Bezspádová plochá strecha

Rozhodol som sa založiť toto vlákno, nakoľko sa na tomto fóre veľa krát spomína alternatíva plochej strechy bez spádu. Najviac tento spôsob prezentuje @jan45 ktorý ma s nimi dlhoročné pozitívne skúsenosti. Nakoľko plánujem realizovať plochú strechu s použitím kvalitnej EPDM fólie, seriózne uvažujem nad touto alternatívou. (okrem iného mám problém v dnešnej dobe zohnať EPS spádové dosky 😄 ) Bezspádová strecha je u nás tabu téma. V Holandsku, Nemecku sú tieto strechy využívane práve s použitím EPDM fólie. Je tu niekto, kto má aplikovaný tento bezspádový systém a môže sa podeliť so svojimi reálnymi skúsenosťami ? Aký názor máte na túto skladbu ? ( @jr66 @zefe @abobo ) Mohli by ste sa prosím vyjadriť a podeliť sa so svojimi skúsenosťami a cennými vedomosťami prečo odporúčate tento spôsob ? ( @jan45 )
Odpovedať
@purplesticks Neviem, ja mam normalne spad. Cisto subjektivne by som bez spadu nerobil. Naco tam ma stat voda, ked nemusi? Uz len kvoli potencialnemu poskodeniu EPDM je lepsie mat spad. Ked ju pichnes v spade, tak ti bude zatekat nula az minimum. Ked si tam vyrobis bazen, bude to o inom.
Odpovedať
@zefe ak je bez spádu môže to byť zelená strecha, ako tepelná izolácia, lebo ináč je to zásoba vody, ak sa nevyužije poškodí rýchlejšie hydroizoláciu, mali sme to v práci a oprava stála viac ako bežná strecha na spád kde sa využije priestor
Odpovedať
Profilova fotka
Podľa normy STN 73 1901 je odporúčaný minimálny sklon 1°, t.j. 1,75%. Strechy s menším sklonom a bezspádové strechy by sa nemali navrhovať. Odvodnenie plochej strechy musí byť navrhnuté tak, aby voda odtekala z každej časti rovnomerne k odvodňovacím prvkom. Čím väčší spád, tým lepšie je zabezpečená hydroizolačná bezpečnosť, rýchlejší odtok vody a menšie predispozície zatekania do strešnej konštrukcie. Stojatá voda na streche nepriaznivo ovplyvňuje životnosť akejkoľvek hydroizolačnej vrstvy! A ak to cele zasypes tym nezmyselnym strkom a bude ti tam stat voda, tak ti to tam bude hnit, smrdiet, budu ti tam rast naletove rastliny..... Zaver: bezspadova strecha je nezmysel, strecha nie je bazen aby ti tam stala voda. 🙂
Odpovedať
@duzu ja mam strechu na spadovych klinoch zelenu
Odpovedať
Pocuj, a neni aj na tych "bezspadovych" strechach spraveny odtok prebytocnej vody? Pozerala som take video (link dolu), a su tam diery aby mala kade nadbytocna voda odtekat. Takze nebude tam stat, a nemusis sa bat ze sa casom epdm poskodi: https://youtu.be/IjFhtVNqb_4
Odpovedať
Profilova fotka
práve stojatá voda alebo zásyp sú ochranou každej fólie proti UV žiarenie. Normy sú, ale sú z minulého storočia, u nás nikto normy nenovelizuje a preberané normy nevieme preložiť. Školy učia ako v minulom storočí.
Odpovedať
@metele vo videu je to tak na ukážku ked je to nové, sú tam otvory no odteká tadiaľ voda až ked stúpne hladina, ak prší nonstop týždeň je tam stále voda , voda sa neodparí naviac časom sa každá folia vydúva degraduje práve vplyvom UV žiarenia, stačí na to stúpnuť pri nízkej teplote a praskne, naviac pri nízkych stavbách tam nalieta lístie a upchá otvor
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 toto je nezmysel na ktory je skoda reagovat 😉
Odpovedať
@jan45 hm... voda predsa UV ziadenie zosilnuje - kamienky ano, cez tie UV neprejde... Ale voda?
