupe pozemku)*. V minulosti bol tak aj vyuzivany. Na pozemku sa nachadzaju 2 zahradne chatky, kt. ale niesu zapisane v katastralnej mape. Pod obidvoma je betonova platna, kt. sa podla agentky da dodatocne zapisat **(ak dokazeme, ze bola postavena pred 1975). Na pozemku mame v plane "postavit" byvanie pre dva pary. Jednu sebestacnu a ekologicku stavbu do 75m2 a kontajnerove/mobilne byvanie pre druhy par. Elektriku mame v plane riesit solarnym systemom, vodu vlastnou studnou a odpad korenovou cistickou (certifikovanou). Vsetko s co najmensim zasahom do okolitej prirody. Vedel by nam niekto, prosim, poradit ake su nase moznosti? Ci je vobec nieco taketo mozne? Aka by mala byt nasa strategia/postup pred kupov pozemku? Ako ziskat infomacie a moznostiach stavby? Ma niekto skusenosti s podobnymi stavbami? * ak by sa cast pozemku previedla ako zahrada, ake su nase moznosti? ** ak by sa nam podarilo zapisat betonovu platnu, je mozne ju rozsirit? Ak ano, aky je limit? ***na stavebnom urade sme uz raz boli. Neboli velmi otvoreni moznostiam stavby na danom pozemku, resp. neposkytuju poradenstvo, takze pred dalsou nastevou by sme chceli presne vediet ake su nase moznosti a na co sa konkretne pytat. Vopred dakujem za akukolvek radu a odpoved.
Odpovedať
Na obecnom urade si podaj ziadost na uzemnoplanovaciu informaciu. Vysledok je dokument, kde budes mat uvedene, ci parcela je urcena na rodinne domy a pod.
Odpovedať
možno by som neuvádzal rodinný dom, lebo dom v lese je príliš komplikovaný a dráždi to úradníkov. Skôr by som sa prikláňal ku chate. Vo veľkej miere sú dnes chaty využívané ako rodinné domy na trvalé bývanie, ibaže sú v nádherných lesných lokalitách.
Odpovedať
Profilova fotka
@jakub_sipos Pár mojich postrehov, neviem ako by sa dalo aby mal jeden pozemok dva druhy využitia, to ho asi budeš musieť rozdeliť geometrákom. Druhá vec ak ti na obecnom úrade nedajú potvrdenie že je tam možná výstavba rodinných alebo rekreačných objektov nepostavíš tam ani chatku do 25 m2, tiež som sa o niečo podobné zaujímal. Čo sa týka toho kontajnerového bývania to nieje mobilné čiže na to potrebuješ stavebné povolenie ak by ste si to rozmysleli a rozhodli sa pre mobilný dom ten tam postaviť môžete ale ak ho pripojíte na vodu zo studne alebo čističku už aj pre ten budete potrebovať stavebné povolenie čiže všetko sa odvíja od toho či sa dá na konkrétnom pozemku niečo postaviť podľa územného plánu. Čo sa týka tých starých stavieb možno sa vám ich podarí zapísať s tým nemám skúsenosť ale ak ich budete chcieť zväčšiť tiež budete potrebovať stavebné povolenie, teda ak to všetko chcete robiť legálne. Čiže za mňa ak pozemok nieje v územnom pláne určený na výstavbu určite nekupovať. Ešte posledné dva postrehy, prvý že nedajte sa oklamať marketingom kontajnerových domov, ak taký dom má byť porovnateľný s klasickým montovaným alebo murovaným cenovo vychádza skoro rovnako, jediné na čom sa dá niečo ušetriť je založenie stavby ale zasa sú tam iné nevýhody. posledná vec ak sa vám nejako podarí prísť na spôsob ako stavať na pozemku na ktorom to územný plán nedovoľuje dajte mi prosím vás vedieť.
Odpovedať
Najdolezitejsia je UPI tam budú presne hranice možnej zastavanosti. My bývame tiež v minulom lese, v extraviláne-obecne zastupiteľstvo schválilo rozšírenie obce na výstavbu - fakticky z lesa sa stal stavebný pozemok. Pri lese ale pozor, určitá plocha je už ďalej nedeliteľná - neviem či to nie je 5000m2. Extravilán nie je problém, ak UPI umožňuje dom, chatu ...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?