Ako vyspádovať terasu, ktorá je z dvoch strán?

Profilova fotka
Čaute, momentálne mám zaliate dtcka a budem zalievať terasu. Keď sa na to pozerám, tak terasa je po bokoch široká 105 cm, hlavná je široká 400cm a dlhá cca 900cm. Vysku som mal vypočítaná na 12 cm, len hst portál ma takú skosenu listu do vonka ktora zobrala cca 4 cm, takže mam od dverí po hranu DT teraz 8 cm. Chcem dávať exteriérov dlažbu, ktorú počítam, ze vynecham cca 2 cm na dlazbu a kleber, takže na konci DT je teraz 6cm a to ešte bez vyspadovania. Koľko minimálne treba spadovat terasu, ak je pod strechou? Jasne keď fúka, tak na ňu naprsi. Netuším ako to spadovanie vyriešiť, prosím o rady 😁😁😁
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv
Odpovedať
@predatorzv niekde som cital doporucenie 1,5 - 2%. No myslim, ze 1% by malo byt ok. V tvojom pripade je vsak na 4 metroch 1% 4 cm a to je dost, ak chces zacinat na 6tich. 2 cm poter vonku by som neriskoval. Tych 6 je uz akurat. Kazdu stranu predsa vyspadujes na najkratsiu stranu a zalomis na rohu.
Odpovedať
Profilova fotka
@pistikus Spád som rozmýšľal max do tých 1cm/m. Na tých 4 m zo vychádza 4cm už čo je dosť. To spadovanie si myslel, takto nejak? Len som si nie istý s tym zalomenie a následnou pokládku dlažby. Nebude to potom problém? Hrúbku dosky budem mat cca 8 cm a to pri DT dosiahnem tym, že z vnútornej strany DT vypilim cca 6 cm po celej vnútornej dĺžke, cca 50m. Teda len z vonkajšej strany bude pohľadovo 2 cm doska nad DT, reálne bude celá 8 cm.
Odpovedať
@predatorzv tie 4 cm teda budes mat na konci. Je to ltt ak viac nejde. Pozor ns krytie vystuze betonom. Idealne aspon po 2 cm. Zalomenie myslim na roh. Krizom. Ja mam lepenu, ale 3,5 cm dlazbu na terase. Pozri fotky. Asi na 2 vidno prerezsnu dlazbu na rohu. Kvoli spadu. Po pokladke dlazby to nie je ani vidno.
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv ak sa ti zda 6cm malo pri hrane dt tak zneho zvnuta odrez bocnicu a budes mat hrubsiu platnu a nebude vadit ze na vonkajsej strane dt bude len 6cm na samotnom dt budes mat kolko zrezes. Ja by som na terasu 1% nedaval je to privela uz je to citit ze si krivo.
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv - ak je to prekryte, nevidim extra dovod na spadovanie. Ak to budes cistit wapkou od kraja, tak aj rovna terasa s tym problem nema.
Odpovedať
Kasli na spadovanie teda pokial sa ti nepodari smerom ku domu :-) Sprav ju rovnu a dobre sprav sokel na fasade.
Odpovedať
ja by som sa rad spýtal, ak je betonova terasa vyspadovana cca 1%, treba vyspadovať aj zamkovku alebo tá sa môže dať do roviny ? cez tu dlažbu (škáry) by to pomorne dokazalo rýchlo vsakovať a spodny beton odvedie vodu, skladba napr: beton 10cm -> 4cm strk 4-8 -> zamk. dlazba 6 cm, dik za rady 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv 3metre nechaj v rovine a ten posledný vyspaduj smerov od domu.
Odpovedať
Profilova fotka
@wolodymyr No ved, prave toto spadovanie...Dosku si spravim aku hrubu chcem, zrezavat budem len z vnutocnej strany dt, z vonkajska to nema zmysel...Pohladovo z vonku to bude vyzerat na 2-6 cm dosku, ale realne bude kolko si spravím odrezanim z vnutra, takze toto ma ani tak netrapi 😄 Ja by som tiež rad bez spadovania, len to nechcem zas podzubat... 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx MNe sa to tiež tak pozdava ako pises...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@rkorba Ku domu to by bola haluz 😄 Ipa je na muroch do take vysky, že by sa skor valila voda cez dvere 😄 Sokel v zmysle odskoku mozno mat nebudem, chcem tahat 20cm od zakladov, az hore...
