Kúpa pozemku v obci bez územného plánu

Dobrý deň, neviete mi niekto poradiť s kúpou pozemku na ktorom chcem v budúcnosti stavať dom v obci bez územného plánu ? Posledné čo mi treba do banky k žiadosti o hypo je uzemno plánovacia informácia od starostu obce. Starosta obce mi nechce dať takýto papier keď že obec nemá územný plán. Poslal majiteľov ktorý mi pozemok predávajú aby si dali žiadosť o vyňatie pozemku z poľnohospodárskej pôdy a na základe toho rozhodnutia mi dá územnoplánovaciu informáciu. Pani s realitky tam s nimi šla a informovala ma že celý pozemok vyňať nemôžu iba tu časť na ktorej bude dom a že treba stavebný plán. No ja ho ešte nemám a plánujem to až v budúcnosti. Finančná poradkyňa ktorá vybavuje hypo povedala že musí byt vyňatý celý pozemok a nie len časť na ktorom bude dom. Takže starosta obce mi žiadne potvrdenie o tom je je možné na pozemku stavať dom nedá a na pozemkovom tiež nie. Riešil už niekto podobnú situáciu ? Rozmýšľam že pozemok kúpim len na úver pretože sa to takto už dlho ťahá a nikto nechce vydať žiadne potvrdenie.
Odpovedať
Daval by som si pozor…nech ti ho predaju ked to bude vybavene a byde to naozaj stavebny pozemok…takto je to nejaka rola zrejme …ktovie ci sa tam vobec daju dotiahnut siete …
Odpovedať
@luksk keď obec nemá územný plán je výstavba v obci v podstate závislá na svojvôli starostu. Čiže papier ti samozrejme môže dať, skôr asi nechce. Pozemkový a lesný môže vyňať, len keď je pozemok určený na výstavbu a pri extraviláne neradi vynímajú celý pozemok. V podstate si v začarovanom kruhu. Bez vyjadrenia starostu, že pozemok je určený na výstavbu sa nepohneš.
Odpovedať
@luksk Ako napísala moratibru - v prípade, že nie je územný plán, tak začať treba tým schválením investičnej činnosti. Keď som kupoval pozemok, tak pôvodný majiteľ podal na obecný úrad žiadosť o stanovisko k inv. činnosti, kde napísal, že na danej parcele má v úmysle postaviť dom, pripojil kópiu katastrálnej mapky a do nej zakreslil približný rozmer a umiestnenie domu. Projekt ani nič iné netrebalo dávať. Úrad sa vyjadril do 2 týždňov, že súhlasí s investičnou činnosťou pri dodržaní zákonných požiadaviek. Na základe toho som pozemok kúpil a potom sa začal kolotoč - projekt, stavebné povolenie, medzi tým vyňatie z pôdneho fondu atď. Bez akýchkoľvek podkladov ti pozemok z pôdneho fondu nevyjmú - robí sa to buď na základe územného rozhodnutia stav. úradu, alebo na základe oznámenie stav. úradu, že zlučujú územné a stavebné konanie v prípade jednoduchej stavby. A či vyňať len pod domom alebo celý pozemok? Dával som vyňať pod domom. Na Okresnom úrade, odbor pozemkový sa ma referent pýtal, či do domu budem lietať, keďže nechcem vyňať aj chodníky. Tak som vyňal komplet celú parcelu. Nemusel som dávať robiť nový GP a v prípade, že niečo budem chcieť na zvyšku pozemku stavať, nemusím znovu vynímať.