Odpovedať
Profilova fotka
@marekjahoda voda odráža UV, preto sa pri mori alebo načlnoch lepšie opaľuje
Odpovedať
@purplesticks ak to chceš robiť bez spádu, koľko tam bude reálne vody? 1-2cm? 10 - 20kg na m2 naviac? Ale úprimne, videl som tisíce striech, ale ani jednu bez spádu. Spád sa dá urobiť mazaninou napr.z ľahčeného betonu (penobeton alebo polystyrenbeton), alebo liapor s geotextíliou. Nedajú sa urobiť spádové dosky na odporovej rezačke na EPS alebo mne napríklad kamoš rezal EPS na pásovej píle.
Odpovedať
@standa1981 videl si i strechy na panelákoch? , takmer na všetkých je odtok cez otvor do kanalizácie a žiadna folia tam nevydrži 10 r. takmer každá tiekla, oprava po pár rokoch drahšia ako nová strecha zo spádom, kde robili i byty naviac i ked s kukačkami a obmedzená výška
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jan45 najlepšie sa opaľuje na horách v zime hlavne pri inverziách je hore úplne jasno, je redší vzduch a od bieleho odráža, pri plávaní vo vode UV cez vodu má útlm, teplo len na vrchu a pod vodou neopaľuje, na lodi sa upečieš, to nevydržia ani domáci čierny, tam začína život až po západe slnka, cez deň takmer všetko zatvorené
Odpovedať
@duzu nedávno som bol na zákazke z roku 2002, a folia vyzerala normálne... výrobca píše o životnosti 20 a viac rokov a striech som videl veľa, veľmi veľa, (musím sa pochváliť), teraz jednu naceňujem...
Odpovedať
Profilova fotka
@standa1981 hladam niekoho na realizaciu plochej strechy...nebol by zaujem?
Odpovedať
Zamna urcite vyspadovat strechu . Treba si bud pockat na spádové dosky , alebo šikovný majstri ako my si vieme odporovou rezačkou urobiť spádové dosky , len to by sa majstrom muselo chcieť , zaberie to trošku času ale ušetrí peniaze .. to čo píšete že ak by tam stála voda tak zničí fóliu ? Blbosť , voda chráni fóliu pred slnkom. Opravujeme činžiaky , ak sa nanovo nespáduje stará strecha , stojí tam vody na každom kúsku a nič sa nedeje , samozrejme ak je dobre urobená hydroizolácia . Niektoré strechy už majú aj 15 rokov , stojí tam voda a nič , tam je fólia v ovela lepšom stave . Tak mudrlanti ktorý to nerobia a nemajú skúsenosti nech sa nevyjadrujú radšej , zato že prečítali niečo na internete
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_kohyl Nuž ťažko sa to tu číta.....nechcel som ale čo už.... Voda na plochej streche nemá stáť....preto sa robí na takej streche 2°spád....ak tam voda stojí, robil to babrák. UV vodou samozrejme bez problému prechádza a to podľa čistoty do hĺbky niekoľko metrov ....voda odráža len á 20% UV. UV sa používa aj na dezinfekciu vody.....čo samozrejme funguje len preto, lebo cez vodu UV prechádza. Preto tvrdenie že voda môže ochrániť pre vplyvom UV je nepravda. To že dobre spravená hydroizolácia vydrží na streche 20 rokov by hádam nemalo nikoho prekvapiť.
Odpovedať
Profilova fotka
...sice sa EPDM pouziva aj ako jazierkova folia a teda vydrzi asi aj urobenie bazenu na streche, ale ja by som to rozhodne nerobil. Aspon minimalny spad 1 cm na meter a si v klude
Odpovedať
@eagleowl neviem jak EPDM , ale Fatra sa sama vyjadrovala že ak na miestach stojí voda nevadí to , tam fólia sa toľko neopotrebováva a má lepšie vlastnosti .. ale ja tu vravím o starých budovách kde sa neprespáduje nanovo .. už ked idem robiť novú strechu , určite ju vyspádujem samozrejme . Sú rôzne riešenia ako to môže vyspádovať , nevidím v tom žiadny problém prečo by nemal strechu spádovať . Nikto nechce mať na streche bazén, a som aj za prepadové odtoky v atike , može sa stať že sa upchajú vpusťe a bude problém , predsa len nechodíš na strechu kontrolovať každý týždeň či je ok
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?