Odpovedať
Profilova fotka
@wolodymyr @rkorba @logo22 Zle je 😁 napísal mi projektant... "... spad vonkajsich spevnenych ploch mate vyznaceny na podoryse, konkretne 2% (t.j. 2cm na 1m). Spad je vzdy smerom od obvodovej steny. Spad 1% je urcite malo, hlavne ak sa bavime o lepenej keramickej dlazbe. Proste ak terasa bude mat podlahu s lepenou dlazbou, tak na ten 1% spad zabudnite, to tam na 100% budu stat mlaky vody, nasledne sa dlazba podmoci, premrzne a odlepi sa v priebehu par rokov. Cize nad touto kombinaciou ani nema zmysel uvazovat, je to zbytocna strata casu. Cize ak chcete davat tu lepenu dlazbu, tak proste nejakym sposobom musime docielit, aby bol primerany spad, hlavne v tych castiach, ked moze naprsat. Neviem ako je tam typicky smer vetra, ale nepredpokladam, ze by sa dalo spolahlivo vylucit, ze pod terasu nikdy nenafuka dazd ci sneh. Ten presah strechy cca. 2-3m proste tomu nezabrani, aby pod strechu nwnafukal vietor dazd (a to hoci az ku fasade)..." 🤔🤔🤔 Ešte mi písal o možnosti betónovej a keramickej dlažbe na tercoch... Ja už som z toho magor 🤪
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv a nezvažoval si možnosť to urobiť z WPC dosiek??
Odpovedať
Ja som nalepil na vačšiu nekrytú terasu dlažbu pred 3-4 rokmi. beton mal spád 1% a zatiaľ je v poriadku. Trik je v tom že som nalepil pomocou ultraflexilepidla typu C2TE S2, čo musí byť samozrejme mrazuvzdorní + beton pred lepením som poriadne natrel tekutou hydroizoláciou...
Odpovedať
Profilova fotka
@logo22 Popravde zatiaľ som neuvažoval nad imym riešením ako lepená keramická dlažba, teraz začínam zvažovať aj iné možnosti, nakoľko ešte sa môžem rozhodnúť pre čokoľvek... Mam iba obvodové DT za betónováné..
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv ved to som ti presne napisal 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@predatorzv - jasne, projektant ta bude nutit na spad 2%, rovnako ako pri kanalizacnych rurach. Skoda ze si zabudol nastudovat, ze drsnost PE rury a liatiny je uplne inde. Pri spade na terase 2% je na 6 metroch rozdiel 12cm. Na ceste to chapem, ale pod krytou terasou? Ano, obcas voda nasibe, ked robi prsi a zaroven silno fuka. Ale za 6-12 hodin je to suche. V zime zasa ked snezi, tak to nepodmrzne pod dlazbu. Mam pristresok z roku 1986, dlazba je v 0% spade, rovnako okolo domu je dlazba 0% spad. Netvari sa, ze by sa odliepala, degradovala atd. Das tam poriadne lepidlo C2TES2 a nevidim tam problem. Projektanta mozes poslat, rad mu predvediem.
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx Dáva to logiku, ak to chcem svojpomocne za betónovat, tak si to spadovanie betónu z pumika neviem predstaviť... Taktiež si neviem predstaviť spraviť deku nižšie a potom to nejakým poterom spadovat 2.krat.... To sa mi zdá na svojpomocne betónovánie už moc... Este ten spád 1cm by som nejak možno dal.... Zas teraz študovať nejaké terciky alebo terasové dosky, aby som spravil pod to podklad tip top je tiež moc... Na druhej strane nechcem urobiť chybu, ktorú už potom nebudem vedieť napraviť, lebo keď to zalejem do roviny, tak to potom už ani pan boh nedá do spadu, keď tam bude doska... Este ma zaujala možnosť doska nižšie napr. Do roviny, betónová doska a terciky a nejaká 2cm dlažba... Tam by sa do budúcnosti dalo aj vyspadovat aj terciky opravu poriesit... Ale mi to dosť narušilo moje myšlienkové pochody a musím to nejak rozumne vyriešiť 😁 Ďakujem každému za radu!!!
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?