Odpovedať
@chrobak7 @moratibru palec hore obom. Presne toto su prispevky, pre ktore sa oplati na toto forum chodit
Odpovedať
Profilova fotka
@luksk Nepíšete či sú k pozemku dotiahnuté nejaké inžinierske siete,lebo ak nie tak obec nie je povinná tieto siete budovať keďže lokalita nie je v územnom pláne.Keď to budete robiť na vlastné náklady tak to bude stáť nemale peniaze
Odpovedať
@luksk riesil som dom v extravilane kde bol pozemok orna poda, a teda ako je vyssie spominane ak tam mas inz. siete a je to v zastavanej casti obce, je tam pristupova cesta zakreslena, nieje to extremne maly a uzky pozemok, tak by to nemal byt problem, ale ked chces stavat niekde dalej za obcou rovno na ten pozemok zabudni. Ak ale splnas prvy bod, tak ako ti pise Chrobak7, postup zacina u starostu kde sa musi vyjadrit ci mozes stavat a za akych podmienok alebo nemozes. Nebudes predsa nahanat stavebny urad alebo pozemkovy fond ked starosta planuje napr na danom pozemku budovat cestu. moj nazor
Odpovedať
@luksk ak je to v intraviláne obce a obec nema územno-plánovaciu informáciu (územný plán), nemal by byť problém tam stavať. Neviem aká banka požaduje UPI, ale ja som riešil tranžové financovanie vo VÚB a žiadnu UPI nepožadovala. Postup u mňa. Kúpil som pozemok. Vedený ako orná pôda. Dal som spraviť projekt pre stavebné povolenie. V tom čase som behol na pozemkový úrad so žiadosťou o vyňatie danej celej parcely. Do týždňa som mal vyňaté a papier doma. Vybavil som ostatné potrebné veci k stavebnému povoleniu (elektrárne, plynárne, Telekom, obec dala súhlas na napojenie na vodu, povodie váhu, lebo mám za pozemkom potok) Podal som žiadosť o stavebné povolenie. Za mesiac som mal stavebné povolenie doma.
Odpovedať
75% obcí nemá územný plán. Na miesto územného plánu stačí prehlásenie starostu obce/primátora mesta, že na parcele číslo je možné postaviť rodinný dom určený na bývanie a vybavené.
Odpovedať
Ďakujem za rady, no mohol by mi dať len nejaké vyjadrenie že je mozna stavba rodinného domu. Zatiaľ počkám na to jeho oficiálne stanovisko k žiadosti ktorú sme mu poslali aby sme to mali písomne. Pozemok je v intraviláne je do vo vnútri obce žiadny okrkrajovy pozemok, všade dookola sú domy pred pozemkom je chodník riadna cesta a vedľa cesty sú IS. Pozemok je 20m široký a 50m dlhy rovina a komplet oplotený… je evidovaný na katastri ako záhrada…. Starosta mi povedal že ak pôjdem stavať tá stavebne povolenie schváli že nemá s tým problém a bude rad ak sa tam nasťahuje mladá rodina. Pozemok bol pozrieť osobne a hovoril že nevidí dôvod mi tam nedovoliť stavať. Ale také vyjadrenie že je tam môžme postaviť rodinný dom mi dať nechce pretože vraj nevie aký rodinný dom že keď mi to dá tak si tam budem môcť postaviť aj panelák 😀 preto chce aby ten pozemok vynali. Uvidíme ako sa vyjadrí a skúsim ešte tu VÚB. Prvotne som riešil SLSP
Odpovedať
@luksk kľudne tam môže napísať že je na danej parcele možné stavať rodinný dom s max. dvomi podlažiami, s rozlohou do 300m2. Veď on rozhoduje, tak nech si dá aj podmienky teraz.
Odpovedať
@luksk ak je to intravilán, to je super, tam sa nerobí vyňatie. Tam pozemkový a lesný na základe územno-plánovacej informácie, ale kľudne aj vyjadrenia starostu, že pozemok je určený na výstavbu, vydá stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde. Základ je starosta, stačí, že napíše, že pozemok je určený na individuálnu bytovú výstavbu. Toto jeho vyjadrenie samozrejme neznamená, že tam môžete hocičo postaviť, toho sa nemusí báť, v stavebnom konaní sa bude ešte všetko posudzovať. Starostovi toto treba vysvetliť, ak nemá s týmto skúsenosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@luksk obec nemusí mať vypracovaný územný plán, ale minimálne okres a kraj ho majú určite a starosta obce by ho mal ovládať, vedieť vyhľadať a na základe toho on vie v pohode vydať potom potvrdenie, že pozemok je určený na zastavanie. A dupľom ak sa pozemok nachádza v intraviláne obce. Tu to vidím na absolútnu neochotu starostu. Pozor na info od finančnej agentky, že vyňať treba celú parcelu - to je kravina ako mraky. Uvedomuje si tá trúba, že ak vyjmete celý pozemok, že aj dane z pozemku budú potom o to vyššie? Viditeľne sa tomu slečna absolútne nerozumie. Nie, vyňať treba iba časť, ktorá bude zastavaná a áno, toto Vám viem pozemkový urobiť len na základe predloženia stavebného projektu, resp. geometrického plánu o osadení stavby. Každá banka chce k hypotéke na pozemok UPI a bez toho to nepôjde. Starosta nech nerobí opletačky zbytočne - toto je problém starostov, že bez akéhokoľvek ekonomického či právneho povedomia sa tam dostávajú kdejaký ľudia, čo potom robia problémy úplne zbytočne. A akurát čítam, že je to pozemok v strede obce, okolo domy, to už vôbec nechápem, čo rieši. Šak nech napíše papier, že pozemok je určený na individuálnu bytový výstavbu a vybavené.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@andreah25 Neobviňoval by som maklérku z nevedomosti, nakoľko nevieme, ako to luksk -ovi podala - či že musí vyňať, alebo môže vyňať celý pozemok. On to mohol inak pochopiť, než to povedala. Inak aj som tiež zástancom vyňatia celého pozemku, než iba časti pod domom. Na jednej strane máš pravdu, že pri vyňatí celého pozemku je síce vyššia daň, ale zároveň treba napísať, že to nie je tak dramatické, aby si tým ľudí nestrašila. Napr. pri takom bežnom pozemku s rozlohou 700 m2, kde je 200 m2 dom sa platí daň za zvyšných 500 m2. A rozdiel pri ornej pôde a zastavanom pozemku je len 10 € za rok - viď dole tabuľku (údaje sú pre kat. územie Stupava - Mást I). Ak majiteľ dá za vyhotvenie GP pre vyňatie nejakých 150-200 €, tak sa mu to vráti až za 15-20 rokov na úspore. Ja som vyňal tiež celý pozemok. Má to výhodu aj v tom, že ak v budúcnosti niečo budem chcieť pristaviť, nemusím znovu vynímať ďalší kus pozemku.
Odpovedať
@chrobak7 ja viem zas o prípade, kde sa každý m2 upravoval a aj na úrade kázali zmenšiť plochu, lebo nechceli takú sumu vyrúbiť za vyňatie - najúrodnejšia pôda na SK (20€/m2) a prirážka 30% za závlahu na pozemku (aby sa niekto nemýlil, závlaha pre poľnohospodárske účely, nie klasická). A ak sa tam náhodou plánuje podnikanie, vtedy sú zas dane vyššie, ale tiež závisí od mesta. Takže individuálne posudzujem už všetko 😄
Odpovedať
@chrobak7 Ak mám napríklad pozemok v extraviláne. Veľkosť pozemku napríklad 1000m2. Pre bungalov vyjmem 250m2 čo je bez poplatku. Ak by som chcel vyňať celý pozemok v danej lokalite je bonita vysoká z dôvodu vysokej kvality ornej pôdy by som platil za každý vyňatý m2 15EUR. Teda ak by som vyňal navyše 750m2 tak je to suma 11250 EUR. Navyše, počas výstavby sa platí vyššia suma za stavebný pozemok, teda za 250m2 je každý rok 120EUR a za celý pozemok by to už bolo o 360 EUR navyše. Preto je potrebné rozlišovať či vynímam pôdu v extra alebo intraviláne a akú má orná pôda bonitu.
Odpovedať
@marian_8 Počas výstavby platíš vyššiu sadzbu z celého pozemku, t.j. z 1000 m2, nie len z pozemku, ktorý si vyňal pod stavbou.
Odpovedať
@chrobak7 Ja platím, len za ten čo som vyňal. Vyňatý pozemok ma svoje parcelné číslo a na ňom uskutočňujem stavbu a mám to uvedené aj v SP. Aký je dôvod aby som platil za celý pozemok, keď na ornej pôde je zakázané stavať alebo ju znehodnotiť. Orná pôda nemôže byť stavebnou parcelou.
Odpovedať
@marian_8 platí sa za všetky parcely, ktoré sú uvedené v stavebnom povolení aj keď sa na nich nestavia - záhrada, zastavaná plocha aj dom. Ak bol pozemok veľký a na splnenie indexu zastavanosti stačí časť, tak to kvôli tomu delia a uvádzajú iba niektoré parcely a nie všetky, ktoré sú vo vlastníctve. Ale niekde nie sú ani tieto dane počas výstavby vysoké a tak to nechávajú celé.
Odpovedať
@marsdm Ja mám v SP len jednu parcelu 250m2 a teda platím len z to, neviem ako to mám ešte lepšie vysvetliť 🙂
Odpovedať
@marian_8 A ako potom dodržuješ zastavanosť? Keď staviaš na 250 m2 pozemku 250 m2 dom, tak máš zastavanosť 100%. 🤔 Ale tvoj prípad je iný. Ty si potom odčlenil z veľkej parcely kus na stavanie. Po dokončení a skolaudovaní stavby budeš platiť daň za pozemok o výmere 750 m2 - teda to, čo nie je pod domom. A tam ti vyjde len malý rozdiel, možno niečo cez 15 €. Ak sa za odňatie platí, tak súhlasím, že to má zmysel vyňať len časť pozemku. Napr. v prípade vinohradov, tam sú veľké pálky za vyňatie. Ale z pohľadu dane je to potom už jedno, vinice sú v rovnakom daňovom pásme, ako orná pôda.
Odpovedať
@chrobak7 Pozri, smerodajné je, čo je uvedené v právoplatnom opečiatkovanom SP a iné ma nezaujíma.
Odpovedať
@chrobak7 Vinice sú 100 EUR/m2
Odpovedať
@marian_8 To je ale poplatok za vyňatie, nie daň z pozemku.
Odpovedať
@chrobak7 Áno
Odpovedať
Profilova fotka
Ine je extravilan,ine intravilan.v intravilane sa neplati.podla noveho sa da vynat 500 m2 v intravilane. V extravilane to uz je ine...ale aj tam najskor bonyta pody az potom sa rozhodne ci sa plati ci nie.a samozrejme odpustenie poschodovy dom 150 m2 prizemny 250 m2. Az rozdiel sa potom plati.viem poradit,riesim tieto veci bezne.
Odpovedať
@plamen Máš na mysli platenie poplatku za vyňatie? V tom prípade sa o poplatku nerozhoduje. Pokiaľ je pozemok v bonitnej kategórii, za ktorú je určený daný poplatok, tak ten sa platí. Ak nie je určený poplatok v prílohe nariadenia podľa bonity poplatok, tak sa neplatí a nikto nemôže rozhodnúť, aby sa platil.
Odpovedať
Profilova fotka
Ano. Ale doticny riesi v intravilane,takze tam neplati za vynatie. To co som pisal vyssie plati pre extravilan.
Odpovedať
@plamen akurat, že ide o 5000 m2
Odpovedať
neviem, ci by som nieco taketo kupoval, podla mna to dost velke riziko a ked uz to predavajuci chchu predavat ako stavebny pozemok, mali by mat taketo veci proste vyriesene
Odpovedať
Profilova fotka
Asi sa nechápeme. na 5000 m2 nebude stáť stavba stavba 5000 m2. Z 5000 m2 sa využije na stavbu domu koľko 300 m2 s rezervou? do 500 m2 sa dá vyňať bezplatne.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?